مجموعه : اخبار ورزشی
بروزرسانی : 10 تیر 1396

مهم ترین گرند اسلم های «قهرمان های تنیس» دنیا

مهم ترین گرند اسلم های «قهرمان های تنیس» دنیا

مهم ترین گرند اسلم های «قهرمان های تنیس» جهان

معرفی مهم‌ترین و بهترین قهرمانان تنیس را برای شما عزیزان فراهم نموده ایم قهرمانی گرند اسلم ها بین سلاطین تنیس – فدرر، جوکوویچ و نادال – تقسیم شده اند. آرتور اش تنیسور سیاه پوست آمریکایی که پنج گرند اسلم مهم جهان را در دهه 80 میلادی برنده شد، ادعا می‌کرد تنیس از این جلوتر نخواهد رفت.

به گزارش تالاب: تنیس با چهار گرند اسلم یا تورنمنت مهم در جهان به اعتبار رسیده هست؛ تورنمنت هاي اوپن ایالات امریکا، اوپن استرالیا، ویمبلدون و رولند گاروس.

در تمام این سال‌ها قهرمانی این گرند اسلم ها بین سلاطین تنیس – فدرر، جوکوویچ و نادال – تقسیم شده اند. آرتور اش تنیسور سیاه پوست آمریکایی که پنج گرند اسلم مهم جهان را در دهه 80 میلادی برنده شد، ادعا می‌کرد تنیس از این جلوتر نخواهد رفت.

هر چند او سال‌ها بعد به ایدز مبتلا شد، در یادداشتی با تیتر «خدایا، چرا من؟» از مریضی اش نوشت و در نهایت هم فوت کرد و فرصت نکرد تعالی تنیس توسط فدرر، جوکوویچ و نادال را به نظاره بنشیند؛

سلاطینی که قهرمانی گرند اسلم هاي مهم سال را بین خودشان تقسیم کرده اند و هیچ وقت نمیگویند: «خدایا چرا من؟!» گرند اسلم هایي که هر کدام شان شبیه قلمرو امپراتوری یکی از آنهاست.

اوپن استرالیا

حدود 42 هزار سال پیش گروهی شکارچی از جنوب آسیا برای پیدا کردن شکارهای بهتر به سمت سرزمین هاي جنوبی تر حرکت کردند و پا به استرالیا گذاشتند.

طبیعی هست که ژن شکارچی این مردمان به استرالیایی ها در موفقیت هاي ورزشی کمک کند و نشانه اش هم مدال هایي هست که آن ها در المپیک میگیرند اما بزرگترین تورنمنت ورزشی که سالانه در نیمکره جنوبی برگزار می‌شود، متعلق به آنهاست؛ اوپن استرالیا که هر سال در اواسط دی ماه باید منتظر شروعش در استرالیا باشیم.

به خاطر گرمای هوای ژانویه در نیمکره جنوبی، مسابقات معمولا شب ها انجام می‌شود و شهر ملبورن از سال 1909 میزبان ابدی بزرگترین تنیسورهای جهان در سرزمین هاي کانگوروهاست.

مهم ترین گرند اسلم های «قهرمان های تنیس» دنیا

مهم ترین گرند اسلم هاي جهان، حاشیه ها و قهرمانانش

مشخصات

بزرگترین مشخصه مسابقات اوپن استرالیا زمین هاي تروبلوی جدیدی هست که فقط در استرالیا وجود دارد. این زمین ها که از سال 2008 استادیوم هاي تنیس استرالیا را فرش کرده اند، آبی رنگ بوده و باعث می‌شوند

سطح زمین خنک تر باقی بماند و بازگشت توپ قابل پیش بینی تر شود. زمین اوپن استرالیا خوراک تنیسورهایی مثل فدرر و اندی ماری هست که زمین هاي سفت را ترجیح می‌دهند و استاد سبک سرعتی میباشند.

بزرگ ترین ستاره

نواک جووکویچ با شش قهرمانی و راجر فدرر با پنج قهرمانی بزرگترین قهرمانان اوپن استرالیا به حساب می‌آیند.

زمان: دی

جایزه نقدی: 50 میلیون دلار

ویمبلدون

قدیمی ترین مسابقات تنیس جهان هر سال در منطقه اي به نام ویمبلدون در جنوب شرقی لندن برگزار میشود. نخستین دوره مسابقات تنیس ویمبلدون در سال 1877 فقط به خاطر منافع مالی برگزار شد و هر تماشاچی باید برای تماشای مسابقه یک شیلینگ پرداخت می‌کرد.

زمان برگزاری این تورنمنت دقیقا در اواسط تیر ماه و بعد از رولند گاروس فرانسه هست. 128 تنیسور در بخش مردان و 108 تنیسور زن، هر سال در آلبوم تنیس ویمبلدون با 11 زمین تنیس به رقابت با هم می‌روند؛ تورنمنتی که مثل خیلی از اتفاقات روزمره دیگر در انگلستان، درگیر سنت ها و قواعد عجیب غریبی شده هست.

مثلا تمام تنیسورهایی که در مسابقات ویمبلدون شرکت می‌کنند، مجبورند با لباس سفید در زمین حاضر شوند. خط هاي رنگی روی آستین و یقه هم نباید ضخامتی بیش از یک سانتی متر داشته باشند. حتی تجهیزات و لوازم بازیکنان – مثل ساک و لوازم پزشکی – باید به رنگ سفید باشند.

نوجوانان توپ جمع کن حاضر در مسابقات ویمبلدون ناچارند روزی سه ساعت تمرین کنند؛ اگر می پرسید چرا؟! دلیلش را کسی نمیداند و این هم یکی از قوانین سنتی انگلیسی هاست.

قدیمی ترین قرارداد اسپانسری تاریخ ورزش جهان هم مربوط به تورنمنت ویمبلدون هست و تمام توپ هاي ویمبلدون از سال 1902 توسط اسپانسری به نام شرکت اسلازگر فراهم سازی میشود.

ویمبلدون با تمام حاشیه هاي اطرافش مهم ترین تورنمنت تنیس دنیاست؛ تورنمنتی که 250 توپ جمع کن و بالای سه هزار خبرنگار در آن حضور دارند و تنیسورهای شرکت کننده در ویمبلدون پنج تن موز در طول تورنمنت میخورند.

مهم ترین گرند اسلم های «قهرمان های تنیس» دنیا

مهم ترین گرند اسلم هاي جهان، حاشیه ها و قهرمانانش

مشخصات

مسابقات ویمبلدون روی زمین چمن برگزار میشود و خیلی از ستاره هاي بزرگ دنیای تنیس در توجیه ناکامی هاي شان در زمین چمن ویمبلدون گفته اند: «چمن مال گاو هست!» تولید و نگه داری زمین چمنی که مناسب تنیس باشد، کار پر زحمت و پر هزینه اي هست چون چمن باید یکنواخت و کاملا مسطح بماند و نگه داری آن در طول سال، مخارج سنگینی دارد.

برای همین اکثر تنیسورها تا زمان حرفه اي شدن فرصت بازی روی زمین هاي چمن را پیدا نمیکنند و تجربه اي ندارند. ضمن اینکه زمین ویمبلدون باعث سر خوردن و افزایش احتمال مصدومیت میشود.

بزرگ ترین ستاره

بازی کردن روی زمین چمن به خاطر غیرقابل پیش بینی بودن حرکات توپ و گرچه جهش کمتر آن روی چمن، معمولا تخصص تنیسورهای باهوش هست، ورزشکارهایی که میتوانند تمام احتمالات را بررسی کنند و به هوش اکثر از ضربات قوی راکت نیاز دارند. خب، وقتی بحث هوش پیش می‌آید، کسی بهتر از راجر فدرر وجود ندارد؛ تنیسور سوییسی با هفت قهرمانی در ویمبلدون انگلیس رکورددار این تورنمنت هست.

زمان: تیر

جایزه نقدی: 35 میلیون دلار

رولند گاروس

همان اوپن فرانسه هست و هر سال اواسط خرداد باید منتظر دومین گرند اسلم مهم سال باشیم؛ تورنمنتی که به افتخار رولند گاروس، خلبان فرانسوی که در جنگ جهانی اول کشته شد، به نام او نام گذاری شده هست. مسابقات اوپن فرانسه قدمتی اکثر از یک قرن دارد و از سال 1891 برگزار می شد.

در 30 سال اول تورنمنت، فقط بازیکنان فرانسوی می توانستند در رولند گاروس شرکت کنند و مسابقات جای ثابتی نداشت و هر سال در یک گوشه از فرانسه انجام می شد اما از سال 1925 ورود تنیسورهای خارجی هم آزاد شد و به همین سادگی یکی از معتبرترین مسابقات تنیس جهان به جهان آمد.

مسابقات رولند گاروس حتی در زمان اشغال این کشور به دست کشور آلمان ها هم متوقف نشد و نازی ها بهره برداری سیاسی از آن می‌کردند. نزدیک به یک قرن هست که رولند گاروس فرانسه در آلبوم «رولند گاروس» پاریس برگزار میشود، آلبوم اي که یکی از برگ هاي برنده پاریس برای گرفتن میزبانی المپیک 2024 در رقابت با شهرهایی مثل فلورانس، برلین و لس آنجلس هست.

ورزشگاه فیلیپ کارتیر که برای مسابقه فینال نزدیک به 15 هزار نفر گنجایش دارد و قرار هست تا سال آینده مسقف شود، تا امروز شاهد قهرمانان زیادی بوده که جام رولند گاروس را بالای سر برده اند؛ آندره آغاسی، بوریس بکر، فدرر، نادال و … باید دید تا هفته آینده قهرمانی سال 2017 این تورنمنت به چه کسی میرسد؟!

مهم ترین گرند اسلم های «قهرمان های تنیس» دنیا

مهم ترین گرند اسلم هاي جهان، حاشیه ها و قهرمانانش

مشخصات

زمین خاک روس رولند گاروس فرانسه، محلی هست برای چالش فیزیکی و بدنی تنیسورها در یکی از گرم ترین فصول سال. در زمین هاي خاک رس، بعد از برخورد توپ به زمین – در مقایسه با زمین هاي هارد و چمن – به نسبت زیادی از سرعت توپ کم میشود، برای همین هم تنیسورهایی که سبک بازی هجومی دارند، در رولند گاروس به توفیقی نمیرسند و مهم ترین ناکام تنیسورهای هجومی هم پیت سمپراس آمریکایی بود که هیچ وقت قهرمان رولند گاروس نشد.

قهرمانی در زمین کند خاک رس فرانسه در هفته مسابقه سنگین از عهده ورزشکاری بر می‌آید که فارغ از کیفیت فنی، توانایی بدنی بی نظیر اي داشته باشد.

بزرگ ترین ستاره

رولند گاروس فرانسه ستاره اي بزرگتر از رافائل نادال فرانسوی را در تاریخ برگزاری اش ندیده هست؛ کسی که به خاطر نه قهرمانی اش در رولند گاروس به «پادشاه خاک رس» مشهور هست و این روزها آماده بردن «دسیما»ي اوپن فرانسه هست. نادال اسپانیایی فاتح رولند گاروس از سال 2005 تا 2014 هست.

زمان: خرداد

جایزه نقدی: 32 میلیون دلار

اوپن آمریکا

دنیای تنیس و گرند اسلم ها با مسابقات آزاد استرالیا شروع می‌شود و با تورنمنت اوپن کشور آمریکا به اتمام می‌رسد. برگزار کنندگان اوپن کشور آمریکا ادعا میکنند وقتی این کارها هنوز مد نبود، به برابری حقوق زنان و مردان اهمیت می دادند، برای همین هم از سال 1973 جایزه بخش مردان و زنان این تورنمنت برابر و یک اندازه بود.

ورزشگاه آرتور اش، محل برگزاری فینال مسابقات اوپن ایالات امریکا با 27 هزار نفر گنجایش، بزرگترین ورزشگاه تنیس در تمام دنیاست که سال قبل با هزینه اي 150 میلیون دلاری سقف شد تا از این به بعد بارندگی هم اختلالی برای مسابقات آزاد کشور آمریکا نباشد.

مهم ترین گرند اسلم های «قهرمان های تنیس» دنیا

مهم ترین گرند اسلم هاي جهان، حاشیه ها و قهرمانانش

مشخصات

مهم ترین امکانی که در مسابقات اوپن کشور آمریکا وجود دارد، قابلیت درخواست ویدئوچک برای تنیسورهاست. تنیسورها در هر ست سه بار امکان بهرهگیری از ویدئوچک را خواهند داشت و آمارهای سال 2016 نشان می‌دهد در 24 درصد ویدئوچک ها حق با تنیسور بوده هست.

بزرگ ترین ستاره

راجر فدرر با پنج قهرمانی قطعا مهم ترین تنیسوری هست که پایش را به اوپن کشور آمریکا گذاشته؛ بالاتر از پیت سمپراس آمریکایی که در 19 سالگی قهرمان این تورنمنت شد.

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت