مجموعه : رپورتاژ آگهی
بروزرسانی : 29 اسفند 1402

ترکیب قدرتمند bcaa و کراتین برای افزایش عضله سازی

ترکیب قدرتمند bcaa و کراتین برای افزایش عضله سازی

اگر ورزشکار هستید می‌توانید با استفاده درست از ترکیبات مناسب مکمل‌ها به عضله سازی سریع خود کمک کنید. البته در ترکیب مکمل‌ها با یکدیگر چند استثنا وجود دارد. به‌جز این موارد ترکیب مکمل‌های مختلف برای به حداکثر رساندن نتیجه و تلاش در عضله سازی بی‌خطر و مؤثر خواهد بود.

اگر می‌خواهید عضلات قوی و بدنی خوش‌فرم داشته باشید این مقاله را مطالعه کنید. در نظر داریم تا یکی از بهترین ترکیب مکمل‌ها یعنی bcaa و کراتین را به شما معرفی می‌کنیم.

ترکیب bcaa و کراتین چگونه است؟

ترکیب کراتین و bcaa یک روش عضله سازی قدرتمند است. البته نقش BCAA در عضله سازی به‌تنهایی زیاد است، اما ترکیب آن با کراتین فوق‌العاده خواهد شد. این دو مکمل اسیدهای آمینه متفاوتی را برای بدن فراهم می‌کنند. این اسیدهای آمینه برای حداکثر عملکرد بدن و عضله سازی در طول تمرین و استراحت ضروری هستند. استفاده از کراتین باکیفیت و مکمل bcaa در کنار هم در افزایش رشد، قدرت و ریکاوری عضلات بسیار مؤثر است.

بهترین نوع کراتین، کراتین مونوهیدرات است. این کراتین یک نوع کراتین خالص و میکرونیزه است که اگر بتوانید نوع بدون افزودنی آن را پیدا کنید سوخت‌وساز انرژی را ارتقا می‌دهد و به افزایش توان خروجی عضلات کمک می‌کند.

مکمل bcaa هم برای حفظ عضلات مفید است. این مکمل معمولاً از آمینواسیدهای ضروری لوسین، والین و ایزولوسین که به‌عنوان آمینواسیدهای شاخه‌دار شناخته می‌شوند، تشکیل می‌شود. این مکمل ترکیبی برای کمک به مقابله با تخلیه بافت عضلانی و سوخت بدن بسیار مفید است.

استفاده از کراتین و bcaa در کنار هم و ذخیره آن‌ها در بدن روشی قدرتمند برای افزایش رشد عضلات و کاهش زمان ریکاوری است.

بدن‌سازان و ورزشکاران از bcaa و کراتین برای افزایش زمان تمرین، ساخت عضلات بیشتر و استراحت و ریکاوری بهتر استفاده می‌کنند.

تفاوت بین bcaa و کراتین چیست؟

اسیدهای آمینه موجود در کراتین و bcaa باهم متفاوت هستند. علاوه بر این، این دو ماده به شما در ساخت عضله به روش‌های مختلف کمک می‌کنند. کاربرد کراتین بیشتر برای افزایش عملکرد تمرینی است. نقش BCAA برای عضله سازی هم بیشتر در طول ریکاوری است.

bcaa چیست؟

bcaaها نوعی آمینواسید هستند. این ترکیبات آلی ضروری بدن پروتئین را سنتز کرده و به‌درستی کار خود را انجام می‌دهند. بدن انسان می‌تواند مقداری از آمینواسیدها را بسازد و مقداری از آن‌ها را هم از مواد غذایی دریافت کند، اما این مقادیر برای عملکرد و بازدهی ماهیچه‌ها و عضلات کافی نیستند. وقتی با وزنه تمرین کنید می‌فهمید که بدنتان چقدر به آمینواسید نیاز دارد. افزایش تعداد آمینواسیدهای بدن باعث بهبود تمرین با وزنه می‌شود.

مکمل‌های bcaa حاوی سه مورد از بهترین آمینواسیدها برای عضله سازی هستند. این آمینواسیدها ال والین، ال لوسین و ال ایزولوسین نام دارند. معمولاً مکمل bcaa علاوه بر آمینواسیدهای ضروری حاوی ویتامین‌های مفید دیگری برای جبران تخلیه بافت عضلانی، محافظت از عضلات بدون چربی و کمک به رشد ماهیچه‌های بدون چربی است.

ترکیب قدرتمند bcaa و کراتین برای افزایش عضله سازی

آیا bcaa واقعاً مفید است؟

bcaa واقعاً برای بدن مؤثر است، زیرا به روش‌های مختلف به بدن کمک می‌کند. این مکمل باعث سنتز پروتئین می‌شود. وقتی رژیم می‌گیرید و مجبورید کالری کمتری دریافت کنید پروتئین‌ها به کمک شما می‌آیند. اینجاست که bcaa اهمیت پیدا می‌کند. این مکمل همچنین انرژی و ترکیباتی را در اختیار بدن قرار می‌دهد که برای عضله سازی ضروری هستند. bcaa به اندازه کراتین شناخته‌شده نیست، اما وزنه‌برداران و ورزشکاران حرفه‌ای در سراسر جهان از آن استفاده می‌کنند.

مکمل bcaa مخصوص افرادی است که می‌خواهند بدون از دست دادن عضله وزن و چربی بدن خود را کاهش دهند. این مکمل مواد مغذی لازم برای انرژی و ریکاوری بعد از تمرین را فراهم می‌کند. البته این مواد مغذی به‌طور طبیعی در بعضی از مواد غذایی یافت می‌شوند، اما در دوره رژیم غذایی ممکن است نتوانید این مواد مغذی را دریافت کنید.

در حین کاهش وزن ممکن است عضلات خود را نیز از دست بدهید. bcaa سنتز پروتئین را به اندازه‌ای تقویت می‌کنند که بدن شما از ماهیچه‌ها و عضلات به‌عنوان سوخت استفاده نکند، بنابراین باعث حفظ عضلات بدون چربی می‌شود. مصرف bcaa هنگام کات کردن عضلات بسیار توصیه می‌شود. به زمانی که شما سعی در کاهش حداکثری چربی بدن خود دارید دوره کات کردن گفته می‌شود.

راه دیگری که bcaa به شما در ساخت عضله کمک می‌کند، تنظیم میزان تولید سروتونین در بدن است. درحالی‌که سروتونین به‌عنوان هورمونی برای آرامش و شادی شناخته می‌شود، می‌تواند شما را خسته کند. بنابراین زمانی که ورزش می‌کنید بهتر است سطح سروتونین را تا زمانی که تمرین خود را به پایان برسانید، نسبتاً پایین نگه دارید.

آمینواسید ال لوسین هم که در bcaa وجود دارد یک مکمل عالی برای وزنه‌برداران مسن است.

کراتین چیست؟

کراتین یکی از شناخته‌شده‌ترین و قابل‌اعتمادترین مکمل‌های عضله سازی در جهان است. کراتین هم مانند bcaa آمینواسیدی است که بدن آن را تولید می‌کند و در رژیم غذایی هم وجود دارد، البته به میزان کم. برای اینکه بتوانید به‌طور کامل از قدرت کراتین بهره‌مند شوید باید مکمل‌های کراتین مصرف کنید، وگرنه به‌طور عادی نمی‌توانید مقادیر کافی از کراتین را به بدن خود برسانید.

کراتین یکی از روش‌های ذخیره انرژی در بدن است. شما می‌توانید در طول یک تمرین شدید از این انرژی ذخیره‌شده استفاده کنید. اگر وزنه‌های سنگین بزنید ذخایر کراتین بدنتان خالی می‌شود و خیلی زود خسته می‌شوید. کبد و کلیه فقط می‌توانند حدود یک گرم کراتین در روز تولید کنند. مکمل‌های کراتین مونوهیدرات در هر وعده 5 گرم کراتین به بدن شما می‌رسانند.

یکی از بهترین ویژگی‌های کراتین این است که بدن می‌تواند آن را برای تمرین بعدی ذخیره کند. بدن کراتین را به فسفوکراتین تبدیل می‌کند و آن را در ماهیچه‌ها ذخیره می‌کند تا زمانی که عضلات به آن نیاز دارند بتوانند از کراتین ذخیره‌شده استفاده کنند.

کراتین به‌قدری برای بدن مفید است که بسیاری از افرادی که ورزشکار نیستند هم از مکمل‌های کراتین استفاده می‌کنند.

افراد از کراتین برای مقاصد مختلف استفاده می‌کنند که در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

سلامت مغز
کراتین در مغز و همچنین در عضلات بدن یافت می‌شود. این ماده معجزه گز می‌تواند به بهبود عملکرد مغز و کاهش خستگی ذهنی کمک کند.

پیشگیری از سارکوپنی
سارکوپنی بیماری از دست دادن ماهیچه‌های بدن است. کراتین می‌تواند به جلوگیری از ضعیف شدن ماهیچه‌ها که با افزایش سن رخ می‌دهد، کمک کند. حتی بدون ورزش کردن هم می‌توانید از این مکمل استفاده کنید.

سلامت و شادابی پوست
کراتین را می‌توان به‌صورت موضعی مانند لوسیون برای کمک به کاهش چین‌وچروک و سایر مشکلات پوستی استفاده کرد.

آیا می‌توان bcaa و کراتین را باهم مصرف کرد؟

مصرف bcaa و کراتین باهم ترکیبی قدرتمند برای رشد عضلات، افزایش قدرت آن‌ها و ریکاوری بعد از تمرین است. bcaa و کراتین هر دو به‌تنهایی آمینواسیدهای مؤثر در عضله سازی هستند و استفاده هم‌زمان این دو هیچ عوارضی برای بدن ایجاد نمی‌کند. افزایش تعداد آمینواسیدها در حین بدن‌سازی یا تمرین می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی عملکرد شما را بالا ببرد.

ترکیب قدرتمند bcaa و کراتین برای افزایش عضله سازی

آیا می‌توان bcaa و کراتین را باهم ترکیب کرد؟

مصرف هم‌زمان bcaa و کراتین عملکرد بدن را در طول تمرینات شدید افزایش می‌دهد. ترکیبی از این دو مکمل باعث افزایش VO2max می‌شود. VO2max توانایی بدن برای استفاده از اکسیژن است. هر چه VO2max بالاتر باشد می‌توانید بیشتر و سخت‌تر ورزش کنید.

استفاده از کراتین و bcaa می‌تواند به کاهش چربی کمک کند. حتی اگر اندام متناسبی هم داشته باشید مصرف ترکیب bcaa و کراتین می‌تواند باعث تثبیت تناسب‌اندام شما شود.

مزایای مصرف کراتین و bcaa باهم چیست؟

کراتین و bcaa باهم سازگار هستند و یکدیگر را تکمیل می‌کنند، زیرا این دو وظایف مختلفی را انجام می‌دهند. مثلاً نقش BCAA در عضله سازی با نقش کراتین متفاوت است. مصرف دوز بالاتر از یکی از این مکمل‌ها با مصرف هم‌زمان این دو مکمل یکسان نیست. اگر فقط یکی از این مکمل‌ها را مصرف کنید فواید مکمل دیگر را از دست خواهید داد.

bcaa اثرات متفاوتی بر روی بدن دارد. سه آمینواسید موجود در مکمل‌های bcaa (لوسین، ایزولوسین و والین) به شما در عضله سازی به روش‌های مختلف کمک می‌کنند. لوسین سرعت سنتز پروتئین در بدن را افزایش می‌دهد. بسیاری از پروتئین‌هایی که بدن از آن‌ها استفاده می‌کند توسط سلول‌های بدن ساخته می‌شوند و در مواد غذایی وجود ندارند. سنتز سریع پروتئین به معنای رشد بیشتر عضلات است.
ایزولوسین برای بدن ضروری است، زیرا از تجزیه شدن عضلات بدن به‌عنوان منبع انرژی جلوگیری می‌کند. والین هم از بدن در برابر تغییرات عضلانی محافظت می‌کند. علاوه بر این، والین باعث می‌شود تا بدن از چربی به‌جای ماهیچه برای تأمین انرژی استفاده کند.

بهترین زمان برای مصرف کراتین و bcaa چه زمانی است؟

ازآنجایی‌که بدن می‌تواند آمینواسیدها را ذخیره کند، تا هرزمانی که مکمل‌ها را به‌طور منظم مصرف کنید برای بدن مؤثر خواهند بود. فرقی نمی‌کند چه زمانی از شبانه‌روز باشد. بااین‌حال، بهتر است هر دو مکمل را نیم ساعت قبل از تمرین و سپس نیم ساعت بعد از تمرین مصرف کنید. همچنین زمانی که از این مکمل‌ها مصرف می‌کنید حتماً آب کافی بنوشید.

کلام پایانی

مصرف هم‌زمان کراتین و bcaa بی‌خطر است. هر دو مکمل می‌توانند رشد عضلانی را به‌شدت افزایش دهند. هدف هر دو مکمل یکی است، اما بهروش‌های مختلف این کار را انجام می‌دهند. بنابراین مصرف کراتین و bcaa باهم بسیار مؤثرتر از مصرف هرکدام از این مکمل‌ها به‌تنهایی است. استفاده از کراتین و bcaa در کنار یک رژیم غذایی سالم و تمرینات منظم یک راهکار قدرتمند برای عضله سازی، سوخت‌رسانی به بدن و کاهش زمان ریکاوری است.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت