اهمیت مشاوره پیش از ازدواج و تاثیر آن در زندگی مشترک

مجموعه : رپورتاژ آگهی
اهمیت مشاوره پیش از ازدواج و تاثیر آن در زندگی مشترک

زمانی که شما برای خرید یک جنس گران قیمت می‌خواهید به بازار بروید، برای خرید بهتر چه کاری انجام می‌دهید؟ برای آن که ضرر کمتری کنید و بتوانید به بهترین شکل ممکن خرید خود را انجام دهید، راهکار شما چیست؟ هنگامی که می‌خواهید تصمیم مهمی برای زندگی خود بگیرید، چه می‌کنید؟ تصمیمات مهم زندگی شما را چه افرادی همراهی می‌کنند؟ افرادی متخصص یا بی‌تجربه و غیرماهر؟

 

همان‌طور که برای خرید وسایل گران قیمت خود از افراد ماهر و متخصص کمک می‌گیریم، در تصمیمات مهم زندگی نیز لازم است تا با مشورت با افرادی متخصص و کاربلد، مسیر را پیش رویم تا به بهترین نتیجه ممکن برسیم! و چه تصمیمی از ازدواج مهم‌تر است در زندگی افراد؟

 

تصمیمی که می‌تواند تمام آینده هر فرد را دچار تغییرات بزرگی کند و دارای مسیر پیچیده‌ای و سختی است. مسیری که در صورتی که با وجود یک متخصص همراه شود، می‌تواند بسیار راحت‌تر پیش رود.

 

به همین دلیل در این مقاله به اهمیت موضوع مشاوره پیش از ازدواج پرداختیم. در ادامه همراهی‌مان کنید تا بتوانید نکات لازم را در این باره کسب کنید و بهترین مشاوران در زمینه مشاوره ازدواج در کرج را پیدا کنید و به آنان مراجعه نمایید.

 

چرا مشاوره پیش از ازدواج برویم؟

ازدواج مهمترین تصمیم در زندگی هر فرد است. تصمیمی که اولین قدم آن شناخت خود، پس از آن پیدا کردن معیارهای فردی و درنهایت شناخت طرف مقابل است. بعد از اینکه مراحل شناخت خود و معیارها و شناخت طرف مقابل تکمیل شد، شما باید تصمیم گیری کنید. اما از آنجا که تصمیم گیری برای فرد دشوار است، نیاز به مشورت با یک متخصص است که مهم‌ترین بخش از ازدواج می باشد. زیرا مشورت درست و دقیق و آگاهانه می‌تواند سلامت زندگی و خوشبختی در ازدواج را تضمین کند.

 

مشاوره پیش از ازدواج و نگاه واقع بینانه

مشاوره قبل از ازدواج به عنوان مهم‌ترین نکته‌ای است که به افراد کمک می‌کند، واقع بینانه به ازدواج نگاه کنند و از هرگونه احساسات غیرعقلانی بپرهیزند، چرا که پایه و اساس ازدواج بر مبنای معیارهای عقلانی استوار است.

 

مشاوره پیش از زادواج فرصتی مناسب برای گفت‌وگو طرفین

گفت و گوهایی پیش از ازدواج، فرصتی مناسب برای افراد است تا توانایی های لازم برای ارتباط موثر با یکدیگر را تقویت نمایند. علاوه بر این توقعات واقع بینانه‌ای از یکدیگر خواهند داشت. در این جلسات زوج ها با روش‌های بسیار مناسبی برای توسعه مهارت‌های حل تعارض و مشکلات آشنا می‌شوند.

 

مشاوره پیش از ازدواج عاملی برای کاهش طلاق

هرچه بیشتر و کامل‌تر مشاوره قبل از ازدواج انجام شود، می‌توان به کمرنگ‌تر شدن مشکلات در آینده امیدوار بود و موضوع طلاق نیز کمتر خواهد شد. به همین دلیل مشاوره قبل از ازدواج اهمیت بسیاری دارد.

 

مشاوره پیش از زادواج و دیدن عیب‌های طرف مقابل

خيلی از افراد به‌دليل غالب ‌شدن هيجان‌‌هاي زمان آشنايی، قادر به تصميم‌گيری درست نيستند و بسياری از خطا و ايرادهايی که وجود دارد و بعدا ممکن است در زندگی زناشويی مشکل ‌ساز شود، نمی‌بينند. حتی تمايل دارند که از فرد مورد علاقه خود ايده‌آل‌ سازی کنند. کمک‌ گرفتن از يک مشاور پيش از ازدواج، اين خاصيت را دارد مواردی را که ممکن است در زندگی آن دو نفر باعث ايجاد بحران شود، شناسايی کند.

اهمیت مشاوره پیش از ازدواج و تاثیر آن در زندگی مشترک 

 

نکاتی که لازم است مشاور ازدواج بررسی نماید

هنگامی که به یک مشاور پیش از ازدواج مراجعه می‌کنیم، نکته مهم این است که به بررسی چه عواملی بپردازد. اینکه شما خود از این نکات آگاه باشید به شما کمک می‌کند تا بتوانید روند مشاوره را ببینید و کیفیت آن را تشخیص دهید. به این ترتیب می‌توانید مشاور پیش از ازدواج خوبی را برای خود انتخاب کنید. انتخاب مرکز مشاوره و روانشناسی خوب در کرج کار دشواری است که شما پس از دانستن این موضوع، قادر به انجام آن هستید.

 

اولین نکته‌ای که مشاور پیش از زادواج لازم است تا به آن دقت کند، سنجش آمادگی طرفین برای مقوله ازدواج است. ازدواج موضوع بسیار مهمی است که آمادگی‌های بسیاری را می‌طلبد. نداشتن این آمادگی‌ها می‌تواند موجب مشکلات بسیاری در آینده زندگی طرفین شود. به همین دلیل لازم است تا پیش از ازدواج این موضوعات به دقت بررسی شود و به هر دو طرف ازدواج گزارش داده شود.

 

پس از این بررسی لازم است تا معیارهای طرفین برای ازدواج مورد ارزیابی قرار گیرد. معیارهایی که هر فرد برای خود تعیین کرده است با ویژگی‌های فرد مقابل سنجیده شود و مورد بررسی کاملی توسط مشاور پیش از ازدواج قرار گیرد.

 

در مرحله بعدی لازم است تا مشاور پیش از زادواج، زندگی عاطفی، اجتماعی، شغلی، تفریحی، مالی و دیگر ابعاد زندگی طرفین را مورد بحث و بررسی قرار دهد. این ابعاد را با مراجعین خود به بررسی بگذارد تا در نهایت طرفین بتوانند با شناخت درست و کاملی از یکدیگر به نتیجه برسند.

 

زمان مراجعه به مشاوره پیش از زادواج

البته پس از خواندن تمامی این نکات باید یک نکته را به خوبی بدانید! در صورتی که در زمان مناسبی مراجعه به کلینیک های روانشناسی انجام نگیرد، حتی در صورتی که بعد ها به بهترین متخصص اعصاب و روان در کرج یا برترین مشاوران روانشناسی در کرج نیز مراجعه کنید، باز هم نتیجه‌ای نخواهید گرفت. انتخاب زمان مناسب در مراجعه به مشاور پیش از ازدواج از نکات بسیار مهمی است که باید رعایت شود و پس از آن به سختی میتوان دو نفر که از لحاظ روانشناختی با یکدیگر سنخیتی ندارند را کنار هم نگه داشت ، آموزش داد و یا راهکار هایی برای رهایی از یک رابطه اشتباه به ایشان داده شود.

اهمیت مشاوره پیش از ازدواج و تاثیر آن در زندگی مشترک

این زمان مناسب پس از مکالمه کردن طرفین با یکدیگر و پیش از تصمیم گیری نهایی و قطعی است. مشاوره به معنای مشورت کردن است. پس اگر تصمیم خود را به صورت کامل گرفته‌اید، مراجعه به مشاور پیش از ازدواج، دیگر معنا و مفهومی ندارد! شما لازم است تا پیش از گرفتن تصمیم قطعی خود، به یک مرکز مشاوره و روانشناسی خوب در کرج بروید تا بتوانید تصمیم گیری خود را براساس صحبت‌ها و نتایج جلسات مشاوره بگیرید.

 

خلاصه نکات پایانی مقاله

اگر به دنبال ازدواج هستید، به خوبی می‌دانید که این تصمیم یکی از مهم‌ترین تصمیم‌های زندگی هر فردی است. موضوعی که می‌تواند تمام آینده زندگی یک نفر را تحت تاثیر قرار دهد و وضعیت زندگی آینده افراد را دستخوش تغییرات بسیاری کند. همین موضوع موجب اهمیت مشاوره پیش از ازدواج شده است. موضوعی که می‌تواند از ابهاماتی که در این فرآیند وجود دارد بکاهد و شرایط مناسبی را برای طی کردن این مسیر و رسیدن به مقصد مناسب فراهم آورد.

در این مقاله تلاش کردیم تا به طور مفصل به این موضوع بپردازیم و از اهمیت مشاوره پیش از ازدواج و تاثیراتی که می‌تواند بر آینده زندگی افراد داشته باشد، سخن گوییم. امید است توانسته باشید این مقاله را به دقت بخوانید و در نهایت از آن نهایت استفاده را ببرید و بتوانید ازدواج خوبی را تجربه کنید.

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب سایت