7 روش صرفه‌ جویی در مهمانی‌ ها و مجالس (شام و ناهار و پذیرایی)

مجموعه : رپورتاژ آگهی
7 روش صرفه‌ جویی در مهمانی‌ ها و مجالس (شام و ناهار و پذیرایی)

صرفه‌ جویی در مهمانی‌ ها و مجالس

چطور می توان با هزینه کمتر یک مهمانی آبرومند و عالی برگذار کرد ؟ « تورم و گرانی و وضعیت بد اقتصادی مطمئنا برای همه ی سخت شده است . یکی از بهترین راه کارها دراین شرایط صرفه جویی و دانستن روش هاي‌ مفید برای صرفه جویی میباشد.

 

شرایط بد و وضعیت اقتصادی فعلی با کسی شوخی ندارد. زمانی که تغییری اتفاق می‌افتد، می توان دو روش در پیش گرفت؛ نخستین روش انکار تغییر و چسبیدن به سبک زندگی قدیم است؛ روش دوم اما پذیرفتن و تغییر سبک زندگی است.

 

به گزارش تالاب یکی از زیرمجموعه‌هاي‌ سبک زندگی هم برگزار کردن مهمانی است. دراین شرایط اقتصادی خیلیها ممکن است به فکر کم کردن رفت‌وآمدهایشان بیفتند؛ در حالیکه رفت‌و‌آمد در شرایطی که استرس زیادی وجوددارد، میتواند حال روحی افراد را بهتر کند.

 

دراین مقاله به بررسی بعضی از راهکارهایی میپردازیم که از طریق ان‌ها میتوانید در هزینه مهمانی‌ها صرفه‌جویی کنید و بجای حذف کامل، جشن‌هایتان را طور دیگری برگزار کنید و چند ساعتی درکنار عزیزانتان از فکر و خیال فارغ شوید.  

 

صرف نظر از ظروف یک بار‌مصرف

تا همین چند وقت پیش، وقتی مهمانی دوستانه‌ کوچکی برگزار می ‌شد، نخستین گزینه برای ظرف و ظروف، استفاده از ظروف یک بار مصرف بود؛ چون هم ارزان بودند و هم نیازی به شستن نداشتند و لازم نبود برای تمیز کردن‌شان وقت گذاشت؛ استفاده از انواع لیوان، پیش دستی، بشقاب و حتی قاشق و چنگال یک بار مصرف متاسفانه بسیار رایج بودو خیلیها به فکر عواقب زیست محیطی ان‌ها نبودند. اینروزها اما قیمت ظروف یک بار مصرف چند برابر شده است و استفاده از ان‌ها دیگر به صرفه نیست.

 

بهمین دلیل بهتر است اینبخش از پذیرایی رابا استفاده از ظروف معمولی تغییر دهید ودر هزینه‌هایتان صرفه جویی کنید. برای شستن ظرف‌ها هم یا از وضعیت اکونومی خودرو ظرفشویی کمک بگیرید یا خودتان آستین بالا بزنید و ان‌ها را تمیز کنید.

 

بخارپز کنید

خرید روغن مایع، زیتون و کنجد را برای موقعیت‌هاي‌ ضروری بگذارید ودر سایر شرایط از بخارپز و گریل کردن مواد غذایی کمک بگیرید. مزایای بخارپز کردن غذا برای سلامت شما و مهمانانتان بسیار زیاد است، هزینه کمتری دارد و نیازی به استفاده از روغن سرخ‌کردنی نخواهد داشت. با استفاده از بخارپز می توانید مواد مفید غذاها را تا 50 درصد بیشتر نگه دارید و از طعم بهتر خوراکی‌ها لذت ببرید.

7 روش صرفه‌ جویی در مهمانی‌ ها و مجالس (شام و ناهار و پذیرایی)

 

قید غذا هاي گران را بزنید

برای پذیرایی از مهمانان در مهمانی‌هاي‌ رسمی یا باید به روش قدیم رفتار کنید و سراغ مرصع پلو و خورش فسنجان بروید یا سعی کنید غذاهایی با مواد اولیه ارزان‌تر را جای گزین کنید.

 

گزینه اول باعث می شود هزینه زیادی بابت مواردی مثل پسته و گردو بپردازید که دراین شرایط اقتصادی گزینه عاقلانه‌اي نیست. شاید فکر کنید در ازای این هزینه جلوی آشناها حفظ ظاهر میکنید؛ اما سوال اصلی این است که چراباید اینکار را انجام دهید و به چه قیمتی؟

 

پیشنهاد می کنیم بجای صرف انرژی و هزینه برای تعارفات معمول، پول‌تان را برای مایحتاج ضروری زندگی روزمره مثل خرید انواع برنج ایرانی، هندی و دودی؛ مرغ، لبنیات و سبزیجات اختصاص دهید. هیچ ایرادی ندارد اگر برای پذیرایی از مهمانانتان یک برنج ساده بگذارید و ان رابا خوراک مرغ همراه کنید.

 

چند مدل غذا درست کنم؟

تا همین چند وقت پیش هم مرسوم بود در مهمانی‌هاي‌ رسمی چندین مدل غذای اصلی، دسر و پیش غذا سرو شود. اینروزها اما هیچ ایرادی ندارد اگر قید درست کردن این همه ی غذا راکه احتمالا نیمی از ان‌ها حیف و میل می شود، بزنید و به درست کردن تنها یک مدل پیش غذا، نهایتا دو مدل غذای اصلی و یک دسر بپردازید. قرار نیست هزینه مهمانی یک شب، بخش بزرگی از درآمد شما را از بین ببرد. اگرهم احساس می کنید به این روش ادامه خواهید داد حتماً باقی‌مانده غذاها رابه دست افراد نیازمند برسانید.

 

7 روش صرفه‌ جویی در مهمانی‌ ها و مجالس (شام و ناهار و پذیرایی)

شیرینی‌پزی در خانه

یکی از واقعیت‌هاي‌ دنیای آشپزی این است که پخت شیرینی نسبت به خرید ان از قنادی،  هزینه بسیار کمتری می برد. در حقیقت با نیمی از هزینه خرید شیرینی می توانید میزان بیشتری شیرینی در خانه درست کنید.

 

اگر فکر میکنید وقت کافی برای درست کردن شیرینی قبل از هر مهمانی را ندارید، یک بار که وقت داشتید مقدار زیادی شیرینی درست کنید و ان را داخل فریزر بگذارید. اینطوری میتوانید هر بار که مهمان دارید مقداری از ان را بیرون بیاورید ودر مایکروفر گرم کنید. اینکار باعث می شود شیرینی‌ها طوری بنظر برسند که انگار همین همین حالا پخته شده‌اند.

 

سراغ شیرینی‌هاي‌ سخت هم نروید؛ دستور پخت چند شیرینی راحت را پیدا کنید و سعی کنید در درست کردنشان تبحر پیدا کنید. سرو شیرینی‌هاي‌ خوشمزه درکنار چای یا قهوه پذیرایی شما را زیباتر میکند.

 

کمتر از گوشت استفاده کنید

ممکن است در ذهنت ان نسبت به مصرف کمتر گوشت گارد بگیرید؛ اما واقعیت این است که تحقیقات نشان داده‌اند میزان ضروری استفاده از گوشت قرمز برای بدن هر فرد فرمول خاصی دارد که به دست آوردنش ساده است؛ برای مثال این میزان برای فردی با 70 کیلو گرم وزن، 56 گرم گوشت قرمز خواهد بود؛ مگر این که از سو تغذیه رنج ببرد و متخصص تغذیه برایش مصرف میزان بیشتری گوشت قرمز را تجویز کرده باشد.

 

استفاده بیشتر از این میزان برای افراد عادی میتواند باعث بروز مشکلاتی در مورد سلامت‌شان شود. بهمین دلیل توصیه میکنیم طرز تهیه غذا هاي خوشمزه گیاهی را هم یاد بگیرید و برای پیش غذا یا حتی غذای رسمی سراغ دستور پخت این موارد بروید.

 

خودتان درست کنید

چه در مورد غذاهایی که میخواهید در مهمان ‌ها سرو کنید و چه در مورد نوشیدنی‌ها سعی کنید بازرسی امور را در دست بگیرید. بجای سفارش غذا از بیرون، خودتان غذا درست کنید.

 

حتی میتوانید با کمترین هزینه نوشیدنی‌هاي‌ خوشمزه‌اي درست کنید که طبیعی هستند و ان‌ها را جای گزین نوشابه و دلستر کنید. حتی میتوانید با ترکیب نعنا، آویشن، ماست، نمک و آب دوغ‌هاي‌ خوشمزه‌اي درست کنید و بعنوان نوشیدنی درکنار غذا هاي ایرانی سرو کنید.

 

چگونه در زندگی رفه جویی داشته باشیم ؟ در پایین همین بخش مطالب بیشتری دراین زمینه بخوانید.

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب سایت