مجموعه : رپورتاژ آگهی
بروزرسانی : 21 دی 1402

طراحی لوگوی برند؛ از انتخاب رنگ تا طرح و فونت مناسب

طراحی لوگوی برند؛ از انتخاب رنگ تا طرح و فونت مناسب

چطور لوگو طراحی کنیم؟ اولین سؤالی که بعد از ساخت سایت یا پیج اینستاگرام از خودتان می‌پرسید، نحوه طراحی لوگوی برند است. در مرحله برندینگ که دنبال جلب اعتماد مخاطب هستید، طراحی لوگو حرفه‌ای حرف اول را می‌زند.

می‌دانیم که هزینه طراحی لوگو بسیار بالا است. اما اگر بدانید که خودتان هم می‌توانید یک لوگوی رایگان طراحی کنید از این پیشنهاد استقبال می‌کنید؟ برای طراحی لوگو نیاز به یک ذهن خلاق دارید.

از انتخاب رنگ گرفته تا طرح، فونت و حتی نرم افزاری که می‌توانید با آن لوگو طراحی کنید را به شما آموزش می‌دهیم. طراحی لوگوی برند حرفه‌ای نیاز به کمی زمان،‌ خلاقیت و همکاری شما با ما دارد.

در ادامه مهم‌ترین نکاتی که باید از زمان طرح اولیه لوگو تا اجرای آن بدانید را با هم بررسی می‌کنیم.

لوگو چیست؟

لوگو یا آرم یک نماد است که با استفاده از المان‌های گرافیکی و عناصر جذاب طراحی می‌شود. هدف از طراحی لوگو نشان دادن شخصیت و هویت برند شما است. همین حالا بسیاری از برندهای مطرح دنیا با لوگویی که دارند بین مردم شناخته شده هستند.

در هر لباس و کفشی که علامت تیک بزرگ را ببینیم یاد برند معروف نایکی می‌افتیم. گذر زمان هم تأثیری در تصویر برند شما میان مردم ندارد. به عبارتی افراد جامعه به وسیله لوگو با برند شما ارتباط می‌گیرند و در ذهنشان به یاد ماندنی می‌شوید.

مراحل ساخت لوگو برای برند تجاری

برای اینکه بتوانید یک لوگوی جذاب طراحی کنید، به هیچ عنوان سراغ طراح‌های قدیمی و شلوغ نروید. قرار نیست که برای طراحی لوگو آرایشگاه از تصویر یک زن استفاده کنید. این نوع لوگوها جایی در دنیای برندها ندارند.

به جای آن به سراغ طراح‌های مینیمال و ساده بروید که در نگاه اول هدف و پیام شما را به مخاطب برساند. لوگو نماینده کسب و کار شما برای جذب مخاطب است.

خب دیگر بهتر است به سراغ آموزش طراحی لوگو برویم تا هر چه سریع‌تر بتوانید یک نماد گرافیکی زیبا برای کسب و کارتان طراحی کنید. همین الان قلم و دفترتان را آماده کنید که همراه با آموزش‌ ما یک لوگو طراحی کنید.

1- مشخص کردن هویت برند

قبل از اینکه دست به قلم شوید و یک لوگو طراحی کنید، باید با هویت برند ارتباط بگیرید. ببینید که دلیل انتخاب اسم برند چیست. چشم انداز، ‌مأموریت‌ها، محصولات، ‌خدمات برند، ارزش‌ها و اهداف برند را بررسی کنید.

بعد تصمیم بگیرید که چه لوگویی می‌تواند بهتر هویت برند شما را به مخاطبان نشان دهد. به عبارتی چگونگی ایجاد یک تصویر مناسب برای مصرف کنندگان با استفاده از لوگو تصویری را درک کنید.

مشخص کردن هویت برند

2- الهام گرفتن از لوگوهای معرف

در قدم بعدی به سراغ لیست لوگوهای معروف جهان بروید. ببینید که طراح لوگو برای نشان دادن اهداف برند از چه المان‌هایی استفاده کرده است؟ بعد از آن سری به سایت‌های گرافیکی بزنید.

طراحان گرافیک مطرح دنیا در سایت‌هایی مثل Pinterest و Behance لوگوهای طراحی شده خودشان را قرار می‌دهند. با بررسی این لوگوهای حرفه‌ای می‌توانید برای طراحی لوگو برند شخصی خودتان الهام بگیرید. این مرحله ایده پردازی نام دارد.

3- انتخاب سبک طراحی لوگو

برای ساخت لوگو رایگان باید سراغ اصول اولیه هویت برندتان بروید. بر اساس هویت برند تصمیم بگیرید که سبک لوگوی شما چگونه باشد. مثلاً زمانی که دارید برای یک رستوران سنتی لوگو طراحی می‌کنید، باید به سراغ فونت‌های کلاسیک و طرح‌های اصیل ایرانی بروید.

اما اگر یک برند مینیمال دارید، به جای استفاده از طرح‌های شلوغ و فونت‌های سنگین به سراغ لوگوهای مینیمال و انتزاعی بروید. انتخاب سبک طراحی کاملاً به نوع هویت برند شما بستگی دارد.

4- انتخاب نوع لوگو

لوگوها انواع مختلفی دارند. یک لوگو می‌تواند صرفاً از حروف تشکیل شده باشد؛ اما لوگوی دیگر فقط نماد تصویری داشته باشد. باید بررسی کنید که برند شما به چه نوع لوگویی نیاز دارد. مثلاً اگر فکر می‌کنید برند شما نیاز به طراحی اسم هم دارد، باید یک لوگوی ترکیبی آرم و تایپوگرافی طراحی کنید.

انواع لوگوهای مرسوم شامل:

  • مونوگرام: مونوگرام به لوگو تصویری گفته می‌شود که از یک علامت تایپوگرافی تشکیل می‌شود. مثلاً حرف اول نام تجاری
  • لوگو تایپوگرافی: اگر می‌خواهید با کمک نام برندتان یک لوگو طراحی کنید، تایپوگرافی مناسب شما است.
  • آرم: آرم در اصل مارک تصویری بدون متنی است که برای نشان دادن نام تجاری شما به کار می‌رود.
  • سمبل: با استفاده از سمبل‌ها می‌توانید یک لوگوی کلاسیک با متن، مهر و نشان درست کنید.
  • لوگو انتزاعی: لوگوی انتزاعی از اشکال هندسی تشکیل شده و بیانگر هویت برند شما است.
  • لوگو تلفیقی: لوگویی که از ترکیب متن و تصویر تشکیل شده به عنوان لوگوی تلفیقی شناخته می‌شود.

5- انتخاب رنگ لوگو

رنگ‌های قدرت عجیبی در جلب نظر مخاطبان دارند. اگر کتاب روان‌شناسی رنگ‌ها را خوانده باشید متوجه هستید که هر رنگ چه پیامی به مخاطب القا می‌کند. چطور رنگ‌ها را با هم ترکیب کنید و یک رنگ مناسب برای برندتان انتخاب کنید.

البته مرحله انتخاب رنگ فقط به لوگوی شما خلاصه نمی‌شود؛ بلکه برای طراحی هویت بصری یک برند نیاز به انتخاب رنگ سازمانی دارید. لوگوی شما می‌تواند تک رنگ، دو رنگ و چند رنگ باشد. باید ببینید که با توجه به سبک، نوع لوگو و هویت برندتان می‌توانید از چه پالت رنگی استفاده کنید.

6- انتخاب فونت لوگو

اگر می‌خواهید یک لوگوی تایپوگرافی یا لوگو تلفیقی برای برندتان طراحی کنید، باید یک فونت داشته باشید. همان طور که هر رنگی را نمی‌توانید برای لوگو انتخاب کنید، برای انتخاب فونت هم محدودیت دارید.

مثلاً اگر یک لوگوی فانتزی دارید، نباید از فونت‌های سنگین مثل تیتر و ایران یکان استفاده کنید. در عوض اگر یک لوگوی سنتی دارید بهتر است از فونت‌هایی مثل نستعلیق و ایران سنس استفاده کنید.

در مرحله طراحی تایپوگرافی، مونوگرام و لوگوی تلفیقی باید توجه داشته باشید که نوشته شما خوانایی داشته باشد. از فونت‌هایی که خوانایی کمی دارند استفاده نکنید.

7- طراحی اولیه لوگو

حالا قلم و کاغذ را نزدیک‌تر بیاورید که وقت طراحی اولیه لوگو رسیده است. با کمک طرح‌هایی که از آن الهام گرفتید و عناصری که از هویت برندتان به دست آوردید شروع به طراحی لوگو کنید.

مدل‌های مختلف لوگو را روی کاغذ پیاده سازی کنید. برای اسکچ اولیه لوگو نیازی به فکر کردن زیادی ندارید. هر طرحی که به ذهنتان رسید سریعاً روی کاغذ انتقال دهید. زمانی که همه طرح‌های پیشنهادی خودتان را کشیدید نوبت اصلاح و انتخاب یک لوگو می‌رسد.

حالا باید ببینید که ایرادات و نقاط قوت هر لوگوی طراحی شده چیست؟ مثلاً برای طراحی نهایی لوگو باید ۴ طرحی که روی کاغذ کشیدید را باهم تلفیق کنید.

8- اجرای لوگو در نرم افزار

زمانی که طراحی لوگوی برند تجاری شما به پایان رسید، طرح نهایی را در نرم افزار اجرا کنید. برای اجرای لوگو در نرم افزار باید از طرح نهایی اسکن بگیرید. اسکن لوگو را داخل کامپیوتر بریزید و با استفاده از نرم افزارهای برداری لوگو خودتان را مجدداً طراحی کنید.

لوگوی دیجیتال خودتان را می‌توانید برای تصویر پروفایل پیج اینستاگرام، لوگوی سایت، طراحی سربرگ و ست اداری استفاده کنید.

نرم افزارهای معروف برای طراحی لوگو چیست؟

برای طراحی لوگو بهتر است از ابزارها و نرم افزارهای برداری استفاده کنید. چند نمونه از معروف‌ترین نرم افزارهای طراحی لوگو را در ادامه معرفی می‌کنیم.

نرم افزار Adobe Illustrator: معروف‌ترین نرم افزار شرکتت ادوبی که برای کارهای گرافیکی استفاده می‌شود. با دانلود این ابزار می‌توانید به صورت رایگان یک لوگوی حرفه‌ای طراحی کنید.

نرم افزار CorelDRAW: نرم افزار برداری دوم لیست ما که برای طراحی لوگو، طراحی تایپوگرافی و کارهای گرافیکی استفاده می‌شود. این ابزار رقیب ادوبی ایلاستریتور است و امکانات خیلی خوبی در اختیار طراحان قرار می‌دهد.

نرم افزار Inkscape: یک نرم افزار آزاد و متن باز که می‌توانید برای طراحی لوگو از آن استفاده کنید.

نرم افزار Canva: نرم افزار Canva به عنوان اپلیکیشن موبایل و نرم افزار طراحی لوگو رایگان مورد استفاده قرار می‌گیرد. به راحتی می‌توانید با این ابزار لوگو طراحی کنید.

آیا می‌توان با هوش مصنوعی هم طراحی لوگو رایگان انجام داد

آیا می‌توان با هوش مصنوعی هم طراحی لوگو رایگان انجام داد؟

این روزها بازار استفاده از هوش مصنوعی حسابی داغ شده و همه افراد به دنبال استفاده از ربات‌های هوش مصنوعی هستند. طراحی لوگو با استفاده از هوش مصنوعی امکان پذیر است. شما می‌توانید با استفاده از پرامپت به ابزارهای آنلاین هوش مصنوعی بگویید که چه نوع لوگویی برای شما طراحی کند.

هوش مصنوعی LogoAI، Logo.com،  Looka Logo Maker، DesignEVO و… از جمله ابزارهای معروف برای طراحی لوگو به شمار می‌روند.

در آخر فراموش نکنید

برای طراحی لوگو باید صبر و حوصله و خلاقیت داشته باشید. قرار نیست در عرض یک شب یک لوگوی حرفه‌ای طراحی کنید. شما باید بارها روی کاغذ لوگو طراحی کنید تا بتوانید یک لوگوی تر و تمیز و ساده برای برندتان داشته باشید. برای اجرای لوگو هم کار سختی پیش رو ندارید. می‌توانید با ابزارهای آنلاین لوگو خودتان را اجرا و برای استفاده در سربرگ، سایت، اینستاگرام و… از آن استفاده کنید و نیازی ندارید که هزینه‌ای بابت طراحی لوگو پرداخت کنید.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت