عکس های جالب از یک اسب آبی کوتوله

عکس های جالب از یک اسب آبی کوتوله

جهان هستی پر از موجودات شگفت انگیز و گوناگون است. تنوع حیوانات مختلف بسیار زیاد است و همیشه با موجودات جدیدی آشنا می شویم.

 

در این پست اسب های آبی کوتوله که در خطر انقراض هستند را معرفی می کنیم. این اسبهای آبی در باغ وحش ملبورن نگهداری می شوند و به تازگی یک بچه اسب آبی پیگمه ( کوتوله) بامزه  به اسم اوبی (obi) به جمعیت آنها اضافه شده است. مسئولان باغ وحش لندن با به دام انداختن چند راس از این حیوانات نادر اعلام کردند قصد دارند از انقراض آنها جلوگیری کنند.

 

اسب آبی کوتوله (نام علمی: Choeropsis liberiensis) نام یک گونه از تیره اسب‌آبیان است. این جانور کمیاب است و امروزه فقط در بخش های کوچک از سرزمین های غربی آفریقا، به ویژه در جنگل های کشور لیبریا یافت می شود. اسب آبی پیگمه بسیار کوچکتر از اسب آبی بزرگ است. درازای بدنش ۵/۱ تا  ۲ متر  و بلندی آن نزدیک به ۸۰ سانتیمتر، و وزن آن در حدود ۲۷۰ کیلوگرم است.

 

دم این جانور کوتاه است و درازای آن به ۱۸ سانتیمتر می رسد. رنگ پوست اسب آبی پیگمه قهوه ای نزدیک به سیاه است که همیشه بر اثر ترشح مایع لزج و شفافی مرطوب می ماند. غذای این جانور گیاهان آبزی، برگ بوته ها، درختچه ها و علف های گوناگون است. نوزاد به هنگام تولد ۴ تا ۶ کیلوگرم وزن دارد و در ۴ یا ۵ سالگی بالغ می شود. اسب آبی پیگمه نزدیک به ۳۵ سال عمر می کند.

 

اسب آبی پیگمه، برعکس اسب آبی بزرگ، کمتر در آب به سر می برد و اغلب به تنهایی یا همراه جفت خود در نزدیکی رودخانه ها و دریاچه های درون جنگل های انبوه زندگی می کند. این جانور بسیار ترسوست و به هنگام احساس خطر به سرعت می گریزد و به نزدیکترین رودخانه یا برکه پناه می برد. نسل این جانور، به سبب شکار بی رویه ی بومیان برای استفاده از گوشت آن، در خطر نابودی است. اسب آبی در گذشته های دور در رودخانه های سراسر قاره ی آفریقا فراوان بود. نزدیک به ۴۰۰۰ سال پیش، در مصر باستان، اسب های آبی بزرگ آن قدر زیاد بودند که زیان های هنگفت به کشتزارها و باغ ها وارد می کردند.

 

عکس های جالب از یک اسب آبی کوتوله

اوبی (Obi) آخرین موجودی است ک به خانواده اسب آبی باغ وحش ملبورن اضافه شده است.

 

عکس های جالب از یک اسب آبی کوتوله

 این بچه اسب آبی کوتوله زیبا و بامزه ۳ هفته پیش متولد شده است

 

او در یک استخر کوچک در حال تمرین شنا کردن است.

 

مادرش همیشه مراقب است تا مطمئن گردد بچه اش در آب شناور است و حرکت می کند

 

اوبی در زبان نیجریه ای به معنای قلب می باشد.

 

او عاشق آب است و ساعتها در استخر کوچک وقت می گذراند، بنابراین او برای مرحله بعد آماده است.

 

عکس های جالب از یک اسب آبی کوتوله

هفته گذشته، او اولین شنای خود در آب عمیق را پشت سز گذاشت

 

“او در حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه نتوانست شنا کند و یک مقدار خسته شد و نیاز داشت استراحت کند”

 

 

تهیه و تنظیم : مجله تالاب

 

جدیدترین مطالب سایت