جستجو در تالاب

نکات مهم و ضروری که باید قبل از خرید لامپ بدانید

مجموعه : رپورتاژ آگهی
نکات مهم و ضروری که باید قبل از خرید لامپ بدانید

 نکات مهم  که حتما باید قبل از انتخاب و خرید لامپ بدانید

اگر قصد خرید و انتخاب یک لامپ مناسب را دارید بهتر است قبلش این مطلب را کاملا بخوانید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

صرفه جویی در مصرف و همچنین عمر بالای لامپ و نور مناسب برای محیط از مزایای انتخاب یک لامپ خوب است . اغلب ما نمی دانیم موقع انتخاب لامپ مناسب برای خانه چه گزینه‌هایي پیش رو داریم و باید به چه نکاتی دقت کنیم؛ درحالی‌که این قضیه اهمیت خیلی زیادی دارد. فکرش را بکنید نور اتاق بچه‌ها باعث شده باشد حوصله درس خواندن نداشته باشند یا نور آشپزخانه باعث خستگی زودرس بزرگ ترها باشد!

 

چنین چیزی اصلا عجیب نیست چون نور نقش مهمی در بروز حالت‌هاي مختلف روحی ما بازی می کند. بهمین دلیل هم برایتان راهنمای انتخاب لامپ مناسب برای فضاهای مختلف منزل را فراهم کردیم که شامل شناسایی انواع نور، انواع فضاها و نور مناسبشان، انواع لامپ و وات مناسب برای روشنایی هر اتاق میشود.  

 

نکته اول؛ شناسایی انواع نور مناسب برای اتاق‌ها

خوب است بدانید برای انواع لامپ ها تعریف‌هاي مختلفی تعیین شده است که به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

 

نور عمومی یا نور محیطی:

این نور بعنوان نور کلی و سراسری اتاق عمل می کند. نور عمومی بعنوان نور طبیعی اتاق هم درنظر گرفته میشود و وظیفه روشن کردن کل فضا را دارد. نور لوستر، چلچراغ و دیوارکوب طبق معمول جزو دسته نور عمومی درنظر گرفته می شود.

 

نور وظیفه‌اي:

این نور تحت عنوان نور کاری هم شناخته می شود و وظیفه دارد نور محیط کار یا محدوده‌اي راکه در آن مطالعه میکنید، فراهم کند. نور چراغ مطالعه یا لامپ زیر کابینت از شناخته‌شده‌ ترین نورهای وظیفه‌اي هستند.

 

نور تاکید‌کننده:

برجسته کردن و روشنایی بخشیدن به نقطه خاصی از منزل، وظیفه نور تاکیدکننده است. برای مثال ممکن است تابلوی نقاشی یا قاب عکس زیبایی داشته باشید که دل‌تان بخواهد با نورپردازی، روی آن تاکید ویژه‌اي کنید،؛ دراین صورت باید سراغ نور تاکیدکننده بروید.

 

برای این که بتوانید نورپردازی مناسبی برای محیط داشته باشید، نورپردازی را دقیقا به ترتیب بالا انجام دهید. یعنی ابتدا نور کلی را برای فضای اتاقتان تعریف کنید. بعد سراغ نوری بروید که قرار است هنگام کار یا مطالعه کمکتان کند و سپس نوری را اضافه کنید که قرار است روی آثار هنری یا هر چیزی که برایتان اهمیت بیشتری دارد، تاکید کند.

نکات مهم و ضروری که باید قبل از خرید لامپ بدانید

نکته دوم؛ کدام نور برای کدام اتاق مناسب است؟

بیایید فضای کلی خانه رابه دسته‌هاي زیر تقسیم کنیم و ببینیم برای هر اتاق، چه نوری مناسب است:

 

هال و اتاق پذیرایی: علاوه بر نور عمومی استفاده از نور تاکیدکننده در یکی از گوشه‌هاي اتاق به شدت توصیه می شود. نور می تواند یک اثر هنری را تحت پوشش قرار دهد یا حتی یکی از صندلی‌هاي موجود را.

 

آشپزخانه: نور عمومی در اولویت قرار دارد و بعد نوبت به نور وظیفه‌اي میرسد که به‌خصوص بخش کانتر آشپزخانه، سینک یا هر جایی راکه بیشتر با آن سر و کار دارید، روشن می کند.

 

اتاق خواب: معمولش این است که حتماً نور وظیفه‌اي در اتاق خواب موجود باشد، به‌خصوص روی پاتختی‌ها. اگر دوست دارید اتاق را خیلی حرفه‌اي نورپردازی کنید بجای این که نور رابه سمت تخت هدایت کنید به سمت کمد لباس‌ها انتقالش دهید.

 

سرویس بهداشتی: ممکن است انتخاب نور مناسب حمام و دستشویی کمی سخت باشد، چون به دقت نیاز دارد. برای مثال در مورد آینه به نور وظیفه‌اي نیاز دارید؛ اما اگر نور جای نامناسبی نصب شود باعث ایجاد سایه خواهد شد.

 

بهمین دلیل میتوانید با استفاده از انواع لامپ های ال ای دی کم مصرف و هالوژن درکنار آینه نور مناسب را ایجاد کنید و از نور عمومی برای روشن کردن بقیه فضا بهره ببرید.

 

نکته سوم؛ کدام لامپ را انتخاب کنم؟

لامپ شما، منبع نور و روشنایی‌تان است. بنابر این نوع لامپی که می خرید تعیین می کند فضای خانه‌تان چطور بنظر برسد. با چهار مدل از محبوب‌ترین لامپ‌هاي موجود در بازار بیشتر آشنا شوید.

 

لامپ رشته اي: نوع نسبتا قدیمی و سنتی از لامپ‌ها را لامپ رشته اي تشکیل میدهد که اینروزها کمتر مورد استفاده قرار میگیرند و جای خودشان رابه گزینه‌هاي کم‌مصرف‌تر و ال اي دی ها داده‌اند. این نوع لامپ، نور درخشانی ایجاد می کند که باعث احساس اسانی و زیبایی بیشتر در فضای منزل می شود.

 

انواع لامپ هاي فلورسنت فشرده: لامپ فلورسنت فشرده یا CFLS ، 75 درصد کمتر از لامپ‌هاي رشته‌اي انرژی مصرف می کند و عمرش هم طولانی‌تر است. تفاوت این لامپ‌ها با لامپ رشته اي این است که تناژ رنگی‌شان نسبتا سرد است و حاوی جیوه هستند. با این که میزان جیوه بکار رفته دراین لامپ‌ها خیلی کم است؛ اما به معنی این نیست که نباید مراقب باشید. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با خطرات لامپ فلورسنت میتوانید به این لینک مراجعه کنید.

 

ال اي دی: لامپ ال اي دی LED ، درست به اندازه لامپ فلورسنت به‌صرفه و اقتصادی است؛ به‌علاوه‌این که از نظر دوام، تقریباً سه‌برابر بیشتر از فلورسنت عمر خواهد کرد. از لامپ ال اي دی بیشتر بعنوان نور وظیفه‌اي استفاده می شود، چون نورش نسبت به فلورسنت مستقیم و تندتر است. جالب است بدانید نور ال اي دی شبیه نور خورشیدی لامپ رشته‌ اي است؛ اما کمتر داغ میشود. قیمت لامپ ال اي دی طبق معمول نسبت به فلورسنت گران‌تر خواهد بود.

 

لامپ هالوژن: لامپ هالوژن نوری سفید و مشابه نور طبیعی روز به فضای منزلتان خواهد داد. این نور بعنوان یک نور وظیفه‌اي عالی عمل میکند و مصرف انرژی‌شان 10 الی 20 درصد کمتر از نور رشته‌اي است.

 

درکنار لامپ‌هاي معمول داشتن چراغ قوه در منزل بعنوان یک نور وظیفه‌اي سیار توصیه می شود. انواع بهترین چراغ قوه ها گزینه‌هاي مناسبی هستند برای وقت‌هایي که نور وظیفه‌اي ثابت موجود در منزل کفاف کاری راکه باید انجام دهید، نمی دهد یا بعلت ثابت بودن، نقطه مد نظرتان را روشن نمی کند.

نکات مهم و ضروری که باید قبل از خرید لامپ بدانید

نکته چهارم؛ لامپ چند وات بگیرم؟

میرسیم به مرحله آخر؛ این که قدرت روشنایی لامپ برای هر اتاق چقدر باشد؟ جواب این سوال به سه مسئله ربط پیدا می کند:

 

بزرگی فضای اتاق

رنگ دیوارها

میزان روشنایی مورد نظر خودتان!

 

اگر دنبال راه حل ساده‌تری میگردید که ربطی به ابعاد اتاق و دو گزینه دیگر نداشته باشد؛ راهنمای زیر به کارتان می آید. طبق معمول نور مناسب برای هر یک از فضاهایی که در ادامه میخوانید، در‌صورتی‌که لامپ شما ال اي دی باشد، چیزی درحدود اندازه‌اي است که رو‌به‌رویشان نوشته شده است:

 

آشپزخانه: 60 الی 100 وات

سرویس بهداشتی: 40 تا 60 وات

اتاق خواب: 30 الی 60 وات

اتاق نشیمن: 30 الی 60 وات

اتاق پذیرایی: 60 الی 75 وات

نکته: این اندازه‌ها تقریبی هستند و از واحد «لومن» به وات تبدیل شده‌اند.

 

منبع: دیجی‌کالا مگ

رپورتاژ آگهی در سایت تالاب

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
کلیپ جالب از تفاوت مسافرت رفتنای الان با قدیم
کلیپ جالب از تفاوت مسافرت رفتنای الان با قدیم