تاریخ روز مادر ( تاریخ روز زن 1402) | روز مادر در كشورهای مسیحی

تاریخ روز مادر ( تاریخ روز زن 1402) | روز مادر در كشورهای مسیحی

تاریخ روز مادر 1402

مادر عزیزم ،وقتی چشم به جهان گشودم. قلب کوچکم مهربانی لبخند و نگاهت راکه پر از صداقت و بی ریایی بود احساس کرد. دیدم زمانی راکه با لبخندم لبخند زیبائی بر چهره خسته ات نشست و دنیایت سبز شدو با گریه ام دلت لرزید و طوفانی گشت. از همان لحظه فهمیدم که تنها درکنار این نگاه پرمهر و محبت است که احساس آرامش و خوشبختی خواهم کرد.

 

تاریخ روز مادر ( تاریخ روز زن 1402) | روز مادر در كشورهای مسیحی

 

تاریخ روز مادر «تاریخ روز زن»

تاریخ شمسی روز مادر : شنبه 26 بهمن 

 « بیستم جمادی الثانی » ولادت حضرت فاطمه زهرا درود الله عليها و روز مادر « روز زن » بر تمامی مادران عزیز خجسته باد.

 

بیستم جمادی الثانی هر سال، روزی پر از خاطره و معنویت است؛ خاطراتی شیرین از مادران مهربان،فرزندان با محبت و همسران با وفا ؛ این روز به يُمن ِ زاد روز بانوی نمونه اسلام، فاطمه زهرا « درود الله علیها» ، روز مادر نام گرفته است ؛ بانویی كه گل سرسبد تمام بانوان عالم است؛ تنها زنی كه پدرش معصوم ، شوهرش معصوم و خودش نیز معصوم بوده و پیامبر گرامی اسلام «ص» به او لقب ” اُم ابیها ” داده است،یعنی زنی كه برای پدرش هم چون مادر بود.

 

زندگی و سیره ي حضرت زهرا« س» به قدری آموزنده و جذاب است كه هر زن آزاده اي در جهان وی را چونان قدیسه اي تحسین می كند؛ زنی كه تولدش از دامن خدیجه كبری ، همسر پیامبر گرامی اسلام «ص» ودر كانون اولین خانواده اسلامی با نغمه هاي آسمانی و تسبیح قدسیان همراه شد و شب میلادش را عرشیان به بانگ تكبیر و تسبیح جشن گرفتند و خداوند لقب كوثر به او عطا كرد؛ زیرا وی سرچشمه ي تمام خوبی هاي جهان است.

 

روز زن و روز مادر نام گرفت؛”اگر روزی باید روز زن یا روز مادر باشد،چه روزی والاتر و افتخارآمیزتر از روز ولادت با سعادت فاطمه زهرا درود الله علیهاست؛زنی كه افتخار خاندان وحی است و چون خورشیدی بر تارك اسلام عزیز می درخشد.”

 

حتماً بخوانید:

عکس پروفایل مادر + عکس نوشته مادر فوت شده

 

تاریخ روز مادر ( تاریخ روز زن 1402) | روز مادر در كشورهای مسیحی

امروز روز مادر است! روز زن

 

مادر! چه کلمه سهل و ممتنعی. چه کلمه مقدسی و چه مفهوم زیبایی! جالب است که زبانهای مختلف برای مفهوم مادر کلماتی در همین حدود دارند. مادر – مامان – مام – ام و… برای گفتن آن لب حالت خاصی می‌گیرد! اوج احساس و عاطفه! اوج دوستی و محبت.

 

خدای من! مادر، اسطوره اي مقدس است در زندگی انسان. بزرگ و بلند. شاید نیمی از انسانها مادر شوند اما باز هم مادر بودن و مادری کردن مفهومی مقدس است.

 

از لحاظ جامعه شناسی، مادر نوعی نقش اجتماعی است. نقشی که معلوم نیست اکتسابی است یا ذاتی! فرزند بودن و دختر بودن نوعی نقش اجتماعی است با کارکردها و وظایف اجتماعی خاص خود که ذاتی است و هیچکس نقشی در آن ندارد. اما شغل هر فرد، نقش اکتسابی اوست.

 

دراین میان معلوم نیست مادر بودن نقش ذاتی است یا اکتسابی. شاید اکتسابی بودنش بچربد، اما شرایط اجتماعی و فیزیولوژیکی هر زنی رابه مادر بودن و هر مردی رابه پدر بودن می کشاند. نمیدانم به هر حال مادر و مادری بنظر من در حیطه تحلیل هاي جامعه شناختی نمی گنجد. نمی‌توانیم آنرا تنها بعنوان یک فرد با نقشی خاص درنظر بگیریم.

تاریخ روز مادر ( تاریخ روز زن 1402) | روز مادر در كشورهای مسیحی

مادر و فرزند رابطه اي متقابل و حیاتی دارند که بدون آن قوام جامعه شک برانگیز است! تجربه نیز نشان داده اقداماتی در مسیر کمونیستی کردن جوامع و دور کردن آنان از خانواده و زندگی خانوادگی، و به سر کار بردن مادران تبعات و نتایج غیرقابل باور و نامطلوبی به دنبال دارد. کیبوتص ها در اسرائیل و شوروی و… که در همین راستا آغاز بکار کردند، همگی طعم شکست را چشیدند.

 

لذا ما نیز مانند اکثر فرهنگ هاي دنیا مادر را می ستاییم و وی را پاس می داریم. با این که در تمام جهان روز دیگری به این عنوان یعنی روز مادرشناخته میشود و گرامی داشته میشود. اما ما ایرانیان و شیعیان به احترام مادری بزرگ و مقدس که البته کمتر میشاسیمش و فقط از درد سینه او مطلعیم نه افکار و عقاید و رفتارش! روز ولادت او راگرامی می داریم، روز ولادت دختر نبی اکرم و همسرعلی مرتضی، مادر حسنین و زینب کبرا، حضرت فاطمه زهرا «س» .

 

– تاریخ روز مادر «تاریخ روز زن»

بیستم جمادی الثانی مصادف است با ولادت حضرت فاطمه زهرا درود الله عليها و روز مادر « روز زن ».

 

به یاد آر چشمانی را كه بر تو نگران بودند
به یاد آر دستانی را كه شبها با نوازش هاي خود دردهای تو را تسكین می دادند
به یاد آر دلی را كه به خاطر تو زخمها خورده است
آن هنگام زانو بر زمین بگذار و موهبت مادر را سپاس دار …

 

بیستم جمادی الثانی هر سال، روزی پر از خاطره و معنویت است؛ خاطراتی شیرین از مادران مهربان ، فرزندان با محبت و همسران با وفا ؛ این روز به يُمن ِ زاد روز بانوی نمونه اسلام ، فاطمه زهرا « درود الله علیها» ، روز مادر نام گرفته است ؛ بانویی كه گل سرسبد تمام بانوان عالم است ؛ تنها زنی كه پدرش معصوم ، شوهرش معصوم و خودش نیز معصوم بوده و پیامبر گرامی اسلام «ص» به او لقب ” اُم ابیها ” داده است ، یعنی زنی كه برای پدرش هم چون مادر بود.

 

اگر چه دوران زندگی حضرت زهرا «س» كوتاه بود اما زندگانی پر بركت و درخشان وی ، آن بانوی بزرگوار رابه الگویی بی نظیر برای تمام زنان عالم در طول تاریخ مبدل ساخته است؛ زنی كه كودكی اش را در خانه شخص اول اسلام – پیغمبر اكرم «ص» – و دوران بچه داری را در خانه دومین شخصیت ممتاز اسلام –علی «ع» – گذراند و دو امام معصوم – امام حسن «ع» و امام حسین «ع» – ، و دو دختر فداكار و شجاع – زینب و ام كلثوم – رابه جامعه تحویل داد.

 

زندگی و سیره ي حضرت زهرا« س» به قدری آموزنده و جذاب است كه هر زن آزاده اي در جهان وی را چونان قدیسه اي تحسین می كند؛ زنی كه تولدش از دامن خدیجه كبری ، همسر پیامبر گرامی اسلام «ص» ودر كانون اولین خانواده اسلامی با نغمه هاي آسمانی و تسبیح قدسیان همراه شد و شب میلادش را عرشیان به بانگ تكبیر و تسبیح جشن گرفتند و خداوند لقب كوثر به او عطا كرد؛ زیرا وی سرچشمه ي تمام خوبی هاي جهان است.

 

و چه زیبا تولد این بانوی گرانقدر به ابتكار بنیانگذار جمهوری اسلامی – امام خمینی «ره» – روز زن و روز مادر نام گرفت ؛ ” اگر روزی باید روز زن باشد ، چه روزی والاتر و افتخارآمیزتر از روز ولادت با سعادت فاطمه زهرا درود الله علیهاست؛زنی كه افتخار خاندان وحی است و چون خورشیدی بر تارك اسلام عزیز می درخشد.” از بیانات امام خمینی «ره» در تاریخ 15/ 2/ 59

نامگذاری یك روز از سال به نام مادر در فرهنگ و ملل مختلف سابقه اي طولانی دارد و هر ملتی سعی كرده است روزی رابه تجلیل از مقام شامخ مادر اختصاص دهد.در فرهنگ پر بار ایران اسلامی خجسته زاد روز بانوی گرانقدر اسلام ، دختر حضرت محمد «ص» روز مادر نام گرفته تا زنان و مادران این مرز و بوم از او درس ایمان ، فداكاری و مهربانی بیاموزند. ما نیز بر آن شدیم تا با مروری بر تاریخچه روز مادر در بین ملل دیگر ، سابقه این مناسبت را در سایر فرهنگ ها بررسی كنیم.

 

روز مادر در كشورهای مسیحی
یك خانم امریكایی به نام آناجارویس «Anna Jarvis » پس از مرگ مادرش ، در هشتم ماه مه 1905 به این فكر افتاد كه از تمامی مادران در زمانی كه در قید حیات هستند ، قدردانی شود. بهمین دلیل تمام تلاش خودرا بر این گذاشت كه روزی از سال به مادران اختصاص داده شود. او در آغاز از كشیش منطقه شان خواست كه موعظه اي در زمینه نقش مادر در جامعه ایراد كند.

 

سپس نامه هایي به مردان روحانی ، سیاسی و با نفوذ فرستاد. پس ازآن با خرید یك آژانس تبلیغاتی ، پیغام خودرا با مضمون ” اختصاص دادن روزی برای ارج نهادن به مادران ، آنان را جاویدان می سازد ” به گوش مردم رساند و سرانجام درسال 1907 روز یكشنبه ، دوم ماه مه – زمان مرگ مادر آنا جارویس – روز مادر نامیده شد.

پس از تلاش موفقیت آمیز جارویس ، با به اتمام رسیدن جنگ جهانی اول ، روز مادر به كشورهای اروپایی نیز راه یافت . درسال 1917 روز مادر در سوئیس رایج شد و سپس به اتریش و جزایر اسكاندیناوی رسید. در کشور آلمان برای اولین بار درسال 1922 این روز را جشن گرفتند. اما در زمان ناسیونالیست ها روز مادر دراین كشور دچار انحراف شد؛ زیرا آنان بر پایه این ایدئولوژی كه مادر ضامن دوام ِ نژاد آریایی است، این روز را جشن می‌گرفتند.

 

نماد روز مادر برای مادری كه در قید حیات است یك شاخه میخك قرمز و برای مادری كه از دنیا رفته ، یك شاخه میخك سفید است. آنا جارویس با ارائه این طرح ، بردن گل برای مادران را رواج داد.

 

آنا جارویس ، بانی روز مادر در كل جهان مسیحیت – زنی كه خود هیچ گاه مادر نشد- درسال 1948 در خانه سالمندان فیلادلفیا بدرود حیات گفت. جالب است بدانید كه تمام هزینه هاي نگه داری و اقامت او در خانه سالمندان را تاجران گل – افرادی كه بیشترین سود را از روز مادر می بردند- متقبل شدند.

 

حتماً بخوانید:

اس ام اس تبریک روز مادر + متن زیبای تبریک روز مادر

تاریخ روز مادر ( تاریخ روز زن 1402) | روز مادر در كشورهای مسیحی

 

روز مادر در بین ملل دیگر
فرزندانی كه نمی‌توانند دراین روز در كنار مادر خود باشند، اغلب با یك تلفن ، ارسال كارت ، فرستادن گل یا هدیه ، عشق و محبت خودرا ابراز می كنند؛ و افرادی كه دراین روز لذت بودن در كنار مادر را تجربه می كنند ، با كمك در انجام كارهای خانه ، تهیه غذایی ویژه و گذراندن روز خود با مادرشان از محبت هاي او قدردانی می كنند.

 

كشورهایی چون تركیه ، دانمارك ، فنلاند ، ایتالیا ، استرالیا و بلژیك روز مادر را در دومین یكشنبه ماه مه جشن میگیرند. در نروژ دومین یكشنبه ماه فوریه ودر سوئد و فرانسه نیز آخرین یكشنبه ماه مه ، این روز ، جشن گرفته می‌شود. مردم فرانسه این روز را هم چون جشن تولد برگزار می كنند. تمام خانواده دور هم جمع میشوند و با یك وعده غذای ویژه و كیك ، روز مادر را جشن می‌گیرند. بعضی از كشورها این روز را در فصل بهار برگزار می كنند.

 

در لبنان در اولین روز بهار ودر ژاپن دومین یكشنبه ماه مه با برگزاری نمایشگاه نقاشی از مادران تجلیل می‌شود. كودكان شش تا چهارده سال با كشیدن نقاشی درباره مادرانشان از آن ها قدردانی می كنند. هر چهار سال یك بار نیز نقاشی هاي برگزیده در نمایشگاهی به نام ” مادر من” به نمایش گذاشته می‌شود.

 

تاریخچه روز مادر در یونان به گذشته خیلی دور بر می‌گردد. 25 سال قبل از ظهور عیسی مسیح «ع» ، الهه هاي یونانی وجود داشتند كه برای آن ها نوعی جشن مادر برگزار می شد.مردم هنگ كنگ ، پاكستان ، قطر ، عربستان سعودی و کشور امارات متحده ي عربی روز مادر را در ماه مه جشن می‌گیرند. مردم این كشورها كه عموماً مسلمان اند، دراین روز به دیدن مادران خود میروند و با در دست داشتن هدایایی چون گل ، كیك ، اشیای زینتی و قیمتی از ایشان قدردانی می كنند.

 

در آرژانتین و هندوستان مراسم روز مادر در ماه اكتبر برگزار میشود. مردم آرژانتین در دومین یكشنبه این ماه از مادران قدردانی می كنند؛ اما هندوها ده روز را برای این منظور جشن می‌گیرند.

 

این فستیوال بر اساس نام دورگا پوجا «Durga Puja» – زن و مادر قدیسه هندو –” دورگا ” نامگذاری شده است. بنا بر افسانه اي ، این مادر الهی ده دست دارد ودر هر دست اسلحه اي برای از بین بردن اهریمن « شیطان » پرتقال و اسپانیا روز مادر ارتباط نزدیكی با كلیسا دارد.

 

در هشتم دسامبر، این مردم نه تنها از مادران قدردانی می كنند ، بلكه مراسم شكر گذاری برای مریم مقدس ، مادر حضرت عیسی «ع» را نیز به جا می آورند.

برخی از مردم یوگسلاوی سابق هم در ماه دسامبر یك روز رابه نام ” ماتریس ” جشن میگرفتند. دوهفته بعد از كریسمس دختران و پسران جوان در سكوت و آرامش كامل دست و پای مادر خودرا در حالی كه خواب بود، می بستند و مادر زمانی كه بیدار می شد با دادن هدایای كوچكی كه در زیر بالش خود مخفی كرده بود خودرا آزاد می كرد.

 

گرچه هر كشوری با فرهنگ خاص خود برای انتخاب روز مادر نماد و دلیلی دارد. اما انچه اهمیت دارد قدردانی و تشكر از مقام مادر است؛ و این مراسم بهانه اي است تا توجه بیشتری به مادران داشته باشیم و به انها ثابت كنیم كه چقدر دوستشان داریم.

 

جدیدترین مطالب سایت