تجاوز راننده پراید در بیابان به دختر جوان !

مجموعه : اخبار حوادث
تجاوز راننده پراید در بیابان به دختر جوان !

تجاوز راننده تاکسی به دختر جوان , راننده تاکسی پرایدی که بعنوان یک تاکسی دخترجوانی را سوار میکند و در بیابان های تهران وی را به آزار و اذیت می‌رساند . 

 

دختر جوان وقتی سوار پراید شد و از راننده درخواست کرد که صدای موزیک ضبط را زیاد کند نمی‌دانست که راننده چه نقشه ای در سر دارد. قربانی میشوند با یک اشتباه; در یک مسیر حاشیه‌ ای در تنگنای یک خودرو. دختران و زنانی که با پا گذاشتن در یک ماشین عبوری دچار سرنوشتی تلخ و وحشتناک میشوند.

 

جزییات ماجرا ثانیه‌ای از پس ذهنشان کنار نمی‌رود. ماجرایی که حالا دغدغه زندگی‌شان شده است. فقط یک لحظه بی‌ احتیاطی بود, اما حالا یک عمر باید خاطره تلخ آن روز را با خود یدک بکشند; خاطره‌ای که راننده خودرو برایشان رقم زده است.

 

مسیر مشخص بود, اما همه ی ي چیز در چشم بر هم زدنی تغییر کرد. فرمان ماشین به سوی بیراهه‌ای چرخید; همان هنگام بود که مسافر انتخاب‌شده خود را در اسارت راننده دید.راننده‌ای که نیت هولناکی در سر می‌پروراند, اما جزییاتش را فاش نمی کرد تا نقشه‌اش را در گوشه یک خیابان, کوچه یا مسیری دور از چشم دیگران اجرا کند. تهدید می‌کنند با سلاح سرد یا گرم تا نیتشان را عملی کنند.

 

در هفته گذشته راننده دو ماشین چهار زن و دختر را در خیابان‌های پایتخت مورد آزار و اذیت قرار دادند. زنان و دخترانی که با اعتماد به خودروهای عبوری سوار می‌شدند اما به مقصد نمی‌رسیدند و پس از آزار و اذیت در ماشین, در بیابان‌های تهران رها میشدند.

 

رد پای یک خودرو ناب
در پرونده‌های اخیر تجاوز و آزار و اذیت در پوشش مسافرکش, رد یک ماشین ناب دیده میشود. خودرویی که حدود 20 سال از ورود نخستین مدل‌های آن به ایران می‌گذرد و طی سال‌های اخیر به نخستین گزینه خرید برای اقشار کم‌درآمد و جوانان مبدل شده است. پراید ماشینی است که بیشتر متهمان برای عملی‌کردن نقشه‌های شومشان از آن استفاده میکنند.

 

در چند وقت اخیر, پرونده‌های زیادی در پایتخت با موضوع آزار و اذیت و تجاوز به جریان افتاده که متهمان در پوشش مسافرکش پس از سوار کردن زنان و دختران انها را مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند که وجه اشتراک بیشتر این پرونده‌ها ماشین پراید است, اما این تشابه چه علتی دارد؟ محمد شهریاری, سرپرست دادسرای جنایی تهران در جواب به این پرسش می‌گوید: “استفاده از یک خودرو ناب بعلت این است که در ذهن مردم این ماشین

 

به‌عنوان خودرو مسافرکش جا افتاده است و عموم شهروندان با اطمینان سوار آن میشوند. مجرمان هم از این اطمینان سوء استفاده میکنند. در واقع این راحت‌ترین راه برای عملی‌ شدن نقشه مجرمانه است, چرا که قربانیان با میل و اختیار خودشان در دام می‌افتند. البته نباید فراوانی این ماشین را هم نادیده گرفت.

 

به‌طور طبیعی وقتی تعداد این ماشین در سطح کشور زیاد باشد, این‌گونه حوادث هم بیشتر می‌شود.” او به رفتار قربانیان این حوادث هم اشاره میکند و در این‌باره می‌گوید: “نوع پوشش, بی‌احتیاطی, اطمینان بی‌مورد و مسائلی از این دست هم در بروز این حوادث نقش دارد;

 

برای نمونه در پرونده‌ای دخترجوانی کابل« AUX» گوشی را به راننده داده بود و صحبت کوتاهی هم بین انها رد و بدل شده بود, اما متهم در ذهن خودش به جمع‌ بندی خاصی رسیده بود و در انتها آن دختر را مورد آزار و اذیت قرار داده بود. به همین علت, بعضی مواقع رفتار قربانیان می تواند در بروز این جرایم نقش داشته باشد.”

 

معاون دادستان تهران اضافه میکند: “البته باید به این مضمون دقت داشت که در بیشتر این موارد قربانیان مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند و تجاوزی به معنای حقوقی با شرایط خاصی که در قانون مشخص شده, رخ نمی دهد. یعنی در بیشتر این موارد از لحاظ حقوقی راننده به جرم آزار و اذیت محاکمه می‌شود.”

 

آزار و اذیت در ماشین‌های بدون شناسنامه

به گزارش تالاب تجاوز و آزار و اذیت در خودرو افزایش یافته است. پرونده‌های تجاوز و آزار و اذیتی که در آن متهم در پوشش مسافرکش اقدام به سوار کردن مسافران کرده و سپس نقشه‌های مجرمانه خود را عملی میکند. درواقع استفاده از ماشین برای تجاوز و آزار و اذیت به یک مدل پرتکرار در این پرونده‌ها مبدل شده است. اینها را کامران رضوانی, بازپرس جنایی تهران به میگوید. به گفته او, در بسیاری از موارد این‌گونه جرایم در خودروهای ناشناس رخ می‌دهد;

 

درواقع همان خودرو‌های گذری که شهروندان برای رسیدن سریع به مقصد از انها استفاده می‌کنند هرچند آمار مشخصی در این زمینه وجود ندارد, اما بررسی پرونده‌های اخیر نشان میدهد که آزار و اذیت و تجاوز در خودروهای شناسنامه‌دار به‌ندرت رخ میدهد و این ماشین‌های ناشناس هستند که در قالب مسافرکش اقدام به آزار و اذیت و تجاوز میکنند. رضوانی با اشاره به بعضی پرونده‌ها در این‌خصوص میگوید: “در بسیاری از موارد تماس راننده

 

با مسافر زمینه‌ساز وقوع این‌گونه جرایم است. این تماس می‌تواند با یک صحبت کوتاه در قالب یک درخواست از سوی مسافر یا راننده برقرار شود. برای مثال بعضی از مسافران از راننده موسیقی مورد علاقه‌ را درخواست می‌کنند, صحبت‌هایی از مشکلات و ناملایمات زندگی میکنند و در بعضی از موارد حتی شماره تلفن بین مسافر و راننده رد و بدل میشود. پرونده‌های زیادی وجود دارد که در اظهارات شاکیان این موارد در انها دیده میشود.

 

برای مثال خانمی گوشی همراهش را به راننده داده تا موسیقی مورد علاقه‌اش را پخش کند, راننده هم براساس همین درخواست ساده, رابطه تخیلی را در ذهنش متصور شده و بقیه ماجرا که به آزار و اذیت ختم شد.

 

عقده‌های جنسی و الگوهای اقتصادی و فرهنگی
این جرایم بیشتر در کدام مناطق شهری رخ میدهد؟ آیا بیشتر این جرایم از الگوی ناب اقتصادی و فرهنگی پیروی می‌کند؟ رضوانی در جواب به این پرسش‌ها می‌گوید “به طورکلی جرایم خشن در مناطق با اقتصاد و فرهنگ ضعیف بروز پیدا میکند. درمورد آزار و اذیت‌های خودرویی هم کم و بیش همین الگو وجود دارد. در مناطق ضعیف فرهنگی به‌خصوص حاشیه شهرها بعلت بافت جمعیتی خاصشان این‌گونه جرایم بیشتر رخ میدهد.

 

به گزارش تالاب البته نباید نقش عقده‌های جنسی سرکوب‌ شده در متهمان را هم نادیده گرفت. البته زمینه‌های شکل‌گیری این عقده‌ها هم به مسائل اقتصادی بازمی‌گردد.” در این حوادث ماشین مثل توری در اختیار متهم است. راننده با نقشه قبلی قربانیان خود را انتخاب میکند و انها را در ماشین به دام می‌اندازد; اما برای مصون‌ماندن از این دام راه‌های گوناگونی وجود دارد. روش‌های پیشگیرانه‌ای که به گفته رضوانی کار سختی نیست اما می‌تواند از بروز حوادث

 

ناگوار و تلخ پیشگیری کند: “همان‌طور که اشاره شد بیشتر آزار و اذیت‌ها در قالب مسافرکش در خودروهای ناشناس و عبوری رخ می‌دهد. با وجود این عموم شهروندان برای رسیدن سریع به مقصد سوار هر ماشینی می‌شوند, بی‌آن‌که به اصالت آن دقت داشته باشند. من خودم بارها شاهد بوده‌ام در حالی ‌که تاکسی و یا خودروهای خطی در خیابان وجود دارند, مردم به خاطر 10 دقیقه معطلی به سراغ خودروهای عبوری و ناشناس می روال.

 

توصیه ما به مردم به‌خصوص بانو‌ها این است که تا حد ممکن از خودرو‌های ناشناس استفاده نکنند و در صورت استفاده از این ماشین‌ها حتما به وضع ظاهری ماشین و راننده دقت داشته باشند; چون بیشتر متهمان این پرونده‌ها زیر 40 سال هستند. به طور کلی از منظر جرم‌شناسی, سن و توانایی جسمی یکی از عوامل مهم و زمینه‌ساز در وقوع جرم است.”

 

نقش تربیت و آموزش‌های جنسی
اما ریشه اصلی وقوع این جرایم چیست؟ چه عوامل زمینه‌سازی وجود دارد که راننده‌ای با سوء‌استفاده از اطمینان همشهریانش آن را مورد آزار و اذیت جنسی قرار دهد. ناصر قاسم‌زاد, روان‌درمانگر در جواب به این پرسش‌ها, نبود تربیت جنسی را نخستین و مهم ترین علت در بروز این جرایم می داند و در این‌باره میگوید: “خانواده مهم ترین نهاد رشد شخصیتی افراد جامعه است. تربیت و آموزش‌های جنسی هم به ‌عنوان یکی از نیازهای اساسی

 

از وظایف خانواده‌هاست; اما خانواده‌های مسئولیت‌پذیر می توانند پاسخگویی و هدایت این نیازها را به‌درستی انجام دهند ولی بنا به دلایلی بسیاری از خانواده‌ها در این زمینه به‌خصوص ضعیف عمل میکنند. از سوی دیگر نهاد آموزشی مثل مدارس و دانشگاه هم به این موضوعات ورود نمیکند. در چنین شرایطی فرد از لحاظ جنسی تربیت نشده و این کمبودها به اشکال مختلف در جامعه بروز میکند.”

 

به گفته قاسم‌ زاد بلوغ جنسی زودرس یکی دیگر از عوامل موثر در شکل‌گیری این‌گونه از جرایم است: “در حال حاضر بلوغ جنسی در پسران به 12 سال و برای دختران به 11 سال رسیده است و سن ازدواج بر اساس آمار برای پسران 30 سال است; این یعنی 18 سال فاصله برای جوانی در جامعه‌ای که هیچ‌گونه آموزش و تربیت جنسی نه از سوی خانواده و نه از سوی نهاد آموزشی دریافت نمیکند.

 

به گزارش تالاب در حالی که در کشورهای توسعه‌یافته سعی میکنند, سن بلوغ جنسی را افزایش دهند اما در کشور ما به دلایل مختلف این سن روال نزولی در پیش گرفته است.از سوی دیگر مسئولان هم به صورت هدفمند نقشه راهی برای هدایت و استفاده از انرژی جمعیت جوان کشور ندارند; آن هم در سرزمینی که بیش از 50 میلیون نفر آن افراد زیر 29 سال هستند. در چنین شرایطی بروز این جرایم خشن اصلا چیز دور از انتظاری نیست.

 

او اضافه می‌کند خانواده‌ها در حوزه تربیت جنسی مسئولیت‌پذیر نیستند, نظام آموزشی کشور کارآمدی‌ لازم را ندارد, مسئولان و مدیران این بخش هم اقدام عملی انجام نمی‌دهند, صحبت از مسائل جنسی هم که در جامعه همچنان یک تابو است. در چنین شرایطی شکل‌گیری عقده جنسی موضوع عجیبی نیست. حالا این عقده‌ های جنسی بسته به شرایطی مثل طبقه اجتماعی,

 

مسائل اقتصادی و عوامل دیگر اشکال مختلف بروز پیدا میکند. وقتی جوانی با عقده‌های شدید جنسی در مناطق حاشیه شهر که ما از آن به‌عنوان مناطق بی‌ دفاع شهری یاد می‌کنیم, رها می‌شود, باید منتظر بروز خشونت, آزار و اذیت و سوء استفاده‌ های جنسی باشیم.

 

جدیدترین مطالب سایت