بروزرسانی : 10 خرداد 1397

تصویر آیت الله هاشمی رفسنجانی چند بار روی مجله تایم رفت ؟+ عکس

تصویر آیت الله هاشمی رفسنجانی چند بار روی مجله تایم رفت ؟+ عکس

عکس آیت الله هاشمی روی مجله تایم

همانطور که میتوان حدس زد بعد از فوت آیت الله رفسنجانی خیلی از حقوق های غربی به ایران و مخصوصا به خاطر فوت آیت الله رفسنجانی تسلیت گفتند ، به گزارش تالاب از کاخ سفید گرفته تا سیاست مداران آمریکا و بقیه کشورها و همین پیام ها و اخبار ها چندین بار باعث این شد تا مجله تایم کمی برخورد نشان دهد.

آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام روز یکشنبه نوزدهم دی‌ماه در 82 سالگی دار فانی را وداع گفت و ساعتی پیش در حرم مطهر امام خمینی(ره) راهی خانه ابدی شد.

چهره این سیاستمدار ایرانی در طول دوران حیات خویش دو بار روی مجله تایم رفت؛ یک بار در سال 1365 و بار دیگر در سال 1384.

تصویر آیت الله هاشمی رفسنجانی چند بار روی مجله تایم رفت ؟+ عکس

 

آیت الله رفسنجانی در مجله تایم

 

دهم فروردین 65 آمریکایی‌ها پیام دادند که چهار آمریکایی برای مذاکره به تهران می‌آیند. این افراد همان مک‌فارلین و همراهانش بودند و تلاش داشتند طی دیدار با سران قوا، ایران را متقاعد کنند به آمریکا در آزادی گروگان‌های آنان در لبنان، برای ادامه جنگ با عراق در تأمین و فروش سلاح به ایران کمک کند.

 

آزادی یکباره گروگان‌ها به پیروزی جمهوری‌خواهان در انتخابات کنگره کمک می‌کرد، اما پس از خبر هفته‌نامه الشراع، به دستور امام(ره)، هاشمی رفسنجانی در سخنرانی 13 آبان (روز تسخیر لانه جاسوسی) شرح ماجرا را پشت تریبون اعلام کرد.

افشای معامله تسلیحاتی پنهانی جمهوری‌خواهان با ایران، بر نتیجه انتخابات اثرگذار بود و به نفع دموکرات‌ها تمام شد.

هفته‌نامه تایم پس از این اتفاق با جمله «رابطه محرمانه ریگان با ایران» عکس وی و هاشمی‌رفسنجانی را روی جلد خود کار کرد.

این رویداد در ایران به ماجرای مک‌فارلین و در آمریکا به رسواییِ ایران‌گیت مشهور است.

تصویر آیت الله هاشمی رفسنجانی چند بار روی مجله تایم رفت ؟+ عکس

 

آیت الله هاشمی در جلد تایم

مجله تایم در سال 1384 (نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری) تصویر دیگری از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با عنوان «بازگشت رفسنجانی» روی جلد خود منتشر کرد که به کاندیداتوری وی در انتخابات اشاره دارد.

 

البته این نسخه از مجله، در سایت اروپایی تایم موجود نیست. چرا که تایم ویرایش‌های متفاوتی را در بخش‌های مختلف دنیا منتشر می‌کند.

 

این هفته‌نامه آمریکایی، در شهر نیویورک به چاپ می‌رسد. ویرایش اروپایی این مجله در لندن چاپ می‌شود و ویرایش دیگری از این مجله، ویژه کشورهای جنوب اقیانوس آرام است.

 

بیش از 9 دهه از عمر مجله تایم می‌گذرد.

 

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت