12 نمونه معماری زیبای باغ در سراسر جهان (عکس)

12 نمونه معماری زیبای باغ در سراسر جهان (عکس)

از شهر نیویورک تا سنگاپور، این فضاهای سبز چیزی از پناهگاه هاي‌ طبیعی کم ندارند. ما دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از زیباترین باغ هاي‌ دنیا را منتشر کرده ایم.

 

12 باغ معماری زیبا در سراسر جهان

فرقی نمیکند کـه انگشت شست سبز را داشته باشید یا نداشته باشید، نمی‌توانید انکار کنید کـه یک باغ زیبا بهترین واحه آرامش بخش اسـت. خواه پر از قطعات رنگارنگ شکوفه هاي‌ معطر باشد یا ردیف هاي‌ منظمی از درختان سر بـه فلک کشیده، عموم مردم بـه این فضاها در سراسر جهان جذب می شوند.

 

از باغ زیبای ورسای تا جزیره کوچک شهر نیویورک کـه در اواسط سال 2021 بر روی رودخانه هادسون افتتاح شد، همه ی جا باغ هایي با چشم انداز زیبا وجوددارد. فقط باید بدانید کجا آن ها را پیدا کنید. در این جا 12 مورد مورد علاقه ما، از ریودوژانیرو تا لندن، آورده شده اسـت.

 

1. برکشایر، انگلستان

برکشایر، انگلستان

حدود دو ساعت خارج از لندن، خانه کلاودن خانه تعداد کمی از ثروتمندترین افراد جهان بود، از خانواده سلطنتی انگلیسی گرفته تا ویلیام والدورف آستور، کـه ملک را بـه قیمت بیش از 1.25 میلیون دلار درسال 1893 خریداری کرد. نزدیک بـه 100 سال بعد، خانه کلاودن بـه یک خانه تبدیل شد.

 

هتل مجلل، اما جدای از توانایی مردم برای رزرو سوئیت برای یک تعطیلات یک هفته اي، تغییر چندانی نکرده اسـت – بـه خصوص 376 هکتار باغ هاي‌ رسمی و جنگل هاي‌ رسمی درجه I. انها ممکن اسـت در دارایی Cliveden باشند، اما تحت مالکیت، مدیریت و مراقبت از انها توسط National Trust هستند.

 


مطالب مشابه: 10 باغ زیبای دنیا «+ تصاویر»


 

2. ناسائو، باهاما

ناسائو، باهاما

اگر چه تمام استراحتگاه‌هاي‌ Four Seasons از ویژگی لوکس این گروه هتل برخوردار هستند، اما همه ی انها با توجه بـه موقعیت مکانی طراحی شده‌اند. نمونه موردی: باشگاه اقیانوس، استراحتگاه چهار فصل، باهاما در امتداد بندر ناسائو.

 

بخش‌هاي‌ مقاومت بیشتر هتل‌ها طبق معمولً لابی یا سوئیت‌هاي‌ طبقه بالا هستند، اما دراین نقطه تاریخی، مرکز اصلی باغ اسـت. این باغ خاص کـه بـه دلیل حضور باشکوه طاق‌هاي‌ روباز قرن دوازدهم، The Cloisters نامیده میشود، مملو از عتیقه‌جات، از جمله آثار لورنزو بارتولینی اسـت.

 

3. ورسای، فرانسه

ورسای، فرانسه

اگر پتی تریانون بـه سبک نئوکلاسیک برای سلطنت مناسب بـه نظر میرسد، بـه این دلیل اسـت کـه این هدیه پادشاه لوئیس شانزدهم بـه ملکه جوانش، ماری آنتوانت اسـت. پتی تریانون کـه بین سال‌هاي‌ 1762 و 1768 توسط معمار آنژ ژاک گابریل ساخته شد، در باغ‌هاي‌ کاخ پادشاه، کـه تریانون بزرگ نامیده می ‌شد، زندگی می کند.

 

وقتی ماری آنتوانت این هدیه را پذیرفت، نخستین سفارش کاری او این بود کـه کار شوهرش رابا یک باغ انگلیسی- شرقی جای گزین کند. او در طول باقی عمر خود بـه آراستن باغ محبوبش ادامه داد.

 

4. پاریس، فرانسه

پاریس، فرانسه

پاتریک بلان کـه بـه عنوان مخترع معاصر باغ هاي‌ هیدروپونیک عمودی شناخته می شود، گیاه شناس فرانسوی اسـت کـه آثار سبز او در سراسر جهان بـه نمایش گذاشته شده اسـت. با این حال، برجسته ترین کار او در سراسر کشورش پراکنده اسـت – بـه ویژه در پاریس.

 

بـه عنوان مثال، L’Oasis d’Aboukir، یک سازه نسبتا معمولی در گوشه خیابان Petits Carreaux و Rue d’Aboukir بودو اکنون یکی از پر عکس‌ترین گوشه‌هاي‌ خیابان در کل شهر اسـت. دیوار بدون پنجره کـه در گیاهانی با سایه هاي‌ سبز مختلف تجهیز شده اسـت، مطمئناً منظره اي برای دیدن در شهر نورها اسـت.

 

5. مادرید، اسپانیا

مادرید، اسپانیا

قبلاً یک نیروگاه برق در اوایل قرن بیستم بـه نام Central Del Mediodía، ساختمان خیره‌کننده، اکنون CaixaForum Madrid یک موزه هنری اسـت.

 

با این حال، بر خلاف موزه‌هاي‌ اطراف ان – پرادو، تیسن-بورنمیسا، و موزه ملی سنترو د آرته رینا سوفیا، برخی از هنرهای CaixaForum مادرید بیرون هستند: یکی از دیوارها با مجموعه‌اي منظم از گیاهان زنده پوشیده شده اسـت کـه بـه هم متصل میشوند. ساختمان تاریخی و پاسئو دل پرادو کـه اخیراً در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته اسـت.

 

6. جکسون، وایومینگ

جکسون، وایومینگ

برای یک خانه منحصر بـه فرد واقع در بین یک چمنزار 18 جریبی، خلاقان CLB Architects بـه انبارهای سگ هاي‌ قدیمی با دو قسمت نگاه کردند: یکی، کـه فضاهای زندگی را در بر می‌گیرد، در امتداد محور شرقی-غربی ساخته شده اسـت تا از مزایای کامل استفاده کند.

 

نور نرم جنوبی، و دومی یک گاراژ هنرمندانه ساخته شده اسـت. این دو از طریق ایوانی قهرمانانه با نسیمی باز کـه فضای سبز کم ارتفاعی را در خود جای داده اسـت، بـه هم متصل شده اند.

 


مطالب مشابه: عکس هایی از باغ های زیبا با طراحی خاص


 

7. بانکوک، تایلند

بانکوک، تایلند

دیوار سبز مشهور در ساختمانی کـه دانشکده اقتصاد دانشگاه کاستسارت را در خود جای داده اسـت، از نظر برخی چیزی بیش از یک “گرین شستن” نیست، بلکه توسط برخی دیگر پاسخی مستقیم بـه تغییرات آب و هوایی اسـت. با این حال، شاید بـه همان اندازه تزئینی باشد کـه مفید اسـت. پس از همه ی، نمیتوان انکار کرد کـه زیبا اسـت یا مصرف انرژی را کاهش میدهد.

 

8. شهر نیویورک، نیویورک

شهر نیویورک، نیویورک

باغ معماری و پارک شناور با بخش هاي‌ مساوی، جزیره کوچک نیویورک سیتی پروژه اي هشت ساله بود کـه توسط طراح لندنی توماس هیترویک، کـه کشتی را نیز در هادسون یاردز تکمیل کرد، مفهوم سازی شد. او بـه مناظر کلاسیک انگلیسی میهن خود نگاه کرد و تصمیم گرفت بـه جزیره کوچک 2.4 هکتاری توپوگرافی متفاوتی بدهد تا بیشتر شبیه یک پارک واقعی باشد.

 

شاید این پارک بزرگ‌ترین پارک شهر نباشد، اما بیش از مجموعه‌اي از درختان بـه خود می‌بالد. دو مکان اجرا وجوددارد کـه یکی از انها میتواند تا 687 مهمان و دیگری 200 مهمان را در خود جای دهد.

 

9. ریودوژانیرو، برزیل

ریودوژانیرو، برزیل

در Jardim Botânico، بنای یادبود پوشیده از پیچک برای Friar Leandro do Sacramento حال و هوای کل پارک را ایجاد می کند. این باغ درسال 1808 با هدف خاص سازگاری با ادویه جات مانند جوز هندی، فلفل و دارچین، کـه همگی از هند غربی وارد شده بودند، تأسیس شد، این باغ آن قدر زیبا بـه حساب می آمد کـه از دید عموم پنهان بماند، بنابر این درسال 1822 بـه منظره اي تبدیل شد.

 

همه ی برای لذت بردن این باغ با حدود 6500 گونه «کـه برخی از انها اکنون در دسترس انقراض هستند» کـه در 130 هکتار رشد می‌کنند، یکی از جواهرات شهر اسـت کـه بـه خوبی محافظت شده اسـت.

 

10. مشتری، فلوریدا

مشتری، فلوریدا

یک باغ معماری کـه در پشت جنگلی از نخل‌هاي‌ بسیار آراسته پنهان شده اسـت، در محوطه‌اي مخفی از یک اقامتگاه خصوصی پنج خوابه رو بـه داخل ساحل، حس بی‌گمان ذن را ایجاد میکند. در واقع، معمار، آلیسون پالادینو، رئیس و مدیر عامل شرکت چند رشته‌اي خود، طراحی داخلی پالادینو راد، این فضای گسترده را «باغ ذن» می‌نامد.

 

او واحه‌اي مجلل طراحی کرد کـه در ان فواره‌ها از طریق دو فرورفتگی نامتقارن و یک دیوار آبی کـه آجرهای غول‌پیکر را پوشانده بود، آب می‌ریزد، بنابر این یک گروه کر ملایم و غوغا می‌سازد.

 

11. لندن، انگلستان

لندن، انگلستان

روبنس در کاخ بیش از سهم خود برای مقابله با تغییرات آب و هوایی انجام می‌دهد: دیوار بیرونی 1148 فوت مربعی را در بیش از 10000 گیاه علفی پوشانده اسـت و یک دیوار زنده واقعی در وسط لندن ایجاد کرده اسـت. دیوار نشیمن همه ی کارها را انجام میدهد، از خنک نگه داشتن هتل لوکس در تابستان و گرم در زمستان تا التیام کیفیت هوای محله.

 

12. سنگاپور

سنگاپور

فرودگاه‌ها طبق معمولً جایی نیستند کـه مردم بخواهند بمانند و بنشینند. با این حال، برخی از آن ها استثنا هستند زیرا طراحی آن ها بسیار منحصر بـه فرد اسـت کـه نمیتوان نادیده گرفت. دره جنگلی شیسیدو فرودگاه جواهر چانگی یکی از این نمونه هاست. با توجه بـه این کـه سنگاپور در سراسر جهان بـه عنوان باغ شهر شناخته می شود، قرار دادن چنین نصب عجیب‌وغریب منطقی اسـت.

 

ممکن اسـت جاذبه‌اي برای جذب بازدیدکنندگان باشد، اما قبل از هر چیز یک پناهگاه اسـت. بـه عنوان مثال، مسیر غربی ان؛ با چراغ هاي‌ چشمک زن کـه درختان را روشن می کند، موسیقی آرام، و رایحه خوشمزه عطر SHISEIDO Ultimune، این تجربه را کامل می کند.

 


مطالب مشابه: معرفی زیباترین باغ های جهان + تصاویر


 

در پایان

خوشبختانه، برای هرکسی کـه نیاز بـه فراری خوشبو دارد، جهان مملو از باغ هاي‌ معماری اسـت کـه حتی شلوغ ترین شهرها را نیز احساس آرامش می کند. برخی قدیمی هستند و صدها سال اسـت کـه در شهر های محل سکونت خود مستقر شده اند، در حالی کـه برخی دیگر دستاوردهای تکنولوژیکی قرن بیست و یکم هستند، اما همه ی آن ها بـه یک اندازه محبوب هستند.

جدیدترین مطالب سایت