هزینه گمرک های ایران چقدر است؟

مجموعه : رپورتاژ آگهی
هزینه گمرک های ایران چقدر است؟

گمرک ایران و هزینه ها و قواناین آن را بیشتر بشناسید.

 

هزینه گمرکات ایران چقدر است؟ آخرین تعرفه های گمرکی

اصولا گمرک چیست و در سیستم صادرات و واردات کالا به یک کشور چه نقشی ایفا می کند؟ چرا گمرک هزینه دارد و این هزینه ها چگونه محاسبه می شوند؟ شاید هم برایتان سوال پیش آمده باشد که آیا هزینه ها یکنواخت و ثابت هستند یا با تغییر مولفه ها دچار تحول خواهند شد؟

 

پیش از همه بدانیم که گمرک یا CUSTOMS در سراسر جهان یک سازمان دولتی است که به طور کلی وظیفه نظارت بر اجرای قوانین صادرات، واردات و حمل و نقل دریایی ، زمینی و هوایی کالا را بر عهده دارد.

 

 اداره گمرک ایران نیز مسئول وصول عوارض و حقوق گمرکی است و در صورت نیاز به انبار کردن محموله و کالا ها، این اداره گمرک خواهد بود که وارد عمل خواهد شد. هر شخص، شرکت و یا سازمانی که فعالیت ارسال یک کالا یا یک محموله را بر عهده داشته باشد، با هزینه گمرکات سرو کار خواهد داشت. 

 

اما تعرفه گمرک در ایران چگونه است؟ اداره گمرک برای حمل و ارسال کالا از یک کشور به کشور دیگر، فعالیت هایی را انجام می دهد که در واقع هزینه گمرک به این فعالیت ها اختصاص داده می شوند.

تعرفه گمرک برای چه فعالیت هایی پرداخت می شود؟ 

هزینه های مربوط به بازرسی کالا 

تعرفه انبارداری 

هزینه مربوط به بیمه باربری 

حمل و نقل کالا و محموله 

هزینه های بازرسی کیفی 

هزینه های خرید محصول 

همچنین فعالیت های دیگری همچون تخلیه بار، بار چینی، بارگیری، آزمایش، بدرقه کالا، کارشناسی و…در این میان می گنجند. 

 

نرخ حق بیمه چگونه محاسبه می شود؟ 

تعیین نرخ حق بیمه به موارد مختلفی بستگی دارد. از جمله مسیر حرکت و نوع حمل و نوع وسیله نقلیه در این مورد تاثیر گذار خواهند بود. میزان مسافت در میان مبدا و مقصد کالا نیز در تعیین هزینه بیمه تاثیر گذار هستند. همچنین یکی از مهم ترین مواردی که بر این نوع تعرفه تاثیر گذار خواهند بود، نوع کالا و میزان آسیب پذیری آن در مواجهه با خطرات احتمالی است.  در حالت کلی با توجه به تعداد خطراتی که ممکن است یک کالا و محصول صادراتی را تحت تاثیر قرار دهند، مهم ترین عامل در تعیین تعرفه های مربوط به بیمه نامه هستند. 

هزینه گمرک های ایران چقدر است؟

نوع هزینه گمرکات ایران

  1. پرداختی های داخل گمرک؛ این دسته از تعرفه ها با عنوان حقوق گمرکی شناخته می شوند و شامل نرخ ارز، درصد تعرفه کالا و ارزش پروفرما می شوند. 
  2. پرداختی های خارج از گمرک؛ این دسته نیز شامل سپرده گذاری وثیقه کانتینر، تعرفه صدور ترخیصیه به کشتیرانی و هزینه های حق توقف کالا در انبار تا زمان صدور ترخیصیه می شود. 

هم چنین باید بدانید حقوق ورودی کالا به گمرک، شامل 4 درصد از ارزش گمرکی کالا در کنار سود بازرگانی است. 

هزینه های کوچک گمرکی

برخی از فعالیت های دیگر شامل لاک، مهر، پرینت اظهارنامه، قبض الکترونیکی انبار و ..هستند که احتمالا هزینه همه ی آن ها کمتر از یک میلیون ریال خواهد بود. همچنین در صورتی که کالا ضرورتی در آزمایش داشته باشد، هزینه ی آزمایش هم افزوده خواهد شد. هزینه ی استاندارد هم با مقیاس مشخصی در نظر گرفته می شود که هشت در هزار است. و به این معنی که برای هر 1000 یورو، 8 یورو هزینه ی استاندارد خواهد بود. 

ارزش گمرکی چیست و چگونه تعیین می شود؟ 

یکی از اصطلاحاتی که در زمینه هزینه گمرکات باید بدانیم، ارزش گمرکی است. این مفهوم شامل هزینه خرید کالا در مبدا به همراه هزینه بیمه و حمل و نقل خواهد شد. همه ی انواع کالاهای وارداتی با هر حجم و در هر میزانی که باشند شامل ارزش گمرکی خواهند شد. و اما ارزش گمرکی، دقیقا شامل چه هزینه هایی است؟ برای نمونه هزینه های مربوط به افتتاح و یا واریز بروات، هزینه های مربوط به ورود کالا به نخستین دفتر گمرک و تعرفه های مربوط به استفاده از نقشه و علامت بازرگانی در این میان می گنجند. همچنین برای تعیین ارزش گمرک، کارشناسان گمرک با توجه به نرخ خرید عمده در مبدا، این هزینه را تخمین می زنند. 

هزینه گمرک های ایران چقدر است؟

برخی از فرمول های محاسبه نرخ گمرکات

هزینه انبارداری؛ وزن خالص. زمان. نرخ انبارداری

هزینه عوارض گمرکی؛ حقوق گمرکی+ سود بازرگانی. 8%

ارزش CIF؛ نرخ ارز اعلام شده توسط گمرک. مبلغ ارزی کالا + هزینه بیمه

اما آیا می دانید مراحل گمرکی که برای صادرات کالا باید سپری نمود چیست؟ در ادامه با دریا زمین اروند همراه باشید تا به بررسی این مراحل در گمرکات ایران بپردازیم. 

مرحله اصلی در صادرات کالا:

ابتدا برای انجام هرگونه فعالیت تجاری بین المللی،  دریافت کارت بازرگانی اولویت دارد 

 انتخاب روش بازاریابی صادراتی برای فروش محصول به خریداران خارجی

 ارائه پیش فاکتور یا همان پروفرما به خریدار خارجی شامل تمامی اطلاعات از جمله هزینه 

 امضای قرارداد صادراتی بین خریدار و فروشنده 

 انجام تمامی امور گمرکی از تحویل کالا، صدور اسناد و… تا تعیین ارزش گمرکی

انتقال وجه از طریق سیستم های بانکی یا صرافی های معتبر 

هزینه گمرکات ایران، بر اساس نوع کالا و سایر معیارها و مولفه ها تعیین می شوند. این هزینه ها به صورت تخصصی کارشناسی می شوند تا فرآیند صادرات و واردات با سهولت روبرو شود. 

مراحل انجام فعالیت های گمرکی

ارسال محصول به انبار گمرک 

مراجعه به واحد ترانزیت و تنظیم اظهار نامه 

بررسی تمامی مدارک و اسناد توسط کارشناسان 

انجام مقدمات خروج کالا از گمرک 

انجام برخی از امور مالی و پرداخت هزینه های گمرکی

دقت کنید که این مراحل به طور کلی معرفی شده اند و در هر گام، ممکن است با چندین نوع فعالیت روبرو باشیم. بنابراین در صورتی که تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری در زمینه امور گمرک و ترخیص کالا بدانید، همواره امکان مشاوره تلفنی رایگان و بهره مندی از خدمات تخصصی برای شما عزیزان وجود دارند. 

آیا نیاز به خدمات گمرک و ترخیص کالا دارید؟ 

یکی از مهم ترین مراحل در صادرات و واردات کالا به ایران، مواجه شدن با اداره گمرک است. این سازمان محصولات را دریافت می کند، آنها را بررسی می کند، کالا را کارشناسی نموده و در نهایت پس از پرداخت هزینه ها از سوی متقاضیان امور گمرک، فعالیت حمل و نقل را انجام می دهد. در صورت نیاز، می توانید با کیفیتی ایده آل، امور صادرات، واردات و حمل و نقل خود را به متخصصان دریا زمین اروند بسپارید. 

میدان آرژنتین، خیابان شهید احمد قصیر، خیابان 18، پلاک 10، طبقه سوم. واحد 6

02188549069

برچسب‌ها: ,
جدیدترین مطالب سایت