بروزرسانی : 21 شهریور 1402

بانک‌های مرکزی در بازار فارکس تاثیر دارند؟

بانک‌های مرکزی در بازار فارکس تاثیر دارند؟

بانک مرکزی یکی از اصلی‌ترین بخش‌های اقتصادی هر کشوری است که بر موارد متعددی تاثیرگذار است. یکی از مهم‌ترین این موارد، نرخ بهره است که در نهایت خود این نرخ نیز، تاثیر زیادی بر قیمت ارز دارد. به صورت کلی، نرخ بهره، تحت تأثیر نوع نگاه بانک مرکزی یک کشور به اقتصاد، ثبات قیمت و تأثیر آن‌ها بر سیاست‌های پولی است. به بیانی ساده، نقش بانک‌های مرکزی در اقتصاد، مانند رهبر یا مدیرعامل شرکت‌هاست.

درواقع، صدای بانک مرکزی است که به بازار اعلام می‌کند چه سیاست پولی را در پیش گرفته و هدایت کند. اگرچه رئیس کل بانک مرکزی، فردی نیست که در ارتباط با سیاست‌های پولی یک کشور یا یک اقتصاد تصمیم‌گیری می‌کند؛ با اینحال، آنچه می‌گوید نادیده گرفته نمی‌شود و محترم است.

سخنرانی‌های بانک‌های مرکزی در مورد بروکر بازار فارکس و ارزهایی که در این بازار معامله می‌شوند، راهی است برای تحریک و القای واکنش بازار؛ بنابراین پس از انتشار بیانیه، انتظار حرکت یا تغییر سریع قیمت در بازار را باید داشته باشید.

این موضوع، برای تحلیل‌گران و معامله‌گران فارکس اهمیت بالایی دارد؛ به نحوی که به تغییرات نرخ بهره و اخبار رشد اقتصادی توجه زیادی نشان می‌دهند. دقیقاً مانند واکنش بازار به انتشار گزارش‌ها یا شاخص‌های اقتصادی، معامله‌گران تحت تأثیر اقدامات بانک مرکزی و تغییرات نرخ بهره، خصوصا زمانی که مطابق با انتظارات فعلی بازار نباشد، قرار می‌گیرند.

درواقع با عملکرد شفاف‌تر بانک مرکزی، پیش‌بینی مسیر تغییرات سیاست پولی در طول زمان آسان‌تر خواهد بود؛ با این حال همیشه این امکان نیز وجود دارد که بانک‌های مرکزی، بیشتر یا کمتر از حد انتظار، نظر خود را تغییر دهند. در این شرایط، بازار نوسانات بیشتری پیدا کرده و باید به موقعیت‌های موجود و جدید توجه بیشتری شود.

پیش‌بینی نظرات بازار

اهداف اصلی بانک‌های مرکزی چیست؟

به طور کلی، بانک‌های مرکزی، 3 هدف مهم را دنبال می‌کنند که عبارتند از:

تنظیم بازار

یکی از اهداف اصلی بانک‌های مرکزی، تنظیم فعالیت‌های اقتصادی، از طریق تعیین نرخ سود است. اگر بدانید که بازار فارکس چیست و با زیروبم و قواعد آن آشنایی داشته باشید، حتما می‌دانید که اگرچه، بانک‌های مرکزی مستقیما بازار فارکس را کنترل نمی‌کنند، با اینحال، با افزایش یا کاهش نرخ‌های بهره، تأثیر مستقیمی بر تورم و نرخ ارز می‌گذارند.

نرخ بهره ابزاری است که برای تأمین مالی مجدد بانک‌ها با پول نقد استفاده می‌شود و شاخص اصلی هزینه اعتبار در یک اقتصاد است. اگر نرخ بهره پایین باشد، رشد و رونق اقتصادی را به همراه خواهد داشت.

مدیریت ذخایر ارزی

یکی دیگر از وظایف بانک‌های مرکزی، مدیریت ذخایر ارزی است. بانک‌های مرکزی، براساس ذخایر ارزی خود، تصمیم به خرید ارز خارجی یا فروش ارز محلی می‌گیرند تا بر ارزش نهایی آن‌ها تأثیر بگذارند. به این ترتیب، قیمت ارز خود را کنترل کرده و از کاهش یا افزایش بیش‌ازحد آن جلوگیری می‌کنند.

کنترل عرضه پول در گردش

بانک مرکزی ممکن است تصمیم بگیرد که برای تنظیم میزان ارز در گردش، صدور یا برداشت نقدینگی به پول ملی را در برنامه کاری خود قرار دهد. این موضوع یکی از اصلی‌ترین مسائلی است که بانک‌های مرکزی روی آن‌ها دخالت و کنترل دارند.

کنترل عرضه پول در گردش

کدام بانک‌های مرکزی نقش مهم‌تری دارند؟

بانک‌های متعددی در سراسر دنیا وجود دارند که هر تصمیم آن‌ها بر مسائل متعددی اثرگذار است؛ با اینحال، مهم‌ترین و موثرترین آن‌ها عبارتند از:

  • بانک مرکزی اروپا
  • فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا)
  • بانک انگلستان
  • بانک ژاپن
  • بانک ملی سوئیس
  • بانک مرکزی کانادا

نفوذ این بانک‌های مرکزی، به‌دلیل وزن پول آن‌ها در اقتصاد جهانی بیشتر از سایر بانک‌های مرکزی است. فعالان بازار ارز به اطلاعیه‌ها و اقدامات این بانک‌های مرکزی توجه زیادی دارند؛ زیرا تصمیمات آن‌ها بر بیشتر جفت ارزها و در کل اقتصاد جهانی تأثیر بالایی دارد. یکی از مهم‌ترین مواردی که در ارائه سیگنال فارکس تاثیرگذار است، وضعیت و تصمیمات بانک‌های مرکزی در خصوص ارزها و در نتیجه سایر بازارهای مالی است.

بانک‌های مرکزی چه تأثیری بر بازار فارکس دارند؟

معامله‌گران فارکس، در بیشتر موارد، زبان مورد استفاده روسای بانک‌های مرکزی را بررسی می‌کنند تا بتوانند تشخیص دهند که آیا بانک مرکزی، نرخ‌های بهره را افزایش می‌دهد یا پایین می‌آورد؛ زبانی که برای افزایش یا کاهش نرخ بهره استفاده می‌شود، هاوکیش و داوکیش نام دارد. این سرنخ‌های ظریف، راهنمای رو به جلویی هستند که پتانسیل تغییر بازار فارکس را دارند.

معامله‌گرانی که معتقدند بانک مرکزی در شرف آغاز چرخه افزایش نرخ بهره است، موقعیت خرید و معامله‌گرانی که پیش‌بینی کاهش نرخ بهره را دارند، موقعیت فروش باز می‌کنند. بررسی نرخ‌های بهره بانک مرکزی به معامله‌گران، امکان معامله براساس تفاوت در نرخ بهره بین ارزهای دو کشور را می‌دهد؛ زیرا بیشتر معامله‌گران به‌دنبال کسب سود یک‌شبه از طریق معامله یک ارز پربازده در برابر یک ارز کم‌بازده هستند.

سخن پایانی

بانک‌های مرکزی، برای دستیابی به اهداف خود، روش‌های متفاوتی دارند. نظارت دقیق بر اطلاعیه‌ها و اقدامات بانک مرکزی که معمولاً شاخص‌های اصلی اقتصادی یک کشور را برجسته می‌کند، به ما کمک خواهد کرد تا تحولات بازار فارکس را بهتر درک کرده و نوسانات احتمالی ارز را پیش‌بینی کنیم.

معامله‌گران فارکس، اغلب با ارزیابی سیاست‌های روسای بانک‌های مرکزی سرنخ‌هایی درباره اینکه آیا بانک مرکزی نرخ‌های بهره را افزایش می‌دهد یا پایین می‌آورد پیدا کنند. این سرنخ‌های ظریف، راهنمای رو به جلو هستند و پتانسیل تغییر بازار فارکس را دارند.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت