مجموعه : رپورتاژ آگهی
بروزرسانی : 6 فروردین 1402

اقداماتی که بعد از تجاوز باید سریعا انجام شود

اقداماتی که بعد از تجاوز باید سریعا انجام شود

یکی از جرایم پیچیده در قانون مجازات ما جرم تجاوز است . عموما شاکیان پرونده تجاوز موفق به اثبات جرم نمیشوند چرا که آثار تجاوز و مدارک آن به فاصله کمی از بین میرود . ما در این نوشتار به شما آموزش میدهیم که چگونه آثار تجاوز را جهت اثبات در محاکم کیفری حفظ کنید.

متاسفانه یکی از دلایلی که آثار تجاوز خیلی زود از بین میرود افکار و اعمال خود فرد مورد تجاوز است.

در فرهنگ ما به غلط فرد مورد تجاوز هم مورد قضاوت نادرست قرار میگیرد و همین امر باعث میشود که ایشان بلافاصله پس از تجاوز رفتارهای هیجانی داشته باشد و سعی در مخفی نمودن اصل حادثه و از بین بردن آثار آن داشته باشد.

شما باید ابتدا سعی کنید که خونسردی خود را حفظ کنید.در اولین اقدام با نزدیکترین شخص (که میتواند یک دوست باشد) تماس حاصل کنید. از ایشان بخواهید به شما کمک کند، در کنار شما باشد و در فرآیند حفظ آثار تجاوز با شما همکاری کند.

در پزشکی قانونی آثار تجاوز بر روی لباس، دهان، واژن یا رکتوم شما فقط تا مدت زمان محدودی باقی میماند.

سعی کنید حتما تا پیش از پایان ۷۲ ساعت به نزدیکترین کلانتری محل رفته و یک شکایت کیفری ثبت کنید، از کلانتری بخواهید که شما را هر چه سریعتر به پزشکی قانونی معرفی کند.

دقت داشته باشید تا پیش از معاینه توسط پزشکی قانونی لباسهایتان را عوض نکنید، ترجیحاً آنها را در یک بسته بپیچید و با خود به پزشکی قانونی ببرید، حمام نروید تا آثار تجاوز حفظ شود، دهان و دندانهایتان را نشویید چرا که ممکن است آثار منی یا سایر علایم تجاوز در دهان شما باشد.

در این مرحله یادداشت کردن مکان تجاوز، زمان آن و ترجیحاً جزییات آن میتواند به شما کمک کند. به دلیل شوکی که آن لحظه به شما وارد شده است ممکن است ساعاتی بعد نتوانید جزییات را با دقت به یاد داشته باشید پس این اقدام را زودتر انجام دهید.

طبق آمار یکی از وب سایت ها که در مورد چگونگی اثبات رابطه نامشروع نوشته بود این گونه گفته که : آمار نشان میدهد که درصدی از تجاوزها از سوی محارم یا نزدیکان (پسرعمو، عمو، دایی، برادر و …) رخ میدهد.

در این مورد سعی کنید حتما نام افرادی که شاهد ملاقات شما بوده اند را یادداشت کنید بعدها ممکن است به عنوان مطلع وقوع بزه، آنها به دادگاه احضار شوند.

اگر این تجاوز در محیطی خارج از محیط منزل اتفاق افتاده است و پیش از وقوع آن در مکان ویژه ای با متجاوز بوده اید حتما آن مکان را یادداشت کنید.

اگر به سوپر مارکت، سینما، کافه یا جای ویژه ای رفته اید و از آنجا خرید کرده اید سعی کنید با دقت و حفظ آرامش ، اسامی و آدرس آنها را یادداشت کنید،

در صورتی که بیم آن میرود که طی چند روز آینده صاحب این مکان شما را به خاطر نیاورد میتوانید با بهانه خاصی مثلا به بهانه اینکه آیا شما بخاطر دارید من به همراه فلان شخص به اینجا آمدم؟

فلان وسیله ما گم شده آیا اینجا نمانده است؟ با این اقدام شما به صاحب آن مغازه کمک میکنید که ورود همزمان شما به آن مکان را مجدداً به خاطر بیاورد.

اگر مغازه دارای دوربین مدار بسته است حتما خودتان یا توسط یک فرد مورد اطمینان مغازه دار را از وقوع بزه در جریان قرار دهید و از ایشان بخواهید که فیلم موجود در دوربین را که ورود همزمان شما در آن ساعت خاص را به آن مکان نشان میدهد حفظ کند یا یک کپی از آن در اختیار شما قرار دهد.

زمانی که متجاوز امیدی به راضی کردن شما به وقوع رابطه جنسی را ندارد معمولا به روشهای دیگری مثل استفاده از الکل، داروی خواب آور و یا سایر داروهای مشابه متوسل میشود.

در این موارد حتما سعی کنید با جزییات پزشک را در جریان قرار دهید. از ایشان بخواهید که تست الکل یا ادرار از شما بگیرد. ممکن است بر اثر وقوع تجاوز احتمال حاملگی قربانی باشد و یا ممکن است بر اثر تجاوز فرد مورد تجاوز به بیماری های مقاربتی دچار شده باشد.

در بسیاری از این بیماریها در صورت آگاهی و اقدام سریع میتوان راه ورود بیماری و غلبه آن بر فرد مورد تجاوز را گرفت. سعی کنید در زمانی معقول پس از تجاوز به پزشک متخصص مراجعه کنید و با ذکر جزییات حادثه از ایشان بخواهید که شما را معاینه کند.

درست است که در نظام حقوقی ما پیامهای ارسالی از طریق شبکه های اجتماعی نمیتواند از ادله اثبات دعوا باشد لیکن در بسیاری از موارد این پیامکها میتواند به عنوان اماره و شواهد مورد استناد شما قرار گیرد و بعنوان مدرک محسوب شود.

اگر پیامکی از سوی متجاوز قبلا به شما ارسال شده که حاوی مضامینی از قبیل تهدید و ارعاب و اخاذی است، پیامکهایی که حاوی معانی جنسی است حتما آن را حفظ کنید،

یک نسخه از آن کپی برداری کنید و در اختیار کلانتری و دوست مطمئن خود قرار دهید چرا که ممکن است متجاوز پس از آگاهی از شکایت شما سعی در ارعاب شما جهت انصراف از ادامه شکایت و یا حذف آثار تجاوز داشته باشد.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت