بروزرسانی : 14 شهریور 1396

راهنمایی انتخاب پارتیشن های جدا سازی فضایی منزل

راهنمایی انتخاب پارتیشن های جدا سازی فضایی منزل

راهنمایی انتخاب پارتیشن های شیک 

برای داشتن فضایی جدا در خانه می‌توانید از پارتیشن هاي شیکی بهرهگیری نمود در خانه ها و فضاهای کوچک برای پیکربندی و ساماندهی می توان راه هایی یافت که در عین زیبایی هزینه زیادی نداشته و کاربری خوبی نیز داشته باشند.

خانه هاي امروزی، گاهی فقط دارای حداقل فضاست. دیگر مهمانخانه، آشپزخانه، راهرو و دالون و گاه حتی حیاط هم معنایی ندارد تا به آنجا كه فقط شامل یک اتاق بزرگ یا سوئیت هست. در چنين خانه‌هاي كوچكي، نیاز به فضای خصوصی همچنان وجود دارد ولی چگونه آن را فراهم سازی کنیم؟! در خانه ها و فضاهای کوچک برای پیکربندی و ساماندهی میتوان راه هایی یافت که در عین زیبایی هزینه زیادی نداشته و کاربری خوبی نیز داشته باشند.

گزینش کارکردهای گوناگون در یک فضا به نیازهای مطرح ما بر میگردد. هدف اصلی یافتن راه‌حل‌هایی هست که  قابلیت انعطاف داشته باشد و جای زیادی را  اشغال نکند. دیوارها و پارتیشن هاي تقسیم کننده فضا، یکی از رشته هاي طراحی داخلی و دکوراسیون مدرن هست؛ به ویژه در فضاهایی که امکان تغییر در معماری داخلی فضا وجود ندارد و در عین حال ما به تعداد بیشتری فضای کاربردی خصوصی نیازمندیم. معمولا این پارتیشن ها یا دیوارهای جداکننده، مناسب فضای داخلی با پلان باز میباشند.

راهنمایی انتخاب پارتیشن های جدا سازی فضایی منزل

دیوارهای تقسیم کننده و پارتیشن ها، یکی از رشته هاي طراحی و دکوراسیون مدرن هست

مزایای استفاده از جداکننده ها در دکوراسیون منزل

به گزارش تالاب:تقسیم کردن فضای یک اتاق به قسمت‌هاي مورد نیاز؛ مثلا داشتن یک فضای خصوصی برای خواب، محل کار، به وجود آوردن معبری برای گذر که کارکرد راهرو یا ورودی را داشته باشد یا خلق فضایی صمیمی و دنج. گاه این جداکننده ها بعنوان یک عنصر تزیینی خاص در فضا جلوه کرده و با اضافه کردن رنگ، بافت یا فرم به فضایی ساده، آن را از یکنواختی بیرون آورده و تنوع بصری ایجاد می کنند.

اين ترفند نه تنها در خانه که در دفاتر کاری نیز کاربرد خوبی دارد. اگر به نقش تزیینی و زیبایی آن اکثر دقت کنیم، این تقسیم کننده ها در فضاهای بزرگ نیز می توانند نقش نقطه کانونی را داشته باشند و لذت بصری  فضا را دوچندان کنند.

گوناگونی جداکننده ها

انواع گوناگونی از جدا کننده ها وجود دارند كه از آن ميان می توان به پرده‌ها، قفسه بندی ها، مبلمان و اثاثیه، طاقچه ها و کتابخانه ها، صفحات دکوراتیو و تزیینی و آکواریوم هاي بزرگ و کوچک اشاره كرد. با وجود این جداکننده‌ها، فضاهای اصلی به ریز فضاهای متعددی تبدیل میشود و تنوع بصری در کنار تنوع کاربری اتفاق میوفتد.

راهنمایی انتخاب پارتیشن های جدا سازی فضایی منزل

پرده‌ها، قفسه بندی ها، مبلمان و اثاثیه، طاقچه ها و کتابخانه ها و … از انواع جدا کننده ها میباشند

جداکننده‌های پارچه‌ای

در فضاهایی که در طول روز از نور طبیعی کمتر یا غیر مستقیم برخوردارند، میتوان از جداکننده‌ها بهرهگیری کرد؛ مثلا در اتاق هایی که در جهت شمال قرار دارند، می توان از پارچه هاي پرده‌اي لطیف و ظریف که نور را در خود محبوس نمی کنند، بعنوان جداکننده اي ارزان و در دسترس بهره برد.

خوبی این پرده‌ها، سبک بودن و قابلیت انعطاف پذيری شان هست تا هر بار که نیاز بود بتوان آن ها را جمع کرد و فضای جدا شده را دوباره به فضای اصلی بازگرداند. گزینش پرده‌ها یا پرده‌مانندها، در کنار کم‌هزینه‌تر بودن، روش خوبی برای به جلوه درآوردن نقش مایه ها، رنگ ها و بافت هاي خوشگل در فضای دکور هست.

مبلمان به عنوان جداکننده

شیوه دیگر چیدمان به این روش، بهرهگیری از مبل، میز یا کنسول‌ها بعنوان جداکننده هست. میز می تواند به صورت نقطه کانونی جدیدی مطرح شود. این نوع جداکننده ها اضافه بر این که مرز میان فضاهای مورد نظرتان را تعیین می کنند می توانند بعنوان عنصری کاربردی و حتی تزيینی به کار گرفته شوند.

پارتیشن‌های کوتاه قد

جداکننده‌هاي کوتاه که میتوانند از قطعات پیش ساخته هم درست شده باشند نیز نقش کاربردی خوبی دارند؛ زیرا اگر با ارتفاع مناسب در نظر گرفته شوند هم فضای مستقل مورد نیاز را فراهم میکنند و هم جلوی نور و دید را نمی گیرند. همین کار را یک قفسه کوتاه هم میتواند انجام دهد، اضافه بر این که فضای مناسب برای نگه داری از وسایل را نیز برای تان فراهم می آورد.

نکته پایانی این که هر انتخابی مفید هست؛ به شرطی که در نهایت فضا را خفه و دلگیر نکند.

راهنمایی انتخاب پارتیشن های جدا سازی فضایی منزل

جداکننده‌های کوتاه هم فضای مستقل مورد نیاز را فراهم می‌کنند و هم جلوی نور و دید را نمی‌گیرند

جداکننده ها با تم هنری

تخته‌ها یا بوم‌هاي بزرگ را در نظر بگیرید، با کمی خلاقیت میتوان با آن ها پاراوان تولید. با کمی سمباده زدن، کمی پارچه دلخواه و مناسب یا کمی رنگ و نقاشی اين كار انجام مي‌شود. این نوع جداکننده‌ها جای زیادی اشغال نمی کنند و وزن بصری زیادی ندارند ولی درخشش رنگ ها را با خود به فضا می‌آورند.

پوستر‌هاي بزرگ که به صورت چند پنل و روی فیبر پرس شده و با چند لولا به یکدیگر متصل و از ارتفاع مناسبی جهت ایستایی روی زمین برخوردار باشند هم میتوانند توصیه دیگری باشند.

جداکنندهای مشبک

صفحات مشبک، پارتیشن‌هایی دوستدار نورند و در عین حال که فضا را تاریک نمیکنند، تقسیم‌بندی فضایی خوبی را فراهم می‌آورند. بهرهگیری از ترکیب مصالحی مثل چوب و شیشه در صفحات جداکننده می تواند بر زیبایی فضا بیفزاید.

پارتیشن‌های تاشو

بهرهگیری از صفحات تاشو یا پاراوان ها، راه مناسب دیگری هست که فضای داخلی خانه را از هم جدا می‌کند. این صفحات که با لولا به هم متصل شده اند،حرکت دادن شان آسان تر هست؛ به‌خصوص اگر چرخ‌هاي کوچکی زیرشان تعبیه شده باشد. این پنل‌ها را از مواد و وسایل قدیمی هم می توان تولید؛ مثل درهای قدیمی.

راهنمایی انتخاب پارتیشن های جدا سازی فضایی منزل

بهرهگیری از صفحات تاشو یا پاراوان ها، راهی مناسب که فضای داخلی خانه را از هم جدا میکند

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت