جستجو در تالاب

داشتن حیاطی دل‌انگیز به سبک مدرن

داشتن حیاطی دل‌انگیز به سبک مدرن

حیاط‌ های زیبا شب‌ نشینی‌ های دلنشین

بهتر هست برای داشتن حیاطی دل‌انگیز با خودتان روراست باشید و بدانید که به دنبال چه حال و هوایی هستید. برای تصمیم‌گیری دقیق‌تر بهتر هست سری به حیاطتان بزنید و با توجه بیشتری اوضاع موجود را بررسی و لیستی از وسایل تعمیری و یا ملزومات تهیه کنید.

به گزارش تالاب: به فصل گرما که نزدیک می شویم به یاد شب‌نشینی‌هاي خانه پدربزرگم می‌افتم. عصر که می‌شد مادربزرگم حیاط را آب و جارو میکرد و روی تخت چوبی با پشتی‌هاي قرمز و قالیچه دستباف منتظر ما می‌نشست.

 

داشتن حیاطی دل‌انگیز به سبک مدرن

من دلم قنج می‌رفت برای آب هندوانه‌هایش. شب‌هاي پرستاره با عطر شمعدانی‌هاي دور حوض را از یاد نمیبرم. تنها شب‌هایي بود که اجازه داشتیم پا به پای بزرگ‌ترها تا دیر وقت بیدار بمانیم. یادم نمی آید سر آن حیاط‌هاي دل‌انگیز قدیمی و این شب‌هاي دلنشین طولانی چه آمد! دلتنگ آن شب‌هاي خنک پرستاره‌ام. یادش بخیر!

 

 

برای تابستان، حیاط خود را به چه سبکی آماده کنیم؟

بهتر هست برای داشتن حیاطی دل‌انگیز با خودتان روراست باشید و بدانید که به دنبال چه حال و هوایی هستید. برای تصمیم‌گیری دقیق‌تر بهتر هست سری به حیاطتان بزنید و با توجه بیشتری اوضاع موجود را بررسی و لیستی از وسایل تعمیری و یا ملزومات تهیه کنید.

 

بهتر هست در این مرحله به دنبال جنس و سبک وسایل خود نباشید و صرفا آن ها را در لیستتان بنویسید: مبلمان اخیر، باربیکیو و یا هرچیز دیگر. اگر ساکن یک آپارتمان هستید، بهتر هست برای اینکار، چند نماینده انتخاب و حتی پرسشنامه‌اي تهیه کنید. مزیت تهیه پرسشنامه این هست که میتوانید از نظرات افراد زیادی بهرهگیری کرده و برترین تصمیم را بگیرید.

 

داشتن حیاطی دل‌انگیز به سبک مدرن

 

اگر هم صاحب خانه شخصی خود هستید، بهتر هست در آخر هفته‌اي که همۀ اعضای خانواده دور هم جمع میباشند اینکار را انجام دهید. یادتان باشد مشارکت و همدلی باعث می شود تا تمام اعضای خانواده یا یک مجتمع بتوانند از فضا لذت بیشتری ببرند.

 

بعد از تصمیم‌گیری در مورد هرآنچه که لازم دارید تا حیاط شما کاربری موردنظرتان را پیدا کند، نوبت انتخاب سبک می شود. بهتر هست گذشته از انتخاب با عناصر اصلی و رنگ‌ هاي غالب هرکدام آشنایی پیدا کنید.

 

داشتن حیاطی دل‌انگیز به سبک مدرن

حیاط ایرانی

آب

نخستین چیزی که در مورد حیاط ایرانی به ذهن همۀ ما میرسد، وجود عنصر آب هست. این عنصر اضافه بر تعدیل هوا در فصل گرما، وظیفه فراهم سازی آرامش در فضا را نیز بر عهده دارد. آب در حیاط ایرانی، درون حوض هایي به شکل دایره یا چهارگوش نگه داری میشود.

 

از آنجایی که آب از دیرباز برای سرزمین ما ارزش زیادی داشته، حوض‌ها عمق کمی دارند و گاها فواره‌اي سفالی هم در وسط انها تعبیه میشود که آب به آرامی از آن خارج می شود. جلوه‌هاي آب در حیاط ایرانی بسیار آرامش‌بخش هست. محل قرارگیری حوض آب در حیاط ایرانی در مرکز و وسط آن هست.

 

حوض‌هاي آبی رنگ با جوشش آب در بین خود، قلب تپنده حیاط ایرانی به حساب می آیند. این به آن معنی نیست که شما خودتان را به بهرهگیری از یک حوض دایره‌اي شکل در وسط حیاطتان محدود گردانید، بلکه می توانید آب را به روش‌هاي دیگری نیز مهمان حیاط خود کنید، اما یادتان باشد که حرکت آب در حیاط ایرانی، بسیار آرام و مسئولیت آن القای حس آرامش هست.

 

مصالح و رنگ

از جمله مصالحی که به محوطه شما حال و هوای ایرانی می دهد، آجر، کاشی و چوب را میتوان نام برد و برترین رنگ‌هایي که میتوانید بهرهگیری کنید نیز آبی، فیروزه‌اي، طلایی و قرمز هست. بهتر هست خود را به بهرهگیری از یک نوع مصالح یا یک طیف رنگی محدود نکرده و در حیاط خود ترکیبی از انها را داشته باشید.

 

مبلمان

تخت‌هاي چوبی، مبلمان غالب حیاط‌هاي ایرانی میباشند. اگر قصد بهرهگیری از این تخت‌ها را دارید برای راحتی اکثر روی انها قالیچه و یا گلیم پهن کرده و با بهرهگیری از پشتی‌هاي متعدد، شب‌نشینی راحت‌تری را برای خودتان فراهم کنید.

 

اگر مایل به بهرهگیری از تخت چوبی نیستید، مبلمان چوبی یا حصیری هم گزینش مناسبی به حساب می آید. برای این که حال و هوای ایرانی بیشتری به مبلمانتان ببخشید، میتوانید از بالشتک‌هایي با طرح‌هاي سنتی و ایرانی نیز بهرهگیری کنید.

 

داشتن حیاطی دل‌انگیز به سبک مدرن

روشنایی

یک نورپردازی اصولی میتواند ناخودآگاه تمامی ساکنین یک مجتمع را دور هم جمع گرداند. اگر به فکر صرفه‌جویی اقتصادی هستید و محوطه مجتمع مسکونی یا حیاط بزرگی دارید، می توانید صرفا به فکر نورپردازی بخشی از آن برای شب‌نشینی‌هاي خود باشید.
توصیه ما برای حیاط ایرانی بهرهگیری از روشنایی ظریف و ملایم هست.

 

میزبانی درخشش ملایم و تابش گرم نور نسبت به نورافکن‌هاي پرنور به مراتب اکثر هست، اما به این معنی نیست که شما در انتخاب نوع چراغ‌ها محدودیت دارید. می توانید در طراحی منظر، محوطه یا حیات خود از انواع چراغ‌هاي دیواری، آویز، وال واشر و… بهرهگیری کنید.

 

ورودی

فضای ورودی معرف سبک و حال و هوای کل محوطه یا حیاط هست، پس بهتر هست لوازم روشنایی انتخاب کنید که با سبک و مصالح مورداستفاده شما هماهنگ تر باشد؛ برای مثال فانوس‌هاي ساده قدیمی. این فانوس‌ها برای مهمانانتان احساسی نوستالژیک را تداعی کرده و آن ها را برای ورود به یک حیاط ایرانی آماده می‌گرداند.

 

مسیر عبور و مرور

مهم ترین فضایی که برای نورپردازی محوطه یا حیاط به ذهنمان میرسد، مسیرهای عبورومرور هست که خوشبختانه چراغ‌هاي مناسب این مسیرها در مدل‌هاي مختلفی ساخت میشوند و شما محدودیتی در انتخاب آن ها ندارید.

 

تنها نکته مهم هنگام خرید، طول‌وعرض مسیر رفت‌وآمد در محوطه مجتمع یا حیاط هست. اندازه‌گیری فاصله چراغ‌ها از یکدیگر به عوامل بسیاری بستگی دارد و انتخاب نوع چراغ و ارتفاع پایه آن در تعیین فاصله بسیار تاثیرگذار هست، ولی به‌طورکلی نصب چراغ‌ها در هر دو سمت مسیرهای عبوری در فواصل 2 تا 3 متر برای روشن کردن آن کافی هست.

 

با این حال چراغ‌هاي کم‌نورتر باید در فاصله نزدیک‌تری کنار هم قرار بگیرند. برای مسیرهای منحنی به جای این که چراغ‌ها را در بین انحناها قرار دهید تا شکل منحنی مسیر در هنگام شب نمایان‌تر باشد، انها را در دورترین نقطه چپ و راست منحنی نصب کنید.

 

فضای شب‌نشینی‌ها

اگر در زیر درخت بزرگی در باغ خود جایی برای نشستن و دورهم جمع شدن فراهم کرده‌اید از چند چراغ آویز در بالای شاخه‌هاي درخت بهرهگیری کنید.

 

انها را با کمک طناب و سیم‌کشی‌هایي پایین بیاورید تا درست در بالای میزها و صندلی ها قرار بگیرند. بهتر هست که این چراغ‌‌‌ها در80 سانتی‌متری تا 2متری ارتفاع آن ها نصب شوند. اینکار موجب میشود تا مکان تجمع باغ شما مشخص‌تر شده و فضای صمیمی و دل‌انگیزتری برای آن فراهم گردد.

 

تنوع در نور و سایه

درست هست که بهرهگیری از نور ملایم برای این سبک مناسب هست، اما با نصب لوازم روشنایی در فضای بیرون، زیبایی محوطه خود را در شب و با تاکید بر ساختار معماری افزایش دهید. نوعی از چراغ‌ها را انتخاب کنید که بتوانید از راه آن ها دیدنی‌ترین ویژگی‌هاي محوطه یا حیاطتان را برجسته نمایید.

 

نقش نور و آب

اضافه کردن نور به تزئینات آبی در شب میتواند فضای بسیار آرامش‌بخشی برقرار کند. سوسو زدن ملایم چراغ‌هاي زیر آب همراه با صدای ملایم آب فضای لطیف شب را برای شما و همسایگانتان فراهم خواهد کرد.

 

حیاط مدرن

آب

در حیاط مدرن به جای حوض اکثر از آبنما بهرهگیری میشود و هیچ محدودیتی هم در محل قرارگیری آن وجود ندارد. شما میتوانید از انواع آبنماها بهرهگیری کنید. آب در حیاط مدرن، جوش و خروش بیشتری دارد و صدای آن هم در فضا می‌پیچد.

 

آبنماهای دیواری

آبنماهای دیواری مخصوص محوطه هاي کوچک بوده و ظاهر فریبنده اي دارند.

 

آبنماهای صخره‌ای

این مشابه، یکی از زیباترین انواع آبنماهایی هست که میتوانید از آن برای فضاهایی مثل حیاط‌هاي بزرگ بهرهگیری نمایید. زیبایی این مدل از آبنماها در فضاهای بزرگ، اکثر از حیاط‌هاي کوچک نشان داده می شود.

 

آبنماهای ترکیبی

این نوع آبنماها، یکی از پرطرفدارترین انواع برای محوطه و حیاط محسوب می شوند که به خوبی با هر سبکی از محوطه‌سازی هماهنگ میگردند؛ بنابراین در حیاط مدرن شما نیز به خوبی خودنمایی خواهد کرد.

 

آبنماهای آبشاری

اضافه بر این که این نوع آبنماها برای ترکیب با فضای استخر و محوطه حیاط شما مناسب میباشند، می توانند جلوه و آرامش خاصی را هم به آن ببخشند. می توانید از این نوع آبنماها در کنار طراحی فضای سبز و یک گلکاری مناسب بهرهگیری کنید و از صدای پای آب در آن محل، لذت ببرید.

 

مصالح و رنگ

تنها نکته‌اي که باید رعایت کنید این هست که از تنوع چندان رنگ و مصالح بپرهیزید. درست هست که شما محدودیت زیادی ندارید، اما بهتر هست محدودیت‌هایي برای خود ایجاد کنید تا حیاطتان دلنشین‌تر شود. توصیه ما به شما بهرهگیری از حداقل دو تا سه طیف رنگی هست.

داشتن حیاطی دل‌انگیز به سبک مدرن

مبلمان

هیچ محدودیتی برای انتخاب نوع مبلمان در حیاط مدرن ندارید، ولی بهتر هست از مبلمان ساده‌تر همراه با رنگ‌هاي شادی‌بخش تابستانه بهرهگیری کنید.

 

بهتر هست همۀ فضاهای حیاطتان را شلوغ نکنید و بخشی از آن راکه نور کافی و شرایط ایمنی لازم را دارد آزاد بگذارید تا کودکان بتوانند به راحتی در آن به بازی بپردازند.

 

روشنایی

طبیعی هست که اصول روشنایی در حیاط مدرن همانند حیاط ایرانی باشد. با این تفاوت که در نورپردازی حیاط مدرن، آزادی عمل بیشتری دارید.

 

نورپردازی فضا

انواع متعددی از چراغ هاي آبنما اعم از سفید و رنگی وجود دارد. تعداد زیادی از چراغ‌هاي آبنما دارای تایمر بوده و به‌طور خودکار خاموش و روشن شدن می شوند. قطعا اینکار در صرفه جویی هزینه برق به شما کمک خواهد کرد.

 

برای اکثر شدن اثربخشی نور باید توجه کنید که آب درون آبنما زلال و شفاف باشد. از تابش مستقیم نور به آب نیز پرهیز کنید، چراکه ممکن هست چشمان شما را اذیت کند.

 

نورپردازی استخر یک توصیه وسوسه‌انگیز هست که بهتر هست گذشته از آن با بایدها و نبایدهایش آشنا شوید. در نورپردازی استخر زاویه قرارگیری چراغ‌ها بسیار مهم هست. زاویه آن ها باید به صورتی باشد که چشم افرادی که اطراف استخر میباشند را آزار ندهد. هم‌چنین بهتر هست در بخش تهتانی استخر نیز چراغی نصب نگردد.

 

 

محل قرارگیری چراغ‌ها هم به اندازه زاویه قرارگیریشان اهمیت دارد. بهتر هست چراغ‌ها را روبه‌روی هم نصب کنید، چراکه اینکار باعث کاهش سایه‌هاي مزاحم می گردد. رنگ کاشی‌هاي بهرهگیری شده در بدنه استخر می تواند مانع انعکاس مناسب نور شود؛ بنابراین باید رنگ‌هاي روشنی را انتخاب کنید که نور بیشتری را به محیط اطراف خود منتشر کند.

 

گلدان نورانی

در نورپردازی به گیاهان هم با توجه عمل کنید. این نوع گلدان‌ها به خودنمایی گیاهانتان در شب نیز کمک می کنند. شما میتوانید آن ها را در هرکجای حیاطتان که می خواهید قرار دهید، گرچه قطعا بهتر هست که پوششی از انها را در گوشه‌اي از مسیر قدم‌زنی بگذارید.

 

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
صدای زیبای این آقا حتما شما را شگفت زده خواهد کرد (فیلم)
صدای زیبای این آقا حتما شما را شگفت زده خواهد کرد (فیلم)