لیزر هموروئید و درمان آن

مجموعه : رپورتاژ آگهی
لیزر هموروئید و درمان آن

لیزر هموروئید یا بواسیر یکی از جدیدترین روش های درمانی این مشکل در دنیا میباشد.این روش نسبت به جراحی سنتی مزایای زیادی دارد.

 

لیزر هموروئید یکی از روش های نوین و کاربردی برای درمان طیف وسیعی از هموروئید ها میباشد.با استفاده درست  واصولی از این روش،علاوه بر آنکه بافت اضافی و بیرون زده مقعد،جدا میشود،کلاف های عروقی که متسع شدند نیز کوچک تر شده و شانس تبدیل آنها به هموروئید در اینده نیز کمتر میشود.در گذشته درمان هموروئید یا بواسیر صرفا با جراحی انجام میشد.اما درحال حاضر درمان هموروئید پیشرفته تر شده است.

 

هموروئید یا بواسیر چیست؟

هموروئید به عروق متسع شده در ناحیه انتهایی روده بزرگ که به آن رکتوم میگویند،گفته میشود.این اتساع عروق رفته رفته میتواند زیاد شده و سبب بیرون زدگی و خونریزی از مقعد شود.یکی از دلایل اصلی بروز هموروئید ،یبوست های طولانی مدت میباشد که به عروق ناحیه رکتوم فشار وارد نموده و سبب اتساع آنها میشود.

 

زور زدن زیاد حین دفع مدفوع،یبوست های طولانی  و مزمن که معمولا با مصرف اندک فیبر و مایعات رخ میدهد،از عمده دلایل ایجاد هموروئید یا بواسیر میباشندالبته بارداری وافزایش سن نیز از عوامل مهم در ایجاد هموروئید میباشند.

 

هموروئید انواع مختلفی دارد و طبق دسته بندی های مختلفی تقسیم میشود.شایع ترین تقسیم بندی ها،آنرا به هموروئید داخلی  و خارج تقسیم میکند.در اغلب مواقع بیماران دچار هموروئید داخلی (منشا هموروئید عروق موجود درکانال رکتوم وداخل آن) میشوند..

 

هموروئید داخلی چندین درجه دارد که از خفیف به شدید از گرید یک تا چهار دسته بندی میشود.

در هموروئید گرید یک،صرفا التهاب و اتساع خفیف عروق ناحیه رکتوم دیده میشود

در هموروئید گرید دو،بخشی از عروق متسع شده به همراه بافت داخل مقعد،حین اجابت مزاج خارج شده و به صورت خود به خودی به محل اصلی خود باز میگردند

در هموروئید گرید سه،خروج بافت و عروق متسع شده(هموروئیدی) همانند گرید دو میباشد،با این تفاوت که دیگر خود به خود به داخل مقعد باز نگشته و با فشار دست به محل قبلی خود بر میگردد

در همورورئید گرید چهار نیز این بیرون زدگی دائمی بوده و هیچگونه فشاری به محل اصلی خود بر نمیگردد.

معمولا همورورئید گرید دو به بالا نیاز به مداخله جراحی باز یا لیزری دارد و مصرف دارو صرفا باعث بهبود نسبی علائم در بیماران میگردد.

 

لیزر هموروئید

علائم خطر در بیماران چیست؟

خونریزی از مقعد(معمولا بدون درد میباشد)

حس کردن یک توده در کنار مقعد که با درد زیاد همراه میباشد(این توده احتمالا یک هموروئید خارجی ترومبوز شده میباشد که خون در این عروق گشاد کشده لخته شده و سبب ایجاد درد زیاد میشود)

هموروئید بیرون زده وقابل لمس

خارش و التهاب ناحیه مقعد

 

توجه داشته باشید که در هر سن و هر جنسیتی در صورتی که خونریزی روشن از مقعد داشته باشید؛بهتر است بررسی جامع از نظر مشکلات روده شوید.براساس گفته پزشکان فوق تخصص گوارش،در 90درصد موارد،علت خونریزی از مقعد،وجود هموروئید میباشد،اما به دلیل شیوع بالای سرطان های دستگاه گوارش و به خصوص روده  بزرگ بهتر است بیماران با خونریزی از مقعد حتما تحت کولونوسکوپی با بیهوشی قرار گیرند.

 

سایر دلایل خونریزی از مقعد شامل:بیماری های التهابی روده،پولیپ های روده و توده های بدخیم روده ای میباشند.البته گاهی منشا خونریزی از مقعد ممکن است،خونریزی از معده باشد که تفاوت خونریزی از معده و روده در تیره بودن خون میباشد. معمولا خونریزی از معده با دفع خون تیره از مدفوع همراه است،اما خونریزی  روشن از مقعد،نشان دهنده وجود مشکل در روده ها میباشد.در صورت وجود خون تیره،ممکن است نیاز به انجام اندوسکوپی معده با بیهوشی باشد

 

لیزر هموروئید در کرج

درمان هموروئید با لیز یک روش نسبتا جدید میباشد که با استفاده از لیزر کم توان یا مادون قرمز یا IRCکلاف های عروقی متسع شده را منعقد کرده و موجب کم شدن جریان خون در آن عروق شده  که به دنبال آن رفته رفته اتساع عروق رفع میشود. لیزر هموروئید توسط فوق تخصص گوارش و یا جراح کولون و رکتوم قابل انجام میشود.هم به روش بیهوشی و هم بی حسی لیزر هموروئید قابل انجام میباشد.

 

لیزر هموروئید در کرج توسط دکتر امید بیگلریان فوق تخصص گوارش در کرج انجام میشود.در روش ایشان ابتدا بافت های بیرون زده هموروئید به وسیله کوتر،از محل خود جداشده و سپس عروق متسع شده به وسیله لیزر مادون قرمز IRCنیز کاملا  سوزانده شده  که به دنبال آن جریان خون اضافی در آنها کاسته میشود و اتساع عروقی  نیز رفته رفته کاهش میابد.این روش تحت بیهوشی بوده وطی انجام لیزر هموروئید بیماران هیچگونه دردی را متوجه نمیشوند.

 

لیزر هموروئید

 

مزایای انجام لیزر هموروئید نسبت به جراحی

درد کمتر نسبت به درمان جراحی

خونریزی کمتر نسبت به جراحی

دوره نقاهت کوتاه تر وسوزش و اذیت کمتر نسبت به جراحی

ریسک انتقال عفونت از طریق لیزرهموروئید نسبت به جراحی سنتی کمتر میباشد

شانس عود کمتر  همورورئید نسبت  به جراحی

 

لیزر هموروئید یا بواسیر در مطب یا کلینیک های فوق تخصصی مانند کلینیک  گوارش دکتر امید بیگلریان قابل انجام میباشند وبیماران پس از جراحی لیزری  ترخیص میشوند،درمقابل بیمارانی که تحت جراحی سنتی قرار میگرند،ممکن است به اقامت یک شب یا بیشتر در بیمارستان نیاز پیدا کنند.

 

توجه داشته باشید اگر چه شانس عود هموروئید با لیزر کمتر از جراحی است،اما رعایت و رفع عوامل تشدید کننده یبوست؛مهمترین اقدام پس از جراحی هموروئید میباشد.زیرا در صورت عدم رعایت،شانس برگشت هموروئید میباشد.

 

درمان هموروئید با لیزر،بسیار کم تهاجمی بوده و دوره نقاهت سریعتری دارد،اما رعایت بیماران و تغییر لایف استایل آنها برای دفع بهتر مدفوع ضروری میباشد

 

لیز هموروئید چقدر طول میکشد؟

لیزر هموروئید کمتر از یک ساعت و چیزی حدود30دقیقه معمولا انجام میشود.در صورتی که خواب مصنوعی یا بیهوشی نیز انتخاب شما وپزشکتان باشد،ممکن است به این زمان حدود10دقیقه جهت القا خواب وخروج از بیهوشی اضافه گردد. حدود نیم ساعت پس از لیزر هموروئید با بیهوشی،اثر داروی بیهوشی کاملا از بین میرود.

 

مراقبت های پس از لیزر هموروئید

پرهیز از نشستن طولانی مدت در توالت فرنگی و یا  ایرانی(بیشتر از 5تا10دقیقه) برخی عادات مانند کار کردن با گوشی یا کتاب خواندن حین دفع مدفوع میتواند باعث طولانی شدن زمان نشستن و افزایش فشار در عروق مقعد شود.

 

هیچگاه اجابت مزاج را به تاخیر نندازید،زیرا تاخیر در دفع مدفوع سبب سفت تر شدن آن و افزایش فشار وارده بر عروق میشود.

مصرف فراوان مایعات(حداقل 6تا8لیوان در روز)  فیبر و همچنین فعالیت بدنی کافی برای حرکت مناسب روده ها

حداقل سه روز استراحت و مصرف غذاهای نرم،به بهبود محل عمل وبازگشت سلامتی بیماران کمک میکند.

معمولا پس از جراحی لیزری هموروئید مسکن  و آنتی بیوتیک والبته داروی ملین تجویز میشود که حتما میبایست طبق دستور مصرف نمایید.

 

لیزر هموروئید

هزینه لیزر هموروئید

هزینه لیزر هموروئید بر اساس وسعت بافت بیرون زده و همچنین نیاز به استفاده از درمان های دیگر مانند لیزر پرتوان کربن و یا انجام لیزر هموروئید در چند جلسه،متفاوت میباشد.قیمت لیزر هموروئید در کرج توسط دکتر امید بیگلریان یکی از مناسب ترین قیمت ها در کل کشور میباشد.ایشان تجربه درمان صدها مورد انواع هموروئید با لیزر در کرج را دارند.

جدیدترین مطالب سایت