فوت و فن‌های خرید بلیط هواپیما

مجموعه : رپورتاژ آگهی
فوت و فن‌های خرید بلیط هواپیما

خرید بلیط در ایام شلوغ سال آن هم با بهترین قیمت، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مسافران است. هر کس که بیش‌تر سفر کرده باشد، با فوت و فن‌های خرید بلیط هم آشنایی بیش‌تری دارد. برای مثال می‌داند که چطور ارزانترین بلیط هواپیما را تهیه کرده و سفری مقرون به صرفه داشته باشد. کلاس پروازی، نوع بلیط، تاریخ سفر و… همه از مواردی هستند که بر قیمت بلیط هواپیما تاثیر می‌گذارند. در ادامه به دنبال بررسی انواع بلیط هواپیما، شما را با ویژگی‌های آن‌ها و تفاوت‌هایی که دارند آشنا می‌کنیم.

 

چگونه بلیط هواپیما ارزان بخریم؟

یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای رسیدن به مقصد، تجربه سفر هوایی است. بلیط هواپیما در مقایسه با قطار، اتوبوس و… قیمت بیش‌تری دارد. از این رو ممکن است باعث افزایش هزینه‌های سفرتان شود. همیشه راه‌هایی برای تجربه سفری ارزان‌تر وجود دارد. به شرطی که فرد منعطف باشد و بتواند خودش را با شرایط وفق دهد. از طرفی نباید برای انتخاب تاریخ سفر عجله کند. در غیر این صورت باید هزینه‌های زیادی را برای سفر هوایی پرداخت کند.

 

سفر با هواپیما و تلاش برای تهیه بلیط ارزان قیمت، ارزشش را دارد! هواپیما یک وسیله نقلیه ایمن است که برای تجربه پرواز‌های داخلی و خارجی پیشنهاد می‌شود. این وسیله دارای امکانات رفاهی ویژه و متعددی است و در سریع‌ترین زمان ممکن شما را به مقصد می‌رساند. اما چه چیز باعث می‌شود بتوانیم بلیط هواپیما را ارزان‌تر بخریم؟

 

نکته اول مربوط به تاریخ و زمان سفر است. هرچه سفر شما در تایم خلوت‌تری از سال باشد، قیمت خرید بلیط هم کم‌تر می‌شود. پس این مهم است که فرد در فصل‌های شلوغ سال سفر نکند. بدین ترتیب این احتمال وجود دارد که فرد بتواند از تخفیفات ویژه بهره‌مند شود.

 

انواع بلیط هواپیما و تفاوت آن‌ها

انواع بلیط هواپیما و تفاوت آن‌ها

یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت بلیط هواپیما، کلاس پروازی و نوع بلیط است. بلیط‌ها به صورت سیستمی، چارتری و لحظه آخری به فروش می‌رسند. بلیط‌های سیستمی قیمت بیش‌تری داشته و بلیط‌های چارتری و لحظه آخری ارزان‌تر هستند. اما چه چیز باعث تفاوت قیمت این بلیط‌ها می‌شود؟

 

بلیط سیستمی چیست؟

فرقی ندارد که در چه زمانی می‌خواهد سفر کنید و قصد دارید به کجا بروید! در هر صورت شما می‌توانید به راحتی و با تهیه بلیط سیستمی به سمت مقصد مورد نظر رهسپار شوید. بلیط‌های سیستمی توسط ایرلاین یا شرکت هواپیمایی و به صورت مستقیم ارائه می‌شوند. همچنین برنامه مشخصی داشته و از قبل زمان پرواز، نرخ بلیط را تعیین کرده‌اند. این بلیط‌ها در تمام طول سال، نرخ ثابتی دارند. با خرید بلیط سیستمی، امکان تغییر تاریخ، ساعت پرواز و حتی استرداد بلیط وجود دارد. استرداد بلیط تحت هر شرایطی امکان‌پذیر است و شرکت هواپیمایی موظف است پول بلیط را به شما برگرداند. اگر هم پرواز از سمت شرکت هواپیمایی لغو شود، شرکت هواپیمایی تمام هزینه‌ها را بر عهده می‌گیرد.

 

بلیط چارتری چیست؟

مسافرانی که به مقصدهای زیادی پرواز داشتند، می‌دانند که چه موقع بلیط سیستمی و چه موقع بلیط چارتری تهیه کنند. بلیط‌های چارتری با قیمت‌های شگفت‌انگیزی ارائه شده و فرد را به مسافرت تشویق می‌کنند. اما سوال اینجا است که چه زمانی بلیط‌هایی چارتر ارائه می‌شوند؟

 

وقتی آژانس هواپیمایی همه یا بخشی از صندلی‌های هواپیما را در یک مدت زمان مشخص اجاره کند، به آن پرواز چارتر گفته می‌شود. در این حالت ایرلاین یا شرکت هواپیمایی صندلی‌های پرواز را اجاره داده و نقش چارتر‌کننده را دارد. معمولا پرواز‌های پرتقاضا و مسیر‌های پر تردد چارتر می‌شوند. مثلا پرواز‌هایی که به سمت مشهد و کیش ‌می‌روند، چارتر خور بالایی دارند.

 

بلیط‌های چارتر علاوه بر اینکه در بازار بلیط هواپیما فروش ‌می‌روند، در تور‌های گردشگری مختلف هم وجود دارند. با توجه به اینکه چارترکننده مبلغ بلیط پرواز چارتر را از قبل پرداخت کرده، باید بتواند تمام صندلی‌های پرواز را پر کند. معمولا آژانس هواپیمایی ترجیح می‌دهد تحت هر شرایطی همه بلیط‌ها را بفروشد. از این رو در اواسط هفته و فصل‌هایی که برای سفر مناسب نیستند، بلیط چارتر را در زمان‌های مختلف و با قیمت‌های متفاوتی ارائه می‌دهد. بدین ترتیب پرواز چارتر را پر کرده و تمام بلیط‌ها را می‌فروشد.

 

اگر می‌خواهید بلیط چارتر را با قیمت مناسبی تهیه کنید، تاریخ سفرتان را به فصل‌های کم گردشگر سال و زمان‌های کم تقاضا موکول کنید. با خرید بلیط چارتر شما موظف هستید که در تاریخ و زمان مشخص شده آماده پرواز باشید و به هیچ وجه نمی‌توانید بلیط خود را پس بدهید.

 

بلیط لحظه آخری چیست؟

بلیط هواپیما لحظه آخری یکی از انواع بلیط چارتر است که در بیش‌تر مواقع از بلیط چارتر هم قیمت ارزان‌تری دارد. اگر نزدیک به زمان پرواز باشیم و هنوز بلیط‌ها به طور کامل فروش نرفته باشند، شرکت هواپیمایی اقدام به فروش بلیط‌های لحظه آخری می‌کند. این نوع بلیط برای کسانی مناسب است که در انتخاب تاریخ و زمان سفر منعطف هستند و همیشه و هر لحظه آمادگی سفر را دارند.

 

با نزدیک شدن به زمان پرواز، قیمت بلیط لحظه آخری هم کم‌تر می‌شود. البته در زمانی که تقاضا برای پرواز کم باشد، احتمال فروش این نوع بلیط بیش‌تر است. از این رو در زمان تعطیلات و مناسبت‌های خاص، بلیط لحظه آخری پیدا نمی‌شود. بلیط‌های لحظه آخری قیمت مناسبی دارند و هزینه‌های سفرتان را کاهش می‌دهند. بدین ترتیب شما می‌توانید با دریافت امکانات رفاهی کامل و در شرایط یکسان، هزینه کم‌تری پرداخت کرده و سفر راحتی داشته باشید.

 

امروزه می‌توانید با چند جستجوی ساده در سایت‌های مختلف، قیمت بلیط پرواز ایرلاین‌های گوناگون را مقایسه کنید. اگر بدون برنامه‌ریزی قبلی سفر می‌کنید، بلیط‌های لحظه آخری را به شما پیشنهاد می‌دهیم. در مقابل اگر سفر مهمی داشته و برای تاریخ و زمان پرواز برنامه‌ریزی کرده‌اید، بلیط‌های سیستمی را بخرید. بدین ترتیب می‌توانید با خیال آسوده و سفر کرده و هزینه کم‌تری بپردازید.

 

در پایان فراموش نکنید خرید آنلاین بلیط بسیار راحت‌تر و سریع‌تر از خرید حضوری است و امکان برخورداری از تخفیفات ویژه را هم فراهم می‌کند. پس ارزانترین بلیط هواپیما در هر مقصدی را از سایت مستر بلیط رزرو کنید؛ زیرا لیست قیمت‌ها بر اساس بیش‌ترین و کم‌ترین قیمت مرتب می‌شود.

جدیدترین مطالب سایت
اینطوری باید بشقاب های رو میز جمع کنید (کلیپ دیدنی)
اینطوری باید بشقاب های رو میز جمع کنید (کلیپ دیدنی)