هموروئید یا بواسیر چیست؟ روش های درمان، هزینه

مجموعه : رپورتاژ آگهی
هموروئید یا بواسیر چیست؟ روش های درمان، هزینه

بسیاری از بیماران مبتلا به بواسیر به سبب عواملی همچون ترس یا خجالت از مراجعه به پزشک سرباز می زنند. عده ای دیگر تصور می کنند تنها راه درمان بیماری جراحی است، در نتیجه از ترس قرار گرفتن در معرض تیغ جراحی از درمان گریزانند. اما در این مقاله تصمیم گرفته ایم، روشی تحت عنوان عمل لیزر بواسیر را به شما معرفی کنیم که روشی کم تهاجمی است و هیچ یک از مشکلات جراحی این بیماری را به همراه ندارد.

 

جراحی بواسیر با لیزر

بواسیر یا هموروئید یک مشکل بسیار شایع و آزار دهنده است که تقریباً سه نفر از هر چهار نفر را در طول زندگی خود تحت تأثیر قرار میدهد. بواسیرها رگ هایی در ناحیه مقعد هستند که تحت فشار قرار گرفته و متورم یا ملتهب شده اند. آنها به راحتی و به دلیل قرار گرفتن در موضعی حساس مستعد خونریزی، خارش و عفونت هستند. درمان لیزری یک روش پزشکی غیر جراحی با حداقل تهاجم است که برای درمان بواسیر استفاده می شود.

 

بسته به اینکه عروق آسیب دیده در مقعد قرار دارند و یا خارج از آن، بواسیر به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم می شود. هموروئید های داخلی در صورت پیشرفت ممکن است دچار پرولاپس یا افتادگی شوند. برای درمان بیماری می بایست این سیاهرگ آسیب دیده قطع شده و یا اینکه جریان خونرسانی به آن به طور کامل قطع شود. به همین جهت از دو لیزر مختلف برای درمان بیماری استفاده می شود.

 

لیزر مادون قرمز یا IRC :

این لیزر مختص بواسیر های درجه یک و دو ساخته شده است. اساس کار این نوع لیزر قطع جریان خونرسانی به بافت آسیب دیده از طریق انقباض و انبساط است.

 

لیزر CO2 :

این لیزر جهت درمان هموروئید های پیشرفته و پرولاپس شده به کار می رود. در این درمان بافت آسیب دیده با استفاده از نیروی لیزر و با کمترین میزان آسیب برش داده می شود. برای این درمان

 

با استفاده از جریان الکتریکی گاز CO2 باردار شده و پرتویی ایجاد می شود. این پرتوی قدرت مند، موضع مورد نظر را دقت بالا برش می دهد.

 

دستگاه لیزر ایمن و به شدت دقیق است. بگونه ای که احتمال خطا و آسیب نواحی اطراف را به حداقل کاهش می دهد. البته در نظر داشته باشید این مورد با مهارت پزشک نیز در ارتباط است. این درمان همزمان با برش بافت ناحیه آسیب دیده موضع اطراف آن را ترمیم می نماید، در نتیجه با بسته شدن ورودی عروق و اعصاب آسیب دیده احتمال آسیب به حداقل کاهش پیدا می کند.

 

هموروئید یا بواسیر چیست؟ روش های درمان، هزینه

مزایای درمان بواسیر با لیزر

مزایای مختلف این درمان در مقایسه با دیگر روشهای موجب شده، بیماران توجه ویژه ای نسبت به آن داشته باشند و این روش را به دیگر روشهای درمانی نظر جراحی ترجیح بدهند. برخی از مهمترین مزیت های این درمان به این شرح است:

 

بدون احساس درد و یا خونریزی های سنگین

درمان سریع در مطب پزشک که جزء درمان های سرپایی محسوب شده و کمتر از یک ساعت به طول می انجامد.

بدون نیاز به پانسمان یا تامپون

کاهش خطر عفونت به دلیل خاصیت ضد عفونی کنندگی لیزر

درمان قطعی بدون احتمال بازگشت بیماری

کاهش دوره نقاهت پس از درمان حداقل به یک سوم جراحی

رفع آسیب های پس از جراحی نظیر به جای ماندن اسکار زخم

روشی ایمن

دقت بالا و جلوگیری از وارد آمدن آسیب به مقعد

مناسب برای انواع های بواسیر های داخلی و خارجی

بدون نیاز به دریافت بیهوشی

 

عوارض

آمار ها نشان داده بیماران پس از این درمان در 98% از مواقع به بهبودی کامل رسیده اند و عوارض جدی برای آنان ایجاد نشده است. احتمال عود مجدد بیماری پس از این درمان، بسیار کمتر از سایر روشهای درمانی است. این درمان به علت دقت بالا عوارضی مانند بی اختیاری یا خونریزی را به همراه ندارد. همچنین با انجام لیزر از عوارض جدی جراحی مانند عفونت در امان خواهید ماند.

این درمان تنها در 1% از موارد همراه با خونریزی است و مقدار خونریزی نیز کم است. در صورت تجربه خونریزی یا درد های شدید و یا علائم مربوط به عفونت به خصوص علائمی که تا قبل از جراحی وجود نداشت، با پزشک مشورت نمایید.

 

هزینه

هزینه لیزر بواسیر یا هموروئید بسته به فاکتورهای مختلفی تعیین می شود. این هزینه معمولاً مابین 2 تا 3 میلیون متغیر است. از فاکتور هایی که در تعیین هزینه تاثیرگذار هستند، می توانیم به نوع بواسیر (داخلی یا خارجی)، میزان دستمزد جراح، نوع لیزر، شهر یا منطقه ای که در آن درمان انجام می شود، اشاره کنیم.

 

در خارج از کشور سایت health.costhelper.com کمک زیادی برای تعیین هزینه جراحی لیزر بواسیر به بیماران میکند.

هزینه درمان لیزری هموروئید توسط بیمه پرداخت نمیشود، علت این امر سرپایی بودن درمان است. با این حال باز هم شما ضرر مالی نمی کنید، زیرا اولاً هزینه لیزر در مقایسه با هزینه جراحی بسیار کمتر است، زیرا جراحی به غیر از هزینه عمل، هزینه های جانبی دیگر نظیر بستری در بیمارستان را نیز دارا می باشد. دوماً لیزر درمانی قطعی بوده و با پرداخت تنها یک بار هزینه برای همیشه از شر این عارضه خلاص خواهید شد در واقع از این طریق اطمینان دارید که با یک بار پرداخت هزینه از این بیماری خلاص می شوید.

 

 مراقبت های بعد از لیزر هموروئید

مراقبت های پس از درمان در مورد بیماران مبتلا به این عارضه اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا در نتیجه گیری از درمان موثر است. همچنین رعایت این نکات در پیشگیری از بیماری نیز موثر است:

 

مصرف فیبر :

فیبر ماده ای غذایی مفید و ضروری برای بدن است که هر فرد باید به طور متوسط روزانه 25 الی 30 گرم فیبر در طول روز مصرف نماید. فیبر در بدن انسان قابل هضم و جذب نیست در نتیجه در روده ها تجمع می کند و با افزایش حجم مدفوع به درمان بیماری کمک خواهد نمود. فیبر در انواع میوه ها، سبزیجات و غلات یافت می شود. از خوراکی های حاوی فیبر می توانیم به انواع حبوبات، نخود فرنگی، آووکادو، آلو، انجیر، خانواده بری ها مثل توت فرنگی و بلوبری و …اشاره کنیم. باید فیبر به تدریج به رژیم غذایی افزوده شود.

 

نوشیدن آب :

نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در طول روز ضامن سلامت بدن به خصوص روده ها خواهد بود. آب مدفوع را نرم نموده و در دوره نقاهت به بهبود سریع تر و در آینده در جلوگیری از عود مجدد بیماری موثر است.

 

ورزش :

ورزش و فعالیت بدنی رد تسریع بهبودی و جلوگیری از عود مجدد آن موثر است. حداقل ورزش روزانه 30 دقیقه تعیین شده است. در ضمن لازم است از ورزش های سبک تر مثل پیاده روی برای نتیجه گیری از درمان کمک بگیرید.

 

حمام سیتز :

استفاده از حمام سیتز یا نشیمن در دوره نقاهت پس از عمل به درمان سریع تر کمک میکند. حمام سیتز در بهبود التهاب و درد پس از جراحی موثر است. برای این منظور می توانید از لگن حمام و یا وان آب گرم کمک بگیرید. برای افزایش بازدهی به آب حمام مقداری جوش شیرین یا نمک اپسوم بیافزایید.

 

کمپرس یخ :

استفاده از کمپرس سرد در بهبود درد بعد از عمل موثر است. برای این منظور تنها کافی است چند تکه یخ را درون کیسه پلاستیکی قرار داده و در حوله بپیچید.

 

همچنین رعایت نکات زیر در بهبودی پس از عمل موثر خواهد بود.

اجتناب از سیگار و الکل

حفظ تعادل وزن

اجتناب از زیاد نشستن و یا به مدت طولانی ایستادن

اقدام فوری برای اجابت مزاج

پرهیز از زور زدن در توالت

مصرف مکمل های فیبر نظیر پسلیوم در صورت لزوم و با مشورت پزشک

مراقبت از ناحیه مقعد مثل نشستن بر روی سطوح نرم و یا استفاده از بالش های نرم دوناتی شکل

استفاده از لباس های با الیاف پلی استر و چسبان

اجتناب از دستمال های زبر و معطر

اجتناب از شوینده های بهداشتی عطری

 

در آخر رعایت دستورات پزشک و نیز مصرف داروهای تجویزی به تسریع روند درمان و نتیجه گیری قطعی از لیزر هموروئید کمک می نماید.

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب سایت