مجموعه : رپورتاژ آگهی
بروزرسانی : 15 آبان 1401

اهمیت کابینت آشپزخانه در دکوراسیون داخلی منزل

اهمیت کابینت آشپزخانه در دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون داخلی منزل به معنای چیدمان اشیاء و لوازم در کنار هم به شرط در دسترس بودن، هماهنگ و موزون بودن و ایجاد فضایی شیک و دلنشین برای مکان زندگی است.

چیدمان دکوراسیون داخلی منزل بسیار حائز اهمیت است و هر فردی سعی می کند بر اساس میزان بودجه و سلیقه ای که دارد خانه خود را بچیند.

افراد بسیار حساس سعی می کنند چیدمان دکوراسیون داخلی منزل خود را به طراح و اجرا کننده ی دکوراسیون داخلی بسپارند تا چیدمان منزل وی بسیار عالی و قابل تحسین باشد.

یکی از بخش های خیلی مهم در دکوراسیون داخل منزل، آشپزخانه است و فضای دکوراسیون آشپزخانه تنها و تنها با کابینت آشپزخانه تکمیل می شود و کابینت آشپزخانه است که می تواند محیط آشپزی را برای کدبانوی خانه دلنشین کند. برای اینکه توضیح خودم را بازتر کنم یک سوال می پرسم:

بدون وجود کابینت آشپزخانه چه چیزهایی در فضای آشپزخانه جای می گیرد؟

در جواب این سوال باید گفت که در فضای آشپزخانه یخچال، اجاق گاز، فر، وسایل برقی مورد استفاده، سینک ظرفشویی، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و ظرف و ظروف قرار دارد.

حال تصور کنید کابینت نباشد، همه ظرف و ظروف و وسایل پخت و پز و همچنین وسایل برقی موجود به صورت پراکنده در فضا جای می گیرند و چیدمان این وسایل جلوه ی بسیار بد و ناخوشایندی را در فضا ایجاد می کند، این موضوع اهمیت کابینت آشپزخانه را در دکوراسیون داخلی خانه و آشپزخانه نشان می دهد.

کابینت آشپزخانه چیست؟

کابینت آشپزخانه شامل یک سری قفسه، باکس و کشو است که به دو شکل زمینی و دیواری ساخته می شود و در فضای آشپزخانه توسط پیچ به دیوار محکم می شود و می توان انواع ظرف و ظروف و وسایل برقی آشپزی را در داخل قفسه ها و یا بر روی باکس های تزئیناتی و همچنین روی صفحه کابینت آشپزخانه قرار داد.

به طور کلی کابینت آشپزخانه به شکل ساده، سنتی، کلاسیک، نئوکلاسیک و مدرن قابل اجرا می باشد که نوع روش اجرای کابینت آشپزخانه بر اساس میزان بودجه و سلایقی که افراد دارند، انتخاب می شود.

برای دیدن عکس های متنوع  کابینت آشپزخانه اینجا کلیک کنید.

روش های ساخت کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه بر اساس نوع متریال مصرفی با نام های مختلفی در بین مردم شناخته شده اند . در ادامه ما به پرکاربردترین و پرسفارش ترین مدل های کابینت آشپزخانه در کشور خود اشاره خواهیم نمود.

کابینت آشپزخانه فلزی

کابینت آشپزخانه فلزی یک زمانی در ایران طرفداران زیادی داشت چرا که جزء اولین کابینت هایی بود که به عنوان کابینت آشپزخانه در ایران مورد استفاده ی خانه ها قرار گرفت.
در حال حاضر کابینت فلزی بیشتر برای آشپزخانه ی شرکتها و کارخانجات و مکانهای عمومی و خصوصی کاربرد دارد اما مدل کابینت آشپزخانه فلزی با درب ام دی اف هنوز طرفداران خاص خودش بویژه برای خانم هایی که وسواس هستند و ترجیح می دهند کابینت آنها قابلیت شستشو داشته باشد و یا کابینت ارزان داشته باشند، سفارش داده می شود.

اهمیت کابینت آشپزخانه در دکوراسیون داخلی منزل

کابینت آشپزخانه ام دی اف

یکی از پرسفارش ترین مدل کابینت آشپزخانه، کابینت ام دی اف است . بدلیل اینکه کابینت آشپزخانه ام دی اف از قیمت کمتری برخوردار است و زیبایی نیز دارد به یکی از محبوب ترین کابینت ها برای سفارش تبدیل شده است.

ام دی اف یک نوع ورق است که از فشرده و پرس شدن خرده چوب ها و چسبانده شدن آنها توسط چسب های مخصوص حاصل می شود و سپس بر روی آن روکش هایی در طرح ها و رنگ های مختلف کشیده می شود.

اهمیت کابینت آشپزخانه در دکوراسیون داخلی منزل

کابینت آشپزخانه هایگلاس

یکی دیگر از کابینت هایی که زیاد سفارش می گیرد، کابینت هایگلاس است و می توانم بگویم که این کابینت توانسته جایگزین کابینت آشپزخانه ام دی اف در سفارش توسط مشتریان باشد.

اما نکته ای که قابل ذکر است این می باشد که کابینت هایگلاس نیز همان مغزی ام دی اف است منتهی با روکش براق . روکش کابینت آشپزخانه ام دی اف مات بود اما روکشی که برای کابینت آشپزخانه هایگلاس مورد استفاده قرار می گیرد، شفاف، براق و درخشان است.

تمیزی کابینت هایگلاس نسبت به کابینت ام دی اف راحتر است اما سریعتر کثیف می شود و بدلیل براقیت و درخشندگی که دارد لک ها و کثیفی های روی سطح آن سریعتر به چشم می خورد.

کابینت آشپزخانه ممبران

کابینت ممبران ظاهری کلاسیک را برای آشپزخانه فراهم می کند و کسانی که بدنبال سفارش کابینت آشپزخانه ممبران هستند سبک های کلاسیک و طرح دار را بیشتر پسند می کنند.

ناگفته نماند که مغزی کابینت ممبران نیز همان ام دی اف است و روکشی که بر روی آن کشیده می شود توسط دستگاه سی ان سی و بر اساس شکل قالبی که طراحی شده و در حافظه ی دستگاه سی ان سی قرار گرفته، پیاده سازی می شود.

نام دیگر کابینت آشپزخانه ممبران کابینت وکیوم است است . وکیوم کردن به معنای پرس کردن بر اساس گرما و حرارت بالاست . توسط وکیوم کردن می توان هر نوع طرحی را که مدنظر مشتری است برای روی ورق پیاده سازی کرد.

اهمیت کابینت آشپزخانه در دکوراسیون داخلی منزل

کابینت آشپزخانه چوبی

کابینت آشپزخانه چوبی جزء یکی از گران ترین کابینت ها برای سفارش است . اما این مدل کابینت بسیار مقاوم و بادوام است و می تواند سالیان درازی مورد استقاده قرار بگیرد.
کابینت چوبی نیز جزء دسته های کلاسیک به حساب می آید و می تواند در طرح های ساده و شلوغ پیاده سازی شود . کابینت آشپزخانه چوبی در کشورهای غربی حرف اول را می زند.

کابینت آشپزخانه با روکش چوب

این روش را کسانی انتخاب می کنند که دوست دارند کابینت چوبی داشته باشند اما با قیمت ارزان تر . کابینت روکش چوبی ظاهری همچون کابینت چوبی دارد اما از دوام و مقاومت آن برخوردار نیست.

کابینت آشپزخانه فرامید

فرامید یک نوع متریال است که تقریباً شبیه ام دی اف است یعنی دارای سطحی مات می باشد اما طرح های آن طوری است که وقتی دست روی آن می کشیم یک برجستگی در سطح ورق حس می کنیم.

کابینت آشپزخانه انزو

سبک این مدل نئوکلاسیک است و دارای بدنه ی ام دی اف می باشد که توسط روکش پی وی سی یا همان وکیوم پوشانده می شود . در واقع کاملاً شبیه کابینت آشپزخانه وکیوم است اما تفاوت هایی دارد که عبارتند از:

قطر ورقی که در ساخت کابینت آشپزخانه انزو مورد استفاده قرار می گیرد نسبت به کابینت وکیوم بیشتر است . در واقع ام دی افی که برای طراحی و اجرای کابینت انزو استفاده می شود 25 میلی متر است اما ام دی اف بکار رفته در کابینت آشپزخانه وکیوم 16 تا 18 میلی متر می باشد.

قطر روکش کابینت انزو نیز بیشتر از وکیوم است . در طراحی کابینت انزو هر چهار طرف درب های کابینت توسط دستگاه سی ان سی تراش می خورد و همین عامل باعث کم شدن قطر لبه ها نسبت به کابینت وکیوم می شود.

تنوع طرح و رنگ در کابینت وکیوم نسبت به کابینت انزو بیشتر است اما کابینت وکیوم طرفداران بیشتری دارد و بسیاری از افراد با کابینت انزو آشنایی ندارند.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت