دو برابر شدن احتمال زلزله در تهران (هشدار زلزله)

مجموعه : اخبار حوادث
دو برابر شدن احتمال زلزله در تهران (هشدار زلزله)

نکات ایمنی را در تهران بیشتر رعایت کنید !

آیا در تهران زمين لرزه می‌آید ؟ استاد پژوهشگاه بین المللی زمين لرزه شناسی افزایش احتمال دوبرابری بروز زمين لرزه ۷ ریشتری در گسل شمال تهران را بعد از وقوع زمين لرزه ۲۹ آذرماه خطری جدی دانست.

 

سایت مهر نیوز نوشت: مهدی زارع با بیان این که میزان احتمال بروز زمين لرزه در تهران به موضوع بازه زمانی وقوع زمين لرزه‌ بستگی دارد، گفت: با توجه به این که هر ۳۵۰۰ سال یک بار زمين لرزه‌اي مهم در گسل شمال تهران اتفاق می‌افتد و آخرین باری که دراین گسل زمين لرزه رخ داده به ۳۲۰۰ سال قبل برمی‌گردد و تا کنون نیز هیچ زمين لرزه مهم دیگری در آن اتفاق نیفتاده است، بنابر این بروز زمين لرزه‌اي بزرگ روی این گسل را دراین زمان قابل ملاحظه و خطری جدی میدانیم.

 

وی ادامه داد: از زمان بروز زمين لرزه ۲۹ آذرماه تا کنون احتمال بروز زمين لرزه از یک دهم درصد به دو دهم رسیده و میتوان گفت که احتمال بروز زمين لرزه ۷ ریشتری روی گسل شمال تهران ۲ برابر شده است.

دو برابر شدن احتمال زلزله در تهران (هشدار زلزله)

زلزله تهران

 

زارع یادآورشد: به دنبال انچه ارزیابی کرده‌ایم بر اساس تغییرات ایجاد شده روی زمین گسل شمال تهران بر اثر زمين لرزه ۲۹ آذرماه اختلاف تنش روی انتهای غربی این گسل ۵ بار افزایش پیدا کرده و انتهای شرق گسل اشتهارد نیز همین میزان تنش را داشته است.

 

مدیر گروه مهندسی زمين لرزه شناسی پژوهشگاه بین المللی زمين لرزه شناسی و مهندسی زمين لرزه تاکید کرد: هم‌اکنون افزایش تنشی در گسل شمال تهران مشاهده میکنیم به‌ویژه در منطقه وردآورد یا غرب تهران که با فرونشست زمین بدلیل پمپاژ آب هم خوانی دارد، ضمن این که در ۳۴ سال گذشته سطح سفره آب زیرزمینی این منطقه حدود ۱۲ متر کاهش یافته و باعث شده است تا سالی ۳۵ سانتی متر در غرب تهران فرونشست زمین را شاهد باشیم.

 
منبع: mehrnews.com
 
جدیدترین مطالب سایت