در خرید لباس ورزشی به چه نکاتی توجه کنیم؟

مجموعه : اخبار ورزشی
در خرید لباس ورزشی به چه نکاتی توجه کنیم؟

لباس ورزشی معمولا به لباس‌های راحت و گشادی گفته می‌شود که ورزشکار را در طول تمرین‌ پا مسابقات ورزشی آزاد بگذارد و در انجام فعالیت‌های او مزاحمت ایجاد نکند. برخی لباس‌های ورزشی تنها برای انجام فعالیتی که به آن اختصاص یافته‌اند پوشیده می‌شوند مانند دوبنده کشتی اما برخی دیگر مانند لباس‌هایی که در هنگام بدنسازی پوشیده می‌شوند به عنوان لباس‌های روزمره نیز پذیرفته شده‌اند. 

 

نکات قابل توجه برای خرید لباس ورزشی


انتخاب لباس بر اساس نوع ورزش:

لباسی  تهیه کنید که مخصوص ورزش خودتان باشد و به شما اجازه دهد کاملا در آن ورزش به راحتی تمرین کنید. به طور مثال اگر ورزش شما بدنسازی است، به لباس مناسب تمرین بدنسازی نیاز دارید تا بتوانید در این لباس به خوبی تحرک داشته باشید و لباس‌تان مزاحم‌تان نباشد. 

جنس مناسب برای لباس ورزشی

2.جنس مناسب برای لباس ورزشی :

با توجه به نوع ورزش، لباس‌های ورزشی از پارچه‌های مختلف تهیه می‌شوند. در تولید پوشاک ورزشی الیاف مصنوعی و الیاف طبیعی و پارچه‌هایی که ترکیبی از الیاف طبیعی و مصنوعی هستند به کار گرفته می‌شوند.

 وجود نخ پنبه در پارچه سبب جذب تعریق، شده و از ایجاد حساسیت‌های پوستی در فرد جلوگیری می‌کند. لباس‌هایی که با استفاده از الیاف مصنوعی مانند پلی استر تولید می‌‌شوند نیز از کشسانی لازم برخوردار هستند و تنفس‌پذیری مطلوبی را ایجاد میکنند. این لباس‌ها دارای طول عمر بالایی هستند ولی باید در نظر داشته باشید که میزان جذب عرق در این لباس‌ها به اندازه لباس‌های نخی نیست.

 

3.سایز مناسب

لباس ورزشی که شما در هنگام ورزش می‌پوشید نباید خیلی تنگ و یا خیلی گشاد باشد چون در اینصورت نمی‌توانید روی ورزش تمرکز کنید و بازدهی‌تان کاهش می‌یابد.

لباس‌های ورزشی به صورت سایز بندی شده تولید شده و فروشندگان آنلاین لباس ورزشی نیز معمولاً در سایت‌های خود جداول مخصوصی را برای انواع سایز قرار داده‌اند که با استفاده از این جدول‌ها می‌توانید سایز خود را تشخیص داده و لباس مناسب را خریداری کنید. 

 

انواع لباس ورزشی 

تا اینجا در مورد جنس و سایز لباس ورزشی و اینکه هر ورزش باید لباس ویژه به خود را داشته باشد به طور کامل صحبت کردیم. در ادامه فهرستی از انواع لباس‌های ورزشی پر کاربرد را به شما ورزشکاران عزیز معرفی می‌کنیم: 

 

تیشرت یا رکابی ورزشی

تیشرت یا تاپ ورزشی باید سایز مناسبی داشته باشد یعنی نه زیاد جذب باشد و نه خیلی آزاد و گشاد. جنس انتخابی تیشرت یا رکابی باید با ورزشی که میخواهیم انجام دهیم متناسب باشد. 

 

شلوار یا شلوارک ورزشی

شلوار و شلوارک‌های ورزشی باید انعطاف‌پذیری مناسبی داشته باشد و متناسب با اندام‌تان باشد. به طور مثال شلوارک‌‌های برند بادی لیام برای ورزش‌های مختلف به خصوص بدنسازی، مناسب است.

 

کفش ورزشی

کفش ورزشی

توجه داشته باشید که کفش ورزشی باید متناسب با رشته ورزشی‌تان انتخاب شود. کفش ورزشی مناسب، از زانو و کمر و مفاصل پا حمایت می‌کند و فشار را از روی مفاصل برمی‌دارد. انعطاف‌پذیری، قابلیت تهویه و وزن سبک از ویژگی بسیار مهم کفش خوب است. 

 

جوراب و اکسسوری‌های ورزشی جوراب ورزشی در اکثر ورزش‌ها لازم و کاربردی است که انواع ساق بلند و ساق کوتاه دارد. همچنین هر ورزشی اکسسوری‌های مخصوص به خود را دارد که بعضا لازم و ضروری است مانند مچ بند و زانوبند در ورزش بدنسازی.

روش صحیح نگهداری از لباس ورزشی

روش صحیح نگهداری از لباس ورزشی

لباس‌های ورزشی به دلیل استفاده عمده درهنگام تحرک، بیش ازبقیه لباس‌ها در معرض رایحه نامطبوع قرار می‌گیرند بنابراین به شستشو و مراقبت بیشتری نیاز دارند. از سری نکاتی که خوب است در این رابطه بدانیم می‌توان اشاره کرد به اینکه برای شستشوی لباس‌های ورزشی بهتر است از مقدار کمی شوینده استفاده کنیم تا در طولانی‌مدت پارچه لباس آسیب کمتری ببیند. همچنین بهتر است لباس‌ها در محل خیلی سرد یا خیلی گرم نگهداری نشوند زیرا در هر دو دما بافت آنها صدمه می‌بیند. نکته دیگری که در نگهداری لباس ورزشی به شما کمک می‌کند این است که شوینده‌های مخصوصی در بازار هستند که استفاده از آنها می‌تواند عمر و سلامت لباس شما را افزایش دهد.

 

سخن پایانی

چنانچه می خواهید یک ورزش اثر بخش و خوبی را سپری کنید، باید از لباس ورزشی مناسب استفاده کنید. داشتن لباس ورزشی خوب و مناسب نه تنها باعث می‌شود، از ورزش کردن‌تان لذت ببرید بلکه سبب حفظ سلامتی بدن‌تان می‌شود. لباس ورزشی شما باید متناسب با ورزش شما باشد، در هنگام خرید لباس ورزشی به ساختار بدن، مکانی که ورزش می‌کنید و شرایط فصلی که در آن قرار داریم توجه کنید.

جدیدترین مطالب سایت