مجموعه : رپورتاژ آگهی
بروزرسانی : 10 دی 1402

اتوکد و نرم افزار های مشابه اتوکد: گشت و گذاری در جهان نرم افزارهای طراحی!

اتوکد و نرم افزار های مشابه اتوکد: گشت و گذاری در جهان نرم افزارهای طراحی!

طراحی مهندسی هم با شیوه های سنتی خداحافظی کرده و با پیدایش رایانه، قابلیت ها و ابزارهای خود را افزایش داده است. یکی از این شیوه ها، طراحی به کمک اتوکد و نرم افزار های مشابه اتوکد است. اتوکد، دقت و سرعت را در جهان پرشتاب مهندسی و صنعت افزایش داده است. این نرم افزار را شرکتی آمریکایی به نام اتودسک روانه بازار کرده است. خود این شرکت در حوزه هایی مثل شبیه سازی و نزم افزارهای سه بعدی فعال است. اتودسک در سال 1982 میلادی توسط جان واکر پایه گذاری شد. خود جان واکر یک دانشمند رایانه و مهندس بود که خود از توسعه دهندگان نرم افزار اتو کد به شمار می رود. مزیت اتوکد در شبیه سازی سه بعدی آن است. به این معنا که گویی شکل تخیل شدۀ طرح خود را در مانیتوری که روبروی شما است، بعینه می بینید.

اتوکد در میان نرم افزار های مشابه اتوکد سرآمد است؟

بعدا به نرم افزار های مشابه اتوکد می پردازیم. فعلا به اتوکد نگاهی می اندازیم. نرم افزار اتوکد مخفف یک عبارت انگلیسی طولانی تر است. CAD شکل کوتاه نوشتِ Computer Aided Design است. این عبارت در فارسی به معنی طراحی به یاری نرم افزار است. البته برخی دیگر عقیده دارند که CAD شکل خلاصه نوشته شدۀ Computer Aided Drafting است که به معنی رسم فنی به کمک نرم افزار است که البته تفاوت معنایی چندانی با هم ندارند. گروه دوم عقیده دارند که یکی از ویژگی هایی که در اتوکد وجود دارد و Drafting نام دارد به کاربران این توانایی را می دهد که با کمک این نرم افزار به ترسیم نقشه های فنی بپردازند. در نتیجه معنی دوم به حقیقت نزدیک تر است. اما حقیقت این است که اتوکد هر دو کار Design و Drafting را با هم انجام می دهد و در نتیجه هر دو گروه را راضی نگه می دارد. 

ویژگی های اتوکد

اتوکد علاوه بر توانایی هایی که در نرم افزار های مشابه اتوکد دیده می شوند، توانایی های گسترده ای هم دارد. با هم نگاهی به این توانایی ها می اندازیم:

محیط کاربری آن ساده است.

جعبه ای از ابزارهای گوناگون در اختیار دارد که به همه نیازهای مهندسان و طراحان جواب می دهد.

توانایی ترسیم طرح های دو بعدی و سه بعدی را با هم دارد.

محیط کاربری آن سیالیت و انعطاف پذیری بالایی دارد.

ابزارهای طراحی آن قدرت فوق العاده ای دارند.

می تواند اندیشه های خلاقانه و بکر را مستند سازی کرده و نمایی عینی از طرح های خلاقانه را مصور سازد.

میانبرهای کاربردی آن، صرفه جویی در زمان را به یک واقعیت عینی تبدیل می کند.

توانایی برنامه نویسی برای موقعیت ها و کاربردهای ویژه را دارد.

توانایی اشتراک گذاری طرح ها را دارد. این اشتراک گذاری می تواند با کیفیتی عالی و با حجمی کم صورت بگیرد.

سرعت و کیفیت بالای آن در پردازش محبوبیتش را چند برابر ساخته است. همچنین می تواند طراحی ها را چاپ کند.

در حوزه ساختمانی، مهندسان می توانند طرح های خود را با سرعتی بالا ترسیم کنند.

نقشه ها را با سرعتی بالا به اشتراک می گذارد

معرفی نرم افزار اتوکد

ورژن های دیگر اتوکد

البته اتوکد فقط به ساختمان محدود نمی شود. شرکت سازنده به توسعه آن پرداخته و نسخه های گوناگونی از اتوکد را روانه بازار ساخته است که انجام پروژه اتوکد به سادگی ممکن ساخته است. بگذارید در اینجا به برخی از این نرم افزارها اشاره کنیم:

شرکت اتودسک، قدرت خود را در زمینه های خیلی حساسی مانند مدارها و سامانه های الکتریکی هم نشان داده است. Autocad Electrical نرم افزار مهندسی نیرومندی است که برای طراحی سیستم های الکترونیکی و مدارها به کار می رود. یعنی در حساس ترین و ظریف ترین حوزه های دانش.

برای رشته برق نرم افزار AutoCAD Electrical طراحی شده است.

برای رشته معماری نرم افزار AutoCAD Architecture برای کار مهندسان و طراحان است. این نرم افزار در هنگام طراحی به جای شکل های هندسی از دیوارها، درها و پنجره های هوشمند استفاده کند. قابلیت پردازش آن هم جادویی است. زمانی که در طرح خود بازنگری کنید و بخواهید دری را از موقعیت فعلی خود به جای دیگری انتقال دهید، کل طرح خود به خود آپدیت می شود.

در جغرافیا و طراحی فضا هم نرم افزار AutoCAD Map 3D به کار برده می شود.

برای لوله کشی ساختمانی و تاسیسات از نرم افزاری به نام AutoCAD MEP استفده می شود.

حتی طراحی ابزارها و رشته ای به نام شبیه سازی ابزارآلات از نرم افزاری به نام AutoCAD P&ID کمک می گیرند.

برای رشته شهرسازی و عمران از نرم افزاری مانند AutoCAD Civil 3D کمک گرفته می شود.

طراحانی که خلاقیت های خود را در رشته طراحی صنعتی به آزمون می گذارند از نرم افزاری به نام AutoCAD Plant 3D بهره می برند.

اینها فقط بخشی از توانمندی های این نرم افزار است و همانطور که می بینیم در بیشتر رشته ها از قابلیت های آن کمک می گیرند. حتی پای این نرم افزار به موبایل ها هم کشیده شده و شرکت اتودسک برنامه هایی را مانند A360 Viewer، Fusion 360 و AutoCAD 360 را به بازار نرم افزارهای اندرویدی معرفی کرده است که توانایی اشتراک گذاری فایل ها را در اینترنت فراهم ساخته اند. برای آشنایی بیشتر با پروژه های نرم افزار اتوکد حتما مقاله ” انجام پروژه اتوکد ” را مطالعه کنید. 

نرم افزار های مشابه اتوکدیک مرور سریع!

البته اتوکد تنها نرم افزار طراحی بازار نیست. نرم افزار های مشابه اتوکد دیگری هم در بازار دیده می شوند. مثلا از نرم افزار SolidWorks برای مدل سازی اشیاء سه بعدی، همانند سازی و شبیه سازی حرکت ها و همچنین تحلیل مکانیکی می توان به جای اتوکد استفاده کرد. 

اگر پیچیدگی اتوکد شما را دستپاچه می کند، SketchUp یک نرم افزار بی نظیر است. زیرا هم ساده و هم قدرتمند است. معمارانی که به برنامه های کاربردی و ساده نیاز دارند در این نرم افزار یک کاربری ساده و در عین حال جعبه ابزاری غنی خواهند یافت. 

انجام پروژه اتوکد

Rhino نرم افزاری که بازو در بازوی اتوکد انداخته است!

یک نرم افزار دیگر که در این مقایسه به آن می پردازیم و به ویژه در فضاهای منحنی با اتوکد به رقابت پرداخته، Rhino نام دارد. این نرم افزار که در حوزه هایی مانند طراحی صنعتی و معماری کاربرد دارد، الگوریتم های پیچیده ای را در ساختارهای خود گنجانده است و به طراح، توانایی مدل سازی های دقیقی را می بخشد که هنر را هم به خلاقیت های خود می افزاید. در کار با سطوح منحنی، سه بعدی و NURBS، این نرم افزار یک شگفتی دیجیتال است. NURBS شکل خلاصه شدۀ Non-Uniform Rational B-Spline است. در فارسی به آن خط پایۀ غیر یکنواخت منطقی می گویند که از پیچیده ترین شکل های هندسی به شمار می رود.

با معرفی اتوکد و دیگر نرم افزار های مشابه می توانید با مقایسه توانایی های هر کدام و با توجه به نیازهای خود، نرم افزار مورد نیاز خود را از این فهرست انتخاب کنید.

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت