درباره خانه فساد در یزد (+توضیحات کامل)

درباره خانه فساد در یزد (+توضیحات کامل)

موضوع جنجالی خانه فساد یزد چه بود؟

پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب اسلامی یزد از شناسایی و متلاشی شدن چند باند فساد اخلاقی دراین استان خبر داد.بررسی حساب هاي‌ بانکی متهمان مشخص شد در بازه زمانی ۱۰ ماهه پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال بـه حساب یکی از آن ها واریز کـه هیچ تناسبی با شغل وی نداشته اسـت و با تکمیل تحقیقات و استعلام سوابق کیفری، کیفرخواست در خصوص این باند فساد و فحشا صادر شد.

 

این گزارش می افزاید: متعاقب ارسال پرونده بـه دادگاه کیفری و سپس دادگاه تجدیدنظر استان در نهایت با ختم رسیدگی، متهم ردیف اول «زن» بـه یک سال حبس و ۲ سال منع اقامت در یزد و متهم ردیف دوم «مرد» بـه یک سال و شش ماه حبس، ۲۴۰ میلیون ریال جزای نقدی و ۲ سال منع اقامت در استان محکوم شدند و این افراد بـه اتهام تشویق بـه فساد و فحشا و تهدید بـه ضررهای شرفی، نفسی و مالی محکوم شدند.

فساد جنسی زیاد در جامعه

همچنین با توجه بـه اهمیت حفظ سلامت اخلاقی جامعه و مطالبه عمومی در رابطه با برخورد قاطع نسبت بـه مشکلات اخلاقی رخ داده بـه واسطه حضور بی‌رویه غیر بومیان در یکی از بلوارهای مرکز شهر یزد، دادسرا با همکاری پلیس امنیت اخلاقی اقدام بـه پیگیری کرده بـه نحوی کـه چند باند دیگر فساد و فحشا نیز شامل باند چهار نفره متشکل از ۲ مرد و ۲ زن کـه پس از کشاندن برخی آقایان بـه داخل منزل شروع بـه فیلمبرداری از انها و سپس اخاذی می کردند دستگیر و هم‌اکنون در زندان بـه سر می برند و تحقیقات آن ها در حال انجام اسـت.

 

استان یزد یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر جمعیت دارد.

 


مطلب مرتبط: بزرگترین روسپی خانه اروپا در آلمان «عکس»


 

خانه فساد چیست؟

خانه فساد چیست؟

روسپیگری فروش تن اسـت در ازای پول یا مواد مخدر یا دارو «Monto, 2004: 162» و بـه عبارتی برآوردن خواهش‌هاي‌ جسمانی دربرابر پاداش‌هاي‌ مالی می باشد «سیفی، 1386 :2». پدیده‌اي کـه وجود دلایل متعدد و چندگانه شیوع، زیست متفاوت و گاه پنهان اما گسترده، جدال بر سر قانونی یا غیرقانونی بودن، مجرم یا قربانی بودن روسپی و قدم نهادن این پدیده بـه عرصه تجارت و ظهور صنعت سکس بـه عنوان سومین صنعت سودآور جهان تنها اندک نشانه‌هایي از پیچیدگی ابهام‌آور این مسأله می باشد.

 

پدیده‌اي کـه بـه تعبیر ژرژگورویچ یک پدیده اجتماعی تام می باشد کـه دارای لایه ‌ها، اقشار و سطوح متعدد «حاجی‌زاده میمندی، 1386: 4» و توأم با بهره‌کشی جنسی و تحقیر زن اسـت «مهاجر،1380: 32» کـه اقدام بـه قانونی کردن ان مردان رابا این پیام مواجه می‌سازد کـه زنان کالاهای جنسی هستند و روسپیگری یکی از سرگرمی‌هاي‌ بدون ضرر برای مردان اسـت «جی.ریموند، 1387: 26».

 

روسپیگری مبادله‌ایست کـه ان را مبتنی بر رضایت روسپی دانسته‌اند، مبادله‌اي کـه بـه عنوان رفتار جنسی توافقی بزرگسالان تعریف میشود و این‌گونه از مفهوم تجاوز مجزا میگردد. اما ‌ان‌چه دراین تعریف از ان غفلت می شود این اسـت کـه این رضایت ممکن اسـت بـه دلیل اوضاع وخیم اقتصادی، اعتیاد و ترس از یکی از والدین یا واسطه‌ها ایجاد شده باشد. بـه علاوه این‌کـه درصد قابل توجهی از روسپیان قبل از ورود بـه وادی روسپیگری تجربه سخت خشونت فیزیکی و آزار جنسی را داشته‌اند.

 

بنابراین تنها درصدی از روسپیگری می‌تواند مبتنی بر رضایت باشد.

در دیدی واقع بینانه‌تر روسپیگری در بین تنوعی از زمینه‌هاي‌ اجتماعی پدید می آید «Monto, 2004: 162». پینس و سیلبرت «1982» از دو گونه متمایز روسپیگری سخن گفتند:

 

نخستین نوع جوانانی از خانواده‌هایي با درآمدهای متوسط بـه بالا کـه طعم تلخ آزار فیزیکی، جنسی و احساسی را تجربه کرده‌اند و برای فرار از آزار و تجاوز و بـه فراموشی سپردن خاطراتی تلخ در وادی روسپیگری غرق شدند و گروه دوم افرادی هستند با پایگاه‌هاي‌ اجتماعی- اقتصادی پایین، آلوده بـه اعتیاد و یا سابقه جرم و خلاف کـه بـه دلیل فشارهای اقتصادی و یا فشار شبکه‌هاي‌ اجتماعی منحرف وارد روسپیگری میشوند «Roe-Sepowitz, 2012:562». با این تعاریف روسپیگری ریشه‌اي عمیق در دل زندگی اجتماعی، روان‌شناختی، سیاسی و اقتصادی دارد و یکی از لغزنده‌ترین پدیده‌هایي اسـت کـه بازرسی قانونی نفوذ چندانی بر ان ندارد «Liu, 2012:327».

 

روسپیگری هم معلول مشکلات اجتماعی نظیر مهاجرت، بیکاری، حاشیه‌نشینی، فقر، عدم امکان ازدواج، مصرف‌گرایی، سطح تحصیلات پایین، خانواده از هم گسیخته، ضعف باورهای مذهبی و غیره اسـت و هم خود بـه مشکلات اجتماعی نظیر سرقت، طلاق، اعتیاد بـه مواد مخدر، حتی قتل و بسیاری از آسیب‌هاي‌ دیگر می‌انجامد.

سبک زندگی خاص

بدین ترتیب روسپیگری پدیده‌اي بسیار پیچیده، چندبعدی، ناآشکار و تودرتوست کـه در جامعه ما بـه لایه‌هاي‌ زیرین خزیده و بـه صورت گسترده در زیر لایه‌هاي‌ عمیق نفس می کشد و بـه زیست خود بـه صورت قوی ادامه میدهد.

 

پایین آمدن سن ورود بـه روسپیگری و مواجه شدن با روسپیان کودک و نوجوان و خطرناکی این سبک زندگی با پیوند جدایی ناپذیرش با بیماریهایی چون ایدز و حضور پررنگش بـه عنوان معضل اجتماعی کـه راهی برای انکار باقی نگذاشته، بـه ویژه درسال‌هاي‌ اخیر توجه زیادی را بـه خود معطوف نموده و سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی و اجتماعی را جهت مهار و بازرسی بـه تکاپو واداشته اسـت. تلاشی کـه تنها زمانی مثمرثمر واقع می گردد کـه شناختی صحیح از این آسیب اجتماعی حاصل شده باشد.

 

اگر چه تلاش‌هاي‌ زیادی جهت نائل شدن بـه این شناخت انجام شده اما این پدیده همان‌ گونه دارای ریشه‌هاي‌ ناشناخته ایست کـه مانع از ثمربخشی تلاش‌ها میگردد. دراین راستا هدف پژوهش حاضر فرارفتن از نگاه سطحی و برون‌نگر نسبت بـه این پدیده و تلاش برای رسوخ بـه بطن زندگی زنان ویژه در پرتو دیدی عمیق و درون‌نگر اسـت بدین وسیله کـه درکی ژرف از واقعیت ناب زندگی و شرایط آنان و بـه عبارتی تجربیات زیسته زنان روسپی نائل شود.

 

تن فروش

سبک زندگی زنان روسپی یا همان تن فروش

نتایج این پژوهش حکایت از سبک زندگی بسیار متفاوت زنان روسپی در مقابل زنانی دارد کـه زندگی‌شان عاری از انحراف جنسی اسـت. کدی کـه با توجه بـه هدف پژوهش جهت دستیابی بـه واقعیت ملموس تجربه زیسته زنان روسپی بسیار حائز اهمیت میباشد.

 

مدیریت ظاهر بـه عنوان یکی از جلوه‌هاي‌ سبک زندگی در بررسی زنان روسپی نشان از اهمیت بالای بدن بـه‌ویژه سایز دارد، طبق نظر گافمن انسان‌ها میل بـه نمایش بدن خود برای تأثیرگذاری بر دیگران دارند، بـه عبارتی انسان همواره خودرا ان گونه کـه جمع می‌پذیرد، بـه نمایش میگذارد و با توجه بـه ارزش‌هاي‌ اجتماعی و ابزارهای موجود سعی میکند با توجه و مراقبت بر بدن خود بر دیگران تأثیر بگذارد، همان چیزی کـه وی ان را مدیریت تأثیرگذاری می‌نامد «Ritzer, 2005». این مفهوم گافمن دراین پژوهش چنان مصداق می‌پذیرد کـه این زنان بدن خویش را بـه عنوان کالای فروش بـه گونه‌اي مدیریت می کنند کـه خوشایند متقاضیان باشد «پاسخگویان شماره 1 و 2 و 5 و 6 و 7 و 10».

 

تلاش برای زیبا ساختن بدن بـه عنوان منبع قدرت و درآمد دراین طیف از زنان در رقابت با همکارانشان شدت می گرفت، چنان‌کـه تعدادی از پاسخگویان بیان میکردند کـه برای این‌کـه نمیخواهند از فلانی در جذب مشتری کم بیاورند مجبورند کـه بـه سرووضع خود برسند و بدنشان را روی فرم نگه دارند «پاسخگویان شماره 1 و 2 و 7». البته بیان این نکته نیز ضروری اسـت کـه اکثریت پاسخگویان طبق معیار های زیبایی از منظر جامعه در رده پایینی قراردارند اما سعی داشتند کـه از امکانات موجود جهت ارتقای ظاهر خود بـه رده بالاتر تمام استفاده را ببرند.

 

خانه فساد در یزد

اگر چه نوع لباس افراد بـه عنوان ابزاری مهم اسـت کـه موجب شناخته شدن و تشخیص هویت آنان می شود بـه عبارتی لباس هر فرد نشانه‌اي اسـت کـه بـه سادگی توسط افراد دیگر رمزگشایی می شود و تداعی تعلق فرد بـه گروه‌هاي‌ اجتماعی خاص را موجب می گردد، ویژگی‌اي کـه نوع آرایش افراد نیز میتواند داشته باشد. ولی ان‌چه دراین پژوهش بدان دست یافت چنین بود کـه پوشش زنان مورد بررسی از مانتوهای تنگ با رنگ‌هاي‌ زننده تا چادری با حجاب و بـه لحاظ نوع آرایش از آرایش‌هاي‌ بسیار زننده تا صورت‌هاي‌ بدون آرایش را در بر می گرفت.

 

این موضوع نشان از درهم آمیختگی و اختلاط گروه‌هاي‌ اجتماعی بـه لحاظ پوشش و آرایش دارد، بدین وسیله نوع پوشش و آرایش در تشخیص تعلق زنان بـه گروه منحرفین جنسی کارآیی خویش را از دست داده اسـت، مسأله‌اي کـه بر پیچیدگی و ابهام پدیده روسپیگری می‌افزاید.

فقر مالی

ساختار ارزشی و نگرشی زنان روسپی از یافته‌هاي‌ دیگر این پژوهش می باشد کـه بـه عنوان عاملی تعیین‌کننده برای سبک زندگی خاص آنان اسـت. همان‌گونه کـه استیبنز بین ارزش‌ها، نگرش‌ها و ادراک شخصی با رفتارهای الگومند سبک زندگی پیوند برقرار می کند«استیبنز:349»؛ باورها و اعتقادات زنان روسپی در زندگی روزمره بـه عنوان عاملی پایدار در کنش و رفتار فردی و اجتماعی آنان محسوب میشود. یکی از این اعتقادات، باورهای مذهبی اسـت.

 

افراد مورد بررسی دراین پژوهش بـه لحاظ اعتقادات مذهبی بـه سه دسته نقسیم میشدند: دسته اول زنانی کـه وجود خدا را منکر بودند «پاسخگوی شماره 4 و 9 و10»؛ دسته دوم گروهی بودند کـه نسبت بـه وجود خدا و ناظر بودنش رویه بی‌اعتنایی و بی‌تفاوتی را پیش گرفته بودند و بـه گفته خودشان نه کاری بـه کار خدا دارند و نه خدا کاری بـه کار ان‌ها دارد «پاسخگوی شماره 5 و 6 و7» و تعدادی نیز کـه بـه حضور خدا اعتقاد داشتند جهت برآورده شدن آرزوهای خود و یافتن آرامش بـه مناسک مذهبی استناد می‌جستند و بـه عبارتی بـه دین نگاهی ابزار گونه داشتند، دو نفر از پاسخگویان از مناسکی چون خواندن نماز و قرآن و نذر کردن حتی جهت موفقیت در رابطه نامشروع خود استفاده میکردند! «پاسخگوی شماره 1 و 2 و 3 و 8».

 


مطلب مرتبط: معزل دختران خیابانی و فراری در تهران 12 شب به بعد «عکس»


 

لحاظ اعتقادات مذهبی

 

«مصاحبه شماره 1»

یکی از ابعاد قابل توجه سبک زندگی افراد چگونگی گذران اوقات فراغت و نوع تفریحاتی اسـت کـه افراد در مسیر زندگی خویش پیش برمی‌گزینند، تفریحاتی کـه زنان روسپی مورد بررسی دراین پژوهش در جریان زندگی روزمره خویش بدان می پردازند، غیراخلاقی و ناپسند میباشد، گردش و رابطه با جنس مخالف، مشروب‌خواری، کشیدن قلیان و شرکت در پارتی‌هاي‌ مختلط و کشیدن مواد مخدر، تفریحاتی اسـت کـه توسط پاسخگویان بدان اشاره شد.

 

«آدم هر از گاهی بـه یه زنگ تفریح نیاز داره، حالا با یه پسر بیرون رفتن، گشت و گذار، هر از گاهی یه کوچولو شراب بخوری بدنت حال بیاد….» «پاسخگوی شماره1».

 

برقراری رابطه جنسی نامشروع از مهم ترین کدهایی اسـت کـه در مسیر این پژوهش بدان نائل شدیم، اگر چه حضور این کد با توجه بـه موضوع مورد بررسی کاملا بدیهی بـه نظر میرسد ولی کنکاش بیش‌تر دراین رابطه نشان داد کـه زنان پژوهش حاضر بیشترین رابطه جنسی خویش رابا کاسبان محله البته در مکانی دور از محله در ازای دریافت پول یا مجانی گرفتن احتیاجات روزمره و با افراد غریبه در ازای دریافت پول در منزل مشتری برقرار می‌دارند، تنها یکی از پاسخگویان «شماره 3» در منزل خویش ودر حضور همسرش بـه تن فروشی می‌پرداخت، البته بـه گفته وی، همسر او نیز متقابلاً همین رفتار را در پیش دارد و تأسف‌انگیز این‌کـه این رفتارها در مقابل دختر 5 ساله ان‌ها اتفاق می‌افتد!

 

این زن و شوهر بـه افرادی کـه جهت برقراری رابطه با شریکان جنسی، همسر خویش را خواهر و برادر خود معرفی می کنند! برخی زنان مورد بررسی این پژوهش علاوه بر افراد غریبه با دوست شوهر، شوهر خواهر و حتی محارمی چون دایی ارتباط جنسی برقرارر میکردند! کـه این روابط بـه جای پول نقد در ازای دریافت هدیه و یا حتی بدون ان برقرار میشد.

 

تن فروشی در جامعه

زنان روسپی

8 مورد از زنان روسپی مورد بررسی اصطلاحات و افعال جنسی را رک و بی پرده و بدون هیچ قبحی بر زبان می‌آورند. در طی صحبت‌هایشان جوک‌هایي با محوریت جنسی بـه طور کلی و با مشتریان نیز برداشت شد.

 

بر اساس نظریات بوردیو میزان بهره‌مندی افراد از انواع سرمایه‌ها از ارکان مهم مشخص کردن نوع سبک زندگی آنان اسـت، سرمایه اقتصادی یکی از این نوع سرمایه‌هاست. همواره بر فقر بـه عنوان یکی از علت‌هاي‌ روسپیگری تأکید شده و پول بـه طور قطع یکی از محرک‌هاي‌ عمومی برای این انحراف اسـت.

 

ان‌چه این پژوهش بدان نائل آمد حکایت از ان دارد کـه بـه جز 3 مورد از پاسخگویان کـه متعلق بـه طبقه پایین بودند و برای گذران زندگی بـه روسپیگری روی آورده بودند، پاسخگویان دیگر در وضعیت اقتصادی متوسط قرار داشتند، ولی نکته قابل توجه این‌کـه، خود وضعیت اقتصادیشان را بدتر از ان‌چه بودند، محاسبه می کنند و این نشأت گرفته از مقایسه خود با افرادی با طبقه اقتصادی فراتر اسـت.

 

بنابر این دراین پژوهش فاصله طبقاتی بـه عنوان عامل مهمی در گرایش افراد بـه وادی انحراف شناخته شد. بـه‌علاوه محوری شدن نیازهای ثانویه و گرایش بـه مد و مصرف از دیگر عواملی اسـت کـه دراین زمینه نقش مهمی بازی میکند. همان‌گونه کـه تحقیقات دیگر نیز نشان می دهد اگر چه سابقا روسپیگری جهت برآورده شدن نیازهای اولیه بود اما متأسفانه اکنون برای رسیدن بـه نیازهای ثانویه و لوکس صورت می گیرد.

 


مطلب مرتبط: رابطه نامشروع و خلاف قوانین با پسران جوان توسط ارباب


 

درآمد پول از فاحشگی

و در پایان

اعمالی مانند فساد و فحشا در قانون مجازات اسلامی بـه طور مفصل بـه ان پرداخته شده، و قانونگذار مصادیق مختلف مانند زنا، لواط، مساحقه و… را بیان کرده اسـت. مجازات خانه فساد و فحشا یکی از این موارد میباشد. شخصی کـه محلی را برای اعمال فساد انگیز خصوصا فراهم آوردن موجبات فساد و فحشا از طریق ارائه خدمات جنسی راه اندازی می کند، از نظر قانونگذار رفتارش جرم انگاری شده و برخورد مناسب با ان صورت می گیرد.

 

اگر متهم بـه دایر کردن مرکز فساد و فحشا هستید و یا قصد شکایت دارید، وکیل رابطه نامشروع بـه بهترین شکل حقوقتان را باز می‌ستاند.

جدیدترین مطالب سایت