بروزرسانی : 14 فروردین 1397

پاسخ خواننده مشهور حمید هیراد در برابر شکایت شاعران

پاسخ خواننده مشهور حمید هیراد در برابر شکایت شاعران

شکایت شاعران بدلیل سرقت هنری حمید هیراد جنجال به پا کرد.

حمید هیراد خواننده مشهور کشور مورد انتقاد جمعی از شاعران قرار گرفته است. سکوت حمید هیراد در برابر اتهام سرقت ادبی شکست.خواننده معروف کشورمان در پاسخ به بیانیه جمعی از شاعران علیه حمید هیراد , بیانیه ای صادر کرد .

پاسخ خواننده مشهور حمید هیراد در برابر شکایت شاعران ؛ به گزارش تالاب گفتنیست تعدادی از شاهران کشور با عنوان ادعای سرقت ادبی اشعار آهنگهای حمید هیراد , نسبت به وی تهدید به شکایت کرده اند .حمید هیراد خواننده و ترانه سرای آهنگهای مشهوری نظیر انفرادی , شوخیِ مگه , نیمه جانم , بی تاب , شب که شد , مستم کن و…است.

در ۸ فروردین ۱۳۹۷، چهل نفر از شاعران و ترانه‌سرایان سرشناس کشور، با انتشار بیانیه‌ای با موضوع «تضییع حقوق مؤلفین و حواشی ایجادشده توسط حمید هیراد» بیانیه‌ای را منتشر کردند و ضمن ناپسند خواندنِ سرقت ادبی و محکوم کردن آن، خواستار رسیدگی این موضوع از طریق مراجع ذیربط شدند. حمید هیراد در جواب این افراد بیانیه ای به شرح زیر صادر کرد :

پاسخ خواننده مشهور حمید هیراد در برابر شکایت شاعران

خواننده مشهور حمید هیراد

به نام خداوند بخشايشگر

درود مي کنم به هموطنان عزيزم

مايل بودم که در روزهاي آغازين سال نو، به گونه ای ديگر با مشتاقان فرهنگ و هنر ايراني مان صحبت کنم ولي حواشي پيش آمده در روزهاي اخير، مرا ناگزير مي کند تا بجاي بهاريه، از دري ديگر چند جمله ای بگويم . اميد که به گوش مهرباني و مروت، اين نوبت، کمي منصفانه تر ،همديگر رابه شنيدن و تحمل و همراهي بنشينيم.

برخي از هموطنانم ، چه در کسوت کارشناس و چه در زمره ی منتقد ،از سر دلسوزي در حق ترانه يا ترانه سرا، خطابيه هايي براي بنده نوشته اند و برخي شنوندگان هم ابراز لطف هايي داشته اند.

از هريک ، به دليلي و از نظرگاهي متفاوت متشکرم ولي به سهم خود، لازم ميدانم در اينجا توضيحي داده باشم تا خداي ناکرده، سکوت بنده ، حمل بر بي توجهي نشود.

چندي قبل هم در گفتگو ی مکتوبي، بي آنکه داعيه ی کارشناسي داشته باشم ؛ گفته بودم که استفاده ی عيني از بخشي از سروده ی شاعري يا تغيير يافته ی بيتي از ترانه ای يا بهره مندي محتوايي از شعر سراينده ی محترمي، منحصر بکار بنده نيست و سابقه ای طولاني در ادب فارسي دارد و نمونه های اين بهره مندي اينجانب هم عموما مورد تاييد اهالي ادب معاصر، از جمله ” شوراي شعر و ترانه دفتر موسيقي کشور” قرار گرفته است و نمونه های اين به اصطلاح “تدوين” و پيوند، هرگز با مخالفت اين شورا و يا مشروط نمودن توليد اين آثار، مواجه نشده اند و طبعا مثل ساير آثار داراي مجوز دراين کشور ، داراي سابقه های مستند در دفتر موسيقي وزارت ارشاد است.

البته بنده هم بعنوان عضو کوچکي از جامعه ی هنري اين خاک ، براي نشان دادن اعتقادم به ناپسند بودن سرقت ادبي از آثار ديگران و رعايت عرف و ادب، در ضميمه معرفي آثار ارائه شده، به ويژه در قطعات اخير، مرجع هر برداشت را هم ذکر کرده ودر صورت دسترسي، از شاعر مورد نظر هم کسب اجازه و رضايت نموده ام .

ناگفته هم نماند که پرهيز از ذکر نام صريح و همگاني اين عزيزان، صرفا به دليل فقدان اعتماد کامل به صحت اسامي در محدوده ی فضاي مجازي و ترديد اخلاقي در ضايع شدن حقوق صاحبان حقيقي اين آثار بوده است نه نيتي ديگر .

اما عجالتا عرض ميکنم که بهره گيري از تجربيات ادبي شاعران و ترانه سرايان هموطنم،
عموما دلايلي از اين قرار داشته اند:

– يادآوري گنجايش های متفاوت

گنجينه ی ارزشمند شعر کهن فارسي و تشويق مخاطبان به نگاهي ديگر گونه به اين ميراث ملي

– معرفي ديگرباره و متفاوت سروده های شاعران معاصر و همنسلان ترانه سرا و همچنين بهره گيري از آشنايي های تاريخي و پاره های ادبي معروف ايشان در “پيوندهاي” کلامي خودم بعلت ” تناسبات وزني يا معنايي با کل قطعه ی درحال ساخت ، با هدف ارتقاي صميميت کار و تقويت ماندگاري مجموعه ی اثر در ذهن مخاطبان و طبعا تسهيل در انتقال مفهوم کلي يک قطعه ی موسيقايي با استفاده از صرفا يک، دو بيت از سروده ی شاعر يا ترانه سرايي ديگر

– ايجاد طيف جديدي از نشاط اجتماعي در خيل عظيم مردم و بخصوص ميليونها جوان علاقه مند به شنيدن صداهاي تازه از بستر موسيقي پوياي ايراني

پاسخ خواننده مشهور حمید هیراد در برابر شکایت شاعران

حمید هیراد

لازم ميدانم با کمال صداقت و اعتماد ، اعلام کنم که اقبال نسبي و افتخار آميز هموطنان باصفايم به اين بنده ی کمترين، بعد از لطف خداي بزرگ، مرهون محبت وسيع و زلال مردم اين سرزمين عزيز و همچنين بزرگواري ها و راهنمايي های شاعران و ترانه سرايان و منتقدين آثار مختصر اينجانب بوده است و يقينا تجربيات ارائه شده از سوي اين بنده هم، از جنس آزمون خطاي يک آدم معمولي است که نيازمند فرصت دهي و نقد و اصلاح است.

اصلاحي که در مسير دلسوزانه و منصفانه اش ، محسنات يک پديده و شيوه ی متفاوت و تاثيرات آن در منظري وسيعتر به نام جمعيت جوان و مردم صاحب ذوق و شعور هنري نيز ديده ميشود و مسير هدايت و راهنمايي هم ، به اندک دلخوري شخصي يا اعمال سليقه ای فردي، بسته نميشود که اين آيين شايسته ، البته از بزرگان، بسيار پسنديده تر است .

شايد قدمي به اشتباه رفته باشم يا کلامي به پختگي نگفته باشم؛ به گمانم فرصت اصلاح شيوه ها و ترميم اشتباهات سهوي، هميشه فراهم است و هم چون اميد به لطف واسعه ی خداوند، هميشه ميتوان اميدوار بود که دنياي گسترده ی هنر ، براي ايفاي نقش های مختلف و رساندن نغمه های متفاوت، صحنه هايي بسيار بکر و وسيع دارد .

به قول آن ظريف:

… خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد!

با درود و دعا. “حميد هيراد“

نوروز1397

شکایت جمعی از شاعران از خواننده معروف

مجله اینترنتی تالاب

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت