روز جمعه سیاه چیست و به چه مناسبت برگزار می شود؟

روز جمعه سیاه چیست و به چه مناسبت برگزار می شود؟

روز جمعه سیاه چیست ؟ واژه جمعه سیاه در نگاه اول بیشتر شبیه بـه یک روز تاریخی نحس و شوم اسـت کـه انگار قرار اسـت یک واقعه تلخ و غم‌انگیز را یادآوری کند؛ ماجرا در واقعیت اما اصلا این‌چنین نیست! بلک فرایدی یا روز جمعه سیاه اتفاقا یکی از روزهایی اسـت کـه مردم بسیاری از کشورها از جمله شهر های ایالات متحده تمام سال را بـه انتظار آمدنش مینشینند. ما دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز مقاله اي در مورد جمعه سیاه را منتشر کرده ایم.

 

چرا به این روز جمعه سیاه می گویند؟

جمعه سیاه نامی غیررسمی اسـت کـه برای توصیف روزبعد از روز شکرگزاری در امریکا از ان استفاده می شود. اغلب شلوغ ترین روز خرید درسال اسـت زیرا فصل تعطیلات در امریکا دراین روز آغاز می شود.

 

این روز می تواند برای اقتصاد، بـه ویژه برای خرده فروشان خاص، حیاتی باشد. اصطلاح «جمعه سیاه» ریشه در اواسط قرن بیستم دارد. پلیس فیلادلفیا در ابتدا از اصطلاح “جمعه سیاه” برای اشاره بـه ترافیک سنگین و مخرب در روزبعد از شکرگزاری استفاده کرد و از ان تاریخ بـه بعد این روز جمعه سیاه نام گرفت.

 

این اصطلاح گسترش یافت و کسب و کارها بـه ان چسبیدند. برای کسب و کارهای خرده فروشی کـه بـه خرید در تعطیلات وابسته بودند، بـه جای این کـه در روزهای تعطیلات «در حالت قرمز» « بخاطر رفتن مردم بـه مسافرت کسب و کارشان کساد می شد و زیان می دادند» وضعیت مالی خودرا «در روز جمعه سیاه» تغییر داده و بـه سوددهی رسید.

 


مطالب مشابه: عکس های خاص برای اعلام تخفیف تابستانه


 

بلک فرایدی چه زمانی است؟

بلک فرایدی چه زمانی است؟

در پاسخ بـه این سوال کـه بلک فرایدی چه زمانی ست؛ باید گفت تاریخ حراج جمعه سیاه درست یک روز پس از تاریخ جشن شکرگزاری کـه در آخرین پنجشنبه‌ي ماه نوامبر برگزار میشود، آغاز خواهد شد. بنابر این تاریخ بلک فرایدی در هر سال با سال قبل متفاوت اسـت. در نتیجه تاریخ حراج جمعه سیاه 2023 در ایران ودر تقویم سال 1402 برابر با جمعه 3 آذر اسـت.

 

بلک فرایدی از کجا آغاز شد؟

بلک فرایدی از کجا آغاز شد؟

بـه لحاظ تاریخی، رنگ سیاه یادآور وقایعی ناراحت‌کننده و پراسترس اسـت. اما چرا روز بلک فرایدی در ابتدا بیانگر یک روز پر استرس و ناراحت‌کننده بود؟ این موضوع بـه‌دلیل وقوع برخی اتفاقات تاریخی بوده‌اسـت. اولین جمعه سیاه درسال 1869 رخ داد.

 

در ان زمان جِي گُلد «سرمایه‌دار» و جیمز فیسک «تاجر راه‌آهن» تلاش کردند تا بازار طلا را برهم بزنند و اینکار در نهایت منجر بـه بحران مالی و فروپاشی اقتصادی شد. حدود شصت سال بعد در بیست‌و‌نهم اکتبر 1929 بحران مالی دیگری در بازار سهام شکل گرفت کـه سه‌شنبه سیاه نامیده شد و آغاز یک رکود بزرگ اقتصادی بود.

 

اتفاق ناراحت‌کننده بعدی بـه آخرین جمعه نوامبر در دهه 1950 برمی‌گردد کـه مدیران کارخانه‌ها اولین جمعه‌ي بعد از روز شکرگزاری را “بلک فرایدی” «Black Friday» نامیدند. دلیلش هم این بود کـه بسیاری از کارمندان برای این کـه روزبعد از شکرگزاری سرکار حاضر نشوند خودرا بـه بیماری می‌زدند و بـه‌این ترتیب می‌توانستند تعطیلات آخر هفته را تمدید کنند.

 

حدود ده سال بعد از این ماجرا، پلیس راهنمایی رانندگی فیلادلفیا نیز عبارت “بلک فرایدی” را بـه عنوان یک روز پر استرس برای فردای روز شکرگزاری استفاده کرد؛ بـه این دلیل کـه آن ها وادار بودند در شیفت‌هاي‌ 12 ساعته در ترافیک بسیار سنگین کار کنند. حجم سنگین ترافیک نیز ناشی از این بود کـه جمعیت زیادی از مردم برای خرید قبل از تعطیلات بـه شهرها هجوم می‌آوردند و گاهی این روز کـه فرصت مناسبی برای خرید شناخته می ‌شد، با بازی‌هاي‌ سالانه فوتبالِ ارتش و نیروی دریایی نیز مصادف میشد.

 

پس میتوانید تصور کنید کـه چه جمعیتی عظیمی بـه خیابان‌هاي‌ شهر سراریز شده‌اسـت.

بـه این ترتیب بود کـه عبارت بلک فرایدی بـه‌تدریج در بین اهالی و بازرگانان فیلادلفیا رایج شد و سپس بـه سراسر آمریکا انتقال یافت.

 

از دهه 1980 بـه بعد، عبارت بلک فرایدی بـه معنای امروزی بـه‌کار رفت. با توجه بـه‌این کـه رنگ سیاه و قرمز در دنیای تجارت بـه ترتیب برای توصیف وضعیت سود و زیان استفاده میشود، روز بلک فرایدی نیز یکی از روزهای پرسود در دنیای تجارت محسوب شد.

 

مشکلاتی که در جمعه سیاه رخ می دهد

مشکلاتی که در جمعه سیاه رخ می دهد

یکی از اتفاقات معمول در حراج جمعه سیاه خشونت مشتریان نسبت بـه یک دیگر برای بـه‌دست آوردن اجناسی اسـت کـه تخفیف بسیار بالایی خورده باشند. برای مثال درسال 2006 بیش از هفت گزارش خشونت در بلک فرایدی در امریکا منتشر شده بود کـه در ان‌ها 98 نفر در جدال برای بـه‌‌‌‌دست آوردن محصولات دلخواه‌اشان زخمی شده بودند.

 

آیا در ایران هم بلک فرایدی داریم؟

آیا در ایران هم بلک فرایدی داریم؟

اکنون چند سالی اسـت کـه بلک فرایدی در ایران نیز مورد توجه قرار گرفته اسـت. اما بیشتر قشر جوان بین 18 تا 40 سال هستند کـه از وجود چنین روزی مطلع بوده و برای خرید کردن در ان خودرا آماده می کنند. تازه بودن فرهنگ خرید آنلاین اصلی‌ترین دلیلی اسـت کـه سبب می شود افرادی کـه بـه این نوع خرید کردن عادت دارند بیشتر در جریان برگزاری ان قرار بگیرند.

 

بـه هرحال فروشگاه‌هاي‌ آنلاین زیادی هستند کـه بـه موج عظیم و جذاب تخفیف‌هاي‌ جانانه دادن بـه خریداران می‌پیوندند و از پس این خریدهای گسترده بـه سود و از ان مهم‌تر گردش‌هاي‌ مالی ارزشمند دست پیدا می کنند.

 

بلک فرایدی در کشورهای مختلف :

بلک فرایدی در کشورهای مختلف

همان طور کـه گفته شد، روز بلک فرایدی در اکثر کشور های دنیا از جمله کشور آلمان و ترکیه جشن گرفته می شود و افراد زیادی دراین روز با استفاده از تخفیف‌هاي‌ ویژه، محصول مورد نظر خودرا خریداری می کنند. در ادامه بـه‌طور مختصر برگزاری بلک فرایدی در برخی از کشور های دنیا را بررسی میکنیم.

 

آلمان

بلک فرایدی در آلمان

در کشور کشور آلمان خرده‌فروشان تخفیفات بلک فرایدی خودرا با عنوان “هفته سیاه” «Black Week» و “خرید سیاه” «Black Shopping» تبلیغ می کنند. در طول حراج بلک فرایدی در کشور آلمان، فروشگاه‌ها طبق ساعات کاری معمول باز هستند و بیشتر از روال معمول کار نمی کنند.

 

ترکیه

بلک فرایدی در ترکیه

در ترکیه نیز جشنواره بلک فرایدی «یا بـه ترکی Kara Cuma» برگزار می شود. دراین جشنواره بسیاری از برندهای ترکی کالاهای خودرا با تخفیف‌هاي‌ ویژه‌اي «در برخی موارد تا هشتاد درصد تخفیف» ارائه میکنند. در طول حراج جمعه سیاه ترکیه، اغلب فروشگاه‌ها زودتر از ساعت معمول شروع بـه‌کار کرده و گاهی تا نیمه‌هاي‌ شب نیز باز هستند.

 

کانادا

بلک فرایدی در کانادا

در کانادا نیز خرده‌فروشان از چند روز قبل تا چند روزبعد از بلک فرایدی، تخفیف‌هاي‌ قابل توجهی را بر محصولات خود اعمال می کنند. روز بلک فرایدی برای اکثر خرده‌فروشان کانادا مخصوصا فروشندگان پوشاک و اکسسوری روز بسیار مهمی محسوب میشود. بلک فرایدی اکنون بزرگ ترین روز خرید در کانادا اسـت و بر بازار فروش آنلاین نیز تاثیر داشته اسـت.

 

بلک فرایدی در ایران

بلک فرایدی در ایران

در ایران نیز هم چون بسیاری از کشورها، همه ی ساله بـه روز بلک فرایدی توجه خاصی میشود. دراین روز بسیاری از فروشگاه‌ها، برندها و همچنین فروشگاه‌هاي‌ اینترنتی، محصولات خودرا با تخفیف‌هاي‌ ویژه عرضه می کنند. چندین سال اسـت کـه در ایران نیز افراد مختلف برای خرید روز بلک فرایدی و استفاده از تخفیف‌ها برنامه‌ریزی می کنند. بـه‌این ترتیب محصول موردنظر خودرا با قیمت بسیار مناسبی خریداری کرده و فروشندگان نیز سود خوبی کسب میکنند.

 

روز بلک فرایدی در ایران طبق معمول اولین جمعه آذر ماه میباشد. از طرفی چون جشن یلدا برای ایرانیان اهمیت زیادی دارد و یلدا در فاصله زمانی کمی نسبت بـه بلک فرایدی قرار دارد، میتوان گفت کـه بلک فرایدی بـه نوعی فرصت خرید برای جشن شب یلدا نیز محسوب میشود. این موضوع نیز بر اهمیت بلک فرایدی در ایران موثر بوده اسـت.

 


مطالب مشابه: کد تخفیف دیجی کالا را از کجا پیدا کنیم؟


 

آیا بلک فرایدی تنها به معنی خرید حضوری است؟

آیا بلک فرایدی تنها به معنی خرید حضوری است؟

تا همین چند سال پیش مردم تمایل داشتند بـه صورت حضوری خرید کنند و با جنون وصف نشدنی بـه سمت فروشگاه‌ها هجوم میبرند. اما اکنون چند سالی اسـت کـه این میل شدید بـه خرید بـه سمت فروشگاه‌هاي‌ آنلاین سوق پیدا کرده اسـت.

 

بـه طور مثال درسال 2018 میلادی رکورد فروش‌هاي‌ آنلاین در روز بلک فرایدی بـه لوازم الکترونیک اختصاص یافت و ان عدد چشمگیر 6.2 میلیارد دلار بود کـه بـه نسبت سال گذشته، 23.6 درصد رشد داشت. بـه همین دلیل اسـت کـه اکنون نه فقط در آمریکا کـه در سراسر جهان تمرکز فروشگاه‌ها در روز بلک فرایدی روی جذب مشتری‌هاي‌ آنلاین و فروش‌هاي‌ اینترنتی اسـت.

 

جذابیت جمعه سیاه برای مشتریان

جذابیت جمعه سیاه برای مشتریان

بـه واسطه فروش فوری کـه دراین روز ایجاد میشود بـه خریداران این حس تلقین می گردد کـه باید بـه سرعت خرید خودرا انجام داده و اگر اینکار را نکنند چیزی را از دست می دهند. این سبک از بازاریابی را شاید در بسیاری از شعار‌هاي‌ تبلیغاتی دیده اید کـه بـه شـما می گویند تنها 5 روز برای شرکت در مسابقه فرصت دارید یا تنها تعداد محدودی از این جنس باقیمانده و شـما فرصت کمی برای خرید ان دارید.

 

این سبک از بازاریابی باعث ایجاد یک نوع هیجان در خریدار شده و او را ترغیب بـه خرید محصول می کند. این خاصیت در Black Friday بـه خوبی دیده میشود، چون خریدار تنها از صبح تا قبل از شب فرصت خرید داشته و این فرصت محدود بـه وی تلقین می کند کـه حتماً باید خریدی را انجام داده در غیر اینصورت ضرر میکند. شاید اگر بـه جای Black Friday یک هفته این اتفاق می‌افتاد صف‌هاي‌ فروشگاه‌ها و خرید افراد اینقدر زیاد نمی‌شد.

 

اما با توجه بـه این کـه بسیاری از فروشگاه‌ها دراین روز با تخفیف بسیار محصولات خودرا عرضه میکنند، رقابت نقش مهمی را ایفا می کند. در این جا بحث احترام بـه مشتری مطرح میشود. مشتری ترجیح میدهد از فروشگاهی خرید خودرا انجام دهد کـه ارزش افزوده‌اي حتی کوچک در اختیار وی قرار گیرد.

 

دادن اشانتیون رایگان محصولات یا حتی دادن یک لیوان قهوه بـه مشتری میتواند بـه وی حس خوبی تلقین کرده و سبب شود از همان فروشگاه خرید‌هاي‌ خودرا انجام دهد. در فروشگاه‌هاي‌ اینترنتی نیز سعی میکنند با دادن گیفت کارت‌هاي‌ جانبی درکنار خرید‌هاي‌ با تخفیف، مزیت رقابتی نسبت بـه فروشگاه‌هاي‌ مشابه ایجاد کنند.

 

دوشنبه سایبری چه روزی است؟

دوشنبه سایبری چه روزی است؟

اولین دوشنبه بعد از جمعه سیاه بـه دوشنبه سایبری مشهور اسـت. این سنت اولین بار درسال 2005 میلادی آغاز شد. زمانی کـه یک انجمن تجاری آمریکایی متوجه موج عظیم خرید لوازم الکترونیکی در اولین دوشنبه بعد از بلک فرایدی شد.

 

در حال حاضر دوشنبه سایبری یا cyber Monday یک اصطلاح بازاریابی اسـت کـه بـه یک رویداد 24 ساعته در اولین دوشنبه بعد از عید شکر گذاری اشاره دارد. البته دراین روز بیشتر فروشگاه‌هایي کـه لوازم الکترونیک میفروشند، مشتری دارند. در واقع فرصت چشمگیر فروش در دوشنبه سایبری بیشتر برای فروشگاه‌هایي فراهم اسـت کـه بـه طور تخصصی در حوزه لوازم هوشمند الکترونیکی فعالیت میکنند.

 

تاریخ دوشنبه سایبری چه روزی است؟

تاریخ دوشنبه سایبری چه روزی است؟

تاریخ دوشنبه سایبری امسال روزی 29 نوامبر یا 8 آذر ماه اسـت.

 

اکنون‌کـه با دو مفهوم جمعه سیاه بلک فرایدی و دوشنبه سایبری آشنا شدید، آیا بـه عنوان یک خریدار تمایل دارید در چنین روزهایی یک خرید شگفت انگیز یا تخفیف چشمگیر داشته باشید؟ دراین صورت تاریخ بلک فرایدی 2021 یا همین سال 1400 را بـه خاطر بسپارید و از هم اکنون تحقیقات خودرا آغاز کنید تا ببیند کدام فروشگاه‌هاي‌ آنلاین دراین رویداد جهانی شرکت میکنند و بـه مدت 24 ساعت بهترین تخفیف‌ها را روی همه ی نوع کالایی می زنند.

 

توصیه بـه علاقه مندان بـه حراج هاي‌ بلک فرایدی حتماً چند روز قبل از روز بلک فرادی کالای موردنظرتان را قیمت بگیرید تا در روز بلک فرایدی بتوانید ببینید چند درصد تخفیف واقعی روی ان محصول اعمال شده. فروشگاه هاي‌ زیادی هستند کـه قیمت محصول را برای این حراج بالا می برند بعد 50% تخفیف میزنند در صورتی کـه در واقعیت تنها 20% تخفیف خرده.

 


مطالب مشابه: خرید با کد تخفیف فروشگاه های اینترنتی مد و لباس


 

در پایان

باوجود این کـه بلک فرایدی یک سنت امریکایی اسـت اما طی این رویداد میزان فروش در بسیاری از کشور های دیگر هم مانند امریکا رشد چشمگیری پیدا می کند. دراین روز بازارها در بسیاری از کشورها مثل کانادا، برزیل، سنگاپور بریتانیا و حتی در کشورهایی مثل مکزیک، رومانی،‌ هند، فرانسه، کشور آلمان و… تا دو برابر وضعیت معمول رونق می گیرد.

جدیدترین مطالب سایت