مجموعه : رپورتاژ آگهی
بروزرسانی : 20 شهریور 1401

دستگاه خودپرداز بیت کوین چیست و چگونه کار میکند؟

دستگاه خودپرداز بیت کوین چیست و چگونه کار میکند؟

دنیای ارزهای دیجیتال، سرشار از نوآوری و خلاقیت است و بیت کوین به عنوان پیشرو این تغییرات جنجالی شناخته می‌شود. یکی از فناوری‌های جدید این شبکه، دستگاه خودپرداز بیت کوین یا همان Bitcoin ATM است. ممکن است شما هم با شنیدن اسم خود پرداز، ناخود آگاه شما هم به دستگاه‌های ATM بانکی فکر کنید. اما اولین سوالی که برای شما ایجاد خواهد شد این است که ارزهای مجازی که شکل فیزیکی ندارند، چگونه می‌توانند خودپرداز داشته باشند؟ در ادامه قصد داریم با دستگاه خودپرداز بیت کوین، مزایا و نحوه عملکرد آن آشنا شویم. با ما همراه باشید.

دستگاه خودپرداز بیت کوین چیست و چگونه کار میکند؟

دستگاه خودپرداز بیت کوین چیست؟

دستگاه خودپرداز بثیت کوین، نسل جدید صرافی‌های حضوری بیت کوین به حساب می‌آید. خودپرداز بیت کوین در واقع یک کیوسک کوچک است که به افراد این امکان را می‌دهد تا به وسیله ارز فیات یا کارت اعتباری، بیت کوین خریداری کنند. البته Bitcoin ATMهای جدید به واسطه اضافه شدن امکانات جدید، امکان خرید و فروش بیت کوین را برای افراد فراهم کرده‌اند. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید اولین خودپرداز بیت کوین در سال 2013 و در یک کافی شاپ در شهر ونکوور کانادا افتتاح شده است. این دستگاه‌ها از یک اسکنر و یک پول شمار برای دریافت ارز فیات و یک کامپیوتر برای مدیریت تراکنش‌ها تشکیل شده‌اند.

دستگاه خودپرداز بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

کار کردن با خودپردازهای بیت کوین، بسیار آسان است و در همه اپراتورها تقریبا دستورالعمل یکسانی دارد. دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین به دو صورت کار می‌کنند و افراد از هر دو طریق می‌توانند از این ATMها بیت کوین خریداری کرده و به کیف پول بیت کوین خود انتقال دهند. در ادامه این دو روش را به شما توضیح می‌دهیم.

خرید بیت کوین از خودپرداز با کیف پول دیجیتال:

در این روش، خریدار با استفاده از اسکنر خودپرداز بیت کوین، کد QR کیف پول خود را اسکن می‌کند و از طریق خودپرداز به کیف پول دیجیتالی خود متصل می‌شود. در مرحله بعدی شخص میزان بیت کوین درخواستی را در دستگاه وارد کرده و هزینه ارز و کارمزد آن را به وسیله کارت اعتباری یا پول نقد پرداخت می‌کند. سپس ATM، مقدار بیت کوین خریداری شده را به کیف پول شخص واریز می‌کند.

خرید بیت کوین از خودپرداز با کیف پول کاغذی:

کیف پول‌های کاغذی، یکی از انواع والت‌های ارز دیجیتال هستند که هولدرهای بیت کوین، دارایی‌های خود را به خاطر مسائل امنیتی در آن نگهداری می‌کنند. حتی ممکن است برخی از افراد، برای هدیه دادن ارز دیجیتال به یکدیگر، از کیف پول‌های کاغذی استفاده کنند. خوشبختانه دستگاه خودپرداز بیت کوین امکان ایجاد کیف پول کاغذی را نیز برای خریداران مهیا کرده است. در این روش، شخص مقدار بیت کوین مورد نظر را در دستگاه انتخاب کرده و هزینه آن را به وسیله کارت اعتباری یا پول فیات پرداخت می‌کند. سپس دستگاه خودپرداز رسید کاغذی حاوی کلید خصوصی و کلید عمومی کیف پول کاغذی که ارزها درآن ذخیره شده‌اند را چاپ کرده و به فرد تحویل می‌دهد.

دستگاه خودپرداز بیت کوین چیست و چگونه کار میکند؟

آیا امکان فروش بیت کوین به دستگاه خودپرداز وجود دارد؟

بله؛ امروزه برخی از انواع دستگاه‌های خودپرداز، علاوه بر خرید بیت کوین، امکان فروش آن در ازای وجه نقد را نیز برای افراد فراهم کرده‌اند. البته در حال حاضر تعداد کمی از این دستگاه‌ها تولید شده‌اند و استفاده از آن‌ها رایج نیست.

استفاده از دستگاه خودپرداز بیت کوین چه مزایایی دارد؟

همانطور که پیشتر توضیح دادیم، دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین نسل جدید صرافی‌های حضوری بیت کوین هستندو BTMها با ارائه مزایای منحصر به فرد به کاربران باعث شده‌اند تا افراد خرید بیت کوین با ATM را به صرافی‌های متمرکز ترجیح دهند. البته به خازر مزایای این دستگاه‌ها، گمان می‌رود به زودی خرید و فروش ارز دیجیتال با خودپردازهای بلاک چینی برای سایر ارزهای دیجیتال نیز فراگر شود. مزایای خودپرداز بیت کوین عبارتند از:

حفظ حریم خصوصی:

بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند تا حریم خصوصی مالی خود را با تراکنشس غیر قابل ردگیری در حین خرید بیت کوین با کارت اعتباری حفظ کنند. همین امر باعث شده است تا این افراد خرید بیت کوین با دستگاه خودپرداز را به سایر روش‌های پرداخت نقدی ترجیح دهند.

اجباری نبودن فرآیند احراز هویت:

بسیاری از دستگاه‌های خودپرداز، برای خرید و فروش بیت کوین از فرآیند احراز هویت اجباری استفاده نمی‌کنند. به همین خاطر این دستگاه‌ها در مدت زمان کمی به محبوییت زیادی دست پیدا کرده‌اند. البته اگر قصد داشته باشید تا مقدار قابل توجهی بیت کوین از  BTMها خریداری کنید، بایستی مرحله احراز هویت را نیز بگذرانید که اغلب با دریافت اطلاعات هویتی مثل شماره تلفن یا شماره شناسایی صورت می‌گیرد.

کارمزد پایین در مقابل حفظ حریم خصوصی:

حریم خصوصی یکی از خط قرمزهای معامله‌گران بازار است و حفظ این حریم خصوصی رایگان نمی‌باشد. دستگاه‌های خودپرداز بیتکوینی، کارمزدی معادل 7 تا 10 درصد برای تراکنشات ATMی از کاربران دریافت می‌کنند که در مقابل حفظ کامل حریم خصوصی، مقدار ناچیزی به حساب می‌آید.

پشتیبانی از پرداخت اعتباری:

بسیاری از افراد به خاطر مسائل امنیتی، تمایلی به حمل پول نقد ندارند و ترجیح می‌دهند تا دارایی‌های خود را در کارت اعتباری خود ذخیره کنند. خورپردازهای بیتکوینی، با قابلیت پرداخت با کارت‌های اعتباری، یک راه حل کاربردی برای این مشکل ارائه کرده‌اند.

آیا دستگاه‌ خودپرداز بیت کوین در ایران وجود دارد؟

ATMهای بیت کوینی، یکی از فناوری‌های جدید بلاک چینی است که به سرعت در کشورهای دنیا گسترش یافته است. اما با این حال در حال حاضر این دستگاه‌ها در ایران موجود نبوده و کاربران ایرانی نمی‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. البته این امید وجود دارد که پس از پذیرفته شدن بیت کوین توسط دولت ایران، دستگاه خودپرداز بیت کوین، فعالیت خود در ایران را نیز شروع کنند.

نتیجه‌گیری:

به انتهای مقاله معرفی دستگاه خودپرداز بیت کوین، بررسی مزایا و نحوه عملکرد آن رسیدیم. همانطور که در مقاله خواندید، BTMها یک فناوری جدید در حوزه ارزهای دیجیتال به حساب می‌آیند که فرآیند خرید بیت کوین را برای همه فعالان ارز دیجیتال تسهیل کرده است. بخاطر استقبال گسترده کاربران از این دستگاه‌ها، تعداد خودپردازهای بیت کوین، روز به روز درحال افزایش است و انتظار می‌رود تا در مدت زمان کوتاهی این روش به طور کلی جایگزین فرآیندهای قدیمی خرید بیت کوین شود. آیا شما هم تجربه کار با این دستگاه‌ها را داشته‌اید؟ نظر شما درباره آینده BTMها چیست؟

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت