معرفی بهترین بازیگران قدیمی هالیوود (عکس)

مجموعه : اخبار چهره ها
معرفی بهترین بازیگران قدیمی هالیوود (عکس)

قدیمی ترین بازیگران هالیوودی

هالیوود یک سینما بزرگ و مشهور در جهان هست که حدود یک قرن فعالیت دارد و بازیگران مهمی را در این صنعت معرفی کرده هست در ادامه شما می توانید با معرفی بازیگران هالیوودی در سال هاي قبل از تاریخ ما را دنبال نمایید.

 

تعداد زیادی از اسطوره هاي سینمای جهان در دهه 60 و 70 میلادی بوده اند که الگویی برای ستارگان حال سینمای جهان میباشند. ما در این مقاله به چگونگی زندگی و مرگ این ستاره ها پرداخته ایم.

معرفی بهترین بازیگران قدیمی هالیوود (عکس)

1- آوا گاردنر تولد: آوا لاوینیا گاردنر ۱۴ دسامبر ۱۹۲۲ کرولاینای شمالی مرگ : ۲۵ ژانویه ۱۹۹۰ لندن انگلستان از ذات الریه

 

جوایز اسکار:

نامزد جایزه ي اسکار به خاطر فیلم موگامبو آوا گاردنر فرزند خانواده اي بود که تنباکور می چیدند و در کلبه اي محقر به دور از تمام آن زرق و برق هاي هالیوودی زندگی می کردند او هرگز به فکرش خطور نمی کرد که بازیگر شود بزرگترین رویایش حداکثر شغل منشی گری در نیویورک بود.

 

شوهر خواهرش استودیو عکاسی در نیویورک داشت و عکسی از آوای هجده ساله را پشت ویترین گذاشته بود یکی از پادوهای کمپانی فیلم سازی چشم اش به عکس خورد و آن ر ا گرفته و به روسائش نشان داد.

 

وقتی رئیس استودیو تست بازیگری آواگاردنر را دید گفت: “بازی بلد نیست حرف زدن هم که نمی داند افتضاح هست. برای همین سال ها در فیلم ها نقشی دکوری داشت ولی سوت توقف و آدمکش ها قابلیت هاي او را نشان داد.

 

او سفرها و مهمانی ها را ترجیح می داد در دهه ي ۱۹۶۰ نقش هاي پخته تری ر ا ایفا کرد و در هفت روز در ماه می و شب ایگوآنا مورد دقت قرار گرفت.

 

او وقتی به پول نیاز داشت در فیلمی کار می کرد. با این حال طرفدارانش با علاقه به دیدن زلزله «۱۹۷۴ » شتافتند فیلی که در آن آوا گاردنر با اصرار بر این که خودش صحنه هاي مشکل اش را انجام دهد کارگردان فیلم را شگفت زده کرد.

 

ازدواج گاردنر و فرانک سیناترا یکی از سوژه هاي داغ مطبوعات در دهه ي ۱۹۵۰ بود این دو رابطه اي غوغایی با یکدیگر داشتند و سرانجام از هم جدا شدند ولی وقتی سلامت گاردنر در اواخر دهه ي۱۹۸۰ به خطر افتاد سیناترا به کمک اش آمد و تمامی مخارج دوا و درمانش را پرداخت.

 

فیلمهای مهم آدمکش ها «۱۹۴۶» قایق نمایش «۱۹۵۱» موگامبو«۱۹۵۳» کنتس ژابرهنه«۱۹۵۴» شب ایگوآنا«۱۹۶۴»

 


 

معرفی بهترین بازیگران قدیمی هالیوود (عکس)

2- ناتالی وود تولد: ناتالیا نیکولایونا زاخارنکو ۲۰جولای ۱۹۳۸ مرگ ۲۹ نوامبر ۱۹۸۱ جزایر سانتامونیکا بر اثر غرق شدن

 

جوایز اسکار نامزد جوایز اسکار برترین بازیگر زن به خاطر: شورش بی علت. شکوه علفزار و عشقبا یک غریبه تمام عیار پدر و مادر ناتالی وود از مهاجرهای روس بودند مادرش فکر می کرد که دخترش باید وارد عالم سینما شود و از این رو ناتالی در پنج سالگی اولین نقش سینمایی اش را ایفا کرد و به زودی به یک بچه ستاره تبدیل شد.

 

در ۱۶ سالگی پس از ده سال تجربه کاری در صنعت سینما او به برخی از بازیگران جوان از جمله جیمز دین پیوست که روش بازیگر متد را آموخته بودند و حالا می رفتند تا در شورش بی علت «۱۹۵۵» بازی کنند در سال ۱۹۶۱ جایگاه ستار گی او با داستان وست ساید و شکوه علفزار قرص و محکم تر شد.

 

او در دهه ي ۱۹۶۰ حیطه کارش را گسترش داد و در فیلمهای کمدی بازی کرد یکی از مشهور ترین فیلم هایش در آن دوره باب و کارول و تد و آلیس «۱۹۶۹» هست.

 

در دهه ۱۹۷۰ اکثر در فیلمهای تلویزیونی ظاهر شد و با آن که زندگی حرفه ایش اندکی در سرازیری افتاده بود ولی همچنان طرفداران خودش را داشت.

 

در سال ۱۹۸۱ و در هنگام فیلمبرداری موج مغزی به اتفاق رابرت واگتر و کریستوفر واگن در دل شب از عرشه کشتی به دریا سقوط کرد و در آب هاي یخ زده سواحل کاتالینا غرق شد.

 

فیلمهای مهم:

شورش بی علت «۱۹۵۵» داستان وست ساید «۱۹۶۱» شکوه علفز ار «۱۹۶۱» عشق با یک غریبه ي تمام عیار «۱۹۶۳» باب و کارول و تد و آلیس «۱۹۶۹»

 


 

معرفی بهترین بازیگران قدیمی هالیوود (عکس)

3- گریس کلی -سیندرلای موناکو تولد ۱۲ نوامبر ۱۳۲۹ فیلادلفیا پنسیلوانی مرگ ۱۴ سپتامبر ۱۹۸۲ موناکو بر اثر تصادف رانندگی

 

همسر شاهزاده موناکو « ۱۹۵۶ تا وقت مرگ اش ۱۹۸۲» فزندانش کارولین آلبرت و استفانی

 

جوایز: برنده اسکار به خاطر دختر دهاتی نامزد اسکار به خاطر موگامبو دختر یک کارخانه دار گریس کلی در ناز و نعمت پرورش یافت ولی از سوی دیگر در رگ هایش خون نمایش جاری بود عمویش جورج کلی نمایشنامه نویس بود.

 

گریس از همان نوجوانی میخواست بازیگر شود و به همین خاطر در هجده سالگی به نیویورک رفت و آنجا مدتی در تئاتر و تلویزیون کار کرد. ولی این کافی نبود بنابراین به غرب رفت ..در سال ۱۹۵۱ نقش کوتاهی در ساعت چهاردهم ایفا کرد.

 

وقتی جان فورد دنبال بازگیر زنی می گشت که در مقابل کلارک گیبل و آوا گاردنر در فیلم آفریقایی اش موگامبو «۱۹۵۳» ظاهر شود می دانست که با گزینه گریس کلی شخص مورد نظر را یافته کلی با همین فیلم ستاره و شد و قرارداد ۷ فیلم دیگر را بست.

 

آلفرد هیچکاک در گریس کلی همان شخصیت مطلوب اس را برای فیلمهای پر معمای روانشناسانه اش یافته بود و از کلی بعنوان آتش فشانی پوشیده از برف یاد می کرد.

 

موقع تبلیغ فیلمی در جریان جشنواره کن گریس با شاهزاده موناکو آشنا شد او بلافاصله دریافت که مرد زندگی اش را پیدا کرده و بدین ترتیب حرفه ي سینمایی اش را رها کرد تا شاهزاده خانم موناکو شود. گریس کلی همان زن ایده الی بود که پرنس موناکو به دنبال اش می‌گشت.

 

فیلمهای مهم

ماجرای نیمروز «۱۹۵۲» برای قتل “م” را بگیر «۱۹۵۴» پنجره ي عقبی «۱۹۵۴» دزدگیری «۱۹۵۵» طبقه مرفه «۱۹۵۶»

 

او در سال ۱۹۸۲ در هنگام رانندگی تصادف کرد و بر اثر ضربه ي مغزی در گذشتخاطره ي او به شکرانه ي چند فیلمی که نقش بازی کرده و بنیاد شاهزاده خانم گریس که به هنرمندهای نیازمند یاری میرساند زنده نگه داشته شده هست.

 


 

معرفی بهترین بازیگران قدیمی هالیوود (عکس)

کاترین هیپبورن متولد 12 می 1907 « هاتفورد – کشور آمریکا» فوت 29 ژوئن 2003 « الدسی بروک _ ایالات امریکا » -مرگ به علت کهولت سن

 

پدر کاترین یک دکتر بود و مادرش طرفدار حقوق زنان. هر دو بسیار او را تشویق میکردند تا همۀ وقت نظر خود را بیان کند. او ارتباط بسیار نزدیکی با برادرش تام داشت ولی در سن 14 سالگی با مرگ برادرش در هم شکست کاترین تا چند سالروز تولد برادرش «8 نوابر» را تولد خودش حساب می کرد.

 

او نسبت به دخترهای هم سن و سالش خجالتی تر بود و به جای این که به مدرسه برود در منزل درس یاد می گرفت سپس او به کالج برایان هاور رفت و در آنجا تصمیم گرفت که بازیگر شود. بعد از فارغ التحصیلی او نقش هاي کوچکی در برادوی بازی کرد. او در طول 2 سال 5 فیلم بازی کرد و برای فیلمصبح افتخار اولین اسکار را دریافت کرد.

 

 

کاترین معمولا لباس هاي ساده و گشاد می پوشید و آرایش نمی کرد و هیچ وقت در حین گفتگو و عکس گرفتن ژست نمی گرفت. ولی این کارها تعجب تماشاگران را برانگیخت و در سال 1934 تماشاگران برای فیلم دریاچه انتقادهای زیادی از او کردند.

 

در 1991 زندگی خود را با نام “من” نوشت. آخرین فیلم او پیوند عشق در سال 1994 بود که با وارن بیتی بازی کرد . و سرانجام در سن 96 سالگی در آپارتمان خود در گذشت.

 

*کاترین هیچگاه فیلم حدس بزن چه کسی برای شام می‌ا‌‌ید را ندید چون آخرین فیلم اسپنسر تریسی بود *یکی از کاندیداهای بازی در نقش اسکارلت در فیلم بر باد رفته هست

 

*اسم مادرش نیز کاترین بود

 

*پدر بزرگ عمو و برادر بزرگش هر سه خودکشی کردند

 

9فیلم با اسپنسر تریسی کار کرد که اولین آن زن سال در سال 1942 بود

 

*موهایش به طور طبیعی به رنگ قرمز بود

 

*کاترین در گلف و شنا و تنیس نیز شناخته شده هست همین طور همۀ وقت دوش آب سرد می گرفت

 

*بزرگترین ترس او ترس از آتش بود که همۀ وقت از این مورد عذاب میکشید

 

فیلم شناسی: لایحه طلاق «1932» زنان کوچک « 1933» آۀیس آدامز « 1935» تعطیلات « 1938» فیلادلفیا « 1940» دریای چمن « 1946» ملکه آفریقا «1951» تعادل ظریف « 1973»

 

جوایز: 1934 : دریافت جایزه اسکار برترین بازیگر نقش اصلی برای فیلم افتخار 1936 : نامزد جایزه اسکار برترین بازیگر نقش اصلی برای آلیس آدامز 1941 : نامزد جایزه اسکار برترین بازیگر نقش اصلی برای فیلادلفی 1943 : نامزد جایزه اسکار برترین بازیگر نقش اصلی برای فیلم زن سال 1953 : : نامزد جایزه اسکار برترین بازیگر نقش اصلی برای فیلم ملکه آفریقایی 1968 : دریافت جایزه اسکار برترین بازیگر نقش اصلی برای فیلم حدس بزن چه کسی برای شام می‌اید

 


 

معرفی بهترین بازیگران قدیمی هالیوود (عکس)

اینگرید برگمن تولد ۲۹ اوت ۱۹۱۵ استکهلم در سوئد مرگ ۲۹ اوت ۱۹۸۲لندن در بریتانیا بر اثر سرطان

 

بازیگر سوئدی الاصل و فوق ستاره دهه چهل هالیوود در 29 آگوست 1918 از پدری سوئدی و مادری آلمانی به جهان آمد. در کودکی مادرش را از دست داد و پس از تحصیل در آکادمی هنرهای دراماتیک استکهلم بازی در فیلمهای سوئدی را آغاز کرد و در عرض یکسال به ستاره اول سینمای سوئد تبدیل شد.

 

آخرین فیلماو اینترمتسو Intermezzo «میان پرده» مورد دقت دیوید سلزنیک فیلم ساز مشهور هالیوود «سازنده فیلم بر باد رفته» قرار گرفت و از او برای بازسازی دوباره این فیلم در کشور آمریکا دعوت کرد.

 

موفقیت دوباره این فیلم در کشور آمریکا اساس آغاز حضور برگمن در ایالات امریکا بود. پس از ورود به هالیوود تیپ منحصر به فرد او که با تمام بازیگران زن آن زمان متفاوت بود به خصوص ویژگی طبیعی بودن «به علت عدم نیاز به گریم صورت» در کنار زیبایی مسحور کننده و بازی هاي هنرمندانه او مورد دقت و استقبال بسیار قرار گرفت به طوری‌كه روزنامه ها در وصف او نوشتند خانم برگمن نه تنها بازیگری واقعا هنرمند هست بلکه این قدر زیباست که خود نیز یک شاهکار هنری به شمار می‌آید.

 

استعدادی که او در فیلم هایش به نمایش گذاشت باعث شد که در عرض سه سال به ستاره زن اول سینمای کشور آمریکا مبدل شود. پس از بازی درخشان در فیلم دکتر جکیل و آقای هاید برای ایفای نقش مقابل همفری بوگارت در فیلم مشهور کازابلانکا گزینش شد که امروزه از آن بعنوان محبوب ترین فیلم تاریخ سینمای ایالات امریکا نام می‌برند.

 

سپس در فیلم مشهور زنگها برای که به صدا در می‌آید در مقابل گری کوپر بازی کرد تا این که بازی فوق العاده او در فیلم چراغ گاز به کارگردانی کیوکر اولین جایزه اسکار را برایش به ارمغان آورد یکسال بعد فیلم طلسم شده Spellbound را با کارگردان مشهور آلفرد هیچکاک و بازی گریگوری پک تولید که موفقیت چندان فیلم باعث شد که سلزنیک بلافاصله فیلم مشهور بدنام « Notorious» را توصیه بدهد. اینبار هم بازی درخشان او در برابر کری گرانت و کارگردانی فوق العاده هیچکاک شاهکاری اخیر آفرید.

 

محبوبیت روز افزون او با بازی در فیلم ناقوس هاي سنت ماری به نقش یک راهبه پر جنب و جوش و فروش بینظیر فیلم افزایش یافت و عموم مردم ایالات امریکا نه تنها او را بازیگر محبوب خود بلکه الگویی از یک زن نجیب و نیمه مقدس می‌دانستند.

 

این الگوی مقدس با بازی او در فیلم ژاندارک به کارگردانی ویکتور فلمینگ «کارگردان بر باد رفته» به بحبوحه رسید. طی سه سال پیاپی او قهرمان مسابقات محبوبیت در کشور آمریکا شده بود

 

 

چیزی که قبل از آن سابقه نداشت. شور و شوقی که او در اواسط دهه چهل در بین تماشاگران بوجود آورد تا به امروز نظیر نداشته هست. اما روزگار هم بازی هاي خطرناکی برای او در نظر گرفته بود تا شمایل بت گونه اش را بشکند.

 

 

پس از بازی در فیلم در برج جدی هیچکاک و طاق نصرت او تصمیم گرفت تا شروع به بازی در فیلمهای هنری از نوعی متفاوت کند. چیزی که از آن بعنوان طغیان او علیه نظام استودیویی آن زمان هالیوود و سیستم ستاره سازی مرسوم آن تعبیر می شد. بدین ترتیب برگمن پس از دیدن فیلم رم شهر بی دفاع «روبرتو روسلینی ایتالیایی» طی نامه اي توصیه همکاری با روسلینی را داد و برای بازی در فیلم استرومبولی به ایتالیا رفت.

 

 

در جریان فیلمبرداری با این که شوهر و دخترش در کشور آمریکا بودند عشق کارگردان و بازیگر به یکدیگر رسوایی عجیبی در کشور آمریکا به پا کرد و مطبوعات ایالات امریکا بر سر این جریان جنجال عجیبی به راه انداختند چرا که او را فقط بعنوان یک بازیگر مقدس و الگویی مشابه برای مردم ایالات امریکا می‌خواستند حتی در مجلس سنای ایالات متحده او را تهدید کردند که حق ندارد دیگر به ایالات امریکا باز گردد

 

 

اضافه بر این فیلم استرومبولی روسلینی هم بایکوت شد و از نظر تجاری شکست خورد. بدین ترتیب اینگرید برگمن هفت سال به دور از هالیوود به همراه روبرتو روسلینی «بنیانگذار سبک نئورآلیسم در سینما» شروع به تولید یک سری فیلمهای هنری کرد فیلمهایی همچون اروپا 51 – سفر به ایتالیا که امروزه در نوع خود فیلمهایی با ارزش و هنری به حساب می آیند

 

 

اما در سال 1956 بالاخره ابرها کنار رفت و بازی درخشان برگمن در فیلم آناستازیا در برابر یول براینر باعث شد که هالیوود اسکار برترین بازیگر زن را به او بدهد و دوباره فرزند خاطی را بپذیرد. پس از ورود مجدد به کشور آمریکا او اکثر در فیلمهای خاصی که خود گزینه می کرد و اکثرا هنری بودند بازی می کرد.

 

 

بازی هاي درخشان او در فیلمهایی مثل مهمانخانه ششمین خوشبختی – و سونات پاییزی «به کارگردانی هموطن و هم نامش اینگمار برگمان» بارها نامزدی اسکار «هفت بار» را برایش رقم زد تا این که برای بازی در فیلم قتل در قطار سریع السیر شرق سومین اسکارش را بدست آورد. اینگرید برگمن بالاخره در سن 67 سالگی بر اثر مریضی سرطان که هشت سال با آن در ستیز بود در همان سالروز تولدلش در لندن در گذشت.

 

در تاریخ سینما شاید کمتر بازیگر زنی را بتوان یافت که در طی حیات خود با چنین طیف وسیعی از مشهور ترین شخصیت هاي تاریخ سینما همکاری کرده باشد کارگردانانی همچون ویکتور فلمینگ – آلفرد هیچکاک – جرج کیوکر – مایکل کورتیز – ژان رنوار – آناتول لیتواک – سیدنی لومت – اینگمار برگمان – روبرتو روسلینی – دیوید سلزنیک و بازیگرانی همچون لسلی هاوارد – همفری بوگارت – کری گرانت – گری کوپر – جوزف کاتن – گریگوری پک – یول براینر – آنتونی پرکینر – آنتونی کویین – لیو اولمان – عمر شریف – لورن باکال – ایو مونتان – شارل بوایه چهره اي که اغلب برگمن در فیلم هایش بازی می کرد

 

 

نشان دهنده زنی بود که انگار برای زجر کشیدن آفریده شده بود زنی که تحمل بالایی داشت و به جای این که گلایه اي داشته باشد فقط با نگاه هایش حرف می زد. اغلب در جدال عشق در برابر مرد مورد علاقه اي شکست میخورد و قربانی می شد. او بحبوحه این بازی ها را در فیلمهای کازابلانکا و بدنام به نمایش گذاشت که هر دو فیلم جزء با ارزش ترین دارایی هاي عاشقانه تاریخ سینما به حساب می آیند.

 

فیلم‌شناسی موج شکن «۱۹۳۵» خانواده سوئدی «۱۹۳۵» شب والپورگ سمت آفتابی «۱۹۳۶» میان پرده «۱۹۳۶» «نسخه نخست سوئدی» دلار «۱۹۳۸» صورت یک زن «۱۹۳۸» چهار همدم «۱۹۳۸» تنها یک شب «۱۹۳۹» میان پرده: یک قصه عشق «۱۹۳۹» «نسخه آمریکایی» شب ژوئن «۱۹۴۰» آدام چهار پسر داشت «۱۹۴۱» شب نشینی در بهشت «۱۹۴۱» دکتر جکیل و مستر هاید «۱۹۴۱» کازابلانکا «۱۹۴۲» زنگ‌ها برای که به صدا در می آیند«۱۹۴۳» سوئدی‌ها در ایالات امریکا «۱۹۴۳» چراغ گاز «۱۹۴۴» گذرگاه ساراتوگا «۱۹۴۵» طلسم شده «۱۹۴۵» زنگ‌هاي سنت ماری «۱۹۴۵» کیش آمریکایی «۱۹۴۵» بدنام «۱۹۴۶» طاق نصرت «۱۹۴۸» ژاندارک «۱۹۴۸» در برج جدی «۱۹۴۹» استرومبولی «۱۹۵۰» اروپا 51 «۱۹۵۲» ما، زنان «۱۹۵۳» ژاندارک بر صلیب «۱۹۵۴» سفری به ایتالیا «۱۹۵۴» ترس «۱۹۵۴» آناستازیا «۱۹۵۶» النا و مردانش «۱۹۵۶» بی ملاحظه «۱۹۵۸» مهمانخانه ششمین خوشبختی «۱۹۵۸» دوباره خداحافظ «۱۹۶۱» کولکا، دوست من «۱۹۶۱» بازدید «۱۹۶۴» رولزرویس زرد «۱۹۶۴» استیمولانتیا «اپیزود : گردنبند» «۱۹۶۷» گل کاکتوس «۱۹۶۹» قدم زدن در باران بهاری «۱۹۷۰» از پرونده‌هاي اشتباه خانم باسیل فرانکویلر «۱۹۷۳» قتل در قطار سریع‌السیر شرق «۱۹۷۴» موضوعی از زمان «۱۹۷۶» سونات پاییزی «۱۹۷۸»

 


 

معرفی بهترین بازیگران قدیمی هالیوود (عکس)

ویوین لي متولد: ۵ نوامبر، ۱۹۱۳ درگذشت: ۸ ژوئیه، ۱۹۶۷ – در سن ۵۳ سالگی بر اثر مریضی سل در لندن درگذشت

 

بازیگر زن انگلیسی بود که دو بار به خاطر بازی در فیلمهای بر باد رفته در نقش«اسکارلت اهارا» و فیلم اتوبوسی به نام هوس در نقش «بلانشه دوبیوس» برندهٔ جایزه اسکار برترین بازیگر نقش اول زن شد

 

زندگینامه او در سال ۱۹۱۳ از پدر و مادری انگلیسی در هندوستان بدنیا آمد اما برای ادامه تحصیل به بریتانیا برگشت. او در ۲۰ دسامبر ۱۹۳۲ با هربرت هورمن ازدواج کرد که در سال بعد از وی صاحب دختری بنام سوزان گردید. انها در سال ۱۹۴۰ از یکدیگر جدا شدند.

 

او تلاش هاي زیادی برای حضور در سینما کرد. لي در سال ۱۹۳۹ در فیلم بربارفته حضور یافت. او در همان سال ۱۹۴۰ با لورنس اليور ازدواج نمود. الیزابت تیلور فوریه ۱۹۳۲ – ۲۳ مارس ۲۰۱۱ بر اثر تومور مغزی

 

الیزابت تیلور یا گاه الیزابت تایلور «در انگلیسی: Elizabeth Taylor» متولد ۲۷ فوریه سال ۱۹۳۲لندن انگلستان از مشهورترین بازیگران یهودی‌الاصل انگلیسی-آمریکایی سینمای هالیوود هست.

 

وی در تعداد زیادی از ماندگارترین و مشهورترین فیلمهای کلاسیک سینمای کشور آمریکا که بعدها به «دوران طلایی هالیوود» مشهور شد به ایفای نقش پرداخته‌هست الیزابت تایلور در طول داران بازیگری خود دو بار پیروز به دریافت جایزه اسکار سینمای کشور آمریکا شد.

 


 

معرفی بهترین بازیگران قدیمی هالیوود (عکس)

آدری هپبورن ۴ مه ۱۹۲۹ – ۲۰ ژانویه ۱۹۹۳- مرگ بر اثر سرطان روده

 

در ۴ مه ۱۹۲۹ در شهر بروکسل پایتخت بلژیک به جهان آمد. پدرش بانکدار ثروتمند بریتانیایی و مادرش بارونِس هلندی بود. دوران کودکی‌اش را در زمان جنگ جهانی دوم، در هلند سپری کرد. او از ازدواج قبلی مادرش دو برادر خوانده نیز داشت.

 

استعداد او در دوران مدرسه توسط یک بالرین کشف شد ولی به علت جنگ نتوانست به کار خود ادامه دهد ولی این عشق نسبت به باله همۀ وقت در وجود او بود تا بالاخره از همان طریق نیز وارد عالم سینما شد. وی روزی در لابی یک هتل با چند موزیسین در حال رقص بود که کارگردان تئاتر جیجی که هنوز به دنبال بازیگر نقش اولش بود او را میبیند و با وجود رد درخواست توسط آدری او با اصرار او را وارد نمایش خود می کند. این نمایش درآمد و شهرت نسبتا خوبی برای وی به دنبال داشت.

 

پس از نقش‌هایي کوتاه در چند فیلم بریتانیایی، توسط ویلیام وایلر برای ایفای نقش «پرنسس آن» در تعطیلات رومی اتنخاب شد و برای ایفای آن برنده جایزه اسکار شد. در سال‌هاي ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰، یکی از بازیگران مطرح نقش اول زن در هالیوود بود و چهار بار نامزد اسکار شد.

 

از سال ۱۹۸۳ تا پایان زندگی‌اش سفیر یونیسف بود و مدال آزادی ریاست جمهوری را به سبب کمک‌هاي خیرخواهانه‌اش دریافت کرد.

 

او در سال ۱۹۹۳ در اثر ابتلا به سرطان روده در سوئیس درگذشت.

 

فیلم‌شناسی: موزیکال کفش‌هاي پاشنه بلند موزیکال سس تاتار تعطیلات رومی «۱۹۵۳» سابرینا «۱۹۵۴» جنگ و صلح «۱۹۵۶» با نمک «۱۹۵۷» داستان راهبه ها «۱۹۵۹» صبحانه در تیفانی «۱۹۶۱» ساعت بچه‌ها «۱۹۶۱» معما «۱۹۶۳» بانوی زیبای من «۱۹۶۴» چگونه یک میلیون دلار بدزدیم «۱۹۶۶» دو همسفر تا تاریکی صبر کن «۱۹۶۷» رابین و ماریان «۱۹۷۶» پیوند خونی آن‌ها همۀ میخندند همۀ وقت «۱۹۸۹»


 

معرفی بهترین بازیگران قدیمی هالیوود (عکس)

مریلین مونرو از 1 ژوئن ۱۹۲۶ – ۵ اوت ۱۹۶۲- مرگ بر اثر مصرف بی از حد داروی خواب -مشکوک به قتل

 

در روز ۱ ژوئن سال ۱۹۲۶ میلادی در لس آنجلس به جهان آمد. در ۹ سالگی به یتیم منزل سپرده شد و دو سال در آنجا بود، سپس در ۱۶ سالگی دوباره مجبور شده به یتیم منزل بازگردد. برای نجات از یتیم منزل در ۱۶ سالگی با گریس مک کی که گارگر کارخانه بود، ازدواج کرد.

 

او پس از این که مدتی مدل عکاسی و نقاشی بود، بعد از چند بازی در نقش‌هاي کوچک، به خاطر زیبایی، استعداد طنزآمیز و توانایی بازیگری‌اش، توانست به یکی از مشهورترین ستارگان سینما، نماد جذابیت و زیبایی قرن بیستم تبدیل شود.

 

مونرو پیش از ورود به سینما، مدل عکاسی و سپس مدل نقاشی به نام ارل مورن شد. با عکس پن­اپ وی روی جلد مجله پلی بوی بود که این مجله به شهرت فراوان بین خاص و عام رسید.

 

او در سال ۱۹۴۶ اولین قرارداد بازیگری را با کمپانی فاکس قرن بیستم بست و نام مریلین مونرو را در این زمان برای خود برگزید.

 

در سال ۱۹۵۵ با آرتور میلر نمایشنامه‌نویس مشهور ازدواج کرد و یهودی شد. مریلین مونرو جوان در سال‌هاي آخر زندگی با شکست‌هایي مواجه شد و به افسردگی شدید دچار شد، در سال ۱۹۶۱ از آرتور میلر جدا شد و یک سال بعد درگذشت.

 

زندگی او روی پرده، یک زندگی رویایی بود که سینما ساخته بود، اما در دنیای حقیقی مشکلات و تفاوتهایی داشت که مردم از مرلین مونروی محبوبشان انتظار نداشتند. شخصیت و انتظاراتی که سینما تولید فراتر از توانایی‌ها و گاهی متفاوت با خواسته‌هاي او بود. وی در جایی گفته هست:

 

“من یک زن بازنده ام. مردها، زیادی از من انتظار دارند؛ به خاطر تصویری که از من ساخته شده و خودم هم در تولید آن کمک کرده ام؛ من سمبلی از تنها چیزی هستم که مردان از آن استقبال می کنند”

 

مرلین مونرو در تاریخ ۵ اوت ۱۹۶۲ میلادی، در کالیفرنیا درگذشت. علت مرگ وی، «مصرف بیش از حد داروی خواب‌آور» ذکر شد. بعضی علت مرگ او را خودکشی دانسته و بعضی عقیده دارند که او در پی توطئه‌اي به قتل رسید.

 

فیلم‌ها: جنگل آسفالت چگونه می توان با یک میلیونر ازدواج کرد همۀ چیز درمورد ایو نیاگار آقایان موطلایی‌ها را اکثر دوست دارند رودخانه بدون بازگشت خارش هفت ساله بعضی‌ها داغشو دوست دارند بیا عشق بورزیم ناجوره شاهزاده و مانکن

 

منبع : مجله تالاب

جدیدترین مطالب سایت