چگونه با مشاور خانواده صحبت کنیم

مجموعه : رپورتاژ آگهی
چگونه با مشاور خانواده صحبت کنیم

تصور کنید تحقیقات خود را انجام داده‌ و بالاخره مرکز مشاوره و مشاور مورد نظر خود را انتخاب کرده‌اید و حالا روز موعود فرارسیده است. اولین جلسه مشاوره برای رسیدن به حال خوب یا پیدا کردن درمان برای بیماری های روانی، میگذرد. و موجی از احساسات متناقض درون شما غلیان پیدا میکند، مانند: انتظار، اضطراب، نگرانی، ترس، همه اینها با هم به شما حمله می‌کنند و به مشکل می‌توان گفت کدام احساس واقعی شماست.

 

همچنین احتمالا سوالاتی نیز از خود می‌پرسید مانند: چه باید بگویم؟ چطور باید شروع کنم؟ چه کسی اول شروع می‌کند؟، فراموش نکنید که شما بزرگ ‎‌ترین قدم را برداشته‌اید و حالا فقط باید با مشاور خود ارتباط صمیمانه ای برقرار کنید.

 

در ادامه به ارائه راهکار هایی میپردازیم که ابهامات شما را رفع کرده و موجب سریع تر نتیجه گرفتنتان شود.

 

چگونه با مشاوران خانواده صحبت کنیم

خودتان را معرفی کنید

از نگرانی هایتان بگویید

ترس هایتان را بیان کنید

از نیاز هایتان صحبت کنید

در دقایق نخست جلسه مشاوره، زمانی را به صحبت کردن درباره خودتان، ترس ‌هایتان و نگرانی‌ هایتان می‌گذرانید، این باعث باز شدن بحث و تعریف داستان زندگی شما میشود و آن چیزی را بیان خواهید کرد که عامل تبدیل شدن شما به فرد فعلی است. اگر شما و مشاورتان رابطه محکمی با هم شکل داده باشید، رابطه درمانی بلند مدتی بین شما شکل خواهد گرفت.

بر این اساس، هر چه دوره درمان بهتر پیش برود، راهکار های بیشتری پیش روی شما باز می‌شود.

چگونه با مشاور خانواده صحبت کنیم

همچنین مشاور باید بداند  شما چرا برای درمان مراجعه کرده‌اید، در مورد نیازها یا مسائلی که در درمان مدنظر شماست و نیز سابقه درمانتان صحبت کنید تا از ادامه درمان و آنچه به شما کمک می‌کند، اطمینان حاصل شود.

 

سوالاتی از شما پرسیده خواهد شد

همچنین در اولین جلسه مشاوره از شما سوالاتی نیز پرسیده می‌شود که عبارتند از:

آیا قبل از این برای مشاوره و درمان مراجعه کرده ‌اید؟

علائم شما چیست؟

آیا سابقه آسیب رساندن به خود یا دیگران را دارید؟

آیا دارای سابقه خانوادگی بیماری‌های حوزه سلامت روان هستید؟

زندگی شما در خانه چطور است؟

آیا تا به امروز به خودکشی فکر کرده ‌اید؟

انتظار دارید بعد از جلسات درمان به چه چیزی برسید؟

 

البته شما نیز می توانید سوالاتی از مشاور خود بپرسید، زیرا آشنایی شما با برنامه مشاور نیز مفید است. پیش از شروع اولین جلسه مشاوره به نگرانی‌ها و سوالات خود فکر کنید و آن‌ها بخاطر بسپارید یا یاداشت کنید، برای مثال:

آیا محتوای جلسه و اطلاعات من محرمانه خواهد ‌ماند؟

شما چه مدت تجربه کار به عنوان مشاور را دارید؟

آیا تا بحال تجربه درمان فردی شبیه به من را داشته‌ اید؟

من در طول جلسات مشاوره چه کاری باید انجام دهم؟

شما بعد از اولین جلسه مشاوره، بیشتر از قبل فکر خواهید کرد

شما بعد از اولین جلسه مشاوره بیش از قبل به زندگی خود و اوضاع آن فکر خواهید کرد؛ سوالات پایان باز از شما پرسیده می‌شود تا به خودآگاهی بیشتری برسید. در نتیجه، بیش از گذشته به گفتگوهایی که با مشاور خود داشته ‌اید، انتخاب‌هایتان و رابطه خود با دیگران فکر خواهید کرد. این نوع فکر کردن ها به شما در رسیدن به دید بهتر نسبت به شرایطتان کمک خواهد کرد.

چگونه با مشاور خانواده صحبت کنیم

بعد از اولین جلسه مشاوره چه کاری باید انجام دهیم

مهم‌ترین کاری که باید بعد از اولین جلسه مشاوره انجام دهید، این است که جلسه را با خود مرور کنید. به احساسات خود پس از جلسه مشاوره بیندیشید و به این فکر کنید که آیا دوست دارید جلسات خود را با این مشاور ادامه دهید؟ آیا از حرف زدن با مشاور احساس راحتی داشتید؟ آیا میتوانید یک دوره درمانی بلند مدت را با این مشاور بگذرانید؟ اگر درمانگر در اولین جلسه مشاوره تلاش کرده است که تشخیصی در مورد شرایط شما داشته باشد یا به شما حس ناراحتی و خجالت داده است، بهتر باشد به فرد دیگری مراجعه کنید.!

به یاد داشته باشید که چیزی تحت عنوان درمان یک جلسه ‌ای وجود ندارد، بنابراین اگر پس از مشاوره اندکی احساس آرامش و راحتی می‌کنید، به این معنی نیست که مشکلات شما به طور کامل حل شده‌ است.

برای جلسات بعدی ممکن است مشاور، تکالیفی برای شما تعیین کند. این می‌تواند هر چیزی باشد مانند: نوشتن روزمرگی‌های خود در طول هفته تا خواندن چند متن باشد.

 به یاد داشته باشید که شما برای رسیدن به حس خوب، این تکالیف را انجام می‌دهید نه برای نمره گرفتن.!

 

در پایان

در این مقاله سعی کردیم به سوالات و ابهاماتتان در خصوص اینکه در اولین جلسه با مشاور چه بگوییم؟ و سوالاتی که از ما پرسیده خواهد شد چیست؟ را بررسی کنیم . توجه داشته باشید که بزرگ ترین و مهم ترین قدم را با مراجعه به مشاور برداشته اید، بهتر است روابط صمیمانه ای با مشاور خود برقرار کنید تا این مشاوره زود تر هر چه زود تر به نتیجه برسید.

منبع: https://hamandishan.com

برچسب‌ها:

مطالب مشابه مهم !

جدیدترین مطالب سایت