مجموعه : رپورتاژ آگهی
بروزرسانی : 19 شهریور 1401

لیست شهرهایی که سال ۱۴۰۱ در ایران بالاترین حقوق را می‌دهند

لیست شهرهایی که سال ۱۴۰۱ در ایران بالاترین حقوق را می‌دهند

حقوق و دستمزد نیروی کار و کارگران در سال ۱۴۰۱، یکی از داغ‌ترین مباحث استخدامی در این سال بوده است. به دلیل افزایش هزینه های زندگی در شهرهای کوچک و بزرگ، افزایش حقوق کارمندان و کارکنان سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی و دولتی در دستور کار کارفرمایان و مسئولان دولتی قرار گرفت. به شکلی برای استخدام کارگر ساده در اصفهان و سایر شهرها، حقوق و دستمزد متفاوتی نسبت به سال قبل پیشنهاد گردید.

موضوعی که نمی‌توان آن را نادیده گرفت این است که لیست حقوق و دستمزد نیروی کاری در شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف، با توجه به معیارهای مختلفی تعیین می‌شود. درنتیجه حقوق و مزایای کارکنان، همواره بر اساس حداقل حقوق و دستمزد تعیین‌شده از طرف وزارت کار نخواهد بود. در این مقاله ضمن بررسی دلایل افزایش حقوق کارمندان دولت، به بررسی حقوق و مزایای مشاغل در شهرهای مختلف می‌پردازیم.

افزایش حقوق کارمندان و کارگران در سال ۱۴۰۱

چنانچه به سایت‌های کاریابی مختلف در کشور مراجعه کرده باشید، احتمالا در سال جدید با افزایشی در میزان حقوق و دستمزد اعلام‌شده در انواع آگهی‌های استخدامی مواجه شده‌اید. در حقیقت مهم‌ترین بخش در آگهی‌های استخدام کارگر ساده خانم در اصفهان، استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در کرج، استخدام مهندس عمران در شهر تهران و…، بخش مربوط به حقوق و مزایا است.

این در حالی است که شرایط خاص کنونی، بر میزان تورم و افزایش هزینه های زندگی تأثیر گذاشته است. در حقیقت نرخ تورم در مناطق مختلف کشور به‌اندازه‌ای است که بر توان خرید قشرهای مختلف جامعه تأثیر قابل‌توجهی گذاشته است. قیمت اقلام خوراکی در طول سال گذشته افزایش داشته و مردم برای تهیه اقلامی مانند گوشت مرغ، شیر، روغن و پنیر، باید مبالغ بیشتری را در مقایسه با سال‌های قبل پرداخت کنند.

در سال 1400 سایر هزینه های زندگی مانند قیمت اجاره مسکن، قیمت خرید مسکن و خودرو، کرایه ماشین و هزینه‌های مسافرتی، با یک روند افزایشی مواجه بوده است. به همین دلیل مسئولان در سازمان برنامه و بودجه و شورای عالی کار، تصمیم به افزایش حقوق و دستمزد کارمندان دولت و کارگران در سال ۱۴۰۱ گرفتند.

بر این اساس حقوق و دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال 1400، به‌اندازه 57.4 درصد افزایش یافته است. به شکلی که حداقل دستمزد ماهانه از مبلغ 2.554.950 تومان در سال 1400، به مبلغ 4.179.750 تومان در سال ۱۴۰۱ افزایش یافته است. همچنین حداقل دستمزد روزانه کارگران در سال 1400 به مبلغ 88 هزار تومان بوده است که در سال ۱۴۰۱ با همان تعداد ساعات کاری، به مبلغ 139.325 تومان افزایش یافته است.

این در حالی است که سایر سطوح درآمدی در سال ۱۴۰۱، افزایش حقوق و دستمزدی به اندازه 38 درصد را تجربه کرده‌اند. بااین‌حال مقدار حقوق و دستمزد اعلام‌شده در آگهی‌های استخدام کارگر ساده در اصفهان، شهر تهران و…، ممکن است مقداری متفاوت با مبلغ مورداشاره در بالا باشد.

دلیل این موضوع این است که حقوق و مزایا برای یک شغل و رشته تحصیلی، مقداری متفاوت از سایر رشته‌ها و فرصت های شغلی است. به شکلی که متوسط حقوق و دستمزد یک برنامه‌نویس، مقداری متفاوت از متوسط حقوق و دستمزد یک مهندس صنایع خواهد بود.

از دیگر مواردی که روی حقوق و مزایای افراد تأثیرگذار است، شرکت یا سازمان محل فعالیت است. همچنین شهر محل فعالیت، در تعیین حقوق و دستمزد نیروی کار تأثیرگذار خواهد بود. به‌عنوان‌مثال افراد شاغل در شهرهای کوچک، ممکن است حقوق و دستمزد کم‌تری در مقایسه با حقوق کارکنان همان شغل در شهری مانند شهر تهران داشته باشند.

از دیگر موارد تأثیرگذار روی حقوق و مزایا، تعداد ساعات کار است. معمولا فرصت های شغلی تمام‌وقت، حقوق و مزایای بیشتری در مقایسه با مشاغل پاره‌وقت دارند. همچنین افراد بدون سابقه کار و کارآموز، حقوق و مزایای شغلی متفاوتی در مقایسه با افراد باتجربه و متخصص خواهند داشت. به همین دلیل بهتر است پیش از ارسال رزومه به آگهی‌های استخدام کارگر ساده در اصفهان، تهران و…، از میانگین حقوق و دستمزد در حوزه کاری خود اطلاعات بیشتری داشته باشید. در ادامه این مقاله به بررسی حقوق و دستمزد فرصت های شغلی مختلف در تهران، اصفهان و سایر شهرهای کشور می‌پردازیم.

حقوق و دستمزد مشاغل مختلف در شهر تهران

شهر تهران به دلیل شرایط خاص خود، همواره یکی از کانون‌های موردتوجه برای کاریابی و استخدام در کشور بوده است. شهر تهران به‌عنوان پایتخت سیاسی ایران، میزبان سازمان‌ها و نهادهای دولتی بسیار مهم مانند مجلس شورای اسلامی، نهاد ریاست جمهوری و وزارتخانه‌های مختلف است.

همچنین بسیاری از شرکت‌های بزرگ و معتبر در کشور، ساختمان اصلی یا یکی از نمایندگی‌های شرکت خود را در شهر تهران قرار داده‌اند. شرکت‌های بزرگ و معتبری مانند دیجی‌کالا، زرین رویا، گروه صنعتی طبیعت میهن، شرکت انرژی دانا، تپسی، های وب، اسنپ و گلدیران، دفتر اصلی خود را در شهر تهران راه‌اندازی کرده‌اند.

این شرکت‌ها با ایجاد فرصت های شغلی پایدار برای تعداد زیادی از نیروهای کاری در شهر تهران، تأثیر بسیار زیادی بر کاهش نرخ بیکاری جوانان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی دارند. به‌عنوان‌مثال شرکت گلدیران با در اختیار داشتن صدها نیروی کاری و متخصص، یکی از معتبرترین برندهای حوزه لوازم‌خانگی در کشور و شهر تهران است.

از طرف دیگر یکی از معیارهای تعیین حقوق و مزایا، کار و فعالیت در شرکت‌های بزرگ و معتبر است. وجود تعداد زیادی از شرکت‌های بزرگ و مطرح در شهر تهران موجب شده است تا متوسط حقوق برخی از فرصت های شغلی، بیشتر از حقوق فرصت های شغلی مشابه در سایر شهرها باشد.

چنانچه به دنبال ارسال رزومه خود برای آگهی‌های استخدام کارگر ساده در اصفهان، تهران، مشهد و…، هستید، بهتر است از متوسط حقوق و دستمزد شغل موردنظر در شهر محل زندگی خود مطلع باشید. در این صورت می‌توانید بهترین فرصت‌های استخدامی موجود در بازار کار را بر اساس متوسط حقوق و مزایای پیشنهادی انتخاب کنید.

به همین دلیل در ادامه، به متوسط حقوق و دستمزد برخی از فرصت های شغلی در شهر تهران نگاهی خواهیم انداخت. در جدول زیر متوسط حقوق و دستمزد در مشاغل مختلف شهر تهران، برای یک کارشناس، کارمند یا یک فرد مبتدی و تازه‌کار آورده شده است:

لیست شهرهایی که سال ۱۴۰۱ در ایران بالاترین حقوق را می‌دهند

حقوق و دستمزد در اصفهان و سایر کلان‌شهرها

یکی از ویژگی‌های برجسته در اقتصاد ایران، این است که شهرهای کوچک و بزرگ دارای ظرفیت‌های اقتصادی مختلف و فراوانی هستند. به همین دلیل حتی اگر در شهر تهران ساکن نباشید، بازهم فرصت‌های استخدامی بسیار خوبی در سایر نقاط کشور در انتظار شما خواهند بود.

اگر در شهرهایی مانند اصفهان، کرج و تبریز ساکن هستید، می‌توانید برای یکی از شرکت‌های بزرگ و معتبری که در منطقه موردنظر شما فعالیت دارند رزومه خود را ارسال کنید. به‌عنوان‌مثال حتی با ارسال رزومه به آگهی‌های استخدام کارگر ساده در اصفهان، می‌توانید حقوق و مزایای بسیار خوبی داشته باشید.

دلیل این موضوع این است که احتمالا برخی از شرکت‌های بزرگ و معتبر، در شهر یا استان محل زندگی شما فعالیت دارند. کافی است با شناخت صنایع و شرکت‌های مهم در شهر خود، برای نیازمندی‌های شغلی و فرصت‌های استخدامی این شرکت‌ها رزومه خود را ارسال نمایید. این شرکت‌ها معمولا حقوق و دستمزد کارکنان خود را به‌موقع پرداخته کرده و مزایای شغلی مختلفی را در اختیار نیروی کار قرار می‌دهند.

مزایایی مانند سرویس رفت‌وبرگشت، بیمه تکمیلی، ناهار و میان وعده، پزشک سازمانی، پاداش و وام سازمانی، تنها برخی از مزایای استخدامی در شرکت‌های بزرگ و معتبر هستند. در جدول زیر، متوسط حقوق و دستمزد برخی از مشاغل در شهرهایی مانند اراک، اصفهان، تبریز و کرج آورده شده است:

لیست شهرهایی که سال ۱۴۰۱ در ایران بالاترین حقوق را می‌دهند

همچنین در ادامه این مقاله با ارائه فهرستی از مهم‌ترین کسب‌وکارهای فعال در برخی از شهرهای بزرگ کشور، شما را در یافتن فرصت‌های استخدامی با حقوق و مزایای بالا یاری می‌کنیم.

مهم‌ترین مناطق کشور در بخش صنعت و خدمات

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که می‌تواند بر میزان حقوق و دستمزد در آگهی‌های استخدامی مختلف مانند آگهی استخدام کارگر ساده در اصفهان موثر باشد، میزان فعالیت بخش‌های مختلف اقتصادی در یک منطقه است.

هراندازه یک منطقه دارای صنایع بیشتری باشد، امکان یافتن شرکت‌های بزرگ با حقوق و مزایای بالاتر بیشتر خواهد بود. بر اساس مطلبی که پایگاه خبری آفتاب منتشر کرده است، در ادامه لیستی از صنعتی‌ترین مناطق کشور آورده شده است:

یزد

استان مرکزی

قم

چهارمحال و بختیاری

شهر تهران

البرز

اصفهان

آذربایجان شرقی

همچنین استان‌های البرز، بوشهر، تهران، خوزستان، قم و هرمزگان، دارای بیشترین فرصت های شغلی در بخش خدمات هستند. درنتیجه با توجه به حوزه کاری خود، می‌توانید انتظار بالاترین حقوق و مزایا را در آگهی‌های استخدامی این مناطق داشته باشید.

لیست معتبرترین کسب‌وکارهای فعال در کشور

اگر به دنبال ارسال رزومه به آگهی‌های شغلی مانند آگهی‌ استخدام کارگر ساده در اصفهان، استخدام نیروی خدماتی در مشهد، استخدام مهندس شیمی در عسلویه و… هستید، بهتر است ابتدا با معتبرترین شرکت‌های فعال در شهر خود آشنا شوید.

ارسال رزومه به آگهی‌های استخدامی این شرکت‌ها، می‌تواند بالاترین حقوق و مزایا را برای کارجویان به دنبال داشته باشد. به همین دلیل در ادامه، فهرستی از معتبرترین شرکت‌های فعال در کشور آورده شده است.

لیست شرکت‌های معتبر در اصفهان

با ارسال رزومه به آگهی‌های شغلی مانند آگهی‌های استخدام راننده، مهندس صنایع، حسابدار و استخدام کارگر ساده در اصفهان، فرصت کار در یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ایرانی را خواهید داشت. درنتیجه پیشنهاد می‌کنیم رزومه خود را برای آگهی‌های استخدامی این شرکت‌ها مانند آگهی استخدام کارگر ساده در اصفهان ارسال نمایید. برخی از معتبرترین شرکت‌های اصفهان که با داشتن حدود 1 الی 2 سال سابقه کار می‌توانید در آن‌ها استخدام شوید، عبارت‌اند از:

کارخانه ذوب‌آهن اصفهان

فولاد مبارکه اصفهان

شرکت مهرتاش سپاهان

داروسازی فارابی

آرد جرعه

قند اصفهان

صنایع غذایی چیکا

صنایع مس قائم

گروه صنعتی بوذرجمهر

جهان ترمز کاشان

سیمان اردستان

کاشی مرجان

مجتمع صنعتی سپاهان باطری

گروه انتخاب

لیست شرکت‌های معتبر اراک

شرکت آلومینیوم ایران

ماشین‌سازی اراک

واگن پارس اراک

آونگان

هپکو اراک

کمباین سازی ایران

شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند اراک

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی دلایل افزایش حقوق کارمندان و کارگران در سال ۱۴۰۱ پرداختیم. همچنین با بررسی حداقل حقوق و دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۱، متوسط حقوق و دستمزد فرصت های شغلی مختلف در شهر تهران و سایر کلان‌شهرها را موردبررسی قرار دادیم.

درنهایت با ارائه فهرستی از معتبرترین شرکت‌های ایرانی در شهرهای مختلف، لیستی از شهرهایی که امکان دریافت بالاترین حقوق و مزایا را برای نیروی کار فراهم می‌کنند، ارائه نمودیم. درنتیجه حتی افراد بدون سابقه کار و مبتدی می‌توانند با کار در این شرکت‌ها و ارسال رزومه به آگهی‌های شغلی مانند آگهی استخدام کارگر ساده در اصفهان، حقوق و مزایای بسیار خوبی داشته باشند.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت