مجموعه : رپورتاژ آگهی
بروزرسانی : 10 آذر 1400

نکات مهمی که باید قبل از خرید بیمه عمر بدانید

نکات مهمی که باید قبل از خرید بیمه عمر بدانید

خرید بیمه‌نامه عمر ممکن است کار آسانی نباشد. مخصوصا اینکه طرح‌ها و مزایای بسیار متنوعی در قالب بیمه عمر از سوی شرکت‌های بیمه مختلف عرضه می‌شود. برای اینکه بتوانید یک بیمه عمر مناسب و مطابق با نیازهایتان خریداری کنید مهم است که قبل از هرچیزی مطمئن شوید آشنایی نسبی با کارکرد بیمه عمر دارید. برای اینکه درباره طرح و شرایط بیمه عمر انتخابی تصمیم‌گیری کنید همچنین باید از پوشش‌های مختلف اضافی بیمه‌های عمر مختلف هم آگاه باشید.

چرا باید بیمه عمر بخریم؟

ممکن است هرکسی دلیل خودش را برای خرید بیمه عمر داشته باشد. مثلا می‌خواهند خیالشان از تأمین درآمد خودشان و خانواده‌شان در دوران بازنشستگی یا حتی پس از فوت راحت باشد. یا حتی می‌خواهند درصورت نیاز برای پرداخت هزینه تحصیلات دانشگاهی فرزندان‌شان در آینده از ان استفاده کنند. به‌طور کلی مهمترین مزایایی که با خرید بیمه عمر شامل حال بیمه‌شده می‌شود عبارتند از:

• امکان دریافت وام از اندوخته بیمه عمر، بدون نیاز به ضامن و وثیقه

• امکان دریافت سرمایه بیمه عمر به صورت یک جا یا مستمری در پایان مدت قرارداد بیمه‌نامه

• برخورداری از معافیت‌های مالیاتی طبق قانون مالیات‌های مستقیم

• تعلق گرفتن سود تضمینی و سود مشارکت در منافع به اندوخته بیمه‌نامه

برای انتخاب یک بیمه عمر مناسب می توناید به لینک زیر مراجعه کنید:

راهنمای انتخاب بهترین بیمه عمر

منظور از وام بیمه عمر چیست و چه شرایطی دارد؟

گفتیم که علاوه بر پوشش‌های بیمه‌ای که برای فردبیمه شده در بیمه‌نامه عمر وجود دارد، مزایای دیگر مثل دریافت وام هم به او تعلق می‌گیرد. اما شرایط استفاده از وام بیمه عمر چگونه است؟ اساسا مبنای پرداخت این وام، همان اندوخته‌ای است که با پرداخت حق بیمه و سود تضمینی و مشارکتی نزد شرکت جمع می‌شود. بنابراین هر فرد بیمه شده می‌تواند معمولا با پایان سال دوم بیمه‌ای خود، در طول مدت داشتن بیمه عمر ۸۰ درصد از ارزش بازخریدی بیمه عمر خودش را وام بگیرد. نرخ کارمزد وام هم بر اساس نرخ مصوبه بیمه مرکزی محاسبه می‌شود.

درواقع با دریافت بیمه‌نامه جامع عمر و پس‌انداز بیمه عمر، درکنار برخورداری از امتیازات بیمه‌ای، یک سرمایه و پس‌انداز هم خواهید داشت که می‌توانید از آن برای تامین مواردی مثل تهیه مسکن، هزینه ازدواج، هزینه‌های تحصیلی، هزینه بیماری‌های خاص ، بازنشستگی و … استفاده کنید.

هنگام انتخاب طرح بیمه عمر به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام محصول و طرح بیمه عمر از کدام شرکت بهترین راه‌حل را برای نیاز شما ارائه می‌دهد، باید چند مورد مهم را در نظر بگیرید:

تصمیم بگیرید که چه مدت به پوشش نیاز دارید

سهم شما در درآمد خانواده چقدر است و چند نفر از نظر مالی به شما وابسته هستند. به چه میزان پوشش درمانی در بیمه‌نامه عمر خود نیاز دارید؟ آیا می‌خواهید بیمه عمر مدت‌دار بخرید یا بیمه عمر پس‌انداز و بازنشستگی؟ مثلا اگر فقط برای یک دوره زمانی خاص نیاز به بیمه دارید (مثلاً زمانی که فرزندان شما بزرگ می‌شوند یا برای وام مسکن خود)، پس به طرح‌های بیمه عمر مدت‌دار فکر کنید.

پوششی را انتخاب کنید که بتوانید آن را بخرید

پس از ارزیابی نیازهای بیمه عمر خود، تعیین کنید که از نظر حق بیمه سالانه چقدر برای شما هزینه خواهد داشت. قبل از خرید بیمه‌نامه عمر، بررسی کنید که آیا توانایی پرداخت حق بیمه برای کل مدت بیمه‌نامه را دارید یا خیر. مثلا اگر نیازهای بیمه شما بیشتر است، منطقی نیست که به‌دنبال یک طرح حفاظت از پس‌انداز باشید و یک بیمه‌نامه مد‌ت‌دار برای شما مناسب‌تر است. یادتان باشد اولین هدف خرید بیمه حمایت شدن است. پس انعطاف در انتخاب میزان حق بیمه و سرمایه و امکان پرداخت حق بیمه به‌صورت ماهانه، ۳ماهه، ۶ماهه و سالانه هم می‌تواند یک موضوع مهم در انتخاب بیمه‌نامه و بیمه‌گذار شما باشد.

برای خرید بیمه عمر به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.azki.com/personal-insurance/life-insurance

نکات مهمی که باید قبل از خرید بیمه عمر بدانید

آینده بیمه‌نامه خود را ارزیابی کنید

از نماینده بیمه خود درباره مزایا و استثناهای دقیق بیمه‌نامه خود بپرسید. منظور از استثناها رویدادهایی هستند که تحت پوشش بیمه‌نامه شما نیستند. مهم است که قبل از خرید بیمه‌نامه، این موارد را بشناسید. یک بیمه عمر معتبر معمولا پوشش‌های فرعی و اضافی متنوعی برای موارد خاصی مثل بیماری و از کارافتادگی دارد. پس حتما در خرید بیمه‌ عمر به انتخاب درست پوشش‌های اضافی هم فکر کنید و شرایط خاص آن‌ها را بررسی کنید.

مثلا شرایط سنی استفاده از پوشش بیماری‌های خاص (سکته قلبی، سکته مغزی، جراحی باز قلب، پیوند اعضای اصلی بدن و انواع سرطان) معمولا برای افراد ۱۰ تا ۶۰ سال درنظر گرفته می‌شود و استفاده از این پوشش در هر بیماری تقریبا ۶ ماه دوره انتظار دارد. همچنین برخی شرکت‌ها علاوه بر موارد بالا پیوند مغز استخوان، سوختگی شدید، تومور خوش خیم مغزی و … را هم تحت عنوان بیماری‌های خاص پوشش می‌دهند.

سابقه تسویه خسارت شرکت بیمه را بررسی کنید

بیمه‌نامه عمر می‌خریم تا درصورت نیاز و روزمبادا، شرکت بیمه‌گذار سود یا مزایای وعده داده شده را به ما پرداخت کند. همانطور که شرکت بیمه، با بررسی سن و سلامت و دیگر فاکتورها امکان بیمه‌شدن را تایید می‌کند، شما هم باید توانگری مالی و میزان توانایی شرکت در پرداخت خسارت‌ها و پوشش هزینه‌های احتمالی را بررسی کنید. کافی‌ست تا یک تحقیق آنلاین در مورد سطح توانگری شرکت و همچنین تعداد نمایندگی خسارت ان داشته باشید.

برای مقایسه حق بیمه و پوشش‌های اضافی انواع طرح‌های بیمه عمر می‌توانید به وب سایت ازکی سر بزنید و بر اساس اطلاعاتی مثل سن، مدت بیمه‌نامه، مبلغ حق‌بیمه و پوشش‌های انتخابی، اطلاعات مختلفی مثل ذخیره ریاضی، سرمایه پوشش‌های مختلف و ارزش بازخریدی در سال‌های مختلف بیمه‌ای شرکت‌های بیمه‌ مختلف را مقایسه کنید کنید.

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت