حفظ طبیعت در سفرهای نوروزی (طبیعت در نوروز)

مجموعه : رپورتاژ آگهی
حفظ طبیعت در سفرهای نوروزی (طبیعت در نوروز)

طبیعت موهبتی الهی است که پروردگار به خلایق خود هدیه داده است و حفظ و نگهداری از آن بر‌عهده همه انسان‌ها است. سفرهای نوروزی زمان مناسبی برای استفاده از طبیعت بکر و زیبای ایران است اما نباید فراموش شود که طبیعت امانتی است که تا سالیان سال باید مورد استفاده نسل‌های بعدی هم قرار گیرد. محافظت از طبیعت راه‌های زیادی دارد که رعایت‌ آن‌ها خیلی کار سختی نیست و به کمی حس مسئولیت و امانت‌داری نیاز دارد.

 

فقط کافی است زمانی که برای تفریح به جنگل، ساحل و یا کویر می‌رویم زباله، باقیمانده‌ غذا، وسایل آتش زا و ظروف یکبار مصرف را در طبیعت به‌عنوان یادگار باقی نگذاریم و از آن‌جا هم عناصر طبیعت را به یادگار همراه خود به شهر نیاوریم. به همین راحتی!؟

 

راحت باشید زباله‌ها را در طبیعت رها کنید، خودشان تجزیه می‌شوند

هیچ‌کسی دوست ندارد وقتی برای تفریح و دوری از هیاهوی زندگی شهری به دامان طبیعت پناه می‌برد با انبوهی از زباله‌های باقی‌مانده در دل طبیعت رو‌به‌رو شود اما غافل از اینکه این پسماند‌ها توسط خود انسان‌ها تولید شده و این صحنه‌های زننده را به‌وجود آورده است.

 

خیلی راحت می‌شود زباله‌ها را بعد از تفکیک در یک کیسه زباله جمع کرد و در طبیعت باقی نگذاشت تا بیش از این به این نعمت الهی آسیبی وارد نشود. با اجاره ویلا در یکی از شهرهای ساحلی جنوب ایران به راحتی می‌توان از ساحل دریا استفاده کرد و با جمع کردن زباله‌ها در حفظ زیبایی ساحل کوشا بود.

 

اما اگر هر کدام از مسافران نسبت به جمع کردن زباله‌های خود بی‌اعتنا باشند در مدتی کوتاه ساحل تبدیل به زباله‌دانی می‌شود که نه تنها جایی برای تفریح نیست بله زندگی تمام موجودات زنده نیز به خطر می‌افتد.

 

اگر جنگل‌ها نباشند هوای تمیز هم نیست

جنگل‌ها با تولید هوای پاکیزه نقش مهمی در زندگی انسان‌ها دارند و در مقابل محافظت از آن از مهم‌ترین وظایف انسان‌ها است. با رعایت چند نکته ساده می‌توان در حفظ جنگل‌ها موفق بود، فقط کافیست برای تهیه غذا و چای از قبل زغال‌های آماده خریداری کرد و برای درست کردن آتش از شاخه‌های درختان استفاده نکرد. در زمان خروج از جنگل حتماً اگر آتشی روشن است به‌طور کامل خاموش شود تا از آتش سوزی جنگل پیشگیری شود.

 

 

پوست و تنه درختان جای یادگاری نوشتن نیست بهتر است برای ثبت روزهای زیبا و خاطره‌انگیز از دوربین عکاسی و دفترچه خاطرات استفاده شود. یکی دیگر از کارهای غلط تاب بستن به تنه درختان جوان است که وزن زیاد مسافران باعث شکسته شدن تنه و شاخه‌های درختان می‌شود.

 

 استان گیلان منطقه‌ای سرسبز با جنگل‌های ناب و بکر است که برخی از شهرهای آن جنگل و ساحل نزدیک به هم قرار دارند و منظره‌ای تماشایی را خلق کرده‌اند. به‌عنوان مثال مسافران با اجاره ویلا ساحلی در آستارا می‌توانند از ساحل خزر و جنگل‌های این شهر لذت ببرند و خاطراتی خوش به‌جا بگذارند.

 

همه با هم حامی حیوانات باشیم

حیوانات بخش جدا نشدنی از طبیعت‌اند و همانگونه که انسان‌ها حق زندگی و استفاده از طبیعت را دارند حیوانات نیز در استفاده از آن محق‌اند و در حفظ و پاکیزگی آن نقش مهمی دارند.

 

اما متأسفانه خیلی‌ها علاقه دارند اگر در جنگل‌، برکه و یا بیابان حیوانات کوچک و دوست داشتنی را می‌بینند به‌عنوان حیوان خانگی با خود به خانه ببرند که این عمل جز آسیب زدن به حیوان و کمک به انقراض گونه‌های جانداری فایده دیگری ندارد.

 

یکی دیگر از اعمال آسیب زننده به زندگی جانوری شکار بی‌رویه و غیرقانونی حیوانات است که برای زندگی اجتماعی حیوانات تهدید بزرگی به شمار می‌رود. در تعطیلات نوروز با اجاره ویلا در کردان اتاقک می‌توان از طبیعت زیبای این شهر استفاده کرد و شاهد زندگی جانوران بومی این منطقه بود و لذت برد.

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب سایت