الگوریتم اثبات کار در ماینینگ رمزارزها چه نقشی دارد؟

مجموعه : رپورتاژ آگهی
الگوریتم اثبات کار در ماینینگ رمزارزها چه نقشی دارد؟

فناوری ارز‌هاي‌ دیجیتال و تکنولوژی بلاک چین طی چند سال گذشته توجهات زیادی را بـه خود جلب کرده اسـت و شاهد گسترش استفاده و سرمایه‌گذاری دراین بازار پرنوسان هستیم. امروزه بسیاری حداقل یک‌بار ارز دیجیتال خریداری کرده و یا بـه فروش رسانده‌اند، اما اکثر سرمایه‌گذاران از فناوری و نحوه فعالیت ارز‌هاي‌ دیجیتال خبر ندارند.

 

در حالی کـه تمام ارز‌هاي‌ دیجیتال از بلاک چین استفاده میکنند، اما شبکه‌هاي‌ بلاک چینی بـه روش‌هاي‌ متنوعی فعالیت میکنند و دانستن تفاوت ان‌ها می تواند برای سرمایه‌گذاران اطلاعات مهمی باشد.

 

الگوریتم اجماع اثبات کار و فرآیند استخراج ارز دیجیتال از جمله این موارد اسـت کـه بـه صورت مستقیم بر روند‌هاي‌ قیمتی و رشد یک بلاک چین و ارز دیجیتال تأثیر گذاراسـت.

 

الگوریتم اجماع چیست؟

بیت کوین و اکثر ارز‌هاي‌ دیجیتال بـه صورت غیرمتمرکز فعالیت دارند، بـه این معنی کـه هیچ سازمان یا شرکتی مدیریت ان‌ها را برعهده ندارد و بر تراکنش‌ها کنترل نمی کند. بلاک چین و ارز‌هاي‌ دیجیتال براساس کد‌هاي‌ نوشته شده و بـه صورت خودکار فعالیت می کنند ودر راستای انجام برخی فعالیت‌ها مانند پردازش تراکنش‌ها، از کاربران و جامعه خود کمک می گیرند. الگوریتم اجماع نیز بـه همین دلیل ایجاد میشود تا کاربران و جامعه ارز‌هاي‌ دیجیتال بتوانند بـه اجماع و توافق برسند و شبکه بـه صورت ایمن و کاربردی بـه فعالیت ادامه دهد.

 

بیت کوین بـه عنوان نخستین ارز دیجیتال جهان، برای نخستین بار الگوریتم اجماع بلاک چینی را بـه جهان معرفی کرد و از مکانیزمی بـه نام الگوریتم اثبات کار «Proof of Work» استفاده میکند. لازم بـه ذکر اسـت کـه الگوریتم اثبات کار تنها الگوریتم اجماع بلاک چینی نیست و تنوع بسیار زیادی در الگوریتم‌ها دیده میشود. از جمله دیگر الگوریتم‌هاي‌ اجماع محبوب می توانیم بـه اثبات سهام «Proof of Stake» اشاره کنیم. اما این الگوریتم‌ها چه سودی دارند و هدف فعالیت ان‌ها چیست؟

 

الگوریتم اثبات کار «POW» چیست؟

اثبات کار یکی از الگوریتم‌هاي‌ اجماع محبوب بلاک چینی اسـت کـه تعداد زیادی از بلاک چین‌هاي‌ جهانی از جمله بیت کوین از ان استفاده می کنند. در الگوریتم اثبات کار از فرآیندی بـه نام استخراج ارز دیجیتال استفاده میشود. در ماینینگ ارز دیجیتال، فعالان شبکه با استفاده از توان پردازشی و قدرت رایانه خود معادلات ریاضی را حل می کنند و بلاک‌هاي‌ جدید را بـه زنجیره بلاک چین اضافه می کنند. در نتیجه این فعالیت، تراکنش‌ها بـه شکلی ایمن تأیید و پردازش می شوند ودر نهایت شبکه بلاک چین میتواند بـه کمک استخراج‌کنندگان بـه شکل غیرمتمرکز بـه فعالیت خود ادامه دهد.

 

استخراج ارز دیجیتال طبق معمول بـه انرژی زیادی نیازمند اسـت و بـه همین دلیل این فرآیند برای استخراج‌کنندگان شبکه هزینه بر میشود. در راستای جبران این هزینه‌ها و همچنین پاداش بـه فعالان، شبکه‌هاي‌ بلاک چینی این امکان را برای استخراج‌کنندگان فراهم کرده‌اند تا در ازای فعالیت‌هاي‌ خود ارز دیجیتال بـه‌دست آورند.

 

الگوریتم اثبات کار در ماینینگ رمزارزها چه نقشی دارد؟

همانگونه کـه از نام ان پیداست، استخراج ارز دیجیتال منجر بـه ایجاد ارز‌هاي‌ جدید می شود و استخراج‌کنندگان پس از بـه‌دست آوردن این ارز‌ها می توانند ان‌ها را بـه فروش برسانند و کسب درآمد داشته باشند. همچنین شبکه‌هاي‌ بلاک چینی با ارائه پاداش و ارز دیجیتال مطمئن میشوند کـه استخراج‌کنندگان بـه نحوه درست و بی‌عیبی بـه فعالیت ادامه میدهند؛ زیرا درصورت خرابی و آسیب بـه شبکه، این پاداش بـه ان‌ها داده نمیشود و ماینر ضرر میکند.

 

در زمانی کـه شـما در شبکه‌هاي‌ با الگوریتم اثبات کار یک تراکنش ثبت می کنید، این تراکنش قبل از اضافه شدن بـه زنجیره بلاک چینی در اختیار ماینر‌ها قرار میگیرد تا اعتبار ان را تأیید کرده و سپس ان را بـه زنجیره بلاک چین اضافه کنند. بـه کمک استخراج‌کنندگان، تعداد زیادی از مشکلات مانند دابل اسپندینگ در شبکه‌هاي‌ با الگوریتم اثبات کار رفع شده اسـت.

 

فعالیت استخراج ارز دیجیتال بـه کمک الگوریتم اثبات کار عملی شده و این فرصت را برای بلاک چین‌ها فراهم کرده اسـت تا یک جامعه فعال و علاقه‌مند بـه پروژه ایجاد کنند و بـه روشی کاملا ایمن و قابل اعتماد بـه فعالیت ادامه دهند و تراکنش‌ها را پردازش کنند. این الگوریتم در شبکه‌هاي‌ بلاک چینی مورد استفاده اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا بـه طور مستقیم بر کارمزد‌ها، سرعت انجام تراکنش‌ها و همچنین امنیت کلی شبکه تأثیر دارد.پ

 

الگوریتم اثبات سهام «PoS» چیست؟

یکیدیگر از الگوریتم‌هاي‌ مورد استفاده در شبکه‌هاي‌ بلاک چینی، الگوریتم اثبات سهام نام دارد. در الگوریتم اجماع اثبات سهام دیگر استخراج ارز دیجیتال انجام نمی شود ودر عوض از فرآیندی بـه نام استیکینگ برای فعالیت شبکه استفاده میشود.

 

استیکینگ بـه فعالیتی گفته میشود کـه در ان کاربر دارایی‌هاي‌ خودرا در شبکه قفل می کند ودر ازای دارایی سپرده گذاری شده خود، سود دریافت می کند. این سپرده گذاری در اختیار بلاک چین قرار می گیرد کـه بـه پشتیبانی و فعالیت شبکه کمک میکند.

 

اخیرا اتریوم، یکی از بزرگ ترین بلاک چین‌هاي‌ جهان الگوریتم اجماع خودرا از اثبات کار بـه اثبات سهام تغییر داده اسـت و شاهد گسترش استفاده از این الگوریتم در شبکه‌هاي‌ بلاک چینی جدید بازار هستیم.

 

جمع‌بندی

در حالی کـه اثبات سهام بـه عنوان جایگزینی برای اثبات کار و در بین شبکه‌هاي‌ جدید بلاک چینی بـه الگوریتم محبوبی تبدیل شده اسـت، اما الگوریتم اجماع اثبات کار همان‌ گونه بـه صورت گسترده در بازار ارز‌هاي‌ دیجیتال استفاده می شود و محبوب‌ترین ارز دیجیتال جهان یعنی بیت کوین نیز از این الگوریتم استفاده می کند.

الگوریتم اثبات کار در ماینینگ رمزارزها چه نقشی دارد؟

بازار ارز‌هاي‌ دیجیتال پیچیدگی‌هاي‌ خودرا دارد ودر حالی کـه نیازی بـه آشنایی با تمام پیچیدگی‌هاي‌ فنی این بازار برای علاقه‌مندان بـه سرمایه‌گذاری وجود ندارد، اما مهم اسـت با عده اي از اصطلاح و تکنولوژی‌هاي‌ جذاب این بازار آشنا باشند. الگوریتم اجماع اثبات کار و استخراج ارز دیجیتال یکی از این موضوعاتی اسـت کـه اخبار پیرامون اینبخش میتواند واکنش بازار و نوسانات قیمتی را بـه همراه داشته باشد.

 

ماینینگ ارز دیجیتال و فعالیت ماینر‌ها تأثیر مهمی بر میزان امنیت و فعالیت شبکه دارد و تعداد زیادی از زمان‌ها ارز‌هاي‌ دیجیتال براساس اخبار پیرامون جامعه ماینینگ ارز دیجیتال خود نوسانات قیمتی تجربه میکنند. الگوریتم اثبات کار و استخراج ارز دیجیتال راه‌حلی برای تعداد زیادی از مشکلات شبکه‌هاي‌ بلاک چینی هستند ودر حالی کـه برخی ضعف‌ها مانند هزینه‌هاي‌ انرژی و آلودگی‌هاي‌ زیست محیطی را بـه همراه دارند، اما این موضوعی اسـت کـه نتوانسته محبوبیت این الگوریتم را کاهش دهد و تا بـه امروز اثبات کار نشان داده اسـت کـه میتواند بـه بهترین نحو از امنیت و فعالیت شبکه‌هاي‌ بلاک چینی خاطرجمعی حاصل کند.

 

منبع : مقاله تأیید تراکنش‌های شبکه به وسیله استخراج ارز دیجیتال

https://www.coinbase.com/learn/crypto-basics/what-is-mining

جدیدترین مطالب سایت