چرا به کلاهبرداران اعتماد داریم (انواع کلاهبرداری)

مجموعه : اخبار حوادث
چرا به کلاهبرداران اعتماد داریم (انواع کلاهبرداری)

دراین پست از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز اطلاعاتی درباره ي انواع کلاهبرداری و چگونه کلاهبرداری را بشناسید و از خود در برابر آن ها محافظت کنید، بـه اشتراک گذاشته ایم.

 

کلاهبرداری چیست؟

کلاهبرداری یک طرح غیرقانونی یا غیر صادقانه اسـت کـه شامل سرقت یا کلاهبرداری می شود. کلاهبرداری ها، افراد در هر سن و پیشینه اي را هدف قرار می دهند. انها در اشکال مختلفی از جمله ایمیل، پیام متنی، نامه، وبسایت یا تماس تلفنی وجود دارند.

 

هر روشی کـه باشد، کلاهبرداری برای فریب دادن شـما برای جدا شدن از پولتان اسـت. انها روز بـه روز پیچیده تر می شوند و تشخیص انها دشوار اسـت. کلاهبردارها می توانند بسیار متقاعد کننده باشند.

 

بیشتر بخوانید: جزئیات یک کلاهبرداری بزرگ

 

انواع رایج کلاهبرداری ها

در حال حاضر تعداد افرادی کـه مشکلات مربوط بـه کلاهبرداری ها را گزارش می کنند، افزایش یافته اسـت. تعدادی از سازمان هاي‌ دولتی نیز بـه مردم هشدار می دهند کـه هوشیار باشند.

چرا به کلاهبرداران اعتماد داریم (انواع کلاهبرداری)

کلاهبرداری در اسکان

از شـما خواسته می شود کـه برای ایمن سازی یک خانه یا آپارتمان از محل سکونت جعلی، مبلغی رابا حواله بانکی پرداخت کنید.

 

کلاهبرداری نرم افزار آنتی ویروس

یک ایمیل یا تماس تلفنی از یک شرکت دریافت می کنید کـه میگوید رایانه شـما ویروس دارد و آن ها می توانند با نصب نرم افزار ان را تعمیر کنند، اما انها رایانه شـما را تصاحب می کنند. این نرم افزار بـه آن ها اجازه می دهد بـه اطلاعات شخصی شـما دسترسی داشته باشند، یا اصرار دارند کـه قبل از این کـه بازرسی هاي‌ رایانه یا فایل هاي‌ شـما را بـه شـما بازگردانند، بـه آن ها پول پرداخت کنید.

 

کلاهبرداری های خیریه

شخصی از شـما می‌خواهد بـه یک موسسه خیریه جعلی کمک مالی کنید یا وانمود میکند کـه از یک موسسه خیریه واقعی اسـت.

 

کلاهبرداری های طبقه بندی شده

کلاهبردارانی کـه در وبسایت هاي‌ طبقه بندی شده، خودرا بـه عنوان فروشنده قانونی معرفی می کنند، شـما را فریب می دهند تا برای کالاها یا خدمات تقلبی پول پرداخت کنید.

چرا به کلاهبرداران اعتماد داریم (انواع کلاهبرداری)

وب سایت های کپی

وب‌سایت‌هایي کـه خدماتی را از ادارات دولتی ارائه میکنند، اما سایت‌هاي‌ رسمی نیستند، قول میدهند کـه با قیمتی گزاف، روند را سریع‌تر یا آسان‌تر کنند.

 

کلاهبرداری خانه به خانه

شخصی در خانه شـما را می‌زند و محصول یا خدماتی را بـه شـما پیشنهاد می‌کند و شـما را متقاعد می‌کند کـه برای خدماتی کـه هرگز ارائه نمیشود، پول نقد پرداخت کنید.

 

کلاهبرداری آزمایشی رایگان

تبلیغی کـه یک محصول یا خدمات را تبلیغ میکند از شـما دعوت میکند ان را بـه صورت رایگان یا با هزینه بسیار کم امتحان کنید. هنگام ثبت نام، ممکن اسـت یک سرویس عضویت یا اشتراک را امضا کنید کـه شـما را در پرداخت هاي‌ مکرر پرهزینه قفل میکند.

 

کلاهبرداری در اجاره تعطیلات

وبسایت ها و ایمیل هاي‌ جعلی تعطیلات یا ویلاهایی را بـه شـما پیشنهاد می کنند کـه وجود ندارند. آن ها از شـما میخواهند کـه مستقیماً بـه حساب کلاهبرداران پول بپردازید.

چرا به کلاهبرداران اعتماد داریم (انواع کلاهبرداری)

کلاهبرداری های سرمایه گذاری

شـما یا کسب‌وکارتان فریب میخورید ودر یک فرصت مالی مشکوک سرمایه‌گذاری میکنید و وعده بازدهی بالا یا سود تضمین‌شده را می دهید. بـه عنوان مثال میتوان بـه سرمایه گذاری در جنگلداری، سوخت هاي‌ زیستی یا دارایی هاي‌ عجیب‌وغریب در بيرون از کشور اشاره کرد.

 

کلاهبرداری وام و اعتبار

یک شرکت در ازای کارمزد اولیه بـه شـما وام “ضمانت” می‌کند.

 

بدافزار یا باج افزار

نرم‌افزاری توسط کلاهبرداران بر روی دستگاه شـما نصب میشود و بـه ان‌ها اجازه می دهد بـه فایل‌هاي‌ شـما دسترسی داشته باشند، کارهایی کـه انجام می دهید را ردیابی کنند یا برای باز کردن قفل رایانه یا فایل‌هاي‌ شـما، تقاضای پول کنند.

 

ایمیل های جعلی

یک ایمیل جعلی، بـه عنوان مثال وانمود می‌کند کـه از بانک شماست، سعی میکند شـما را فریب دهد تا اطلاعات شخصی و مالی خودرا بـه اشتراک بگذارید.

چرا به کلاهبرداران اعتماد داریم (انواع کلاهبرداری)

کلاهبرداری جوایز و قرعه کشی

از شـما خواسته می شود برای دریافت جایزه یا برنده هاي‌ خود از یک مسابقه یا قرعه کشی کـه هرگز در ان شرکت نکرده اید، نوعی هزینه پرداخت کنید.

 

کلاهبرداری های عاشقانه و روابط

کلاهبردارانی کـه از سایت‌هاي‌ دوستیابی، اپلیکیشن‌ها یا رسانه‌هاي‌ اجتماعی استفاده میکنند، پول، هدیه یا اطلاعات شخصی شـما را تقاضای میکنند.

 

اخاذی

کلاهبرداران یک ایمیل تهدیدآمیز برای شـما ارسال می کنند کـه ادعا می کنند رایانه و وب کم شـما هک شده اسـت و شـما در حال تماشای فیلم هاي‌ مستهجن ضبط شده اید. آن ها خواستار پرداخت پول برای عدم انتشار فیلم هستند.

 

فرستادن یک لینک در پیام ها

این یک کلاهبرداری اسـت کـه در ان کلاهبرداران از پیام هاي‌ متنی تلفن همراه برای فریب شـما برای باز کردن یک پیوست یا پیوند ویرانگر استفاده می کنند. 

چرا به کلاهبرداران اعتماد داریم (انواع کلاهبرداری)

کلاهبرداری در شبکه های اجتماعی

کلاهبرداران از رسانه هاي‌ اجتماعی برای کلاهبرداری از اطلاعات شخصی شـما استفاده می کنند. کلاهبرداران همچنین می توانند بـه عنوان دوستانی کـه تقاضای پول می کنند ظاهر شوند، یا تبلیغاتی را برای کوپن‌ها و محصولات یا خدمات «رایگان» بـه نمایش بگذارند کـه ادعای تأیید افراد معروف دارند.

 

بیشتر بخوانید: شما چگونه شریک جرم یک کلاهبردار می شوید؟!

 

9 دلیل که چرا ما در دام کلاهبرداری قرار می گیریم

اینترنت زندگی ما را متحول کرده اسـت و روش کار، یادگیری، سرگرمی و تعامل با یک دیگر را تغییر داده اسـت. مزایای دنیای سیمی ما بسیار زیاد اسـت، اما خطرات ان نیز بسیار زیاد تر اسـت، از جمله خطر قربانی شدن دریک کلاهبرداری. البته سال‌هاست کـه تقلب در اشکال و اندازه‌هاي‌ مختلف وجود داشته اسـت. با این حال، اینترنت حتی بـه طرح‌هاي‌ قدیمی جان تازه‌اي بخشیده اسـت و فرصت‌ها و بـه‌ویژه تعداد اهداف بالفعل را برای کلاهبرداران بـه‌شدت گسترش داده اسـت.

چرا به کلاهبرداران اعتماد داریم (انواع کلاهبرداری)

علاوه بر این، کلاهبرداری‌ها در حال رشد هستند و هیچ یک از ما در برابر انواع مختلف طرح‌هاي‌ آنلاین کـه قدرت ماندگاری خودرا ثابت کرده‌اند مصون نیستیم. هرچه مکان‌هاي‌ بیشتری برای لذت بردن از مزایای اینترنت استفاده کنیم، فرصت‌هاي‌ بیشتری برای کلاهبرداران برای کاوش و بهره‌برداری، از جمله کلاهبرداری‌هاي‌ ارثی، انواع مختلف معایب خرید، پیشنهادهای شغلی ساختگی، قرعه‌کشی‌ها و قرعه‌کشی‌هاي‌ جعلی، و حتی کلاهبرداری در قرار ملاقات، بیشتر میشود. 

 بیایید بـه عده اي از رایجترین دلایلی کـه چرا ترفندهای مختلف و روش هاي‌ مهندسی اجتماعی با هدف جدا کردن ما از پول ما بسیار مؤثر هستند، نگاه کنیم.

 

1. دانش قدیمی و انباشته نتیجه می دهد

اول از همه ی، تعداد زیادی از طرح‌ها برای مدت طولانی وجود داشته‌اند، بنابر این نوعی دانش انباشته وجوددارد کـه بـه «نسل بعدی» کلاهبرداران منتقل می شود. تکنیک‌ها و شخصیت‌هاي‌ آزمایش‌شده اغلب بادقت ساخته میشوند و تعداد زیادی از ایمیل‌هاساخته می شوند تا متوجه نشوید کـه چیزی اشتباه اسـت.

 

2. دیجیتال ما علیه ما استفاده می شود

عده اي از کلاهبرداران از تمام داده هاي‌ موجود و بـه ظاهر بی ضرر در مورد شـما بـه نفع خود استفاده می کنند و هر حرکت شـما را بـه صورت آنلاین مشاهده می کنند، طبق معمولً در رسانه هاي‌ اجتماعی، تا در نهایت از ردپای دیجیتال شـما سوء استفاده کنند. مگر این کـه مراقب باشید، هرچه بیشتر بـه صورت آنلاین تعامل داشته باشید، احتمال این کـه آن ها چیزهای زیادی در مورد شـما بدانند بیشتر می شود – در نهایت، ممکن اسـت آسان تر شـما را فریب دهند.

چرا به کلاهبرداران اعتماد داریم (انواع کلاهبرداری)

3. کلاهبرداران داستان سرای خوبی هستند

تعداد زیادی از کلاهبرداران می توانند داستان ها و شخصیت هاي‌ قابل قبولی ایجاد کنند کـه ممکن اسـت همیشه فیلترهای هرزنامه شـما را راه اندازی نکنند. بـه همین ترتیب، انها بـه سرعت از رویداد های جاری برای نفع خود بهره برداری می کنند، از جمله با سوء استفاده از ترس هاي‌ پیرامون شرایط اضطراری عمومی.

 

4. ما عجله داریم

کلاهبرداران شـما را تحت فشار قرار می دهند کـه اکنون اقدام کنید، انها نمی‌خواهند شـما بـه مسائل فکر کنید. یک جایزه یک پیشنهاد زمانی محدود خواهد بودو یک صورتحساب در همان روز پرداخت می شود، برای نام بردن از نمونه‌هایي کـه در انها عجله می کنید تا اقدامی انجام دهید. سپس میتوانید بدون درنظر گرفتن تصویر کامل و تأیید صحت پیام، ماشه را فشار دهید. یادتان باشد قبل از هر تصمیمی مکث کنید و فکر کنید.

چرا به کلاهبرداران اعتماد داریم (انواع کلاهبرداری)

5. ما سخت کوشیده ایم که از قدرت اطاعت کنیم

مردم تمایل دارند بـه کسانی کـه در موقعیت هاي‌ قدرت هستند اعتماد کنند. کلاهبرداران اغلب جعل هویت افرادی هستند کـه دارای نوعی تخصص هستند: یک کارمند دولتی، یک وکیل، یک مدیر اجرایی شرکت یا یک متخصص دریک زمینه خاص. این‌ها همه ی افرادی هستند کـه بـه ما آموخته اند کـه بـه آن ها اعتماد کنیم. کلاهبرداران سعی می کنند رسمی بـه نظر برسند و از نام شرکت ها یا سازمان هایي کـه ممکن اسـت بشناسید استفاده کنند.

 

6. ممکن است حواسمان پرت شود

کلاهبرداری‌ها بـه طور فزاینده‌اي متداول می شوند و ممکن اسـت در روزی کـه احساس می کنید بیمار، خسته یا آسیب‌پذیر هستید، شخصی سعی کند از شـما کلاهبرداری کند. از آنجایی کـه بـه چیزهای مهم تری اهمیت می دهید، ممکن اسـت کمتر بـه جزئیات توجه کنید و درها را بـه روی خطرات احتمالی باز کنید. کلاهبرداران حتی می توانند آسیب پذیری شـما را درک کرده و از ان سوء استفاده کنند.

چرا به کلاهبرداران اعتماد داریم (انواع کلاهبرداری)

7. کلاهبرداران متمرکز هستند

ممکن اسـت یک قدم جلوتر باشند. در حالی کـه شـما سعی می کنید بفهمید کـه تماس یک عدد تلفن ممکن اسـت قانونی باشد یا خیر، انها در حال حاضر ذهن شـما را تسخیر می کنند.

 

8. ما دوست داریم کمک کنیم

ترفندهایی کـه شامل تقاضای کمک اسـت، باعث ایجاد همدلی با کلاهبردار یا افرادی می شود کـه کلاهبردار ادعا می‌کند نماینده آنهاست. برای مثال، روایت‌هاي‌ تراژدی شخصی یا موارد اضطراری عمومی همان‌ گونه مؤثر باقی می ماند. حتی اگر در اعماق ذهن خود میدانید کـه ممکن اسـت درست نباشد، همان‌ گونه تمایل دارید «درصورت امکان» کمک کنید. کلاهبرداران متوجه می شوند کـه مردم میخواهند احساس مفید بودن کنند.

چرا به کلاهبرداران اعتماد داریم (انواع کلاهبرداری)

9. کلاهبرداران “همدلی” دارند

اگر مثلا با یک کلاهبردار عاشقانه ارتباط برقرار کنید، طبق معمولً از طریق پیام‌ها، انها ممکن اسـت مدتی را صرف مراقبت از شـما کنند تا اعتماد شـما را جلب کنند، و بـه شـما این احساس را بدهند کـه درک شده‌اند و حتی آزمایش کنند کـه چقدر میتوانند با شـما پیش بروند.

 

بیشتر بخوانید: کلاهبرداری نامزد مجازی از مرد عاشق

اگر مورد کلاهبرداری قرار گرفتید چه باید کنید

1. اگر کلاهبرداری در شبکه هاي‌ اجتماعی اسـت، با مرکز پشتیبانی انها تماس بگیرید، اگر کلاهبرداری از خرید اسـت، با ارائه دهنده خدمات تماس بگیرید تا کلاهبرداری را محکوم کنید و تقاضای کمک کنید.

2. اگر پولی در کار اسـت، با بانک خود تماس بگیرید و بـه انها اطلاع دهید. این امر مخصوصاً زمانی مفید اسـت کـه بـه بازیابی پولی کـه گمان میرود از دست رفته باشد.

3. برای برنده شدن “جایزه” هیچ پرداختی انجام ندهید.

4. در صورتی کـه کلاهبردار اطلاعات شخصی شـما را داشته باشد، تمام رمزهای عبور خودرا تغییر دهید.

5. تنظیمات حریم خصوصی خودرا در رسانه هاي‌ اجتماعی بررسی کنید. 

 

در پایان

هرگز تصور نکنید کـه نمیتوانید قربانی یک کلاهبرداری شوید. کلاهبرداری ممکن اسـت برای هر شخصی اتفاق بیفتد، صرف نظر از این کـه تا چه حد از فناوری آگاه و باهوش باشید.

جدیدترین مطالب سایت