آیلتس چیست؟ هر آنچه باید در مورد آزمون آیلتس (IELTS) بدانید

مجموعه : رپورتاژ آگهی
آیلتس چیست؟ هر آنچه باید در مورد آزمون آیلتس (IELTS) بدانید

چکیده : آزمون آیلتس یکی از بهترین معیارها برای سنجش مهارت زبان انگلیسی افرادی است که قصد دارند در کشورهای انگلیسی زبان ادامه تحصیل دهند.

 

آیلتس چیست؟ این سوالی است که هر زبان‌آموزی از خود پرسیده است. IELTS به معنای سیستم جهانی سنجش زبان انگلیسی استآزمون آیلتس یکی از پرکاربردترین آزمون‌های جهان است که مدرک آن در اکثر کشورها و دانشگاه‌ها قابل استفاده استآزمون آیلتس یکی از بهترین معیارها برای سنجش مهارت زبان انگلیسی افرادی است که قصد دارند در کشورهای انگلیسی زبان ادامه تحصیل دهند، مشغول به کار شوند یا مهاجرت کننددر این مطلب به کاربردهای مدرک آیلتس می‌پردازیم.

اعتبار بین المللی آزمون آیلتس

آزمون آیلتس با همکاری مشترک دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و سازمان آی‌دی‌پی (IDP) استرالیا برگزار می‌شوداین آزمون از معتبرترین استانداردهای بین المللی جهت ارزیابی سطح زبان انگلیسی پیروی می‌کند.

آیلتس هر چهار مهارت زبانی Speaking، Listening، Reading و Writing را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

اکثر دانشگاه‌های جهان همچون کانادا، انگلستان، استرالیا، آمریکا آیلتس را به رسمیت می‌شناسند.

آزمون آیلتس در بیش از ۲۷۰ مرکز امتحانی واقع در ۱۱۰ کشور مختلف دنیا برگزار می‌شودنمره‌ی هر مهارت در آزمون آیلتس بین ۰ تا ۹ استنمره کل آزمون با معدل‌گیری از نمرات هر چهار مهارت به دست می‌آیددر کارنامه آیلتس نمره کل و نمرات هر چهار مهارت به طور جداگانه ثبت می‌شوند.

این که چه نمره‌ای برای شما کافی است بستگی به مرکزی دارد که قصد ارائه‌ی مدرک به آن را داریدهردانشگاه برای پذیرش متقاضیان کمترین نمره را مشخص می‌کنداکثر دانشگاه‌ها به حداقل نمره ۶.۵ نیاز دارندالبته هردانشگاه شرایط خاص خود را دارد و بهتر است قبل از هر اقدامی این موضوع را از دانشگاه جویا شوید.

 

انواع آزمون آیلتس

آزمون آیلتس به سه دسته کلی تقسیم می‌شود:
آیلتس آکادمیک (Academic)
آیلتس جنرال (General)
آیلتس لایف اسکیل (Life Skills)

آیلتس آکادمیک

این آزمون برای افرادی طراحی شده است که قصد دارند تحصیلات عالی (مقطع ارشد به بالاکسب کنند یا برای کسانی که مایل به گذراندن دوره‌های آموزشی در یک رشته حرفه‌ای مانند پزشکی یا مهندسی هستند مناسب استهمانطور که از اسم آن Academic مشخص است این نسخه آمادگی متقاضیان برای تحصیلات دانشگاهی یا آموزش انگلیسی را ارزیابی می‌کند.

 

آیلتس چیست؟ هر آنچه باید در مورد آزمون آیلتس (IELTS) بدانید

آیلتس جنرال
آزمون جنرال برای متقاضیانی مناسب است که به منظور گذراندن دوره‌های کوتاه‌مدت کاری و یا دست یافتن به فرصت‌های شغلی یا مهاجرت، قصد سفر به کشورهای انگلیسی زبان مانند کانادا، نیوزیلند، انگلستان و… را دارند.

تفاوت آیلتس جنرال و آکادمیک
جنرال و آکادمیک در مهارت‌های Listening و Speaking هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارندهمینطور در بخش مهارت‌های Writing و Reading نیز فرمت کلی آزمون یکسان است اما در محتوای آزمون تفاوت‌هایی وجود دارد.
در آزمون آیلتس آکادمیک در بخش Reading متن‌ها از کتابهای آکادمیک و مجلات علمی استخراج می‌شوند تا مهارت داوطلب را در خصوص درک مطالب آکادمیک و دانشگاهی بسنجندبه همین دلیل می‌توان گفت سطح لغات در بخش Reading آکادمیک کمی بالاتر است و نیاز به دانش لغت بیشتری دارد؛ همینطور در بخش Writing موضوعات داده شده در هر دو تسک ۱ و ۲ نیز مرتبط با موضوعات آکادمیک و علمی است و هدف آن سنجش سطح آکادمیک نوشتاری داوطلب آیلتس است.

اما آزمون آیلتس جنرال محتوای بخش Reading بیشتر درباره موضوعات عمومی مانند تبلیغات، راهنمایی، مسائل روزمره و…استهدف سنجش درک مطلب استدر بخش Writing آزمون جنرال تسک ۱ شامل نوشتن یک نامه و در تسک دوم نیز یک موضوع عمومی است.

 

آیلتس چیست؟ هر آنچه باید در مورد آزمون آیلتس (IELTS) بدانید

آزمون لایف اسکیلز (Life Skills)
لایف اسکیلز برای گروه زیر مناسب است:
۱افرادی که خانواده آنها ساکن انگلستان هستند و می‌خواهند ویزا بگیرند.
۲افرادی که قصد سکونت نامحدود در انگلستان را دارند.
۳افرادی که قصد دارند شهروند انگلستان شوند.
آزمون آیلتس لایف اسکیلز سه سطح دارد که به صورت زیر است:

سطح A1
آزمون این سطح بین ۱۶ تا ۱۸ دقیقه طول می‌کشه و مناسب افرادی است که خانواده و یا بستگان آنها ساکن انگلستان هستند و می‌خواهند با انها زندگی کنید.

سطح A2
اگر ویزای انگلستان دارید و می خواهید ویزای خودتان را تمدید کنید باید در این سطح قبولی کسب کنیداین سطح از آزمون به کمتر از ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارد.

سطح B1
اگر ساکن انگلستان هستید و می‌خواهید سکونت خود را دائمی کنید باید در این سطح قبول شوید.
در بخش اسپیکینگ برخلاف آزمون جنرال و آکادمیک، آزمون به صورت فردی برگزار نمی‌شودداوطلب با یک داوطلب دیگر آزمون می‌دهد.
نتایج آزمون به صورت قبولی یا عدم قبولی در آزمون اعلام می‌شود .

مدرک آیلتس چندسال اعتبار دارد؟

اعتبار مدرک آیلتس تا دو سال استاین بدان معناست اگر قصد دارید مدرک خود را به موسسات و دانشگاه‌های داخل و یا خارج از کشور ارسال کنید و از اعتبار مدرک استفاده کنید باید این کار را طی زمان دوساله از زمان دریافت مدرک تا سال پس از آن، این کار را انجام دهید.
اعتبار دوساله آزمون آیلتس به این علت است که سازمان‌های برگزارکننده این آزمون اعتقاد دارند که بعد این دوسال ممکن است فرد دچار فراموشی شود و ازآنجا که ماهیت زبان فرار است نیاز به اثبات سطح زبان آموز وجود دارد.

 

چرا به آیلتس نیاز داریم؟

توانایی‌های زبانی و مدرک آیلتس کلید موفقیت شغلی هستندعلاوه بر سایر فاکتورهای موفقیت در یک شغل یک ارزش خاص برای شما محسوب می‌شونداگر متقاضی ویزای کار هستید باید به سطح زبانی مطلوب در کشور مورد نظر برای مهاجرت کاری برسید.

اگر شما به تحصیل در خارج از کشور علاقه‌مند هستید این مورد را بدانید که بسیاری از دانشگاه‌های جهان و کلیه دانشگاه‌ها و کالج‌های انگلستان نتایج و مدرک آیلتس را می‌پذیرند.

 

اجزای آزمون آیلتس

گفتاری (Speaking) شنیداری (Listening)، خواندن (Reading)، نوشتن (Writing) چهار بخش اصلی هستند که از آن‌ها آزمون به عمل می‌آیدلازم به ذکر است بین پارت‌های متفاوت آزمون، زمان استراحتی وجود ندارد.

آیلتس چیست؟ هر آنچه باید در مورد آزمون آیلتس (IELTS) بدانید

۱مکالمه (Speaking)
آزمون مصاحبه در حالت کلی به صورت حضوری انجام می‌شودداوطلب در محل آزمون حضور پیدا می‌کند و آزمون توسط اگزمینر اجرا می‌شوددر حال حاضر با توجه به شرایط کرونا در برخی از مراکز به صورت آنلاین برگزار می‌شود.

سنجش مهارت اسپیکینگ آیلتس دارای ۳ پارت است و کل زمان آزمون شفاهی بین ۱۱ تا ۱۴ دقیقه به طول می‌انجامداین مهارت در آیلتس جنرال و آکادمیک مشابه استآزمون شفاهی چند روز قبل یا بعد از روز آزمون کتبی برگزار می‌شود و زمان آن از طریق مرکز برگزاری آزمون به داوطلبین اطلاع داده می‌شود.

پارت ۱این قسمت، معرفی و مصاحبه استحدود ۴ تا ۵ دقیقه طول می‌کشداگزمینر خودش را معرفی می‌کند و پاسپورت را چک می‌کند و از داوطلب می‌خواهد خودش را معرفی کند، هویت خود را تایید کندبعد از آن سوالات کلی در مورد موضوعات مختلف روزمره مانند خانه، محل تولد، وضعیت تحصیل، محل کار، تعطیلات، آب و هوا، بازدید از موزه‌ها، مسافرت و… پرسیده می‌شود.

پارت ۲اگزمینر یک cue card به شما می‌دهد که شامل یک سوال اصلی و چند sub question مرتبط می‌باشد و شما یک دقیقه زمان دارید با استفاده از کاغذ و مدادی که به شما داده می‌شود نوت برداری کنید و بعد از آن ۲ دقیقه در مورد آن صحبت کنید.

پارت ۳این بخش شامل سؤالاتی است که درمورد موضوع بخش دوم است و شما باید توضیحات بیشتری درباره آن دهید و ایده‌های خود را بیان کنیددر این قسمت هدف مصاحبه کننده این است که توانایی استفاده از جملات قوی تر را مورد سنجش قرار دهداین بخش حدود ۴ تا ۵ دقیقه طول می‌کشد.

۲شنیداری (listening)
این مهارت اولین مهارتی است که در آزمون کتبی مورد ارزیابی قرار می‌گیردسنجش این مهارت شامل ۴ بخش استتعداد کل سؤالات این بخش ۴۰ سؤال است که در ۴ قسمت ۱۰ سؤالی استزمان آزمون ۳۰ دقیقه برای پاسخگویی به سوالات و ۱۰ دقیقه برای وارد کردن پاسخ‌ها به برگه پاسخنامه استمهارت شنیداری در آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال هیچ گونه تفاوتی ندارد.
نمره این بخش هم مانند سایر مهارت ها نمره‌ای بین ۱ تا ۹ استهر چه این عدد به ۹ نزدیکتر باشد نشان‌دهنده مهارت بالاتر داوطلب در این بخش است.
پارت ۱شامل یک دیالوگ بین دو نفر درباره یک موضوع اجتماعی است که اصولا به صورت روزمره اتفاق می‌افتد.
پارت ۲این بخش شامل یک مونولوگ (تک گوییاست که در مورد یک موضوع اجتماعی که بصورت روزانه اتفاق می‌افتد، صحبت می کند. (مانند صحبت یک فرد درباره سفر)
پارت ۳شامل یک دیالوگ بین ۲ تا حداکثر ۴ نفر است که در مورد یک موضوع آموزشی مانند صحبت های یک استاد با دانشجو، می‌باشد.
پارت ۴یک مونولوگ یا سخنرانی تک نفره درمورد یک subject دانشگاهی مانند یک سخنرانی در دانشگاه است.

 

۳ریدینگ (Reading)
این بخش برای هر دو نوع آکادمیک و جنرال ۶۰ دقیقه به طول می‌انجامد و کلا شامل ۳ متن با سوالات مربوط به هر متن می باشدتوجه داشته باشید که در آزمون آیلتس شما در مدت ۶۰ دقیقه به ۴۰ سؤال ریدینگ پاسخ می‌دهیدپس، زمان اضافی برای انتقال پاسخ به پاسخنامه ندارید و توصیه می‌شود همزمان جواب های درست را به پاسخنامه وارد کنید.
ریدینگ آیلتس جنرال و آکادمیک متفاوت است.
ریدینگ آکادمیک شامل ۳ متن طولانی از متون توصیفی، واقعی، استدلالی یا تحلیلی می باشدنوع سوالات متفاوت است و انواع گوناگونی دارد مانندپر کردن جدول یا جای خالی،تطبیق عناوین با چارت ها و نمودارها، تکمیل جملات، جواب های کوتاه، سوالات چندگزینه ای و… .
آزمون ریدینگ آیلتس جنرال دارای ۳ بخش کلی است :
بخش ۱شامل ۲ تا ۳ متن واقعی از موضوعاتی که در کشورهای انگلیسی زبان به طور روزانه و معمول درباره آنها صحبت می‌شودمثلا یک متن شامل تبلیغات.
بخش ۲شامل ۲ متن واقعی درباره موضوعات مربوط به کار مانند آموزش کارکنان ،حقوق کارمندان و… است.
بخش ۳این پارت نسبت به دو قسمت قبلی سخت بوده و شامل یک متن با موضوع عمومی است.

۴رایتینگ Writing
رایتینگ آیلتس در حالت کلی شامل ۲ تسک استتسک اول (Task 1) شامل ۱۵۰ کلمه و تسک دوم شامل ۲۵۰ کلمه استمدت زمان پیشنهادی برای پاسخگویی به تسک ۱، ۲۰ دقیقه و تسک ۲، ۴۰ دقیقه استنمره ای که برای تسک دو در نظر گرفته می‌شود دو برابر تسک یک است.
رایتینگ آیلتس جنرال و آکادمیک تفاوت هایی دارند:

 

رایتینگ آکادمیک
تسک ۱شامل یک دیاگرام است که می تواند یکprocess ، Graph ،Line ، Bar Graph ، Pie Chart یا Multiple Graphs باشد.
تسک ۲شامل نوشتن essay است .شما باید درمورد موضوعی که به شما داده می شود اظهارنظر کنید یا یک موضوع را تحلیل کنید و دلایل موافقت ها و مخالفت ها با موضوع را بررسی کنیدمی‌توان سوالات این بخش را به ۴ دسته کلیOpinion ، Discussion ،Advantages/Disadvantages ، Double -questions تقسیم کرد.

 

آیلتس چیست؟ هر آنچه باید در مورد آزمون آیلتس (IELTS) بدانید

رایتینگ جنرال
در این نوع آیلتس، رایتینگ تسک ۱ شامل نوشتن یک نامه است .در حالت کلی 3مدل نامه به صورت شخصی ،نیمه رسمی و رسمی وجود دارد.

تفاوتهای ناچیزی در تسک ۲ رایتینگ جنرال و تسک ۲ رایتینگ آکادمیک وجود داردیکی از این تفاوت ها این است که، پرسش طرح شده برای نوشتن مقاله در تسک رایتینگ جنرال آسانتر استپرسش به صورتی طرح می شود که فهم موضوع سوال ساده‌تر است.

یکی دیگر از تفاوت های جزئی این است که موضوع پرسش مقالات IELTS GENERAL در تسک ۲ رایتینگ موضوعی رایج تر مثل خانواده، جامعه، تلویزیون، مدارس، ارتباطات و غیره استحال آنکه در Task 2 آزمون آیلتس آکادمیک، گستره ای وسیع تر از موضوعات، از خانواده و آموزش گرفته تا اکتشافات فضا و اقتصاد می توانند مطرح شوند که بدون شک می توانند چالش برانگیزتر باشندبا وجود این، شرکت در کلاس آیلتس در یک آموزشگاه آیلتس خوب می‌تواند شما را برای هرگونه سوال احتمالی آماده کند.

بهترین آموزشگاه آیلتس
برای آمادگی آزمون آیلتس نیاز به گذراندن دوره آیلتس داریدبهترین آموزشگاه آیلتس موسسه زبانی است که بتواند ضمن در اختیار گذاشتن استاد آیلتس با دانش و باتجربه، امکانات آموزشی مهمی را برایتان فراهم کندبرگزاری آزمون‌های آزمایشی آیلتس موسوم به ماک نیز می‌تواند در سطح آمادگی شما برای شرکت در آزمون آیلتس بسیار مفید باشداگر در شهر رشت زندگی می‌کنید، بهترین آموزشگاه آیلتس رشت مرکز زبان دیپلما واقع در گلسار، بلوار اصفهان استاین مرکز که از بهترین اساتید آیلتس استان بهره می‌برد، به فضای آموزشی کافی و امکاناتی همچون ویدیو پروژکتور و بورد هوشمند مجهز است. دیپلما برای ساکنین سایر شهرها دوره‌های آنلاین آمادگی آزمون آیلتس را نیز ترتیب داده است.

مطالب مشابه مهم !

جدیدترین مطالب سایت