جزییات طرح جدید بیمه شخص ثالث | زمان اجرای بیمه شخص ثالث شخص محور

جزییات طرح جدید بیمه شخص ثالث | زمان اجرای بیمه شخص ثالث شخص محور

جزییات طرح جدید بیمه شخص ثالث

در قانون جدید بیمه شخص ثالث فقط داشتن تخفیف نداشتن تصادف کافی نیست و مواردی هم چون میزان خلافی شخص در رانندگی ؛ زن یا مرد بودن شخص ؛ سن شخص؛ سلامتی جسمانی شخص و …در قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر خواهد داشت. غلامرضا سلیمانی امیری رییس شورای‌ عالی بیمه درباره جزییات طرح جدید بیمه شخص ثالث و فرد محوری بجای خودرو محوری، اظهار داشت:

 

یکی از وظایف بیمه مرکزی در قانون برنامه ششم و قانون بیمه شخص ثالث این است که بتواند تمامی بیمه نامه هاي‌ صادره شخص ثالث را از خودرو محوری به راننده محوری تبدیل کند. 

 

وی توضیح داد: بر اساس این طرح، شرکت هاي‌ بیمه موظف خواهند بود بر اساس عملکرد راننده ،بیمه شخص ثالث را صادر کنند. 

 

رییس شورای عالی بیمه ادامه داد: این طرح باید قبل از پایان برنامه ششم اجرایی شود؛ البته برای اجرای این طرح لازم است تا اطلاعات راننده از جمله جنسیت، سن، تجربه، میزان تخلفات و سایر اطلاعات گرد آوری شود و برنامه نرم افزاری لازم تهیه شود. 

 

وی زمان اجرای این طرح را اواخر سال 1398 و به شکل پایلوت اعلام کرد.

 


 

جزییات طرح جدید بیمه شخص ثالث | زمان اجرای بیمه شخص ثالث شخص محور

زمان اجرای بیمه شخص ثالث شخص محور

طبق قانون برنامه ششم توسعه و با توجه به پرخطر و کم خطر بودن راننده، ­ از سال 98 بیمه شخص ثالث بجای خودرو به راننده ­تعلق خواهد گرفت.
 

رئیس کل بیمه مرکزی جزئیات قانون جدید و اجرای بیمه شخص ثالث را اعلام کرد و گفت پرخطر و کم خطر بودن ؛ زن و یا مرد بودن راننده ؛ پیر یا جوان بودن راننده دراین مصوبه لحاظ خواهد شد و این قانون از سال آینده به صورت آزمایش اجرا خواهد شد .

 

قانون جدید بیمه شخص ثالث رئیس کل بیمه مرکزی:

بیمه شخص ثالث از سال آینده، آزمایشی بجای خودرو به راننده داده می شود غلامرضا سلیمانی در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما افزود: طبق قانون برنامه ششم توسعه و با توجه به پرخطر و کم خطر بودن راننده، ­ از سال آینده بیمه شخص ثالث بجای خودرو به راننده ­تعلق خواهد گرفت.

 

وی ادامه داد: و راننده‌هایي که رانندگی بهتری دارند هزینه کمتری برای بیمه شخص ثالث پرداخت خواهند کرد تخفیقات ویژه بیمه‌اي برای خانمها رئیس کل بیمه مرکزی گفت: با توجه به این‌که خانم‌ها مرتب‌تر رانندگی میکنند درسال آینده که بیمه شخص ثالث راننده محور می شود، خانم‌ها تخفیفات ویژه بیمه‌اي دریافت میکنند.

 

غلامرضا سلیمانی در ادامه گفتگوی اختصاصی افزود: راننده محور بودن بیمه شخص ثالث یعنی خودرو نیست که بیمه دریافت میکند بلکه خود راننده است که بیمه نامه را دریافت میکند و تعداد زیادی از راننده‌ها هستند که با خودرو‌هاي‌ ارزان قیمت خوب رانندگی می کنند و کمترین تخلف را دارند، اما عده اي از افراد با خودرو‌هاي‌ گرانقیمت بد رانندگی میکنند و افراد پرخطر محسوب می شوند.

 

وی ادامه داد:​ در جهت راننده محور کردن بیمه شخص ثالث جنسیت، سن افراد و سابقه ان‌ها مطرح است و، چون خانم‌ها مرتب‌تر رانندگی میکنند بیشتر از بقیه از تخفیقات بیمه‌اي می توانند استفاده کنند.

 

نگرانی مردم از بیمه‌نامه‌هاي‌ راننده محور اجرای آزمایشی بیمه نامه راننده‌محور از ابتدای سال آینده«طبق اعلام رئیس کل بیمه مرکزی»؛ موجب نگرانی دارندگان خودرو شده است.

 

مردم نگران هستند چنانچه بیمه‌هاي‌ شخص ثالث از روی خودرو برداشته شده و فردمحور شود، چه هزینه‌هایي در مورد حق بیمه بر آن ها مترتب خواهد بود.

 

این سوالی است که بنظر میرسد بیمه مرکزی باید هر چه سریع تر در مورد ان اطلاعات شفافی ارائه دهد. یکی از دارندگان خودرو در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت:

نگرانی از بابت هزینه‌هاي‌ مترتب بر خرید بیمه‌نامه شخص ثالث با این طرح بیمه مرکزی به اوج می رسد. به خصوص این‌که در برخی خانواده‌ها از یک خودرو، چندین نفر استفاده می کنند و اگر قرار باشد که هر راننده برای خود به صورت جداگانه، بیمه‌نامه تهیه کند، هزینه هنگفتی به خانوارها تحمیل خواهد شد.

 

وی افزود: بنظر میرسد که تصمیم‌گیران در رابطه با راننده‌محور کردن بیمه‌هاي‌ شخص ثالث باید دقت کافی را در مورد هزینه‌هاي‌ خانوار داشته باشند ودر تعیین نرخ بیمه‌نامه همه ی ملاحظات باید درنظر گرفته شود.

 

جزئیات این طرح هنوز از سوی بیمه مرکزی اعلام نشده است اما شنیده ها حاکی است یکی از سناریوهای مطرح شده دراین زمینه ​ ان است که برای یک خودرو، تا سقف حداکثر سه راننده، نرخ مشخصی درنظر گرفته شود که مجموع خرید بیمه‌نامه از سوی هر یک از رانندگان، معادل با قیمت بیمه‌نامه شخص ثالث باشد که طی سال‌هاي‌ گذشته با فرمول مشخصی تعیین می‌شده است.

 

بنظر می رسد بیمه مرکزی با اجرای این طرح به دنبال تعدیل زیان شرکتهای بیمه است؛ دراین میان نباید این طرح و مکانیزم اجرای ان؛ هزینه مضاعفی رابه خانوارها بخصوص در شرایط فعلی تحمیل کند. حق بیمه راننده‌ محور با چه معیارهایی تعیین خواهد شد؟

 

کاظم طلایی پاشیری، رئیس انجمن ارزیابان خسارت حرفه‌اي صنعت بیمه در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به مطرح شدن موضوع بیمه‌هاي‌ شخص ثالث راننده‌محور از سوی رئیس کل بیمه مرکزی گفت:

 

پرداخت حق بیمه راننده‌محور برای بیمه‌نامه‌هاي‌ شخص ثالث در همه ی جای دنیا جاری است و قاعدتا رانندگان بدلیل تخصص‌ها و توانمندی‌هاي‌ مختلف خود، تبحر بهتری در رانندگی دارند که این موضوع بطور قطع، می تواند در پذیرش ریسک مربوط به انها از سوی شرکت‌هاي‌ بیمه موثر باشد.

 

وی افزود: بهمین دلیل است که بیمه مرکزی تصمیم گرفته تا به این سمت حرکت کند تا بیمه‌نامه هاي‌ شخص ثالث به صورت راننده‌محور صادر گردد؛ البته اینکار دلایل علمی و فنی لازم را هم دارد؛ به این معنا که یک راننده جوان ممکن است تبحر کافی یا قدمت کافی در رانندگی را نداشته و بنابر این تجربه کم او در رانندگی، سبب افزایش ریسک تصادفات شود؛ همانگونه که افراد فرسوده و بازنشسته نیز هر لحظه ممکن است حین رانندگی مرتکب خطا شده و تصادف بزرگی را شکل دهند؛ پس بیمه‌هاي‌ راننده محور کاملا بر پایه و اساس توانمندی افراد شکل می گیرد و ریسک در ان موثر است.

 

طلایی در پاسخ به این سوال که هزینه هر بیمه‌نامه با چه معیارهایی تعیین خواهد شد، گفت:

هنوز معیار خاص این نوع بیمه‌نامه، به صورت کامل نهایی نشده است، ولی بطور قطع امتیازات خوبی برای افرادی که در رانندگی دقت کافی داشته و نمرات منفی کمتری دارند، درنظر گرفته می شود تا حق بیمه برای آن ها اقتصادی و به صرفه باشد.

 

البته رانندگان هم باید آموزش‌هاي‌ لازم را ببینند تا در حین رانندگی دچار خطای کمتری شوند. وی امتیازهای منفی و مثبت پلیس راهنمایی و رانندگی به رانندگان را یکی از پایه و اساس‌هاي‌ تعیین حق بیمه راننده‌محور اعلام کرد و گفت: تمام آیتم‌هاي‌ موثر در مهارت راننده، در تعیین حق بیمه مورد توجه خواهد بود.

 
درپایان:
امیدواریم این قوانین جدید باعث هزینه بیشتر و صرف وقت بیشتر برای یک بیمه خودرو نشود.
 
منبع : مهر
جدیدترین مطالب سایت