اگر موبایل شما سرقت شد اینکارها را سریع انجام دهید !

اگر موبایل شما سرقت شد اینکارها را سریع انجام دهید !

در صورت سرقت موبایل چه باید کرد؟

سعی کنید بیشتر مراقب جیب بر ها و موبایل زنها باشید تا امکان سرقت را برای دزدان کم کنید. ولی در صورتی که سارقان موبایل شما را سرقت کرده اند این کارهای پیشنهادی را می توانید انجام دهید.

 

به گزارش تالاب در صورتی که گوشی‌تان به سرقت رفته باشد، میتوانید از قابلیت‌هاي‌ خود گوشی و اپراتور‌ها برای یافتن ان استفاده کنید؛ هرچند با اجرای طرح رجیستری در صورت عدم انجام فرآیند انتقال مالکیت، اپراتور‌ها به سیم‌کارت جدید، سرویس نخواهند داد.

 

اگر چه خرید گوشی‌هاي‌ دست‌دوم در بازار رایج است، اما با اجرای رجیستری و لزوم ثبت عدد در تلفن همراه، در صورتی که فردی بخواهد گوشی خودرا بفروشد و یا به دیگری منتقل کند، باید حتماً فرآیند انتقال مالکیت را انجام دهد؛ در غیر این صورت پس از مدتی گوشی برای سیم‌کارت جدیدی که درآن قرار گرفته غیرفعال میشود؛ بنابر این گوشی‌هاي‌ سرقتی در چنین شرایطی غیر قابل استفاده خواهند شد.

 

اگر موبایل شما سرقت شد اینکارها را سریع انجام دهید !

نقش رجیستری در بازیابی گوشی سرقتی چیست؟

اما صرف نظر از این که گوشی سرقتی غیر قابل استفاده شود، موضوع دیگر بازیابی گوشی برای مالک است. اگر چه به گفته‌ي مسوولان بحث سرقت و ردیابی گوشی‌هاي‌ سرقتی از اهداف اصلی طرح رجیستری نبوده است، اما این پروژه می تواند به ردیابی گوشی‌هاي‌ به سرقت‌رفته کمک کند.

 

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز دراین راستا اظهار کرده بود:

طرح رجیستری برای مردم منافعی دارد و از سرقت گوشی‌هاي‌ تلفن همراه که مشکلات زیادی را ایجاد کرده تا حدود زیادی جلوگیري می کند.

 

همچنین حسین فلاح جوشقانی رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- درباره روند پیدا شدن گوشی با اجرای رجیستری توضیح داده بود: گوشی‌ها به صورت زوج عدد سیم‌کارت و عدد IMEI به صورت یکتا در سامانه‌هاي‌ ما ثبت می شوند.

 

اگر گوشی سرقت شد میتوان بر اساس این زوج ان را ردیابی کرده و نیز از فعالیت این گوشی‌ها در سامانه‌هاي‌ کشور پیشگیري کرد که این از مزایای غیرمستقیم طرح رجیستری است. البته این امکان در حال حاضر فراهم نیست، اما در حال کار روی ان هستیم ودر آینده میتوان از ان استفاده کرد.

 

اپراتور‌ها چه راهکاری در نظر گرفته‌اند؟

همچنین در صورتی که گوشی حاوی سیم‌کارتتان مفقود شد یا به سرقت رفت، میتوانید از راهکار‌هایي که اپراتور‌هاي‌ تلفن همراه درنظر گرفته‌اند استفاده کنید.

 

مشترکان همراه اول برای ردیابی گوشی مفقودشده یا به سرقت‌رفته خود میتوانند عدد سریال گوشی مندرج روی جعبه گوشی را از طریق خطوط دائمی همراه اول، ارسال و سرویس ردیابی گوشی را فعال کنند.

 

سرویس ردیابی گوشی تا ۱۰ روز پس از دریافت عدد سریال، به جست‌وجوی گوشی مفقودشده می پردازد ودر پایان در صورت موفقیت در ردیابی گوشی، نتیجه را از طریق پیامک به اطلاع مشترک میرساند تا مشترک سایر مراحل حقوقی را از طریق مراجع ذی‌ربط پیگیری کند.

 

در صورت عدم موفقیت در ردیابی، مشترک میتواند برای ردیابی مجدد گوشی خود اقدام و سرویس را مجددا فعال کند.

 

مشترکان ایرانسل نیز هنگام مواجه شدن با مشکل گم شدن یا به سرقت رفتن گوشی، باید ابتدا سیم‌کارت خودرا مسدود کنند. با گذشت پنج روز پس از مسدود شدن خط، کاربر کد #۶۱۰۱* را از یک خط ایرانسلی عدد‌گیری می کند.

 

آنگاه پیام‌هایي درباره ضوابط استفاده از سرویس، تاییدیه کسر هزینه ثبت تقاضای از اعتبار موجود در سیم‌کارت ایرانسل، سیم‌کارت فعال در گوشی در زمان مفقودی، مراحل و مدت زمان مسدودی سیم‌کارت برایشان ارسال می شود. پس از ان کافی است کاربر عدد سریال ۱۵ رقمی گوشی «درج‌شده روی جعبه گوشی» مفقودشده را وارد کند.

اگر موبایل شما سرقت شد اینکارها را سریع انجام دهید !

استفاده از قابلیت‌های گوشی

امروزه گوشی‌هاي‌ هوشمند نیز راه‌کار‌هایي را برای یافتن گوشی‌هاي‌ گم‌شده و به سرقت رفته درنظر گرفته‌اند. اگر گوشی شما گمشده و یا به سرقت رفته باشد، دو راه‌حل کلی برای یافتن مکان فعلی ان وجوددارد که البته هرکدام از این روش‌ها مستلزم این است که قبلا چنین مواردی را پیش‌بینی کرده باشید. بطور کلی یافتن مکان گوشی با استفاده از اینترنت و GPS میسر است.

 

یکی از این روش‌ها استفاده از اکانت گوگل است؛ برای این که بعداً بتوانید از قابلیت Android Device Manager که یکی از قابلیت‌هاي‌ کاربردی گوگل است، استفاده کنید، حتماً باید یک بار از گوشی اندرویدی خود وارد اکانت جی‌میل خود شوید و فرقی نمیکند از چه طریقی «جی‌میل، گوگل‌پلی، مپس، یوتیوب و.» وارد اکانت خود شوید. در صورتی که گوشی شما گمشده باشد، میتوانید با وارد کردن اطلاعات اکانت خود، مکان فعلی گوشی خودرا شناسایی کنید.

 

گزینه دیگر «Lock» است که با استفاده از این قابلیت می توانید در صورت گم شدن گوشی، گوشی خودرا قفل کرده و حتی برای ان پسورد بگذارید.

 

همچنین گزینه Erase برای مواردی است که گوشی شما گمشده و میتوانید با استفاده از این گزینه، اطلاعات حساسی که در گوشی دارید را پاک کنید. البته در صورتی می توانید از این قابلیت استفاده کنید که گوشی‌تان به اینترنت متصل باشد.

اگر موبایل شما سرقت شد اینکارها را سریع انجام دهید !

روش دیگر پیدا کردن این گوشی‌ها، استفاده از GPS است. برای این قابلیت ابتدا باید نرم‌افزار GPS SMS Phone Finder را برروی گوشی نصب کنید و از خط دیگری عبارت locateme YOUR_KEY رابه خط خود بفرستید.

 

عبارت YOUR_KEY در واقع رمز شماست که با اجرای اپلیکیشن باید ان را تعیین کنید. دراین صورت اطلاعات مکان فعلی گوشی شما به صورت لینک برایتان ارسال خواهد شد.

 

با توجه به لزوم روشن بودن GPS برای این قابلیت، برای این که بعد از سرقت GPS شما خاموش نشود، از اپلیکیشن‌هاي‌ قفل‌گذاری استفاده کرده و روی تنظیمات خود پسورد بگذارید.

 

همچنین دارندگان گوشی‌هاي‌ آیفون می توانند از قابلیت «Find My iPhone» برای پیدا کردن دستگاه خود استفاده کنند و اقدامات دیگری نیز برای در امنیت نگه داشتن اطلاعات خود انجام دهند.

 

البته در صورتی که مطمئنید گوشی شما به سرقت رفته و گم نشده است، به هیچ‌وجه شخصا اقدام به پیگیری موضوع نکنید و حتماً از طریق مراجع ذی‌صلاح از جمله پلیس فتا اقدام به پیگیری موضوع کنید.

 

نکات و ترفندهای خاص موبایل را می توانید در پایین بخوانید.

جدیدترین مطالب سایت