بروزرسانی : 3 آبان 1402

چگونه کمد لباس را تمیز کنیم؟

چگونه کمد لباس را تمیز کنیم؟

تمیز کردن کمد لباس برای برخی از خانم‌های خانه‌دار، می‌تواند سخت به نظر آید. طاقت‌فرسا بودن آن، ممکن است ناشی از عدم شناخت برخی ترفند‌های کاربردی در این کار باشد‌. اما این را هم بدانید با تمیز و مرتب کردن کمد خانه‌تان، گام موثر در مرتب دیده شدن کل خانه خواهید برداشت. یکی از عامل‌هایی که در نامرتب و شلخته دیده شدن خانه کمک کننده است، عدم تمیز کردن دوره‌ای و صد البته اصولی کمد لباس است. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا با چگونگی تمیز و مرتب کردن کمد لباس و اهمیت این امر بیشتر آشنا شویم.

اهمیت تمیز و مرتب کردن کمد لباس

تمیز کردن کمد لباس از اهمیت بالایی در اصول خانه‌داری برخوردار است. به طور کلی، از دلایل ویژه در حائز اهمیت بودن تمیز و مرتب کردن کمد لباس می‌تواند به قرار زیر باشد.

  • تمیز و مرتب بودن کمد لباس، اثر مستقیم بر افزایش تمرکز و آرامش اعضای خانواده و کارکرد مطلوب آن‌ها در کار‌های روزانه خواهد داشت. از لحاظ روانشناختی محیط کثیف، شلوغ و نامرتب تاثیر منفی در عملکرد ذهن دارد.
  • تمیز کردن کمد لباس همچنین باعث می‌شود، نیاز به شستشو و اتو کردن مکرر لباس‌ها نداشته باشید که همواره با صرف انرژی و زمان همراه است. از طرفی پیدا کردن لباس مورد نظر در کمد لباس تمیز و مرتب، بسیار آسان خواهد بود.

مراحل اصولی برای مرتب و تمیز کردن کمد لباس

برای تمیز کردن کمد لباس، بهتر است با مراحل دقیق این کار آشنا شوید:

مرحله اول؛ پاکیزه کردن کمد لباس

برای اینکه لباس‌هایی که در کمد لباس قرار خواهند گرفت، لکه‌دار نشوند، لازم است در ابتدای کار، محیط داخلی و خارجی کمد لباس را تمیز و پاکیزه کنید. کمد‌های لباس اغلب از جنس چوب هستند، پس بهتر است برای نظافت آن‌ها از شوینده‌های قوی استفاده نشود. می‌توانید از ترکیب سرکه سفید و آب برای از بین بردن گرد و غبار و کثیفی‌های کمد لباس استفاده کنید. همان طور که می دانید، سرکه سفید خاصیت آنتی‌باکتریالی دارد. شیشه‌پاک‌کن‌ها نیز در این راه می‌توانند کمک‌کننده باشند.

مقدار مشخصی از ترکیب سرکه و آب یا شیشه‌پا‌ک‌کن را روی تمام قسمت‌های کمد لباس اسپری کنید. سپس از یک دستمال نخی نرم کمک گرفته و به خوبی همه جای کمد لباس را تمیز کنید. دقت داشته باشید، برخی افراد از روغن‌های جلا‌دهنده برای تمیز کردن کمد لباس استفاده می‌کنند. این امر، یک اصول نادرست در پاکیزه و تمیز کردن کمد لباس بوده که می‌تواند باعث ایجاد لک‌های روغنی بر روی لباس‌ها شود.

دسته‌بندی لباس

مرحله دوم؛ دسته‌بندی لباس

دسته بندی لباس‌ در مرتب و تمیز کردن کمد لباس بسیار با‌اهمیت است. اگر کمد لباس کوچک دارید این موضوع به جادار شدن کمد لباستان بیشتر کمک می‌کند. در هر فصلی از سال که هستید، متناسب با آن، لباس‌ها را دسته‌بندی کنید. تنها لباس‌هایی که در فصل مورد نظر استفاده می‌شوند به صورت مرتب در کمد لباس قرار دهید. لباس‌های مجلسی، خانگی و راحتی را نیز از هم جدا کرده و بخش مخصوص از کمد را به هر کدام از آن‌ها اختصاص دهید. تقسیم‌بندی لباس از نظر میزان استفاده از آن‌ها، موجب می‌شود، مکان مناسب آن‌ها را در کمد لباس بیشتر مد نظر قرار دهید.این اصل همواره به ما خاطر نشان می‌شود، لباس‌های پراستفاده در مکان دم‌دست‌تری از کمد قرار خواهند گرفت.

مرحله سوم؛ استفاده از باکس

برای تمیز کردن کمد لباس، می‌توانید از باکس‌های لباس استفاده کنید. باکس‌های لباس اغلب از جنس پارچه‌ای و زیپ دار هستند که می‌توانید لباس‌های خود را تا کرده و درون آن‌ها قرار دهید. از باکس لباس بهتر است برای لباس‌هایی، استفاده کنید که نیاز به اتو کشی ندارند و یا زیاد از آن‌ها در طول هفته استفاده نمی‌کنید.

همچنین به عنوان دراور می‌توان از آن‌ها بهره گرفت. برخی از کمد‌های لباس، فاقد دراور و کشو هستند. از این باکس‌ها می‌توان برای قرار دادن لباس‌های کوچک چون لباس زیر و جوراب‌ها استفاده نمود. دقت داشته باشید، برای تمیز و مرتب دیده شدن هر چه بیشتر کمد لباس، باکس‌های لباس را در طبقه‌ی اول آن قرار دهید.

نظم‌دهنده‌ها نیز نوعی دیگر از باکس‌ها هستند که در جنس چوبی و پلاستیکی نیز وجود دارند. نظم‌دهنده‌ها را داخل کشو‌‌ی کمد لباس قرار دهید. می‌توانید شال و روسری چروک نشدنی، لباس زیر و جوراب‌های خود را در هر یک از بخش‌های نظم‌دهنده‌ها جا‌سازی کنید.

مرتب کردن لباس‌‌های آویز‌شدنی

مرحله چهارم؛ مرتب کردن لباس‌‌های آویز‌شدنی

از مراحل ویژه در تمیز و مرتب کردن کمد لباس، چیدمان لباس‌هایی است که احتمال چروک شدن آن‌ها بالا است. کمد‌های لباس اغلب دارای رگال حلقه‌ای یا معمولی هستند. اگر کمد لباس شما دارای رگال نیست، می‌توانید از نوع آماده‌ی آن تهیه و در کمد لباستان استفاده کنید. لباس‌های مجلسی و شال و روسری‌های چروک شدنی و را می‌توانید در چوب رختی‌ها قرار داده و روی رگال آویزان کنید.

مرحله پنجم؛ کفش‌ها در کمد لباس

کفش‌هایی که به صورت روزمره استفاده می‌شوند، می‌توانند باعث انتقال انواع آلودگی به کمد لباس شما شوند. در فرآیند تمیز کردن کمد لباس، بهتر است آن‌ها را از کمد لباستان خارج کنید و به یک جای دیگر منتقل کنید. جا‌کفشی‌ها می‌توانند مکان مناسب برای کفش‌های روز‌مره باشند.

کفش‌های مجلسی که اغلب کمتر استفاده می‌شوند را می‌توان در کمد لباس قرار داد. برای این کار می‌توانید طبقات بالای کمد لباس را به آن‌ها اختصاص دهید. از باکس‌های مقوایی و طلقی برای سالم ماندن بیشتر کفش‌ها استفاده کنید. همچنین این باکس‌ها احتمال انتقال آلودگی و کثیفی‌ها را از کفش به لباس‌ها را به حداقل می‌رسانند.

کفش‌ها در کمد لباس

سخن پایانی

پیشنهاد می‌کنیم تمیز کردن کمد لباس را فراموش نکنید و به عنوان یکی از امور مهم خانه‌‌داری، آن را در اولویت قرار دهید. به طور کلی، اگر می‌خواهید از شستن مکرر، اتو کشیدن و گشتن زمان‌بر لباس‌ها خلاص شوید، تمیز کردن کمد لباس، می‌تواند به شما در این راه کمک کند.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت