ماجرای میکده کاشان چیست !+ عکس

ماجرای میکده کاشان چیست !+ عکس

گول شایعه های این روزها را نخورید

 

مواظب سلامتی خود باشید ….

این روزها عکسی از یک بطری مشروب با برچسب «میکده کاشان تحت لیسانس استامبر بلغارستان» در شبکه های اجتماعی منتشر شد که در نوع خود یک غافلگیری محسوب می شد.

 

جمله «فقط جهت مصارف اقلیتهای مذهبی» که بر برچسب این بطری نقش بسته بود به برخی این امکان را داد که به شایعه سازی روی آورند و از بازشدن راه های واردات قانونی و محدود مشروبات الکلی به کشور سخن بگویند و داستان پردازی کنند.

 
 

ماجرای میکده کاشان چیست !+ عکس

میکده کاشان

 

اما ماجرا چیست؟

 

پیش از این شاهد جعل عنوان شراب شیراز بوده ایم و اکنون چشم مان به میکده کاشان روشن شده است. ذکر این نکته نیز جالب است که در دوران صفویه و قاجار، گران ترین شراب های کشور در شیراز و کاشان تولید می شد و سیاحان زیادی به رونق این صنعت در کاشان اشاره کرده اند.

 

در جعلی و تقلبی بودن شراب میکده کاشان همین بس که شرکت استومبراس (stumbras) که برند آن بر بطری شراب مزبور نقش بسته، بلغارستانی نیست بلکه از سال ۱۹۰۶-سال تاسیس آن- تاکنون در کشور لیتوانی فعالیت دارد و یکی از بزرگ ترین شرکت های این کشور کوچک اروپایی است.

 

همچنین در سایت این شرکت نه تنها اشاره ای به محصولاتی مانند میکده کاشان نیست بلکه از اصول تخطی ناپذیر آن تولید شیشه ها و بطری های نفیسی است که نام شرکت بر آن حک شده است.

 

با نگاهی گذرا به بطری و برچسب بطری میکده و طرح بی کیفیت آن به راحتی می توان تقلبی بودن و جعلی بودن آن را اثبات کرد و آن را در گروه مشروباتی دسته بندی کرد که در سال های اخیر به کشور قاچاق شده و متاسفانه ضربه های جبران ناپذیری بر سلامت هم میهنان مان وارد کرده است.

 

بدین ترتیب این بطری نه تنها هیچ ارتباطی با کاشان ندارد بلکه یک سوءاستفاده زشت از نام و تاریخ و فرهنگ غنی این شهر تاریخی است.

 

جدیدترین مطالب سایت