جستجو در تالاب

مرگ پیرترین زن ژاپن در سن 116 سالگی (عکس)

مرگ پیرترین زن ژاپن در سن 116 سالگی (عکس)

بـه گفته یکی از مقامات شهری «کاشی‌وارا» در استان «اوساکا»ي ژاپن، «فوسا تاتسومی» 116 ساله کـه بـه‌عنوان مسن‌ترین فرد ژاپنی شناخته میشد، در روز سه شنبه 21 آذر بر اثر کهولت سن درگذشت. ما دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب بـه جزئیات بیشتری خواهیم پرداخت.

 

پیرترین زن جهان فوت شد

نقل از «کیودو»؛ تاتسومی در 25 آوریل 1907 میلادی بـه دنیا آمد. وی اخیراً بیشتر روزهای خودرا در رخت خواب دریک آسایشگاه سالمندان در کاشی‌وارا گذرانده بودو اغلب با کارکنانی کـه در آنجا کار میکردند، احوالپرسی و معاشرت داشت. بر اساس گزارش وزارت بهداشت، کار و رفاه ژاپن، او در آوریل سال گذشته پس از مرگ یک زن 119 ساله در «فوکوئوکا»؛ مسن ترین فرد زنده در ژاپن محسوب شد.

 

از ژانویه امسال، مسن ترین زن زنده جهان «ماریا برانیاس موررا» در اسپانیا اسـت کـه اکنون 116 سال دارد. بر اساس رکورد های جهانی رکورد های گینس، او در چهار مارس سال 1907 میلادی متولد شده اسـت.

 

29 کشوری که مردم آنها بیشترین عمر را دارند

در جوامع سراسر جهان، مردم درسال‌هاي‌ طلایی خود بـه خوبی زندگی می کنند «و شکوفا میشوند». این جوامع در حال شکوفایی از چشمه‌هاي‌ مخفی جوانی محافظت نمیکنند – اما اکسیرهای مشترکی دارند.

 

در مکان هایي کـه طول عمر حاکم اسـت، مردم محلی تمایل دارند از رژیم هاي‌ متعادل و عمدتاً گیاهی استفاده کنند. شرکت در فعالیت هاي‌ روزانه کم تاثیر؛ تمرکز بر خانواده و معنویت؛ و زمان زیادی را برای لذت بردن از چیزهای ساده زندگی، مانند چرت زدن اختصاص دهید. باور کنید یا نه، عشق سالم بـه شراب نیز مانند هوای آفتابی رایج اسـت.

 

با استفاده از یافته‌هاي‌ گزارش رقابت‌پذیری جهانی مجمع جهانی اقتصاد، کتاب حقایق جهانی سیا و پروژه مناطق آبی، برخی از کشورهایی را جمع آوری کرده‌ایم کـه مردم ان‌ها بالاترین امید بـه زندگی را دارند. در همه ی این مقاصد، شهروندان بـه طور متوسط از 75 سال فراتر میروند «در مقایسه با میانگین جهانی 71». اکثر انها همچنین دارای غلظت بالایی از افراد صد ساله هستند، کسانی کـه تا 100 سال و بالاتر زندگی می کنند.

 


مطالب مشابه: پیرترین زن جهان 18 ساله شد


 

29. باربادوس

باربادوس

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 75.5 سال
 • پایتخت: بریج تاون
 • زبان رسمی: انگلیسی

 

جزیره باربادوس در دریای کارائیب کـه یک مکان تفریحی مورد علاقه مسافران اسـت، با افراد مسن خود بـه درستی رفتار می کند. باجان هایي کـه بـه 100 سال سن می‌رسند با پرتره هاي‌ چاپ شده بر روی تمبرهای پستی بـه عنوان بخشی از مجموعه تمبر “صدساله باربادوس” تجلیل می‌شود.

 

این جزیره حتی دارای یک گروه سالم از افراد محلی اسـت کـه بیش از 110 سال عمر می کنند، کـه بـه درستی بـه انها سوپر صدساله می‌گویند.

 

در باربادوس، مردم با اولویت داشتن ایمان و خانواده، روزهای خودرا با هدف سپری می کنند کـه نقش مهمی در طول عمر داشته اسـت. بر اساس پروژه مناطق آبی، دانستن حس هدفمندی شـما تا هفت سال امید بـه زندگی بیشتر ارزش دارد.

 

همان سبک زندگی ساده اي کـه مسافران را بـه خود جذب می کند بـه شهروندان اجازه می دهد آرام بمانند، و زندگی جزیره اي آن ها را تشویق می کند تا روزانه در حرکت فیزیکی شرکت کنند، از قدم زدن در روستا گرفته تا بازدید از همسایگان و شنا کردن در دریا.

 

28. کاستاریکا

کاستاریکا

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 78.7 سال
 • پایتخت: سن خوزه
 • زبان رسمی: اسپانیایی

 

طولانی ترین ساکنان کاستاریکا بـه برنامه خود یعنی دلیل برای زندگی میپردازند کـه بـه انها احساس قوی هدف می دهد. بـه علاوه، کشور کارائیب دارای آب و هوای آفتابی و گرمسیری اسـت و از مراقبت هاي‌ بهداشتی عالی برخوردار اسـت. شبه‌جزیره زیبای جنگل‌هاي‌ نیکویا کاستاریکا یک منطقه آبی تعیین‌شده اسـت کـه توسط کارشناسان بـه دلیل داشتن سالم‌ترین و طولانی‌ترین شهروندان کره زمین مشخص شده اسـت.

 

صد ساله‌هاي‌ نیکویی با خورشید طلوع و غروب میکنند و روزهای خودرا بـه کار، خوردن و بازی کردن می‌گذرانند. آن ها دیدگاه مثبتی دارند کـه بـه اعتقادات کاتولیک انها نسبت داده میشود. بیشتر آن ها مقدار قابل توجهی از روز را بـه فعالیت می گذرانند، یا در زمین هاي‌ کشاورزی کار می کنند یا در اطراف محله قدم میزنند تا عزیزانشان را ملاقات کنند.

 

استعمارگران اسپانیایی فکر می کردند وقتی بـه چشمه هاي‌ آب گرم طبیعی کاستاریکا در نزدیکی لافورتونا رسیدند، چشمه جوانی را کشف کردند و چندان هم دور از انتظار نبودند. چشمه ها در واقع سلامتی را برای شهروندان فراهم می کنند، همانگونه کـه برای کسانی کـه از آنجا عبور می کنند.

 

27. یونان

یونان

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 80.7 سال
 • پایتخت: آتن
 • زبان رسمی: یونانی

 

بر کسی پوشیده نیست کـه رژیم غذایی مدیترانه اي فوق العاده سالم اسـت و احتمال ابتلا بـه بیماری هاي‌ قلبی عروقی را کاهش می دهد. کسانی کـه شک و تردید دارند، نباید بیشتر از یونان نگاه کنند، جایی کـه رژیم غذایی مانند بسیاری از جاهای دیگر در سراسر جهان بـه طول عمر فوق العاده اي کمک کرده اسـت.

 

یونانی ها نیز فعال هستند و اغلب در کشاورزی و ماهیگیری شرکت می کنند ودر زندگی روزمره خود زمانی را برای معاشرت با عزیزانشان، قدم زدن در آفتاب و چرت زدن اختصاص می دهند. ایکاریا، یک جزیره یونانی در سواحل ترکیه در شرق دریای اژه، یک منطقه آبی با افراد غیر سنی متعدد – افراد بین 90 تا 99 سال اسـت. در واقع، یک سوم قابل توجه جمعیت ایکاریا 90 سال زندگی می کنند.

 

محققان منطقه آبی دریافتند کـه مردم محلی ایکاریا بسیار سالم هستند و زوال عقل، سرطان و بیماری هاي‌ قلبی عروقی بسیار نادر هستند. مانند کاستاریکا، مقصد، خانه چشمه‌هاي‌ آب گرم معدنی اسـت کـه بـه تسکین درد، افزایش گردش خون و کمک بـه هضم غذا کمک میکند. علاوه بر این، مردم محلی بـه نوشیدن یک چای گیاهی محلی مشهور هستند کـه مربای اکسیر سلامتی مملو از مواد مغذی و آنتی اکسیدان اسـت.

 

26. برمودا 

برمودا 

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 81.4 سال
 • پایتخت: همیلتون
 • زبان رسمی: انگلیسی

 

این قلمرو جزیره‌اي بریتانیایی در اقیانوس اطلس شمالی ممکن اسـت بـه خاطر سواحل ماسه‌اي صورتی شهرت داشته باشد، اما یکی از بالاترین امید بـه زندگی روی زمین را نیز دارد.

 

اگر چه یک شکاف جنسیتی جدی وجوددارد: در جایی کـه زنان بـه طور متوسط 84.9 سال زندگی می کنند، مردان تنها بـه 77.3 سال می‌رسند. این امر عمدتاً بـه دلیل مسائل مختلف سلامتی اسـت کـه بـه طور نامتناسبی بر مردان تأثیر می‌گذارد، مانند این واقعیت کـه 70 درصد زنان برمودی دارای اضافه وزن هستند، در مقایسه با 79 درصد مردان برمودی.

 

چاقی، بـه طور کلی، یک مشکل در برمودا اسـت، کـه از بالاترین نرخ چاقی در بین کشور های سازمان همکاری اقتصادی و توسعه «OECD» رنج می‌برد. حدود 13 درصد از جمعیت از دیابت رنج می برند و میزان قطع عضو اندام تحتانی مرتبط با دیابت تقریبا دو برابر میانگین کشور های OECD اسـت.

 

پس چرا برمودا هنوز هم چنین امید بـه زندگی کلی بالایی دارد؟ عشق سالم بـه فضای باز و حس قوی جامعه مطمئناً نقش دارد. بـه علاوه تنها 10 درصد از مردم برمودی سیگار می‌کشند – یکی از پایین ترین نرخ ها در OECD.

 

25. هلند 

هلند

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 81.4 سال
 • پایتخت: آمستردام
 • زبان رسمی: هلندی

 

یکی از قدیمی‌ترین افراد جهان، هندریکه ون آندل شیپر، هلندی بود. هنگامی کـه او در 115 سالگی درگذشت، بدن خودرا بـه علم اهدا کرد تا راز زندگی طولانی بررسی شود. ون آندل شیپر و دیگران در کشور بـه لطف تمرکز ملی بر حمایت از پیری سالم پیشرفت کرده اند. یک جامعه، گرونینگن، تا آنجا پیش رفته اسـت کـه با اجرای استانداردهایی برای تقویت جامعه و تشویق عادات غذایی سالم، منطقه آبی خودرا ایجاد کرده اسـت.

 

24. آنگویلا 

آنگویلا 

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 81.5 سال
 • پایتخت: دره
 • زبان رسمی: انگلیسی

 

آنگویلا یک منطقه خودگردان برون مرزی بریتانیا در شرق کارائیب اسـت کـه تنها 13572 نفر در ان زندگی می کنند. و این افراد در کل زندگی طولانی و سالمی دارند. شاید انها بـه دلیل دسترسی آسان بـه دریا و وسعت طولانی سواحل شنی سفید، عمر طولانی داشته باشند. یا شاید بـه خاطر حال و هوای آرام جزیره و فراوانی غذا هاي دریایی تازه و سالم باشد. یک چیز مسلم اسـت: این بـه دلیل مراقبت هاي‌ بهداشتی نیست کـه افراد باید از جیب خود هزینه کنند.

 

23. موناکو 

موناکو 

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 81.5 سال
 • پایتخت: موناکو
 • زبان رسمی: فرانسوی

 

کشور کوچک موناکو دومین کشور کوچک جهان اسـت اما بـه طور کلی بالاترین امید بـه زندگی را دارد. مانند جوامع با عمر طولانی در ایتالیا، یونان و اسپانیا، بسیاری از مردم این جا از رژیم غذایی مدیترانه اي استفاده می کنند.

 

اکثر مردم همچنین مذهبی، خانواده محور هستند و زمان زیادی را برای استراحت در فضای باز می گذرانند. ما نمی‌توانیم فکر نکنیم کـه آن ها از زندگی خود در قایق هاي‌ تفریحی در مونت کارلو کـه بدون مالیات خریداری شده اند لذت می برند.

 

22. اتریش

اتریش

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 81.6 سال
 • پایتخت: وین
 • زبان رسمی: آلمانی

 

با توجه بـه این کـه اتریش دومین کشور ثروتمند اتحادیه اروپا اسـت، تعجبی ندارد کـه بدانیم شهروندان این کشور از عمر طولانی برخوردار هستند. اقتصاد اجتماعی کشور تأثیر مثبتی بر دسترسی مردم بـه مراقبت هاي‌ بهداشتی قابل اعتماد و غذا هاي مغذی دارد. اتریش همچنین سومین کشور امن در جهان اسـت کـه بـه کاهش استرس در بین مردم محلی کمک می کند.

 

فرهنگ اتریشی بر تعادل کار و زندگی سالم، با رویکردی آرام‌تر بـه ساعات کاری و اولویت گذراندن اوقات فراغت در فضای باز متمرکز اسـت. بسیاری از مغازه‌ها یکشنبه‌ها تعطیل می شوند تا بـه صاحبان مشاغل یک روز مرخصی بدهند، ودر ماه آگوست، اکثر مشاغل برای تمام ماه تعطیل میشوند تا کارمندان بتوانند از تعطیلات تابستانی لذت ببرند.

 

اتریشی ها دوست دارند در ماه هاي‌ گرمتر وقت خودرا صرف لذت بردن از دریاچه هاي‌ آب شیرین ودر فصل زمستان در پیست ها اسکی کنند. بدیهی اسـت کـه این شیوه زندگی صحیح اسـت. پایتخت وین نیز تاج شهری با بالاترین کیفیت زندگی در جهان را بر سر دارد.

 

21. اسپانیا

اسپانیا

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 81.8 سال
 • پایتخت: مادرید
 • زبان رسمی: اسپانیایی

 

اسپانیایی ها نیز بـه رژیم غذایی مدیترانه اي علاقه مند هستند. علاوه بر این، ان‌ها از استراحت‌هاي‌ روزانه یا چرت‌هاي‌ بعد از ظهر بهره میبرند کـه بـه آرامش و استراحت آن ها کمک می کند.

 

در اسپانیا، ارزش‌هاي‌ خانوادگی در درجه اول قراردارند، مانند باورهای مذهبی، سنت‌ها و مراسم ریشه‌دار، کـه هر هفته جوامع را گرد هم می‌آورد. این تعاملات خانوادگی و اجتماعی اولویت اول در اسپانیا اسـت، جایی کـه یک عبارت رایج شنیده میشود “بدون پاسا نادا”؛ کـه تقریبا بـه “نگران نباش” ترجمه میشود.

 

20. جرسی 

جرسی

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 81.9 سال
 • پایتخت: سنت هلیر
 • زبان هاي‌ رسمی: انگلیسی و فرانسوی

 

امید بـه زندگی در بزرگ ترین جزایر مانش بالاتر از میانگین جهانی اسـت. نزدیک بـه نیمی از جمعیت بین 25 تا 54 سال سن دارند و حدود 17 درصد از جمعیت 65 سال و بالاتر هستند. وابستگی تاج بریتانیا، کـه محل زندگی حدود 100000 شهروند اسـت، استانداردهای زندگی مشابهی با بریتانیا دارد، اگر چه این جزیره بخشی از بریتانیای کبیر نیست.

 

کیفیت بالای زندگی را می توان بـه آب و هوای معتدل و دسترسی مستقیم بـه دریا نسبت داد. جرسی فقط نه مایل طول و پنج مایل عرض دارد، بنابر این تقریبا از هر نقطه‌اي در جزیره می توان با ماشین 10 دقیقه‌اي بـه خط ساحلی رسید. بـه طور طبیعی، غذا هاي دریایی تازه یک غذای اصلی رایج در رژیم غذایی اسـت کـه نویدبخش فواید بسیاری برای سلامتی اسـت – خرچنگ و صدف بـه وفور سرو می شوند!

 

ممکن اسـت توضیحات عرفانی بیشتری برای طول عمر مردم از جرسی نیز وجود داشته باشد. مردم محلی فکر می کنند کـه اجداد انها پری بوده اند. طبق رسم، مردم در نمای بیرونی خانه‌هاي‌ خود صندلی‌هاي‌ سنگی می‌سازند تا جادوگران بتوانند استراحت کنند و بـه خانه‌هاي‌ خود بدی نیندازند.

 

19. کانادا 

کانادا

مسن ترین افراد جهان

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 81.9 سال
 • پایتخت: اتاوا
 • زبان رسمی: انگلیسی، فرانسوی

 

بر کسی پوشیده نیست کـه سلامت روحی و جسمی خوب بـه ما کمک می کند تا بـه سن پیری برسیم ودر این زمینه، کانادا برتر اسـت. این کشور در گزارش بهداشتی ترین کشور های جهان توسط بلومبرگ رتبه شانزدهم ودر گزارش شادی جهانی رتبه نهم را دارد.

 

دسترسی بـه مراقبت هاي‌ بهداشتی همچنین بـه کانادا کمک کرده اسـت تا در فهرست قرار بگیرد. در کانادا، مراقبت هاي‌ پیشگیرانه معمول اسـت، کـه با ابتلا بـه بیماریها در مراحل اولیه بـه طولانی شدن عمر کمک می کند. ضرری ندارد کـه پارک هاي‌ ملی کانادا راهی ارزان برای فعال بودن و احاطه کردن خودرا با زیبایی وصف ناپذیر ارائه می دهند.

 

کانادایی ها همچنین با رعایت رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم بـه حفظ یک سبک زندگی سالم اهمیت می دهند. در داخل کانادا، استان بریتیش کلمبیا میتواند طولانی ترین طول عمر را برای مردان و زنان داشته باشد. از سوی دیگر، جوامع بومی در سرزمین هاي‌ شمالی بـه دلیل انزوا و دسترسی محدود بـه مراقبت هاي‌ بهداشتی، از امید بـه زندگی بسیار کمتری رنج می برند، طبق معمولً پنج سال کمتر از شهر های بزرگ.

 

18. لیختن اشتاین 

لیختن اشتاین

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 81.9 سال
 • پایتخت: وادوز
 • زبان رسمی: آلمانی

 

لیختن اشتاین کوچک برای زندگی سالم بسیار مهم اسـت. از این گذشته، کاملاً کوهستانی اسـت، بـه این معنی کـه هوای تمیز و تازه برای تنفس و زمین عالی برای لذت بردن از ورزش در فضای باز وجوددارد. لیختن اشتاین همچنین یکی از مرفه ترین کشور های روی زمین اسـت و سومین بالاترین درآمد سرانه در جهان اسـت.

 

بیش از هر چیز دیگری، این موضوع بسیار مهم اسـت. شهروندان کشور های با درآمد بالا 23 سال بیشتر از کشور های کم درآمد زندگی می کنند. دسترسی بـه بودجه بـه این معنی اسـت کـه شهروندان میتوانند سبک زندگی سالم تری در مورد رژیم غذایی، مراقبت هاي‌ بهداشتی، مدیریت استرس و مراقبت از خود داشته باشند.

 

17. نروژ 

نروژ

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 81.9 سال
 • پایتخت: اسلو
 • زبان رسمی: نروژی

 

ما میتوانیم از نروژی‌ها درس‌هاي‌ زیادی در مورد چگونگی طولانی‌تر زندگی کردن بیاموزیم. بسیاری عمر طولانی خودرا مدیون رژیم غذایی خود می‌دانند کـه از غذا هاي دریایی مفید برای قلب مانند ماهی کاد و سالمون، نان خانگی پر از فیبر و میوه ها و سبزیجات تازه و فصلی تشکیل شده اسـت.

 

زندگی طولانی، بـه شادی بودن نیز کمک می کند و نروژ سومین کشور شاد جهان اسـت. بـه علاوه، نروژی‌هایي کـه بیمار میشوند، وادار نیستند در مورد نحوه مراقبت از خود استرس داشته باشند، زیرا یک سرویس بهداشت عمومی رایگان وجوددارد.

 

16. فرانسه 

فرانسه

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 81.9 سال
 • پایتخت: پاریس
 • زبان رسمی: فرانسوی

 

فرانسوی ها عمر طولانی خودرا بـه سبک زندگی فعال و رژیم غذایی سالم نسبت می دهند. غذا هاي فرانسوی کـه گردشگران نمی توانند از خوردن ان‌ها خودداری کنند – شکلات، کروسان، نان باگت کامل – گهگاه توسط فرانسوی‌ها می خورند، نه روزانه.

 

ودر حالی کـه فرانسوی ها بـه طور منظم پنیر مصرف می کنند، طبق معمول دربخش هاي‌ کوچک اسـت. در غیر این صورت، فرانسوی‌ها واقعاً غذای بسیار سالمی میخورند کـه بـه نرخ بسیار پایین بیماری قلبی و چاقی کمک میکند.

 

سایر هنجارهای رژیم غذایی نیز بر سلامت کلی مردم تأثیر می‌گذارد – شراب، کـه ثابت شده اسـت بـه تندرستی کمک می کند «وقتی در حد اعتدال نوشیده شود!»؛ نوشیدنی انتخابی فرانسه اسـت. از سوی دیگر، نزدیک بـه یک چهارم جمعیت فرانسه هنوز سیگار می‌کشند، بنابر این این کشور از نظر سلامتی بسیار عالی اسـت.

 

یکی از مسن ترین زنانی کـه تا بـه حال زندگی کرده اسـت، ژان کالمان، زن فرانسوی بود کـه 122 سال و 164 روز زندگی کرد. او معتقد بود کـه طول عمرش بـه خاطر لذت بردن از چیزهای لذت بخش در زندگی، رفتار با اخلاق و عدم پشیمانی اسـت. این طرز فکر توسط بسیاری از فرانسوی‌هاي‌ دیگر بـه نفع آنهاست.

 

15. سوئد

سوئد

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 82.1 سال
 • پایتخت: استکهلم
 • زبان رسمی: سوئدی

 

شهروندان سوئد می‌توانند سال‌ها سلامتی خوبی داشته باشند. انها تمایل دارند بـه طور باورنکردنی دو سال بیشتر از هر کشور دیگری کـه توسط OECD اندازه گیری شده اسـت زندگی کنند.

 

سوئدی ها تا حدودی بـه این دلیل پیشرفت می کنند کـه بـه آب آشامیدنی باکیفیت دسترسی دارند. اما این امر همچنین بـه اصل زندگی انها مربوط میشود، لاگوم، کـه بـه معنای زندگی با اعتدال و تعادل اسـت. این فضیلت در بسیاری از زمینه‌هاي‌ زندگی سوئدی گسترش می یابد، بـه طوری کـه مردم محلی بـه ارزش حمایت از همه ی مردم بـه طور یکسان، مرخصی از محل کار برای استراحت و بازی، و حفظ پایداری در سرلوحه ذهن خود اعتقاد دارند.

 


مطالب مشابه: پیرترین ورزشکار جهان پیرزن 92 ساله است + تصاویر


 

14. ایتالیا 

ایتالیا

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 82.3 سال
 • پایتخت: رم
 • زبان رسمی: ایتالیایی

 

لا بلا ویتا در ایتالیا شیرین اسـت – و ماندگاری طولانی دارد. جزیره زیبای ایتالیایی ساردینیا، در دریای مدیترانه، مورد توجه ویژه اسـت. این منطقه نخستین منطقه آبی شناسایی شده پس از جمعیت شناسان جیانی پس و میشل پولن دریافتند کـه این منطقه دارای بالاترین غلظت مردان صد ساله در جهان اسـت.

 

امروزه از هر 100000 ساکن ساردین، 24 نفر بالای 100 سال سن دارند. اوودا، یکی از شهر های روستایی جزیره، 1700 نفر جمعیت دارد کـه سن پنج نفر از آن ها از 100 سال گذشته اسـت. برای این اعداد چشمگیر چه باید کرد؟ دسترسی بـه میوه هاي‌ تازه مزرعه، سبزیجات و سایر محصولات امری عادی اسـت. حتی پنیر و شیری کـه ساکنان ساردین دوست دارند مصرف کنند، از یک منبع سالم بـه دست می‌آید: بزهایی کـه با علف تغذیه می شوند.

 

و بله، عشق بـه شراب نیز کمک می کند. پروژه منطقه آبی “شراب در رتبه 5” را بـه عنوان یکی از شاخص هاي‌ کلیدی زندگی طولانی فهرست می کند. کارشناسان خاطرنشان می کنند: «نوشندگان معتدل بیشتر از افرادی کـه الکل نمی نوشند زنده‌اند». ترفند این اسـت کـه 1-2 لیوان در روز «ترجیحاً شراب کانناو ساردینیا»؛ با دوستان و/یا همراه با غذا بنوشید.

 

اکثریت صد ساله‌هاي‌ ساردینیا مردانی هستند کـه بـه عنوان چوپان و کشاورز کار می کنند و تمایل دارند زمان زیادی را بـه پیاده‌روی و رفاقت با همراهان خود بگذرانند.

 

13. استرالیا 

استرالیا

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 82.3 سال
 • پایتخت: کانبرا
 • زبان رسمی: انگلیسی

 

گذراندن وقت در طبیعت در سراسر استرالیا مهم اسـت، کـه تأثیر فوق العاده اي بر سرزندگی داشته اسـت. همان طور کـه پروژه مناطق آبی اشاره می کند، “طولانی ترین مردم جهان آهن پمپاژ نمی کنند، ماراتن نمی دوند و بـه باشگاه هاي‌ بدنسازی نمیروند. در عوض، ان‌ها در محیط‌هایي زندگی می کنند کـه مدام آن ها را وادار بـه حرکت می کند بدون این کـه بـه ان فکر کنند.»

 

بعلاوه، سیستم ملی مراقبت هاي‌ بهداشتی عمومی در این جا بی نظیر اسـت – استرالیا مدیکر مراقبت هاي‌ بهداشتی را برای همه ی شهروندان و خدمات بهداشتی رایگان را برای ساکنان دائمی با تمرکز بر پیشگیری و مدیریت ارائه می دهد. متأسفانه، این خدمات عمومی بـه اسانی توسط جمعیت بومی استرالیا، کـه امید بـه زندگی بسیار کمتری از 69 سال دارد، استفاده نمی‌شود.

 

12. لوکزامبورگ 

لوکزامبورگ

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 82.3 سال
 • پایتخت: لوکزامبورگ
 • زبان هاي‌ رسمی: لوگزامبورگی، آلمانی، فرانسوی

 

امید بـه زندگی در لوکزامبورگ نه تنها بالاتر از میانگین اسـت، بلکه از سال 2015 بـه طور پیوسته در حال افزایش اسـت. چرا؟ این کشور دارای یکی از بالاترین درآمدهای سرانه در جهان اسـت کـه مزایای اجتماعی و اقتصادی زیادی دارد.

 

لوکزامبورگ همچنین از مزایای سیستم بهداشت عمومی اجباری سخاوتمندانه بهره می‌برد. نود و هشت درصد از جمعیت تحت پوشش همگانی قرار میگیرند و بـه افراد این امکان را می دهد تا انتخاب کنند کـه کدام دکتر یا بیمارستان را می خواهند برای درمان بروند. پوشش شامل همه ی چیز از مراقبت از زایمان گرفته تا نسخه اسـت.

 

11. جمهوری کره «کره جنوبی» 

جمهوری کره «کره جنوبی»

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 82.5 سال
 • پایتخت: سئول
 • زبان رسمی: کره اي

 

انتظار می‌رود زنان کره جنوبی بـه زودی نخستین زنانی باشند کـه از میانگین امید بـه زندگی 90 سال فراتر میروند. بـه طور کلی، مردم کره جنوبی نرخ چاقی پایینی دارند کـه منجر بـه فشار خون پایین و مشکلات قلبی عروقی کمتری میشود. این تا حد زیادی بـه دلیل سبک زندگی سالم اسـت، از جمله میزان کم سیگار کشیدن و رژیم غذایی متمرکز بر ماهی، برنج، سویا و سبزیجات تخمیری «کیمچی».

 

زندگی طولانی در کره جنوبی نیز بـه اقتصاد قوی کـه از طبقه متوسط حمایت می کند و همچنین بـه مراقبت هاي‌ بهداشتی عالی نسبت داده می‌شود. شهروندان این جا شناخته شده اند کـه هر زمان کـه بیماری دارند بـه دکتر مراجعه می کنند.

 

10. اسرائیل 

اسرائیل

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 82.5 سال
 • پایتخت: اورشلیم «بـه رسمیت شناخته نشده اسـت»
 • زبان رسمی: عبری

 

اگر چه اسرائیل یکی از معدود کشور های روی زمین اسـت کـه خدمت سربازی را اجباری می کند و درگیر درگیری هاي‌ مکرر اسـت، اما از عمر طولانی در بین شهروندان خود می بالد. رژیم غذایی مدیترانه اي، جوامع خانواده محور و هوای گرم همه ی بـه اسرائیلی ها کمک می کند تا زندگی طولانی و پرباری داشته باشند.

 

بـه علاوه، مانند بسیاری از مکان‌هاي‌ این فهرست، مقصد دارای ارزش‌هاي‌ معنوی قوی اسـت. هنگامی کـه محققان منطقه آبی با 263 صد ساله در سراسر جهان گفت‌وگو کردند، دریافتند کـه همه ی آن ها بـه جز پنج نفر متعلق بـه برخی از جوامع مذهبی هستند. وی خاطرنشان کرد: “بـه نظر می‌رسد فرقه مهم نیست.” “تحقیقات نشان می دهد کـه شرکت در مراسم مذهبی چهار بار در ماه، 4 تا 14 سال بـه امید بـه زندگی اضافه می کند.”

 

9. سوئیس 

سوئیس

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 82.6 سال
 • پایتخت: برن
 • زبان رسمی: آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، رومانش

 

علاوه بر میانگین طول عمر استثنایی در سوئیس، مردان دراین کشور 95 درصد احتمال دارد تا 80 سال زندگی کنند و 27 درصد ان را بـه حداقل 85 سال می رسانند.

 

شاید این تعهد ملت بـه بی طرفی در درگیری یا عشق ان بـه شکلات مغذی روح باشد کـه بـه چنین آمارهای قابل توجهی کمک کرده اسـت. بـه احتمال زیاد، این نتیجه رژیم متعادل این کشور اسـت – بشقاب غذای سوئیس طبق معمولً از 40 درصد سبزیجات، 40 درصد کربوهیدرات غلات کامل و 20 درصد پروتئین بدون چربی تشکیل شده اسـت.

 

سوئیس نیز از رونق اقتصادی سود میبرد. از آنجایی کـه جمعیت عموماً بسیار ثروتمند اسـت، دسترسی شهروندان بـه غذا هاي سالم و مراقبت هاي‌ دکتری آسان تر اسـت. سوئیس علاوه بر این یکی از پنج کشور برتر در گزارش شادی جهانی 2018 اسـت.

 

8. گرنزی 

گرنزی

میانگین امید بـه زندگی در کشور: 82.6 سال

پایتخت: بندر سنت پیتر

زبان رسمی: انگلیسی

 

جزیره ثروتمند کانال گرنزی خانه 65000 ساکن اسـت کـه بسیاری از انها در حال لذت بردن از پیری هستند یا میتوانند منتظر پیری باشند. اکثر مردم میتوانند برای غذای سالم، عضویت در باشگاه، مراقبت هاي‌ بهداشتی و سایر اشکال مراقبت از خود پول خرج کنند.

 

مالیات ها در گرنزی بسیار کم اسـت و حقوق ها طبق معمولً بسیار بالا هستند. با این حال، مراقبت هاي‌ بهداشتی گران اسـت، زیرا تنها درمان هاي‌ اورژانسی رایگان هستند. همچنین کمک می کند کـه گورنزی آلودگی هوا بسیار کمی دارد. زندگی جزیره اي برای روح نیز مفید اسـت و دسترسی بـه هوای تازه، غذا هاي دریایی و توانایی استراحت در طبیعت را نوید می دهد.

 

7. آندورا

آندورا

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 82.9 سال
 • پایتخت: آندورا لاولا
 • زبان رسمی: کاتالان

 

امید بـه زندگی در آندورا بـه طور غیرمعمولی بالا اسـت، کـه با توجه بـه این کـه کشوری بسیار ثروتمند اسـت، نباید شوکه کننده باشد. در نتیجه، ساکنان از دسترسی آسان بـه غذای سالم و مراقبت هاي‌ دکتری باکیفیت بالا لذت می برند.

 

کوه ها بـه طور طبیعی هوا را تمیز نگه می دارند و مردم بـه حفظ محیط زیست پایبند هستند. مردم آندورا عاشق بیرون رفتن و لذت بردن از طبیعت اطراف هستند – چه با پیاده‌روی و اسکی یا پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری تا محل کار.

 

رانندگی در سراسر آندورا تنها 45 دقیقه طول می کشد، بنابر این برای جمعیت سال خورده بسیار آسان اسـت کـه از ملاقات‌هاي‌ دوستان و خانواده مطلع شوند، بـه طوری کـه اکثر خانواده‌ها حداقل هفته‌اي یکبار ملاقات میکنند. این یک سرگرمی ملی غیر رسمی برای سالمندان اسـت کـه در بیرون از خانه ورق بازی کنند و از روز لذت ببرند.

 

6. هنگ کنگ

هنگ کنگ

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 83 سال
 • پایتخت: هنگ کنگ
 • زبان هاي‌ رسمی: چینی، انگلیسی

 

امید بـه زندگی هنگ کنگی ها تعجب آور اسـت، زیرا منطقه اداری ویژه چین متراکم ترین منطقه شهری بزرگ در جهان اسـت کـه بـه سطوح آلودگی شدید و سبک زندگی شهری پرهیاهو کمک می کند. اما کشور این کسری ها رابا پرداخت حق بیمه بالا برای ورزش روزانه جبران می کند. بسیاری از سالمندان روزانه در ورزش رزمی تای چی شرکت می کنند کـه اعتقاد بر این اسـت کـه سیستم قلبی عروقی را التیام می بخشد.

 

سنت کانتونی همچنین خواستار یک رژیم غذایی متعادل از سبزیجات بخارپز، کربوهیدرات هاي‌ مبتنی بر برنج و آب فراوان با چای هاي‌ گیاهی دارویی فراوان اسـت. و جای تعجب نیست: همچنین مراقبت هاي‌ بهداشتی عمومی عالی در هنگ کنگ وجوددارد.

 

5. ایسلند 

ایسلند

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 83.1 سال
 • پایتخت: ریکیاویچ
 • زبان رسمی: ایسلندی

 

ایسلندی ها بـه وضوح دارند کاری را درست انجام می دهند. شاید مردم ایسلند عمر طولانی داشته باشند، زیرا آن ها برخی از شادترین مردم روی کره زمین هستند «چهارمین گزارش شادی جهانی». جرایم خشن نیز در ایسلند بسیار نادر اسـت کـه بـه سطوح پایین استرس کمک می کند.

 

همچنین مطمئنا مهم اسـت کـه ایسلند سومین کشور سالم در جهان اسـت. سلامتی از رژیم ساده ایسلندی ناشی می‌شود کـه بر غذا هاي دریایی تازه، گوشت و شیر گاوهای علف خوار و محصولات ارگانیک فصلی متمرکز اسـت.

 

ایسلند سرزمینی با طول عمر با چشمه هاي‌ آب گرم فراوان اسـت کـه اعتقاد بر این اسـت کـه دارای خواص دارویی مفیدی اسـت. یکی از بزرگ ترین تهدیدها برای سلامت ایسلندی ها اختلال عاطفی فصلی اسـت، زیرا نور خورشید در ماه هاي‌ زمستان بسیار کم اسـت. یک راه معمول برای مبارزه با روزهای تاریک، ورزش اسـت کـه باعث افزایش رفاه ذهنی و جسمی میشود.

 

4. سن مارینو 

سن مارینو

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 83.1 سال
 • پایتخت: سن مارینو
 • زبان رسمی: ایتالیایی

 

سن مارینو یکی از قدیمی‌ترین جمهوری‌هاي‌ بازمانده در جهان اسـت – و امروزه، شهروندان ان نیز مدت زیادی زنده مانده‌اند. دراین کشور مدیترانه اي محصور در خشکی، چشم انداز بیشتر از کوه تیتانو تشکیل شده اسـت کـه هوای تازه و حومه شهر زیبا را برای فعالیت در فضای باز فراهم می کند.

 

همان طور کـه در ایتالیا، کـه سن مارینو را احاطه کرده اسـت، رژیم غذایی مدیترانه اي با تمرکز بر ماکارونی دست ساز، محصولات محلی، ماهی تازه و گهگاهی گوشت، معمول اسـت. کشاورزی یک بخش عمده اقتصادی در کشور اسـت – بسیاری از مزارع ذرت، گندم، انگور و زیتون تولید می کنند. سن مارینو یکی از 30 کشور ثروتمند جهان از نظر درآمد سرانه اسـت، بنابر این ناامنی مالی غیرمعمول اسـت و نرخ بیکاری پایین اسـت.

 

3. ماکائو

ماکائو

پیرترین مردمان کشورهای جهان

 

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 84.6 سال
 • پایتخت: غیرقابل قبول
 • زبان هاي‌ رسمی: چینی، پرتغالی

 

بسیاری از مردم ماکائو در صنعت پر رونق کازینو منطقه کار می کنند کـه ان را بسیار ثروتمند کرده اسـت. ماکائو یکی از ثروتمندترین مناطق جهان اسـت کـه تولید ناخالص داخلی سرانه بالایی دارد. دسترسی بـه امنیت مالی از گهواره تا گور بـه مردم این امکان را می دهد کـه از استرس دوری کنند و از عهده یک سبک زندگی سالم برآیند.

 

جامعه در ماکائو نیز عمیقاً در روابط خانوادگی ریشه دارد کـه از تأثیرات فرهنگی چینی ان ناشی میشود «ماکائو یک منطقه اداری ویژه جمهوری خلق چین اسـت». سالمندان مورد احترام و مراقبت قرار می گیرند، کـه بـه حفظ سلامت و شادی افراد در طول سال هاي‌ طلایی کمک می کند. ماموریت سالمندان در ماکائو این اسـت کـه وقت خودرا با فرزندان خود بگذرانند و بسیاری از آن ها بـه بزرگ کردن نوه هاي‌ خود کمک می کنند.

 

2. سنگاپور

سنگاپور

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 85.2 سال
 • پایتخت: سنگاپور
 • زبان هاي‌ رسمی: انگلیسی، مالایی، ماندارین، تامیل

 

امید بـه زندگی در سه دهه گذشته دراین کشور کوچک اما پرجمعیت آسیای جنوب شرقی هم زمان با رونق اقتصادی رو بـه رشد افزایش یافته اسـت. سالمندان بـه‌عنوان سرآمد خانواده‌ها و جوامعشان ارزش‌گذاری می شوند کـه بـه آن ها کمک می کند احساس نیاز و ارزشمندی کنند. برای سالمندان سنگاپور معمول اسـت کـه تا سنین پیری بـه کار بر روی پروژه هاي‌ مختلف ادامه دهند ودر پارک هاي‌ سرسبز این کشور ورزش کنند.

 

مانند بسیاری از کشور های دیگر با امید بـه زندگی طولانی، سنگاپور دارای مراقبت هاي‌ بهداشتی عالی اسـت. این سیستم در سنگاپور بر مراقبت هاي‌ درمانی و پیشگیرانه تمرکز دارد کـه بـه زندگی طولانی تر و سالم تر کمک می کند.

 

1. ژاپن

ژاپن

 • میانگین امید بـه زندگی در کشور: 85.3 سال
 • پایتخت: توکیو
 • زبان رسمی: ژاپنی

 

حس ژاپنی ایکیگای یا دلیل زندگی بی شک نقش مهمی در تقویت سلامت و شادی ایفا می کند. مردم محلی همچنین بسیاری از عادات روزانه سالم مانند باغبانی، کشت گیاهان دارویی و گذراندن وقت در محیط هاي‌ اجتماعی را انجام می دهند.

 

و شاید مهمتر از همه ی، رژیم غذایی این کشور تحسین برانگیز اسـت: مردم محلی غذا هاي مقوی ودر عین حال سالم مانند سیب زمینی شیرین و توفوی سویا مصرف می کنند، در حالی کـه مصرف گوشت را محدود می کنند.

 

جزیره کوچک و دورافتاده ژاپنی اوکیناوا بـه عنوان یک منطقه آبی شناخته شده اسـت و دو ویژگی خاص دارد: بالاترین جمعیت صد ساله در جهان و زنانی کـه بیشتر از هر جای دیگر روی زمین زندگی می کنند. 740 نفر از 1.3 میلیون نفر در این جا بیش از 100 سال سن دارند و 90 درصد آن ها زن هستند. زنان اوکیناوا زندگی طولانی خودرا مدیون داشتن موآی هستند، کلمه ژاپنی برای گروهی از دوستان حامی مادام العمر.

 


مطالب مشابه: پیرترین دکتر جهان در سن 100 سالگی کیست ؟


 

در پایان

راز عمر طولانی چیست؟ محل زندگی شـما عامل بزرگی اسـت. آژانس اطلاعات مرکزی کـه میانگین امید بـه زندگی در بدو تولد را برای هر کشور در جهان ردیابی کرده اسـت، می گوید کشورهایی کـه بالاترین کیفیت زندگی را ارائه میدهند، طولانی‌ترین شهروندان را دارند.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
اینطوری باید بشقاب های رو میز جمع کنید (کلیپ دیدنی)
اینطوری باید بشقاب های رو میز جمع کنید (کلیپ دیدنی)