برای کسب و کارهای فروشگاهی، سئو بهتر است یا تبلیغات؟

مجموعه : رپورتاژ آگهی
برای کسب و کارهای فروشگاهی، سئو بهتر است یا تبلیغات؟

اگر می‌خواهید کسب و کار اینترنتی خود را گسترش دهید و بیشتر دیده شوید، اما نمی‌دانید باید روی سئو سایت خود کار کنید یا تبلیغات انجام دهید، با ما همراه باشید. در این مطلب قصد داریم مزایای هرکدام از این موارد را بیان کنیم تا بتوانید در شرایط مناسب از آن‌ها استفاده کنید.

 

معمولا نمی‌توان یک پاسخ مشخص برای این سوال که سئو بهتر است یا تبلیغات، در نظر گرفت؛ چراکه این مورد کاملا به موقعیت فعلی شما و نوع کسب‌وکارتان وابسته است. اگر وب سایت خود را به دست یک آژانس دیجیتال مارکتینگ می‌سپارید، خودشان به بهترین روش تولید محتوا و موارد سئو و تبلیغات را انجام می‌دهند. اما اگر خودتان این کار را بر عهده دارید، باید بدانید که سئو به‌صورت ارگانیک است و با هزینه کم، نتایج بهتر و ماندگارتری برای شما به دنبال دارد در مقابل تبلیغات هزینه بیشتری دارند؛ ولی ممکن است زودتر شما را به نتیجه برسانند. برای اینکه تشخیص دهید بهترین انتخاب برای کسب و کار شما کدام روش است، باید مشتریان هدف و نحوه استفاده آن‌ها از اینترنت را به‌خوبی بشناسید.

 

بررسی مزایای و معایب سئو سایت

در این قسمت قصد داریم مزایا و معایب به‌کارگیری سئو سایت و تولید محتوا را برای بهبود رتبه در نتایج گوگل بررسی کنیم.

 

مزایا

استفاده از سئو مزایای زیادی دارد، به همین خاطر یک آژانس دیجیتال مارکتینگ حرفه‌ای بیشتر این روش را برای سایت‌های فروشگاهی توصیه می‌کند.

 

آگاهی

قرارگرفتن وب‌سایت شما در نتایج موتورهای جستجو، سبب می‌شود تا کاربران بیشتری با شما و برندتان آشنا شوند.

 

اعتبار و اعتماد

اگر بتوانید با کلمات کلیدی و عباراتی که کاربران جستجو می‌کنند، رتبه خوبی را کسب کنید، برای برند شما بسیار موثر است. زمانی که کاربران به‌صورت مداوم وب‌سایت شما در صفحه گوگل ببینند، اعتمادشان به شما جلب شده و به مشتری تبدیل می‌شوند. همین امر به‌مرور اعتبار شما را افزایش می‌دهد. این در صورتی است که معمولا کاربران توجهی به تبلیغات ندارند و نتایج ارگانیک را بررسی می‌کنند و به آن‌ها اعتماد بیشتری دارند.

 

ترافیک وب سایت

قرارگیری در نتایج موتورهای جستجو و دریافت رتبه خوب، سبب افزایش دیده‌شدن و ترافیک سایت شما می‌شود.

 

پرداخت به ازای کلیک (CPC)

ترافیکی که با سئوی ارگانیک به دست بیاید، هزینه‌ای ندارد. البته برای دستیابی به رتبه خوب از طریق سئو ممکن است در طول مسیر نیاز به پرداخت هزینه هم باشد؛ اما قطعا این هزینه‌ای به‌صرفه‌تر و مفیدتر نسبت به تبلیغات کلیکی است.

 

هزینه

سئو سایت به کمک تولید محتوا ممکن است هزینه‌هایی را دربرداشته باشد، اما باز هم نسبت به تبلیغات کلیکی کم‌هزینه‌تر است و نتایج ماندگارتری دارد.

 

تداوم و پایداری

نتایج سئو تداوم و پایداری بیشتری نسبت به تبلیغات دارند و نیاز نیست که برای ماندگار بودنشان، به طور مداوم هزینه پرداخت کنید.

 

بهبود CTR

معمولا کاربران در موتورهای جستجو بیشتر روی نتایج ارگانیک کلیک می‌کنند، البته همیشه هم این‌طور نیست. اما طبق بررسی‌های انجام شده اکثر مواقع وب‌سایت‌هایی که با رعایت سئو در نتایج بالا قرار گرفتند، کلیک بیشتری را نسبت به سایت‎هایی که با تبلیغ به صفحه اول راه یافته‌اند، دریافت می‌کنند.

 

برتری استراتژیک

اینکه بتوانید به کمک سئو سایت در کنار تولید محتوا به جایگاه خوبی در نتایج جستجو برسید، کار نسبتا دشواری است. اما با رسیدن به این جایگاه، از رقیبان خود چندین مرحله جلو می‌افتید و دیگر نمی‌توانند خود را به شما برسانند. بنابراین یک آژانس دیجیتال مارکتینگ از این استراتژی به نفع خود استفاده می‌کند.

 

معایب سئو سایت

این روش، علاوه بر مزایا، معایبی هم دارد. زمانی که بخواهید به کمک سئو و تولید محتوا، وب‌سایت خود را بهینه‌سازی کنید، باید صبور باشید! چراکه این امر با سرعت کمی انجام می‌شود؛ خصوصا اگر رقابت زیادی در زمینه کاری و کلمات کلیدی شما وجود داشته باشد و با رقبای بزرگی طرف باشید. در این صورت بهتر است از یک آژانس دیجیتال مارکتینگ کمک بگیرید تا استراتژی متفاوتی را برای شما در نظر بگیرد.

 

از سوی دیگر در این روش محتوای تولید شده شما باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا بتوانید رتبه سایت را بهبود و ترافیک آن را افزایش دهید؛ اما ممکن است همه کسب‌وکارها منابع و امکانات تولید محتوا و اقدامات لازم برای سئو را در دسترس نداشته باشند و این مورد برای آن‌ها مشکل ایجاد کند. در این زمینه کمک‌گرفتن از یک آژانس دیجیتال مارکتینگ و متخصصان برای راهنمایی و برنامه‌ریزی بهترین گزینه است.

برای کسب و کارهای فروشگاهی، سئو بهتر است یا تبلیغات؟

بررسی مزایا و معایب تبلیغات کلیکی

هر کاری هم خوبی دارد و هم بدی! در این قسمت مزایا و معایب استفاده از تبلیغات برای وب‌سایت‌های فروشگاهی را بررسی می‌کنیم.

 

مزایا

برای آشنایی با مزایای تبلیغات در یک آژانس دیجیتال مارکتینگ با ما همراه باشید.

 

محل قرارگیری در صفحه

محل قرارگیری تبلیغات کلیکی همیشه در بالای صفحه است. پس احتمال اینکه توسط کاربران دیده نشود، صفر است.

 

متن تبلیغات

شما می‌توانید در متن تبلیغاتتان از مواردی همچون قیمت، آدرس، شماره‌تلفن و غیره که منجر به جذب مشتری می‌شود، استفاده کنید.

 

تبلیغ محصولات

درصورتی‌که می‌خواهید به تبلیغ یک محصول بپردازید، می‌توانید تولید محتوای خود را به‌صورت تصویری هم انجام دهید تا توجه بیشتری را به سمت وب‌سایت خود بکشانید و نرخ کلیک را افزایش دهید. در زمان استفاده از سئو سایت، این ویژگی وجود ندارد.

 

بودجه

شما این امکان را دارید که میزان بودجه‌ای که برای این کار در نظر گرفته‌اید را مدیریت کنید.

 

هدفمندی

با انتخاب تبلیغات کلیکی، می‌توانید تولید محتوای سایت خود را به‌صورت هدفمند انجام دهید و آن را برای زبان خاص، مکان خاص، زمان و روز مشخص و کلماتی خاص در نظر بگیرید.

 

سرعت

از لحاظ سرعت، هیچ روشی به اندازه تبلیغات شما را سریع‌تر به جایگاه اول در نتایج جستجو نمی‌رساند.

 

گرفتن بازخورد

درصورتی‌که قصد آزمایش خدمات یا محصول جدید خود را دارید، می‌توانید از کمپین کوتاه مدت تبلیغات کلیکی استفاده کنید و بازخوردها را بررسی کنید. یک آژانس دیجیتال مارکتینگ معتبر از این روش برای دست یافتن به بهترین نتایج از این روش استفاده زیادی می‌کند.

 

بازاریابی هوشمند

با انجام تبلیغات کلیکی به‌راحتی متوجه می‌شوید که کاربران چه کلمات کلیدی را جستجو می‌کنند و به این ترتیب می‌توانید سایت خود را بر این اساس بهینه‌سازی کنید و تولید محتوا را حول این کلمات انجام دهید. این روش یکی از استراتژی های یک آژانس دیجیتال مارکتینگ معتبر است.

 

هزینه

با مدیریت صحیح تبلیغات PPC، می‌توانید با هزینه کم به نتایج خوبی برسید. همچنین گوگل امکانی را فراهم کرده است که با رعایت بعضی موارد و انجام برخی بهینه‌سازی‌ها، بیشتر در هزینه صرفه‌جویی کنید.

 

معایب تبلیغات

گاهی اوقات تبلیغات هزینه سنگینی را بر دوش شما می‌گذارد و با مدیریت اشتباه، هزینه‌ها بیشتر هم می‌شود. همچنین برای اینکه این تبلیغات پایدار باشد، باید به‌صورت مداوم هزینه‌هایی را پرداخت کنید. با قطع پرداخت، تبلیغات هم برداشته می‌شود.

برای کسب و کارهای فروشگاهی، سئو بهتر است یا تبلیغات؟

بررسی مزایای استفاده از تبلیغات و سئو سایت به‌صورت ترکیبی

با انتخاب کلمات کلیدی جدید و دریافت بازخورد از تبلیغات کلیکی، می‌توانید به تولید محتوا و بهینه‌سازی سایت خود کمک کنید.

زمانی که از کلمات کلیدی مناسب در تبلیغات کلیکی استفاده کنید، ترافیک کلی سایت شما افزایش می‌یابد.

اگر یک کلمه کلیدی نرخ تبدیل پایین داشته باشد، می‌تواند از تبلیغات کلیکی به سئو سایت انتقال پیدا کند.

قبل از اینکه روی یک کلمه کلیدی بهینه‌سازی بلند مدت کنید، می‌توانید توسط تبلیغات کلیکی آن را تست کنید.

زمانی که تولید محتوای سایت خود را همراه با بهینه‌سازی قوی انجام داده باشید و در کنار آن از تبلیغات کلیکی هم استفاده کنید، اعتبار خود و شناخت مشتری از برندتان را افزایش خواهید داد.

در نهایت یک آژانس دیجیتال مارکتینگ از ترکیب هر دو روش سئو سایت و تبلیغات برای دستیابی به بهترین نتیجه استفاده می‌کند. البته این روش برای همه جوابگو نیست و بیشتر برای کسب‌وکارهای رقابتی مناسب است.

 

در نهایت سئو یا تبلیغات کلیکی؟

همان‌طور که در ابتدا هم گفته شد، شما باتوجه‌به نوع کسب‌وکارتان باید از روش مناسب برای تولید محتوا و افزایش فروش سایت خود استفاده کنید. یک آژانس دیجیتال مارکتینگ هم معمولا از هر دو روش در کنار هم استفاده می‌کند تا به نتایج دلخواه برسد.

جدیدترین مطالب سایت