جستجو در تالاب

درآمد و بازار کار شغل دامپزشکی

مجموعه : رپورتاژ آگهی
درآمد و بازار کار شغل دامپزشکی

دامپزشکی شغلی است که بطور مستقیم به سلامت حیوانات مرتبط است. بسیاری از افراد به دلیل علاقه به حیوانات و درآمد خوب این رشته سراغ آن می‌روند. با توجه به افزایش نیاز جوامع به محصولات دامی و همچنین افزایش حیوانات خانگی، تقاضای بالایی برای این موقعیت شغلی وجود دارد. در این مقاله ضمن معرفی این شغل و بررسی وضعیت درآمد و بازار کار دامپزشکی، با مزایا و معایب آن آشنا می‌شویم.

 

آشنایی با رشته تحصیلی دامپزشکی

دامپزشکی یکی از رشته‌هایی است که به مطالعه و درمان بیماری‌ها و مشکلات بهداشتی حیوانات می‌پردازد. دامپزشکان مسئولیت مراقبت و درمان حیوانات اهلی و وحشی را برعهده دارند. در دوره تحصیلی دامپزشکی، دانشجویان درس‌های مرتبط با آناتومی، فیزیولوژی و پاتولوژی حیوانات، شیوه‌های تشخیص و درمان بیماری‌ها، پیشگیری از بیماری و رعایت بهداشت دام و طیور، تولید محصولات دامی، بهداشت عمومی، زیست‌شناسی و علوم دامی را می‌آموزند.

 

پس از فارغ التحصیلی، دامپزشکان می‌توانند در مراکز درمانی حیوانات، کلینیک‌های دامپزشکی، سازمان‌های بهداشتی و نهادهای علمی فعالیت کنند. همچنین، بعضی از دامپزشکان به تحقیقات علمی در زمینه‌های مرتبط با سلامت حیوانات می‌پردازند.

 

برای مشاهده آگهی‌های مرتبط با استخدام دامپزشک در وزارت بهداشت روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

در ایران، افراد می‌توانند در دوره ۶ ساله دامپزشکی شرکت کرده و مدرک دکتری خود را دریافت کنند. افرادی که دکترای دامپزشکی دارند، می‌توانند مطب یا کلینیک تأسیس کنند. تحصیل در دوره دو ساله‌ی دامپزشکی دانشگاه نیز برای افرادی که می‌خواهند به عنوان تکنسین در کلینیک‌ها و مطب‌ها فعالیت کنند، امکان‌پذیر است. لازم به ذکر است، افرادی که مدرک کاردانی دامپزشکی دارند، نمی‌توانند بطور مستقل به تأسیس مطب بپردازند.

 

پس از پشت سر گذاشتن دوره عمومی دامپزشکی، علاقه‌مندان می‌توانند تحصیلات خود را در یکی از گرایش‌های تخصصی ادامه بدهند. در ادامه لیستی از برخی گرایش‌‌های تخصصی دامپزشکی آورده شده است. بهترین تخصص دامپزشکی با توجه به علاقه و سلیقه‌ی افراد می‌تواند متفاوت باشد.

 

 • آناتومی و جنین‌شناسی دامپزشکی
 • فیزیولوژی
 • بیوشیمی
 • ایمنی‌شناسی دامپزشکی
 • سم‌شناسی دامپزشکی
 • انگل‌شناسی دامپزشکی
 • بهداشت و بیماری‌های آبزیان
 • بهداشت و بیماری‌های طیور
 • بیماری‌های داخلی دام‌های بزرگ
 • بیماری‌های داخلی دام‌های کوچک
 • بهداشت و کنترل‌کیفی مواد غذایی

 

شرح وظایف دامپزشک

دامپزشکان با توجه به رشته تحصیلی و حوزه تخصصی خود، وظایف مختلفی را برعهده می‌گیرند. در ادامه لیستی از این وظایف آورده شده است.

 • ارائه مشاوره و آموزش‌های لازم برای نگهداری از حیوانات
 • همکاری با سایر اعضای تیم‌های درمانی مانند تکنسین‌ها
 • مدیریت موارد و حوادث اورژانسی
 • ارائه مراقبت‌های لازم برای پیشگیری از بیماری در حیوانات
 • انجام عمل‌های جراحی
 • تشخیص و درمان بیماری‌های حیوانات

 

مزایای شغل دامپزشكی

افراد زیادی به شغل دامپزشک علاقه‌مند هستند و آن را به عنوان حرفه‌ی آینده‌ی خود انتخاب می‌کنند. در ادامه، برخی از مزایای این شغل مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

 

فرصت‌های شغلی متعدد

با توجه به افزایش نیاز به محصولات دامی و همچنین افزایش توجه به سلامت حیوانات، فرصت‌های شغلی در این زمینه افزایش یافته است.

 

تنوع شغلی

دامپزشکان می‌توانند در مکان‌های مختلفی کار کنند و در این زمینه حق انتخاب دارند. کلینیک‌های دامپزشکی، مراکز تحقیق و توسعه، سازمان‌های حفاظت محیط زیست و نهادهای دولتی، برخی از مکان‌هایی هستند که به دامپزشک نیاز دارند.

 

درآمد خوب

در بسیاری از کشورها، دامپزشکان حقوق خوبی دارند. علاوه بر این، آن دسته از دامپزشکان که مطب‌ یا کلینیک دامپزشکی تأسیس می‌کنند، درآمدی بسیار بیشتر از همکاران خود خواهند داشت.

 

معایب شغل دامپزشکی

دامپزشکی، مانند هر شغل دیگری، معایب مختلفی دارد. افرادی که سراغ این حرفه می‌روند، باید از این ویژگی‌های منفی آگاه بوده و راه‌حل‌هایی برای مقابله یا کنار آمدن با آن‌ها داشته باشند.

 

نبود تعادل بین زندگی شخصی و کاری

دامپزشکی شغلی پرمسئولیت است و گاهی اوقات دامپزشکان نمی‌توانند به خوبی بین زندگی شخصی و کاری خود تعادل برقرار کنند. مشکلات اورژانسی که خارج از ساعات کاری پیش می‌آیند و نیاز به رسیدگی دارند، یکی از مواردی هستند که برقراری تعادل بین کار و زندگی را دشوار می‌کنند.

 

خطرات فیزیکی

با اینکه احتمال آسیب دیدن دامپزشکان در حین کار بسیار پایین است، اما وجود خطرات فیزیکی همواره یکی از معایب و ریسک‌های این شغل محسوب می‌شود. در برخی شرایط کنترل کردن حیوانات آسیب‌دیده کار دشواری است و ممکن است باعث ایجاد خطراتی برای دامپزشکان شود.

 

چالش‌های عاطفی

دامپزشکان همواره با حیوانات بیمار و آسیب‌دیده مواجه می‌شوند و ممکن است این مسئله چالش‌های عاطفی مختلفی برای آن‌ها ایجاد کند. یک دامپزشک ممکن است با صاحبان حیوانات خانگی در ارتباط باشد و درباره شرایط ناراحت‌کننده آن حیوانات با صاحبان آن‌ها صحبت کند.

 

آلرژی

برخی افراد به موی بدن حیواناتی مانند سگ و گربه آلرژی دارند. عطسه، مشکلات تنفسی و یا خارش در سطح پوست برخی از نشانه‌های این نوع آلرژي هستند. این افراد باید از داروهای مختلفی استفاده کرده یا حوزه‌های تخصصی متفاوتی برای خود انتخاب کنند. برای مثال، یک دامپزشک می‌تواند به جای کار در کلینیک، در مراکز تحقیقاتی فعالیت کرده و یا روی حیوانات آبزی کار کند.

 

معیارهای تأثیرگذار بر بازار کار دامپزشکی

وضعیت بازار کار و درآمد در حوزه دامپزشکی در هر کشور متناسب با شرایط اقتصادی، توسعه صنعت دام و کشاورزی، نیازهای جامعه به محصولات دامی و… متغیر است. بازار کار دامپزشکی برای خانم ها در برخی مواقع ممکن است تا حدودی متفاوت از آقایان باشد. برای مثال، برخی از کشتارگاه‌ها ترجیح می‌دهند دامپزشک آقا استخدام کنند. اما بطور کلی، بازار کار این رشته برای خانم‌ها نیز مورد قبول است. در ادامه، مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر بازار کار دامپزشکی مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

 

میزان نیاز به تولیدات دامی

اگر صنعت دامپروری یک کشور توسعه یافته باشد و میزان تولید محصولات دامی همچون گوشت و لبنیات زیاد باشد، تقاضا برای خدمات دامپزشکی نیز افزایش می‌یابد.

 

توسعه بخش دامپروری

در صورتی‌که دامداران به توسعه بخش دامپروری اهمیت دهند و به استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته برای حفظ سلامت حیوانات و پیشگیری از بیماری‌ها توجه کنند، نیاز به خدمات دامپزشکی بالا می‌رود.

 

تحصیلات و تخصص

سطح تحصیلات و تخصص دامپزشکان نقش مهمی در بازار کار ایفا می‌کند. دامپزشکانی که دوره ۶ ساله‌ی دکتری عمومی را گذرانده‌اند و مهارت‌ها و تخصص لازم برای کار با حیوانات را دارند، فرصت‌های شغلی بهتری پیدا خواهند کرد.

 

سیاست‌ها و قوانین کشور در رابطه با حوزه دامپزشکی

قوانین و سیاست‌های دامپزشکی در کشور نیز می‌تواند در بازار کار این شغل تأثیرگذار باشد. تدابیر بهداشتی و قوانین مرتبط با صنعت دامپروری می‌توانند نقش مهمی در میزان تقاضا برای خدمات دامپزشکی داشته باشند.

 

درآمد دامپزشکی در ایران و سایر کشورها

درآمد دامپزشکان در هر کشور تحت تأثیر عوامل و معیارهای مختلفی تعیین می‌شود. در ادامه درآمد دامپزشکی در ایران و کشورهای دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ایران: ماهانه بین ۱۸ الی ۲۴ میلیون تومان
 • آلمان: سالانه حدود ۵۱ هزار یورو
 • کانادا: سالانه حدود ۱۱۱ هزار دلار
 • آمریکا: سالانه حدود ۱۲۳ هزار دلار
 • استرالیا: سالانه حدود ۱۲۰ هزار دلار

 

مهارت های مورد نیاز یک دامپزشک موفق

مهارت‌ها و میزان تخصص دامپزشکان نقش مهمی در درآمد آن‌ها دارد. در ادامه مهارت‌ها و ویژگی‌هایی که باعث موفقیت یک فرد در این حوزه می‌شوند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

مهارت در مراقبت و کار با حیوانات

برای تبدیل شدن به یک دامپزشک موفق، نیاز است مهارت‌های کافی و توانایی ارتباط برقرار کردن با حیوانات را داشته باشید. در طول دوران تحصیل به عنوان دامپزشک، آموزش‌های عملی لازم را در رابطه با نگهداری از حیوانات دریافت خواهید کرد. در صورتیکه به این آموزش‌ها به اندازه کافی توجه کرده و به کار کردن با حیوانات علاقه داشته باشید، در این حرفه موفق خواهید شد.

 

مهارت‌های ارتباطی

به عنوان یک دامپزشک، باید بتوانید به درستی با صاحبان حیوانات و همچنین با تیم‌های درمانی دیگر ارتباط برقرار کنید. توانایی ارائه توضیحات قابل فهم به افرادی که دانش تخصصی در حوزه دامپزشکی ندارند، می‌تواند در تبدیل شدن شما به یک دامپزشک موفق تأثیر داشته باشد.

 

صبر و توجه به جزئیات

تشخیص درست بیماری‌ها و انتخاب بهترین روش درمان، نیازمند توجه بالا به جزئيات است. همچنین، در طول دوران فعالیت حرفه‌ای خود با چالش‌های مختلفی مواجه خواهید شد. در صورتیکه صبور بودن را تمرین کنید، می‌توانید راه‌حل پشت سر گذاشتن این چالش‌ها را بیابید.

 

مهارت‌های مدیریتی

آن دسته از دامپزشکان که ترجیح می‌دهند به تأسیس کلینیک بپردازند، باید مهارت‌های مدیریتی مختلفی داشته باشند. مدیریت زمان، برنامه‌ریزی صحیح، اولویت‌بندی کارها و… نیز از مهارت‌های مهم و تأثیرگذار در موفقیت دامپزشکان است.

 

جمع‌بندی

دامپزشکی یکی از مشاغل محبوب است که درآمد نسبتا خوبی دارد. افرادی که برای تحصیل در رشته دامپزشکی در دانشگاه پذیرش می‌شوند، پس از گذراندن دوره‌ای ۶ ساله، مدرک دکتری خود را دریافت می‌کنند. در این مقاله ضمن آشنایی با شغل و رشته دامپزشکی، به بررسی میزان درآمد و عوامل تأثیرگذار بر بازار کار آن پرداختیم و با مزایا و معایب این شغل آشنا شدیم.

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
صدای زیبای این آقا حتما شما را شگفت زده خواهد کرد (فیلم)
صدای زیبای این آقا حتما شما را شگفت زده خواهد کرد (فیلم)