در قانون جدید، آیا مهریه زندان دارد ؟

مجموعه : رپورتاژ آگهی
در قانون جدید، آیا مهریه زندان دارد ؟

یکی از سؤالات حقوقی پرتکرار این است که آیا مهریه زندان دارد؟ تا چندی پیش در خلال دادخواست طلاق اگر شوهر توانایی پرداخت مهریه زن را نداشت، با حکم حبس مواجه می‌شد. اما اخیراً شایعاتی مبنی بر تغییر برخی از قوانین مهریه درز پیدا کرده است. به همین دلیل برای بسیاری از کسانی که در شرف جدایی هستند، خصوصاً مردانی که توانایی مالی لازم را ندارند یا زنانی که قصد دارند از این طریق همسران خود را در معرض فشار قرار دهند، آگاهی از قوانین جدید مهریه اهمیت زیادی دارد. مهریه را شاید بتوان یکی از مهم ترین موارد در زمان دادخواست طلاق عنوان کرد.

 

در این بین مردان نگران پرداخت مهریه هستند و زنان هم از اینکه نتوانند به حق و حقوق خود دست پیدا کنند، دچار آنکشفتگی می‌شوند. گاه مهریه وسیله‌ ای می‌شود تا زوجین درباره آنچه قرار است در مسیر طلاق رخ دهد، به توافق برسند.

 

برای مثال شوهر راضی به طلاق دادن زن شود و یا حضانت فرزندان را به مادر بسپارد. هدف هر چه که باشد، پای قوانین جدید مهریه به میان می‌آید. برای اطلاع دقیق تر از این قوانین می‌توانید از کارشناسان حقوقی دادسو مشاوره رایگان دریافت کنید.

 

مهریه چیست؟

مهریه در اسلام به مالی گفته می‌شود که مرد هنگام ازدواج و جاری شدن خطبه عقد به عنوان هدیه به زن می‌دهد. این مال هم برای افرادی که ازدواج موقت می‌کنند و هم برای کسانی که قصد ازدواج دائم دارند، در نظر گرفته می‌شود و یکی از حقوق زن در ازدواج است. البته مهریه دختر باکره نصف مهریه زنی است که با همسر خود نزدیکی داشته است. از طرف دیگر مهریه از لحظه حلال شدن زن و مرد به یکدیگر، به زن تعلق می‌گیرد و او می‌تواند در هر زمانی که بخواهد حق مهریه خود را از شوهر طلب کند. البته این موضوع به توافقی که بین زن و مرد صورت می‌گیرد، بستگی دارد. یعنی مهریه هم می‌تواند عندالمطالبه و حال باشد و هم به صورت عندالاستطاعه در شرایط ضمن عقد ذکر شود.

 

آیا مهریه زندان دارد؟

همان‌طور که گفتیم در خلال دادخواست طلاق یا طلاق توافقی این پرسش پیش می‌آید که آیا مهریه زندان دارد؟ واقعیت این است که در شرایط کنونی جامعه و با گران شدن قیمت سکه بسیاری از افراد توانایی مالی لازم برای پرداخت مهریه را ندارند. به همین دلیل با آشفتگی تمام به دنبال دانستن این موضوع هستند که آیا مهریه زندان دارد؟ بر طبق بخش نامه‌ جدید قوه قضائیه، در حال حاضر مهریه تا 100 سکه طلا می‌تواند موجب صدور حکم زندانی برای مردان شود.

 

اما لازم به ذکر است که مهریه بیش از این مقدار حکم زندانی نخواهد داشت. البته شرایط پرداخت مهریه در طلاق توافقی، به نحوه سازش میان زوجین بر می‌گردد و بسته به توافقی که بین زن و مرد انجام می‌شود، حق و حقوق زن پرداخت خواهد شد.

 

حتی ممکن است که زن به بخشیدن مهریه خود اقدام کند. اما گاهی اوقات زن پس از بخشش مهریه دچار مشکل خواهد شد و با این موضوع درگیر می‌شود که آیا امکان رجوع از بخشش مهریه وجود دارد یا خیر؟ در چنین حالتی برگشت از بخشش مهریه تنها در شرایط خاص امکان پذیر است. از جمله مواردی که می‌توان با استناد به آن از بخشش مهریه رجوع کرد، می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم.

 

  • در صورتی که در سند بخشش مهریه از کلمه ابراء استفاده نشده باشد.
  • در حالتی که زن صغیر باشد یا ثابت شود که دیوانه است.
  • در شرایطی که در سند بخشش مهریه از کلمه هبه (در ازای دریافت مال مهریه خود را بخشیده) استفاده کرده باشد اما مالی را از سوی شوهر دریافت نکرده است.

 

پرداخت مهریه

قانون جدید زندان برای مهریه

در پاسخ به پرسش آیا مهریه زندان دارد؟ گفتیم که شرایط زندان رفتن فقط برای مبلغ مشخصی مهریه وجود دارد و این حالت برای مهریه‌های سنگین امکان پذیر نیست. در چنین حالتی زوجه نمی‌تواند با مهریه سنگین و غیر متعارف خود، حق و حقوق خود را وسیله ای برای آزار مرد قرار دهد. از طرفی زوج می‌تواند درخواست اعسار و عدم توانایی مالی خود را به دادگاه تقدیم کند. در چنین شرایطی اگر شوهر بتواند دادخواست خود را اثبات کند، دادگاه ممکن است به تقسیط مهریه در غالب یک زمان بندی مشخص و بر اساس توانایی مالی مرد اقدام کند. همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم که مقاله “اجرا گذاشتن مهریه در دوران عقد” را نیز مطالعه کنید.

 

مشاور حقوقی مهریه

در صورتی که می‌خواهید در مورد قانون جدید مهریه و اینکه آیا مهریه زندان دارد؟ یا خیر، اطلاعات لازم را کسب کنید و یا در دادخواست مهریه، بر تمامی تبصره‌های مربوط به قوانین مهریه آگاهی پیدا کنید، باید از یک وکیل مهریه خبره و کارشناس کمک بگیرد. موسسه حقوقی دادسو با دارا بودن کادر مجرب، مشاور حقوقی حرفه‌ای و تجربه طولانی مدت در پیشبرد مثبت پرونده‌های مهریه، می‌تواند بهترین انتخاب شما در چنین شرایطی باشد. در صورت نیاز به هر گونه مشاوره رایگان، می‌توانید از طریق تماس تلفنی یا تماس واتساپی با مشاورین مجموعه در ارتباط باشید.

منبع : آیا مهریه زندان دارد؟ شرایط اعسار و زندانی شدن بدهکاران | دادسو (dadsoo.com)

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب سایت