بروزرسانی : 31 مرداد 1396

طرح لایحه جدید برای عزل ترامپ از قدرت

طرح لایحه جدید برای عزل ترامپ از قدرت

بحث مجدد برای عزل ترامپ از قدرت

قانونگذاران هم انتقادها از اظهارات رئیس‌جمهوری کشور آمریکا درمورد نژادپرستی را افزایش داده‌اند یک نماینده دموکرات کنگره ایالات امریکا مجددا بحث برکناری دونالد ترامپ با استفاده از متمم بیست و پنجم قانون اساسی ایالات امریکا را کرده هست. اخیرا نارضایتی از رفتار و گفتار این رئیس‌جمهوری غوغایی کشور کشور ایالات امریکا بالا گرفته هست.

به گزارش تالاب به نوشته نشریه نیوزویک، صحبت‌هایي از برکنار کردن دونالد ترامپ از مقام ریاست جمهوری از زمان روی کار آمدن او مطرح بوده هست. نمایندگان دموکرات هم تنها چهار ماه پس از ورود او به کاخ سفید خواستند تا او در کنگره استیضاح شود. اما متمم بیست و پنجم راه دیگری برای عزل رئیس‌جمهوری کشور کشور ایالات امریکا پیش رو قرار میدهد و قانونگذاران قصد دارند از آن استفاده کنند.

زو لوفرن، از نمایندگان دموکرات کالیفرنیا جمعه قبل لایحه‌اي را ارائه کرده و از مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری ایالات امریکا و کابینه کاخ سفید خواست تا خواستار استعفای رئیس‌جمهوری شوند. او ثبات روانی ترامپ را پس از یک سری اظهارات غوغایی او در کنفرانس خبری جدید زیر سوال برد. ترامپ در سخنانش مکررا از گروهی از برترطلبان سفیدپوست خشن حمایت کرده بود که شنبه قبل در شهر شارلوتزویل ویرجینیا خرابکاری کردند.

لوفرن در این لایحه تاکید کرد: ترامپ الگویی هشدار دهنده از رفتار و گفتار را نشان داده هست که موجب این نگرانی میشود که اختلال روانی ممکن هست وی را از انجام وظایفش طبق قانون اساسی ناتوان کند.

این لایحه تلاش داشت تا مایک پنس و کابینه ترامپ را متقاعد کند تا “فورا از ارائه حرفه‌اي خدمات پزشکی و روان پزشکی به منظور بررسی رئیس جمهور اطمینان حاصل کنند تا این مساله طبق متمم بیست و پنجم مشخص شود که آیا رئیس‌جمهوری ایالات امریکا از اختلال روانی و یا سایر آسیب‌هایي که توانایی‌هاي وی را مختل و یا مانع او از اجرای وظایف قانون اساسی میشود، رنج می برد یا خیر.”

متمم بیست و پنجم قانون اساسی ایالات امریکا از ۱۹۶۷ شکل گرفت و از آن زمان تاکنون شش بار مورد استفاده قرار گرفته هست. این متمم به معاون رئیس‌جمهوری کشور ایالات امریکا و هشت تن از اعضای کابینه اجازه میدهد تا در صورتی که یک رئیس‌جمهور “قادر به ادای وظایفش نبود” از قدرت برکنار شود. این معمولا زمانی اجرا میشود که یک رییس‌جمهور تحت درمان پزشکی قرار گیرد و سه بار برای کولونوسکوپی‌هاي رونالد ریگان و جورج بوش، روسای جمهوری سابق کشور ایالات امریکا استفاده شد.

این اصلاحیه همچنین در زمان ریاست جمهوری ریچارد نیکسون سه بار مورد استفاده قرار گرفت؛ مثلا یک بار در ۲۷ نوامبر ۱۹۷۳ مورد استفاده قرار گرفت تا جرالد فورد که آن زمان معاون رئیس‌جمهوری وقت کشور کشور ایالات امریکا بود، به ریاست جمهوری برسد. فورد اولین کسی بود که طبق متمم ۲۵ قانون اساسی به نیابت ریاست جمهوری ایالات امریکا گزینه شد.

اما لایحه جدید اولین لایحه در نوع خود هست که تاکید دارد یک معاون رئیس‌جمهوری برای برکناری یک رئیس‌جمهور از قدرت با بهانه “مریضی روانی” تلاش کند.

سایر قانونگذاران هم انتقادها از اظهارات رئیس‌جمهوری ایالات امریکا درمورد نژادپرستی را افزایش داده‌اند. بعنوان مثال جکی اسپایر، از نمایندگان دموکرات ایالت کالیفرنیا در پیامی توئیتری نوشت: رئیس‌جمهوری کشور ایالات امریکا نشانه‌هایي از رفتارهای متغیر و بی‌ثباتی روانی نشان می دهد که این مساله کشور را با خطر بزرگی روبرو میکند. زمان آن فرا رسیده تا از متمم ۲۵ استفاده کنیم.

با این حال انتظار نمیرود که این لایحه راه به جایی ببرد. البته تعداد زیادی از جمهوری‌خواهان به رفتارهای جدید ترامپ اعتراض دارند اما بیشتر آنها همچنان مایل میباشند تا برای تصویب دستور کار محافظه‌کارانه با او همکاری داشته باشند.

در شرایطی که میزان محبوبیت رئیس‌جمهوری ایالات امریکا همچنان رو به کاهش هست و درخواست‌ها برای استیضاح از میزان محبوبیت او بیشتر هست، حتی ممکن هست که جمهوری‌خواهان به زودی به دنبال راه ساده‌تری برای عزل ترامپ بگردند؛ به جای آنکه روند استیضاح را بیازمایند.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت