بروزرسانی : 30 دی 1401

در سال قبل چه اتفاق های مهمی رخ داده است ؟

در سال قبل چه اتفاق های مهمی رخ داده است ؟

اتفاق های مهم در سال قبل

به سال 2018 نزدیک می‌شویم و طبق روند همه ی ساله مهم‌ترین رويدادها سال 2017 را منتشر کردیم.

به گزارش تالاب در ۲۰ ژانویه دونالد ترامپ، میلیاردر آمریکایی ۷۰ ساله رئیس‌جمهوری کشور آمریکا شد و ریاست وی همراه با شبهه‌هایي مبنی بر تبانی با روسیه جهت رسیدن به پست ریاست جمهوری مطرح بود.

ترامپ در توئیت‌هاي خود یکی پس از دیگری سعی کرد تا دستاوردهای باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات امریکا را ملغی کند. وی همواره تهدید کرد که از تعدادی از توافقنامه‌هاي بین‌ المللی «تجارت آزاد، آب‌وهوا، مهاجرت، یونسکو» خارج شود، البته از بعضی هم عقب‌نشینی کرد و خارج شد.

در سال قبل چه اتفاق های مهمی رخ داده است ؟

شروع بریگزیت

در ۲۹ مارس لندن اقدامات برای خروج از اتحادیه اروپا را شروع کرد که این امر ۹ ماه پس از همه ی‌پرسی پیرامون جدایی از اتحادیه اروپا صورت گرفت و دودستگی را نیز در انگلیس به دنبال داشت.

به گزاش تالاب در هشتم ژوئن ترزا می، نخست وزیر محافظه کار انگلیس خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام شد به این امید که جایگاه خودرا در پارلمان تحکیم بخشد اما ضعیف‌تر از این انتخابات خارج شد.

چندین ماه پس از رایزنی‌ها، بروکسل و لندن در هشتم دسامبر برای اقدامات جهت جدایی از اتحادیه اروپا توافق کردند که این امر زمینه را در برابر شروع مناقشات تجاری باز کرد.

در سال قبل چه اتفاق های مهمی رخ داده است ؟

زمين لرزه سیاسی در فرانسه

در هفتم مه امانوئل ماکرون، شخص میانه‌رو حامی اروپا با فاصله زیاد از مارین لوپن، نامزد راست‌گرای تندرو در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد و توانست در راس جنبش خود موسوم به “به جلو” دو حزب حاکم بزرگ در فرانسه یعنی سوسیال‌ها و جمهوری‌خواستار را برای اولین بار از الیزه کنار بزند.

در سال قبل چه اتفاق های مهمی رخ داده است ؟

محاصره قطر از سمت کشور های عربی

در پنجم ژوئن، ریاض و هم‌پیمانانش روابط خودرا با قطر قطع کرده و قطر رابه حمایت از گروه‌هاي تندرو و همینطور همگرایی با ایران متهم کردند.

در سال قبل چه اتفاق های مهمی رخ داده است ؟

استعفای حریری

در چهارم نوامبر، سعد حریری، نخست وزیر لبنان که به ریاض سفر کرده بود استعفای خودرا از پست نخست وزیری در عربستان اعلام کرد که این اقدام وی گمانه‌زنی‌هایي را مبنی بر اعمال فشار عربستان بر حریری به وجود آورد،‌ اما بالاخره با مواضع سرسخت مقامات لبنان در راس آن میشل عون، رئیس‌جمهوری این کشور و ورود امانوئل ماکرون توانست از حصری که عربستان او را قرار داده بود خارج شده و از آنجا به پاریس رفت و بالاخره به بیروت بازگشت و نهایتا ۱۸ روزبعد استعفایش را پس گرفت ودر راس دولت لبنان ماند اما یک شرط را مطرح کرد که همان سیاست بی‌طرفی لبنان در قبال تحولات منطقه بود.

در سال قبل چه اتفاق های مهمی رخ داده است ؟

به رسمیت شناختن قدس

وی شش دسامبر با به رسمیت شناختن قدس بعنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت کشورش از تل‌آویو به قدس جنجالی را در اقصی نقاط دنیا بپا کرد، همینطور موج جدید درگیری‌ها در فلسطین رابه راه انداخت که تا کنون ۱۵ شهید و بیش از ۳۰۰۰ مجروح برجای گذاشته است.

تصمیم دونالد ترامپ در مورد قدس تظاهرات ده‌ها هزار عرب، مسلمان و فعال حامی چالش فلسطین را در دنیا به دنبال داشت که طی این تظاهرات پرچم‌هاي کشور آمریکا و رژیم صهیونیستی آتش زده شدند.

در سال قبل چه اتفاق های مهمی رخ داده است ؟

فروپاشی اقتصادی در ونزوئلا

در ۳۰ ژوئیه مجمع موسسان قانون اساسی که از اختیارات محدودی برخوردار است در انتخاباتی که مخالفان آنرا تحریم کردند انتخاب شد که این امر چهار ماه پس از تظاهرات خشونت آمیز صورت گرفت.

این مجمع لوئیزا اورتگا، دادستان کل و مخالف سرسخت نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا را برکنار کرد و سپس بخود اختیارات پارلمانی داد.

در سال قبل چه اتفاق های مهمی رخ داده است ؟

تشدید وضعیت با پیونگ یانگ

در سوم سپتامبر،‌ کره شمالی ششمین آزمایش هسته‌اي خودرا انجام داد که قویترین آزمایش در سلسله آزمایش‌هاي موشکی بود که اخیرا شدت یافته است.

در اواخر نوامبر، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی اعلام کرد که پس از یک آزمایش پیروز موشکی که میتواند به هر مکانی در ایالات متحده ضربه بزند، کشورش مبدل به یک کشور هسته‌اي شده است.

ترامپ نیز آن گونه تهدید کرد که اگر مورد حمله قرار بگیرد کره شمالی را کاملا منهدم میکند.

در سال قبل چه اتفاق های مهمی رخ داده است ؟

پاک‌سازی نژادی روهینجا
در اواخر اوت میانمار، ارتش میانمار حملاتی به روستاهای روهینجا داشت. بیش از ۶۵۰ هزار تن از مسلمانان روهینجا از میانمار به بنگلادش گریختند.

سازمان ملل این اقدام ارتش میانمار را “پاک سازی نژادی” خواند و کمیساریای ارشد سازمان ملل نیز از کشتار دسته جمعی در میانمار صحبت کرد.

در سال قبل چه اتفاق های مهمی رخ داده است ؟

همه ی‌پرسی کاتالونیا

همه ی‌پرسی استقلال کاتالونیا در اول اکتبر ۲۰۱۷ توسط حکومت کاتالونیا در خصوص استقلال برگزار شد. فراخوان همه ی‌پرسی در ژوئیه ۲۰۱۷ اعلام ودر شش سپتامبر ۲۰۱۷ تأیید شد.

حامیان همه ی‌پرسی خواستار الزام‌آور بودن آن هستند، با این که چنین همه ی‌پرسی در چارچوب قانون اساسی اسپانیا غیرقانونی است. دادگاه قانون اساسی اسپانیا در هفت سپتامبر فوراً این همه ی‌پرسی را معلق کرد و حکومت کاتالونیا اعلام کرد، حکم دادگاه برای کاتالونیا معتبر نبوده و رویه برای جمع‌آوری حمایت را ادامه داد.

به گزارش تالاب در ۲۷ اکتبر پارلمان کاتالونیا به صورت یک طرفه اعلام استقلال کرد و مادرید نیز آن گونه جواب داد که این اقلیم را تحت قیمومیت خود درآورده و دولت آنرا برکنار و پارلمان منطقه‌اي را منحل کرد و سپس خواستار انتخابات زودهنگام دراین اقلیم شد.

در انتخابات محلی کاتالونیا احزاب حامی استقلال این منطقه ۷۰ کرسی پارلمان محلی یعنی دو کرسی بیشتر از اکثریت مطلق رابه دست آوردند. بنا بر قوانین کاتالونیا، حزبی که بیشترین آرا را در انتخابات کسب کند، اجازه دارد برای تشکیل دولت محلی اقدام کند.

در سال قبل چه اتفاق های مهمی رخ داده است ؟

سقوط موگابه در زیمبابوه

در ۲۱ نوامبر رابرت موگابه ۹۳ ساله پس از ۳۷ سال حضور در قدرت استعفا کرد. این اقدام وی پس ازآن صورت گرفت که ارتش و حزبش پشت او را خالی کردند.

پس از عملیات امنیتی ارتش که در واکنش به برکناری معاون رئیس‌جمهوری بود موگابه تحت فشارهایی قرار گرفت.

در سال قبل چه اتفاق های مهمی رخ داده است ؟

گروه تروریستی داعش شکست خورد اما از بین نرفته است

بغداد در نهم دسامبر پیروزی بر گروه تروریستی داعش را بر عراق اعلام کرد اما نظامیان تاکید کردند که این گروه همان‌ گونه خطری علیه عراق است.

در سوریه، گروه تروریستی داعش بخش گسترده‌اي از اراضی تحت تصرف خودرا از دست داد ودر اوایل دسامبر به استان ادلب بازگشت. درکنار این دو کشور کشور های تعداد زیادی از جمله مصر و انگلیس در آماج حملات خونین جدیدی توسط گروه تروریستی داعش قرار گرفتند.

در سال قبل چه اتفاق های مهمی رخ داده است ؟

همه ی‌پرسی استقلال کردستان عراق

همه ی‌پرسی برای استقلال کردستان عراق در ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷ برگزار شد که رای اکثریت به جدایی از عراق بود. نتایج آن برای اقلیم کردستان عراق الزام‌آور بود اما دولت فدرال عراق آنرا غیرقانونی دانست.

به گزارش تالاب در پی تهاجم گروه تروریستی داعش به شمال عراق که در نتیجهٔ آن پیشمرگ‌هاي کرد بطور غیر رسمی بازرسی بعضی از مناطق راکه نیروهای تحت نظارت بغداد رهایشان کرده بودند، در دست گرفتند، خواسته‌ها برای استقلال کردستان قوت گرفت.

با عملیات مشترک نیروهای کرد و حکومت مرکزی عراق برای آزادسازی شهر موصل، همه ی‌پرسی بارها اعلام شد و به تعویق افتاد؛ ولی تا آوریل ۲۰۱۷ انتظار می‌رفت که زمانی درسال ۲۰۱۷ برگزار شود.

در هفت ژوئن ۲۰۱۷ مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق در جلسه‌اي با احزاب مختلف برگزاری همه ی‌پرسی در تاریخ ۲۵ سپتامبر را تایید کرد که نهایتا به استعفای وی از ریاست اقلیم و توزیع اختیارات او بین سه قوه منجر شد.

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت