منظور از کنترل پنل هاست چیست؟

مجموعه : رپورتاژ آگهی
منظور از کنترل پنل هاست چیست؟

میزبانی سایت در اینترنت یکی از ارکان ایجاد هر سایت و کسب و کار آنلاین است. معمولا مدیریت هاست به کدنویسی نیاز دارد، از این رو کنترل پنل هایی برای هاستینگ تحت هر نوع سیستم عاملی ایجاد شده است. تنظیماتی از سایت که روی هاست انجام می شود بایستی در کنترل پنل هاست انجام شود. از جمله: اتصال دامنه به هاست، آپلود فایل در سایت، ایجاد بکاپ، و تنظیمات مربوط به دیتابیس. میزان حجم مصرفی و ترافیک سایت نیز در هاست قابل مشاهده است.

 

کنترل پنل هاست

امکانات کنترل پنل بسیار فراتر از موارد ذکر شده در بالا است. در ادامه برخی کنترل پنل های معروف لینوکس و ویندوز معرفی می شوند:

Virtualmin

Cortex, H-sphere

InterWorx

MachPanel Kloxo eXtend

webmin

DotNetPanel

ispCP

DTC

Technologie

Cpanel

DirectAdmi

Plesk

ISPConfig

ispCP SysCP

Usermin

 

و اما کنترل پنل ها قابل نصب بروی ویندوز نیز در اینجا لیست شده اند:

Helm

Extend

Hosting Controller

Plesk

 

سه نمونه از معروفترین کنترل پنل های موجود در باز عبارتند از :

سی پنل

دایرکت ادمین

پلسک

نرم افزار سی پنل از لحاظ امکانات و رابط کاربری از دو نرم افزار دیگر بسیار بهتر و کاراتر است که البته روی هاست لینوکس بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

منظور از کنترل پنل هاست چیست؟

اصطلاحات موجود در پکیج های فروش هاست

وقتی بخواهیم هاست بخریم، معمولا امکانات در قالب پکیج هایی به مشتریان عرضه می شود، در ادامه این موارد را توضیح می دهیم:

فضای هاست: مقدار فضایی است که می توانیم فایل ها و اطلاعات را در آن ذخیره کنیم.

 

ترافیک ماهانه: میزان حجم تبادل اطلاعات سایت در یک ماه. به عبارت دیگر مجموع حجم دانلود و آپلود سایت است. اگر صفحه ای از سایت 100 کیلو بایت حجم داشته باشد و در روز 100 بار این صفحه باز و بارگذاری شود، در طول یکماه حدود 300 مگابایت خواهد شد. این مقدار به همراه میزان دانلود و آپلود سایت می تواند ترافیک ماهانه مصرفی سایت را نشان بدهد.

 

سیستم عامل هاست: نوع سیستم عاملی است نصب شده روی سرور که می تواند ویندوز یا لینوکس باشد. معمولا افراد از سرور مجازی لینوکسی استفاده می کنند، زیرا هزینه اجاره سرور اختصاصی را نداشته و امنیت بالایی دارد. حتی اگر روی سیستم شخصی لینوکس نداشته باشیم و با ویندوز کار کنیم باز هم این نرم افزار قابل مدیریت و اجرا است.

 

پارک دامین: اگر چند دامنه مختلف به غیر از دامنه اصلی ایجاد کنیم به آن پارک دامین گفته می شود. در این شرایط با چند آدرس می توانیم وارد همان سایت شویم. برای مثال ممکن است یک دامنه اصلی داشته باشیم و چندین دامنه را روی آن پارک کنیم تا با هر کدام از این آدرس ها وارد همان سایت اصلی شویم.

تمام این سرویس ها را می توانید به راحتی و با بهترین کیفیت از شرکت صباهاست تهیه کنید.

برچسب‌ها:

مطالب مشابه مهم !

جدیدترین مطالب سایت