بروزرسانی : 10 خرداد 1397

صحنه هایی از «حالا خورشید» رضا رشیدپور

صحنه هایی از «حالا خورشید» رضا رشیدپور

پشت صحنه «حالا خورشید» رضا رشیدپور

در یک روز پاییزی خبرنگار و عکاس ایسنا عازم استودیو برنامه «حالا خورشید» واقع در اتوبان ملاصدرا شدند تا از نزدیک شاهد روند تولید و پخش پخش این برنامه‌ی زنده صبحگاهی از شبکه سه سیما باشند.

رضا رشیدپور که سال‌ها قبل با اجرای برنامه‌های گفت‌وگو محوری چون «شب شیشه‌ای»، «مثلث شیشه‌ای» و… در تلویزیون شناخته می‌شد، مدتی از صداوسیما دور بود تا اجرای برنامه‌ای در همین سبک و سیاق را با عنوان «دید در شب» در فضای مجازی ادامه دهد.

او پس از هشت سال بار دیگر به تلویزیون بازگشته اما این بار با اجرای برنامه‌ای صبحگاهی با حال و هوای متفاوت از آنچه آغلب از او شاهد بوده‌ایم.

صحنه هایی از «حالا خورشید» رضا رشیدپور

صحنه های نادیده از «حالا خورشید» رضا رشیدپور

رشیدپور مجری گفت‌وگوهای چالشی است و مخاطبان بیشتر از او گفت‌وگوهای چالشی دیده و دوست دارند. با این حال یادمان نمی‌رود سال‌ها پیش، برنامه‌ صبحگاهی زنده‌ای را با محمدرضا شهیدی‌فر به روی آنتن شبکه یک داشت. به گفته‌ی خودش «حالا خورشید» هم نوستالژی برنامه‌های صبحگاهی‌اش در شبکه یک سیماست.

آنچه در ادامه می‌خوانید شرح حال این حضور است.

صحنه هایی از «حالا خورشید» رضا رشیدپور

صحنه هایی از «حالا خورشید» رضا رشیدپور

 

وارد استودیو «حالا خورشید» می‌شویم؛ علیرغم اینکه استودیو را فضایی شلوغ تصور می‌کردیم، به فضایی آرام و به دور از شلوغی و هیاهو می‌رسیم. ساعت از هشت صبح گذشته و رشیدپور را در حین اجرای برنامه‌ی زنده مقابل دوربین می‌بینیم. او در حال خواندن پیام‌های مخاطبان است و از یکی از آنان چنین نقل می‌کند که «حالا خورشید» برنامه‌ای شاد و جذاب است. رشیدپور سپس به مخاطبی دیگر اشاره می‌کند که نظری کاملا متفاوت دارد؛ او چنین نوشته است، این برنامه‌ی آبکی چیست که پخش می‌شود!

 

برای دقایقی «حالا خورشید» آنتنش را به پیام‌های بازرگانی اختصاص می‌دهد. در این حین است که با رضا رشیدپور احوالپرسی می‌کنیم. او با پیام‌های بازرگانی در چالش است و می‌گوید، آدم نسبت به بعضی پیام‌های بازرگانی‌ آلرژی پیدا می‌کند.

 

به شما می‌گویم که تبلیغات به حوزه‌ی ما مربوط نمی‌شود و جزو اختیارات ما نیست. محتوای آنها هم به ما ربطی ندارد.

صحنه هایی از «حالا خورشید» رضا رشیدپور

صحنه های جالب از «حالا خورشید» رضا رشیدپور

 

در همین هنگام عوامل اعلام می‌کنند که مدت آگهی به هفت دقیقه افزایش یافت و رضا رشیدپور با تعجب می‌گوید، آگهی زایید! که موجب خنده حاضران در پشت صحنه می‌شود.

 

در قسمتی از استودیوی «حالا خورشید» دکوری با عنوان سلامت‌کده تعبیه شده و قفسه‌ای که در آن انواع چای‌ها و دمنوش‌ها چیده شده است. پیام بازرگانی به اتمام می‌رسد و رشیدپور مقابل دوربین می‌رود.

 

مهمان برنامه یک نابغه در اعداد و ارقام است و از محاسبات ضرب و تقسیم تا لگاریتم اعداد را ذهنی انجام می دهد که قابل ثبت در کتاب گینس است. او پشت صحنه آماده است تا با دعوت رشیدپور وارد صحنه شود. مهمان وارد استودیو می‌شود. رضا رشیدپور پس از حضور او به طنز می‌گوید عینکی‌ها آدم‌های باهوش با کلاس و همچنین پرسپولیسی هستند. این گفت‌وگو زنده در جریان است.

صحنه هایی از «حالا خورشید» رضا رشیدپور

صحنه هایی دیدنی از «حالا خورشید» رضا رشیدپور

 

«حالا خورشید» یک نوازنده هم دارد که در حین پخش پیانو می‌نوازد و فضای آهنگ‌هایش کمی متفاوت است و جلب توجه می‌کند.عوامل در استودیو مشغول کارند و نکته جالب، زمانی است که پی می‌بریم میانگین سنی عوامل تولید این برنامه زنده 25 سال است؛ در واقع مدیران تلویزیون آنتن شبکه سه را به این عوامل سپرده‌اند و شاید از این منظر بتوان گفت که ریسک بزرگی است.

 

در این فاصله که برنامه در جریان است، برای گفت‌وگو با مجری طرح برنامه درخواست می‌کنیم که او تقاضای ما را می‌پذیرد.زینب کریمیان می‌گوید: رضا رشیدپور معتقد است، در ساعت پیک آنتن، برنامه ساختن هنر نیست؛ در تعطیلی تابستان برنامه صبحگاهی ساختن هنر می‌خواهد که رضا رشیدپور ترجیح داد از هنرش در اینجا استفاده کند.

او در پاسخ به اینکه آیا خواست تلویزیون این بود که رشیدپور در یک برنامه صبحگاهی اجرا داشته باشد؟ می‌گوید: این گونه نبوده است و دست رضا رشیدپور برای انتخاب ساعت آنتن باز بوده است.

صحنه هایی از «حالا خورشید» رضا رشیدپور

صحنه های نادیده از «حالا خورشید» رضا رشیدپور

اجراهای بداهه‌ی رشیدپور

مجری طرح «حالا خورشید» سپس می‌گوید: کل اجراهای رشیدپور در این برنامه بداهه است؛ به جز بخش‌های خبری که از شب‌ قبل از طریق بچه‌های اتاق خبر سردبیری می‌شود، 90 درصد از اجرای رشیدپور بداهه است و تفاوت او با خیلی از مجریان دیگری که روی آنتن می‌روند و کار اجرا می‌کنند در همین است.

او همچنین درباره تپق‌هایی که تاکنون رضا رشیدپور در برنامه داشته است، می‌گوید: به هر حال سازمان صداوسیما خط قرمزهایی دارد که امکان دارد گاهی مجری در حین اجرا آن را فراموش کند. اما تاکنون چیز خاصی نبوده است که مدیران تلویزیون با آن برخورد کنند. یکی از نکات جالب دیگر حس احترام و ادای احترام در این برنامه است که مخاطب به خوبی آن را از اجرای رضا رشیدپور دریافت می‌کند. این مجری انتقاد را در عین احترام مطرح می‌کند و این برای او عادت شده است.

صحنه هایی از «حالا خورشید» رضا رشیدپور

صحنه هایی کمیاب از «حالا خورشید» رضا رشیدپور

برنامه «حالا خورشید» در سراشیبی پخش خود قرار دارد و آذر ماه پایان این برنامه خواهد بود.کریمیان درباره اینکه آیا سری جدید این برنامه شروع خواهد شد، اظهار می‌کند: هنوز به این فکر نکرده‌ایم که برنامه ادامه داشته باشد یا نه. اما تا اول آذر ماه برای پخش آن قرارداد داریم.

او همچنین درباره آیتم‌های برنامه «حالا خورشید» و واکنش مخاطبان، می‌گوید: اولین آیتمی که از ابتدای پاییز به روی آنتن رفتیم و واکنش‌های مثبتی از سوی مخاطب داشت آیتم «خیلی دور خیلی نزدیک» بود که در آن به سراغ نوستالژی‌های دهه 60 رفتیم. آدم‌هایی که سال‌ها جلوی دوربین بودند و حالا نیستند. مثل آقای حکایتی، گیتی خامنه و یا قلقلی که اولین بار جلوی دوربین «حالا خورشید» زبان به سخن می‌گشاید چرا که همیشه و پیش از این پانتومیم اجرا کرده است.

او همچنین از آیتم‌های جدیدی که به برنامه «حالا خورشید» اضافه شده‌اند به آیتم احتراما، ترفند و ستاد مبارزه با چرندیات اشاره می‌کند که مورد رضایت مخاطب واقع شده است.

شکایت‌هایی که از رشیدپور می‌شود

این مجری طرح سپس به حاشیه‌هایی که برنامه «حالا خورشید» داشته است اشاره می‌کند و می‌گوید: به خاطر اینکه انتقادات را منتقل می‌کنیم با برخی سازمان‌ها درگیر هستیم و نمونه آن به چند وقت پیش و شکایت از آقای رشیدپور برمی‌گردد که ایشان هم به این شکایت پاسخ دادند.

کریمیان در ادامه درباره اینکه آیا فشارهایی از سوی تلویزیون نسبت به این برنامه وجود دارد، اظهار می‌کند: تعامل مدیران تلویزیون با رضا رشیدپور و این برنامه تعامل خوبی است. رضا رشیدپور بعد از موفقیتی که در برنامه «دید در شب» داشت به تلویزیون برگشت. بنابراین این برگشت به تلویزیون بستگی به این داشت که چگونه باشد و این نوع بازگشت او به تلویزیون حتما تفاوتی با بقیه بازگشت‌ها دارد.

این مجری طرح از ارسال روزانه 1000 فیلم از سوی مخاطب به برنامه «حالا خورشید» خبر می‌دهد و می‌گوید: پیام‌های موافق و مخالف زیادی از سوی مخاطب در ارتباط با این برنامه دریافت می‌کنیم اما اصولا پیام‌های موافق بیشتر است.

مخاطب از رشیدپور یک گفت‌وگوی چالشی می‌پسندد

مجری طرح برنامه «حالا خورشید» که از اولین برنامه رضا رشیدپور با او همکاری داشته است، می‌گوید: از برنامه «شب شیشه‌ای»، «مثلث شیشه‌ای»، «عبور شیشه‌ای» و «دید در شب» با رضا رشیدپور همکاری داشتم اما فکر می‌کنم مردم دوست دارند تماشای برنامه‌ای مثل «شب شیشه‌ای» و «دید در شب» را در تلویزیون تجربه کنند و یک گفت‌وگوی چالشی را بسیار می‌پسندند؛ البته با رعایت خطوط قرمز که جایش در آنتن صداوسیما خالی است.

کریمیان در پاسخ به اینکه آیا برنامه جدیدی قرار است با اجرای رضا رشیدپور تدارک دیده شود، اظهار می‌کند: در مورد برنامه جدید فکر نکردیم و فضا و بستر چنین برنامه‌ای فراهم نشده است.به گفت‌وگو با کریمیان خاتمه می‌دهیم و به سمت عوامل دیگر این برنامه از جمله محدثه سنایی – دبیر تحریریه – می‌رویم تا از او تقاضای گپی کوتاه کنیم و او می‌پذیرد.

انگار کلمه چالش با رضا رشیدپور پیوند خورده است

محدثه سنایی‌فر به عنوان دبیر تحریریه برنامه «حالا خورشید» درباره همکاری‌اش با رضا رشیدپور می‌گوید: سابقه‌ی همکاری ما به برنامه «دید در شب» بر می‌گرد. پیش از برنامه «حالا خورشید» هم برنامه «صفر صفر» را در شب‌های عید داشتیم که ساعت 12 شب به روی آنتن می‌رفت.

او سپس درباره‌ی اینکه انتظار مخاطب از اجرای رضا رشیدپور در آنتن زنده اجرای یک برنامه چالشی بود، مطرح می‌کند: در جلسات ابتدایی که برنامه «حالا خورشید» به روی آنتن رفت راجع به کیفیت برنامه جلساتی داشتیم و بحث این بود که پس از برنامه «دید در شب» و اجرای رضا رشیدپور در آن برنامه،‌ مخاطب انتظار یک گفت‌وگوی چالشی را از او دارد.

انگار کلمه چالش با رضا رشیدپور پیوند خورده است. اما برنامه صبحگاهی فضایی کاملا متفاوت با برنامه‌های شبگاهی و یا برنامه‌های اینترنتی دارد و نظر رضا رشیدپور این است که وقتی مردم تلویزیون را در صبح روشن می‌کنند، دوست ندارند خبرهای منفی و بد بشنوند؛ بنابراین ترجیح من این بود که یک برنامه شاد و اجتماعی روی آنتن برود و آن بخش نقد و چالش را کنار گذاشتیم تا سبک دیگری را مردم از رضا رشیدپور ببینند.

دبیر تحریریه برنامه «حالا خورشید» همچنین با اشاره به انتقاداتی که از سوی مخاطب نسبت به برنامه «حالا خورشید» وجود داشت، اظهار می‌کند: پس از گذشت یک ماه از برنامه «حالا خورشید»‌ انتقادهایی از سوی مخاطب داشتیم و آن اینکه چرا در این برنامه هیچ بخش انتقادی وجود ندارد. با توجه به درخواست مخاطب بود که بخش چراغ زرد را به برنامه اضافه کردیم که یک آیتم انتقادی است و بازخورد خوبی هم داشت. در واقع آن رضا رشیدپور «دید در شب» و «صفر صفر» را مخاطبان در بخش چراغ زرد می‌توانند ببینند. اما ترجیح‌مان این است که در حد یک آیتم باشد.«حالا خورشید» شامل 180 قسمت است که تاکنون 120 قسمت از آن به روی آنتن رفته است.

ترجیح می‌دهیم برنامه چالشی‌تری روی آنتن ببریم

سنایی‌فر اشاره می‌کند: این برنامه تجربه خوبی برای ما بود و فکر می‌کنم تنها برنامه صبحگاهی تلویزیون هستیم که با حجم بالای مخاطب روی آنتن می‌رویم. «حالا خورشید» را دوست دارم اما ترجیح ما این است یک برنامه چالشی‌تر داشته باشیم. مثل «دید در شب».در همین حین رضا رشیدپور و عوامل از استودیو خارج می‌شوند. وقت خوردن چای و صبحانه است. گپی کوتاه با این مجری می‌زنیم.

صحنه هایی از «حالا خورشید» رضا رشیدپور

صحنه های نادیده از «حالا خورشید» رضا رشیدپور

هیچ رسانه‌ای گفت‌وگوی چالشی با من نداشته است

رشیدپور می‌گوید تاکنون هیچ رسانه‌ای گفت‌وگوی چالشی با من نداشته است. دوست دارم به چالش کشیده شوم. تاکنون هر مصاحبه‌ای که با من انجام شده کلیشه‌ای بوده است.رشیدپور از مصاحبه‌ی مجدد امتناع می‌کند اما تصمیم می‌گیرد تا با حضور در ایسنا در یک مصاحبه‌ی چالشی شرکت کند.

«حالا خورشید» تمام شده است و استودیو خلوت‌تر از قبل است. عوامل یکی پس از دیگری استودیو را ترک می‌کنند. ما نیز استودیوی «حالا خورشید» را که در تدارک میزبانی از  مهمانی دیگر است، ترک می‌کنیم.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت