مجموعه : رپورتاژ آگهی
بروزرسانی : 20 اسفند 1401

تفاوت‌های آزمون آیین نامه اصلی با مقدماتی

تفاوت‌های آزمون آیین نامه اصلی با مقدماتی

طبق قوانین هر فردی قصد داشته باشد رانندگی کند، باید گواهی نامه داشته باشد که نیازمند شرکت در ازمون ایین نامه است. همچنین گواهی نامه هم انواع مختلفی دارد: گواهی نامه پایه یک، گواهی نامه پایه دو، گواهی نامه پایه سه، گواهی نامه لیفتراک، گواهی نامه موتورسیکلت و…. حتی در قدیم گواهی نامه دوچرخه هم باید افراد می‌گرفته‌اند.

توجه داشته باشید هر یک از این گواهی نامه‌ها شرایط خاص خودش را دارد. اما پیش نیاز همه‌ی این گواهی نامه‌ها گواهی نامه پایه ۳ است. برای گرفتن گواهی نامه پایه سه حتماً باید ۱۸ سالگی را طی کرده باشید.

برای گرفتن گواهی نامه پایه سه باید کلاس‌های تئوری و عملی که توسط آموزشگاه‌های دارای مجوز از راهنمایی و رانندگی هستند، برگزار می‌شود باید حضور داشته باشید. بعد از طی کردن کلاس‌های آموزشی باید سه آزمون را پشت سر بگزارید. اول آزمون آیین نامه مقدماتی، بعد آزمون آیین نامه اصلی و در آخر آزمون آیین نامه عملی را باید قبول بشوید.

مدارک لازم برای ثبت نام

در قسمت قبل گفتیم برای گرفتن گواهی نامه پایه سه باید کلاس‌های آن را طی کنید، بعد در آزمون‌ها قبول شوید. برای کلیه این مراحل باید اول ثبت نام کنید، برای ثبت نام هم این مدارک را باید آماده کنید:

برای همه خانم‌ها و آقایان لازم است حتماً ۱۸ سالگی را طی کرده باشند.

آقایان باید اصل و کپی پشت و رو از گواهی نامه پایان خدمت داشته باشند.

آقایان که گواهی پایان خدمت ندارند می‌توانند یکی از این موارد: گواهی تأییدیه از پادگان یا گواهی اعزام به خدمت یا گواهی اشتغال به خدمت یا گواهی اشتغال به تحصیل هم ارائه دهند. توجه داشته باشید کلیه‌ی این موارد باید به صورت کامپیوتری و دارای عکس پرسنلی جدید باشد. کپی گرفتن از آن هم الزامی است.

گواهی سلامت و تأیید پزشک معتمد که از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی اعلام شده است. پزشک معتمد باید آزمایش‌ها، روانی، سلامت جسم مخصوصاً چشم را تأیید کند در صورتی که پزشک معتمد استفاده از عینک را لازم بداند در گواهی نامه درج خواهد شد .

توجه داشته باشید در صورتی که فرد متقاضی معافیت پزشکی داشته باشد، در پزشک معتمد یک معرفی نامه برای کمسیون پزشکی خواهد داد که کمسیون پزشکی که شامل پزشکان و افسران راهنمایی رانندگی هستند باید تشخیص بدهند فرد متقاضی می‌توانند رانندگی کند یا نمی‌توانند.

کمسیون پزشکی ممکن است برای افراد دنده اتوماتیک، ترمز و کلاج دستی، فرمان هیدرولیک و…. بنویسید که به صورت تبصره در گواهی نامه درج خواهد شد.

اصل و کپی پشت رو کارت ملی به همراه اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه برای خانم‌ها و آقایان به همراه ۸ قطعه عکس سه در چهار پرسنلی تمام رخ باید بدهند .

توجه داشته باشید این عکس‌ها باید پس زمینه سفید باشد و حجاب به صورت کامل برای خانم‌ها رعایت شده باشد.

کد پستی و آدرس دقیق محل سکونت برای همه‌ی افراد.

مهم‌ترین مسئله واریز هزینه‌های مربوطه و ارائه فیش و رسیدهای بانکی که بعد از ارائه کلیه این مدارک باید پرداخت شود. این واریزی‌ها برای آموزش رانندگی، و برای یک مرتبه هر یک از آزمون‌های آیین نامه مقدماتی و اصلی و عملی خواهد بود.

این مدارک گفته شده همه باید قبل از شروع کلاس‌های آموزشی برگزار بشود، ارائه به آموزشگاه بدهید.

تفاوت‌های آزمون آیین نامه اصلی با مقدماتی

مدارک لازم برای آزمون آیین نامه مقدماتی

بعد از ارائه کلیه مدارک و ثبت نام، ۵ جلسه کلاس تئوری شروع خواهد شد. بعد از حضور در کلاس تئوری، باید ۱۰ جلسه در کلاس‌های عملی با ماشین‌های مخصوص آموزشگاه که دارای یک ترمز و کلاج اضافی سمت مربی؛ برای مواقع ضروری است متقاضی به رانندگی در سطح شهر می‌پردازد.

بعد از گذراندن کلاس‌ها با تأیید مربی از متقاضیان آزمون آیین نامه مقدماتی، توسط خود مربیان آموزشگاه گرفته می‌شود. آزمون آیین نامه مقدماتی ۳۰ سؤال از راهنمای و رانندگی و تابلوها است؛ این سؤالات نسبتاً راحت خواهد بود که به صورت ۴ گزینه‌ای است و فرد مجاز است حداکثر ۴ خطا داشته باشد در صورتی که این خطاها ۵ مورد شود فرد متقاضی مردود خواهد شد.

برای افراد بی سواد ۳۰ سؤال شفاهی پرسیده خواهد شد و برای آنان هم ۴ خطا مجاز است. در صورتی که افراد مردود شوند هفته‌ی بعد با پرداخت هزینه مجدد می‌توانند در آزمون آیین نامه مقدماتی شرکت کنند. اما اگر قبول شوند مجوز و کاردکس ورود به آزمون آیین نامه اصلی داده خواهد شد.

مدارک لازم برای آزمون آیین نامه اصلی 

با خواندن مطلب قبلی متوجه شده‌اید که پیش نیاز آزمون آیین نامه اصلی قبول شدن در آزمون آیین نامه مقدماتی و آوردن کاردکس تأییدیه آموزشگاه است. آزمون آیین نامه اصلی کاملاً شبیه به آزمون آیین نامه مقدماتی است، با این تفاوت که این آزمون به مراتب سخت‌تر و تخصصی تر خواهد بود و از اصول فنی خودرو و… هم سؤال خواهد آمد.

 تفاوت دیگر آزمون آیین نامه اصلی در این است که این آزمون توسط افسر راهنمایی رانندگی گرفته خواهد شد. در صورتی که آزمون آیین نامه اصلی را هم با حداکثر ۴ خطا قبول شوید مجوز ورود به آزمون عملی به شما داده خواهد شد. بعد از آزمون اصلی باید آزمون عملی که توسط افسر راهنمایی رانندگی گرفته می‌شود را هم قبول شوید.

توجه داشته باشید هر یک از آزمون آیین نامه مقدماتی یا اصلی یا آزمون عملی را مردود شوید هفته‌ای ۱ مرتبه مجاز به امتحان دادن در همان آموزشگاه خواهید بود که با هر بار آزمون مجدد باید هزینه‌ی آزمون مجدد پرداخت شود.

اگر به مدت حداکثر ۱ سال نتوانید در هر سه آزمون قبول شوید، مجوز ثبت نام شما حتی باطل خواهد شد. حتی اگر در آزمون آیین نامه مقدماتی و اصلی قبول شده باشید اما در آزمون عملی قبول نشده باشید. باید مجدد با پرداخت کلیه هزینه‌ها و مراحل ثبت نام را از اول شروع کنید و دوره‌ها و کلاس‌ها را باید از اول طی کنید.

نتیجه گیری

با خواندن این مقاله آموختید که برای گرفتن گواهی نامه باید ۳ آزمون آیین نامه مقدماتی، اصلی و عملی را طی کنید. آموختید آزمون مقدماتی و اصلی تفاوت چندانی با هم ندارند.

تفاوت اصلی این دو آزمون این است که آزمون آیین نامه رانندگی اصلی توسط افسر راهنمایی رانندگی گرفته می‌شود و سؤالات فنی و تخصصی بیشتر دارد و به مراتب سخت‌تر از آزمون آیین نامه مقدماتی است که توسط خود آموزشگاه گرفته خواهد شد.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت