بروزرسانی : 15 اسفند 1396

15 اسفند ماه | مصادف با آغاز هفته منابع طبیعی و روز درختکاری

15 اسفند ماه | مصادف با آغاز هفته منابع طبیعی و روز درختکاری

هفته منابع طبیعی و روز درختکاری در ایران

15 تا 22 اسفند هفته منابع طبیعی و روز درختکاری می باشد . این هفته بزرگ رابه تمامی عزیزانی که دراین زمینه خدمت به جامعه و طبیعت کشور می‌کنند تبریک عرض میکنیم.

یکی از مهمترین نیازهای ادامه حیات و زندگی سالم کاشت درخت و محافظت از منابع طبیعت می باشد. به طبیعت احترام بگذاریم و برای کمک به طبیعت درختی بکارید.

مفهوم منابع طبیعی
منابع طبیعی، به مواد و منابعی گفته می شود که بطور طبیعی به وجود می‌آید و انسان در پیدایش آن ها نقشی ندارد. منابع طبیعی از نظر حیاتی به دو دسته تقسیم می شوند:

1. منابع طبیعی غیر قابل تجدید:

منابع طبیعی غیر قابل تجدید پس از بهره برداری، مقدار آن کاهش می‌یابد و هیچ گاه به صورت اولیه برنمی گردد؛ مثل معادن و مخازن.

2. منابع طبیعی تجدید شونده:

منابع طبیعی تجدید شونده درصورت مدیریت درست، پس از بهره برداری اصولی، قابلیت تجدید حیات دارند و به وضعیت اولیه برمی گردند؛ مانند جنگل ها و مراتع.

روز درختکاری یکی از روزهای سال است که در آن مردم تشویق به کاشتن نهال میشوند. این روز در چندین کشور گرامی داشته می شود. ایده اولیه روز درختکاری، توسط جولیوس استرلینگ مورتون از ایالت نبراسکا کشور آمریکا در 10 آوریل سال 1873 پایه‌گذاری شد.

به گزارش تالاب روز درختکاری طبق معمولً در روزهای پایانی زمستان یا روزهای نخست بهار است در جمهوری اسلامی ایران، از 15 تا 22 اسفند، با عنوان «هفته منابع طبیعی» نام گذاری شده است که اولین روز این هفته، روز درختکاری است.

روز درختکاری در برخی کشور های جهان

روز درختکاری در استرالیا برابر ۲۸ ژولای هر سال است.

– در الجزایر روز درختکاری برابر ۲۷ اکتبر هر سال می باشد.

روز درخت کاری در بلژیک برابر ۲۱ مارس هر سال است.
در برزیل روز درختکاری برابر ۲۱ سپتامبر هر سال است.

– روز درختکاری در چین برابر ۱۲ مارس هر سال است.
– در کاستاریکا روز درخت کاری برابر ۱۵ ژوئن هر سال است.
– روز درختکاری در مصر برابر ۱۵ ژانویه هر سال است.
– در کشور آلمان این روز برابر ۲۵ آوریل هر سال است.
– روز درختکاری در ژاپن برابر ۲۹ آوریل هر سال است.

حتما بخوانید:

15 اسفند روز درختکاری

15 اسفند ماه | مصادف با آغاز هفته منابع طبیعی و روز درختکاری

اولین روز هفته منابع طبیعی، روز درختکاری نامگذری شده است

اهمیت و ارزش منابع طبیعی
منابع طبیعی تجدید شونده مانند آب، خاک، جنگل و مرتع که امروزه در محافل علمی ازآن با عنوان بستر حیات انسانها و زیربنای توسعه پایدار جوامع نام برده می شود، نگین سرسبزی است که نه فقط به نسل حاضر، بلکه به تمامی نسل هاي آینده کشور تعلق دارد و باید به خوبی حفظ و به آیندگان سپرده شود.

منابع طبیعی مانند جنگل ها و مراتع، تکیه گاهی مطمئن برای توسعه اقتصادی و اجتماعی، بستری برای رونق کشاورزی، عرصه اي برای تولید چوب، زیستگاهی برای گونه هاي گیاهی و جانوری، منبعی برای تولید اکسیژن، گردشگاهی برای تفریح و محل مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت است. این نعمت الهی، با تولید محصولات پرارزش گوناگون، زمینه اشتغال عده تعداد زیادی از افراد جامعه را فراهم می سازد و سبب شکوفایی اقتصاد ملی کشور می شود.

عوامل تخریب منابع طبیعی
در تخریب منابع طبیعی دو عامل عمده نقش دارند: طبیعت و انسان. آتش سوزی هاي طبیعی، سیل و زمين لرزه، عده اي از عوامل طبیعی است که از بازرسی بشر خارج است. انسان، به شیوه هاي گوناگون منابع طبیعی را تخریب می‌کند. یکی از این شیوه ها، بی احتیاطی جنگل نشینان و دامداران و آتش سوزی هاي جنگل ها و مراتع است.

به گزارش تالاب صنعتی شدن، عبور جاده هاي گوناگون از جنگل ها و مراتع، قطع درختان و آلودگی هوا نیز در تخریب منابع طبیعی مؤثرند. برخی دیگر از عوامل تخریب منابع طبیعی عبارتند از: افزایش غیرعادی جمعیت، بهره نبردن از دیگر انرژی هاي موجود در کشور مانند انرژی خورشیدی، نفت و…، مدیریت اشتباه در عرصه منابع طبیعی و نبود آموزش صحیح.

روز درختکاری یک درخت بکارید زیرا…
در روز درختکاری سعی کنید یک نهال درخت بکارید، چون این که میگویند با یک گل بهار نمیشود، درباره درختان صادق نیست. وجود هر درخت، سبب پاکی هوا، زیبایی محیط و آرامش خاطر انسان می شود.

درختان را باید روح سبز حیات نامید. درختان افزون بر پاکی هوا، در پایداری و تقویت خاک و نیز حفظ آن در برابر عوارضی مانند سیل و نیز تأمین نیازهای غذایی موجودات، نقش بسیار مهمی دارند. فضای سبز، عاملی برای کاهش تنش هاي روانی است و میتواند تأثیر بسیاری در کاهش اثر آلاینده هاي محیطی داشته باشد.

حتما بخوانید:

اس ام اس روز درختکاری + متن برای روز درختکاری و هفته منابع طبیعی

15 اسفند ماه | مصادف با آغاز هفته منابع طبیعی و روز درختکاری

ایده اولیه روز درختکاری، توسط جولیوس استرلینگ مورتون درسال 1873 پایه‌گذاری شد

سایت تالاب: در واقع انسانها از وجود طبیعت و درختان همواره لذت میبرند، ما با نگاه به درختان، به آرامش، سبکبالی و حس زندگی می‌رسیم. تحقیقات نشان داده است که حتی بیشتر بیماران بعد از عمل جراحی و یا بیماران قلبی، اگر در بیمارستان در اتاقی با منظره اي رو به طبیعت و درختان بستری شوند، التیام انها سریعتر می شود.

وجود درختانی که در خیابان هاي شهری نیز کاشته می شوند نشان پیوند قدیمی بین انسان و طبیعت است، بهمین دلیل است که به منظور استحکام این رابطه، همگی سعی میکنیم تا از درختان کهنسال قدیمی محافظت بیشتری به عمل آوریم و سعی کنیم در روز درختکاری حداقل با کاشتن یک نهال درخت پیوند خودرا با این طلای سبز بیشتر کنیم.

منابع :

hawzah.net

fa.wikipedia.org

beytoote.com

گروه فرهنگی تالاب

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت