مجموعه : سلامت پوست
بروزرسانی : 20 دی 1402

چند نمونه از بهترین نرم کننده ها برای پوست های خشک

چند نمونه از بهترین نرم کننده ها برای پوست های خشک

بهترین مرطوب کننده ها برای پوست سالم

پوست خشک همۀ وقت برای افراد بی قراری را به سراغ می آورد برای درمان پوست خشک خود می توانید در ادامه با  چند مشابه از برترین نرم کننده ها برای پوست هاي خوشک ما را دنبال نمایید .

آیا شما هم بعد از مراجعه به داروخانه برای خریدن مرطوب‌ کننده پوست کاملا گیج می شوید و نمیدانید که باید کدام محصول را انتخاب کنید؟ این روزها ده‌ها محصول متفاوت در داروخانه‌ها به فروش میرسند و هر کدام نیز ادعا میکنند که بهتر از انواع مشابهند.

اما با این که انتخاب مرطوب‌ کننده مناسب برای پوست واقعا گیج‌ کننده به نظر میرسد، پیروی از چند راهنمایی ساده میتواند این انتخاب را به کار بسیار راحتی تبدیل کند.

به گزارش تالاب به‌ گفته دکتر مونیکا هالم، یکی از متخصصان سرشناس پوست در نیویورک، نخستین راهنمای شما این هست : « بیش از حد برای مرطوب‌کننده، پول خرج نکنید! » پاک‌کننده‌ها و مرطوب‌کننده‌ها، مهمترین محصولات برای مراقبت از پوست میباشند و اهمیت ویژه‌اي برای نرم‌ کردن پوست خشک دارند.

شیوه عملکرد مرطوب‌ کننده پوست به این ترتیب هست که رطوبت را در لایه بیرونی پوست نگه‌ می‌دارد و رطوبت موجود در لایه‌هاي درونی پوست را به لایه بیرونی می‌کشاند. مهمترین عناصری که در ساخت مرطوب‌ کننده‌ها بهرهگیری میشوند، وازلین، روغن مینرال، لانولین و دایمتیکون میباشند. عناصر مهمی مثل گلیسیرین، پروپیلن گلیکول، اوره و انواع ویتامین‌ها، به جذب آب در لایه بیرونی پوست کمک میکنند.

به‌گفته دکتر فرانچسکا فوسکو، یکی از متخصصان پوست در شهر نیویورک و سخنگوی بنیاد سرطان پوست، بعضی از مرطوب‌کننده‌هاي پوست نیز حاوی آلفا هیدروکسی اسید«AHA» میباشند که لایه‌برداری سلول‌هاي مرده پوستی را انجام می دهد. محصولات حاوی آلفا هیدروکسی اسید، یکی از برترین گزینش‌ها برای افرادی میباشند که پوست خیلی خشک دارند.

چند نمونه از بهترین نرم کننده ها برای پوست های خشک

به پنج عنصر اصلی تشکیل‌ دهنده محصول دقت کنید

پیدا کردن مرطوب‌ کننده مناسب برای پوست، به چند بار آزمون و خطا نیاز دارد. پس صبور باشید و با دقت به راهنماهای زیر به خرید بروید. اگر هم به نتیجه دلخواه و مناسب دست پیدا نکردید، دفعه بعدی یک محصول اخیر انتخاب کنید. در گام اول باید به 5 عنصر تشکیل‌دهنده اول دقت کنید

لیست عناصر تشکیل‌دهنده محصول را با دقت بخوانید و مطمئن شوید که عناصر فعال و مهم مثل لانولین، گلیسیرین و وازلین در آن وجود دارد. گلیسیرین کمتر از لانولین باعث برانگیختگی واکنش‌هاي آلرژیک می شود. متخصصان پوست معمولا تاکید میکنند که محصولات شرکت‌هاي معتبر و دارای تاییدیه‌هاي لازم را تهیه کنید.

مرطوب‌ کننده‌های حاوی ضد آفتاب را انتخاب کنید

محافظت از پوست در مقابل آسیب‌هاي ناشی از نور خورشید، یکی از مهمترین کارها برای حفظ جوانی پوست هست بنابراین مرطوب‌ کننده‌اي بخرید که حاوی عناصر ضدآفتاب با SPF 30 یا بالاتر باشد.

شاید لازم باشد کمی برای پیدا کردن این نوعاز محصولات جستجو کنید، اما امروزه تعداد زیادی از مرطوب‌کننده‌هاي پوست و بدن حاوی مواد ضدآفتاب نیز میباشند.

مرطوب‌ کننده‌ای متناسب با نوع پوست خودتان تهیه کنید

پوست روی صورت واقعا نازک‌تر و حساس‌تر از بخش‌هاي دیگر بدن هست. پس بهرهگیری از مرطوب‌ کننده‌هاي مجزا برای صورت و بدن، می تواند ایده خوبی باشد.

متخصصان، خریدن محصولاتی را توصیه میکنند که قابلیت non-comedogenic داشته باشند، یعنی باعث انسداد منافذ پوستی نشوند و به اصطلاح کومدون‌زا نباشد. در غیر این صورت منجر به ایجاد التهاب و جوش میشوند.

انتخاب محصول متناسب و سازگار با نوع پوست نیز از اهمیت خاصی برخوردار هست. اگر پوست حساسی دارید، سراغ مرطوب‌ کننده‌هایي بروید که ضدحساسیت باشند. معمولا روی انها « مناسب برای پوست‌هاي حساس » قید شده هست.

افراد دارای پوست چرب نیز بهتر هست مرطوب‌ کننده‌هاي بدون چربی و سبک «light» انتخاب کنند،درست برخلاف افراد دارای پوست خشک که به مرطوب‌کننده‌هاي قوی تر نیاز دارند.

اگر پوست شما از نوع ترکیبی هست، ابتدا از مرطوب‌ کننده سبک برای تمام صورت بهرهگیری کنید و در ادامه، از کرم‌هاي غلیظ‌ تر برای مرطوب‌ کردن قسمت‌هاي خشک‌تر صورت کمک بگیرید. به یاد داشته باشید که اکثر افراد معمولا در فصل تابستان به لوسیون‌هاي سبک‌تر و در فصل زمستان به کرم‌ها یا پمادها نیاز پیدا می کنند.

چند نمونه از بهترین نرم کننده ها برای پوست های خشک

از مرطوب‌ کننده‌هاي حاوی رتینول گذشته از خواب شبانه بهرهگیری کنید

رتینول‌ همان ویتامین A متناسب برای پوست هست. این ماده مهم، سرعت ساخت مجدد سلول‌هاي پوستی را افزایش میدهد. محصولات حاوی رتینول به دو گروه بدون نسخه و تجویزی تقسیم می شوند. با این‌ حال، در بهرهگیری از همۀ آن ها باید با احتیاط عمل کنید، چون این ماده می تواند باعث التهاب، قرمز شدن یا خشکی پوست شود.

شاید مرطوب‌ کننده‌ هاي ساختنی برای پوست شما مناسب‌تر باشند

اگر پوست شما خیلی خشک هست، حتما به دکتر مراجعه کنید، چون به مرطوب‌ کننده‌هاي ساختنی که دکتر تجویز می‌‌کند، نیاز دارید. مرطوب‌ کننده‌هاي تجویزی حاوی اسیدلاکتیک AHA میباشند که لایه فوقانی پوست را نرم می کند و میتواند بهتر از انواع بدون نسخه عمل کند.

گرچه انواع خاصی از آلفا هیدروکسی اسیدها «AHAs» مثل اسیدلاکتیک و اسیدگلیکولیک میتوانند واکنش‌هاي آلرژیک را در بعضی از افراد برانگیخته کنند بنابراین در صورت مواجه شدن با حالت‌هایي مثل سوزش، التهاب، قرمزی پوست، خارش یا بثورات پوستی، حتما این مساله را به دکتر اطلاع بدهید.

انتخاب تجویزی دیگر، کرم مرطوب‌کننده محافظ «Barrier» هست که عناصر جاذب رطوبت دارد. این عناصر مهم، رطوبت را برای مدت‌زمان طولانی‌تری در پوست حفظ میکنند. معمولا این‌طور گفته میشود که این کرم‌ها کمی اکثر از مرطوب‌کننده‌هاي معمولی در پوست نفوذ می کنند.

چند نمونه از بهترین نرم کننده ها برای پوست های خشک

در موقع مناسب و به شیوه‌اي مناسب از مرطوب‌ کننده بهرهگیری کنید

بعد از این که محصول مناسب برای خودتان را پیدا کردید، باید هر روز از مرطوب‌ کننده بهرهگیری کنید، چون راه درازی را برای پیشگیری از خشکی پوست و حتی مخفی کردن چین‌ و چروک‌ها در پیش دارید.

گرچه مرطوب‌ کننده‌ها نمی توانند چین‌ و چروک‌ها را از بین ببرند، چون به‌ دلیل از بین رفتن کلاژن ایجاد می شوند. با این‌ حال، این محصولات میتوانند حجم‌ دهنده و سفت‌ کننده خوبی برای پوست باشند و در نتیجه کاری کنند که چین‌ و چروک‌ها کمتر به چشم خود ما و دیگران بیایند.

یکی از ترفندهای مهم برای تقویت اثر بخشی مرطوب‌ کننده‌ها، بهرهگیری از این محصولات بعد از خیس کردن نسبی پوست هست. برای این که اهمیت این نکته را بهتر درک کنید، یک اسفنج بسیار خشک و یک اسفنج نمناک را در نظر بگیرید.

اگر مرطوب‌ کننده را روی اسفنج خشک بریزید، اصلا به درون آن نفوذ نمی کند اما اگر اول اسفنج را کمی خیس کنید و بعد مرطوب‌کننده را روی آن بریزید، روند جذب سریع را دیدن می کنید.

پوست ما انسان‌ها نیز براساس همین قاعده عمل میکند پس چرا با کمک گرفتن از یک ترفند ساده، به سلامت بهتر پوست خود ما کمک نکنیم؟

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت